Şu anda Görüntülemektesiniz;  Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıİletişimYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

Senelerdir mutlu mesut kullandığımız, alan adı destekli Outlook mail'e veda etme zamanı geldi. Malumunuz Microsoft yıllardır ücretsiz sunduğu bu hizmeti artık para ile satmaya karar vermiş ve yeni hesap tanımlamaları durdurmuş durumda. Birkaç ay içerisinde de tüm ücretsiz alan adı tabanlı mailler Outlook.com'a dönüştürülerek domainler ile bağlantıları kesilecek. Peki alternatifi ne? Tabiki Yandex. Çünkü Google'un Gmail hizmetinde de bu iş para ile oluyor. 

Yandex tabanlı, alan adı destekli ücretsiz mail hesabımızı nasıl alıyoruz?

1. İlk önce Yandex üzerinde ücretsiz bir hesap açıyoruz. Alan adlarının hepsini buradan yöneteceğiz. 

– Yandex'e kayıt ol veya oturum aç.

2. Şimdi Yandex kurumsal mail sayfasına geçin ve alan adınızı ekleyin.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

3. Alan adının size ait olduğunu doğrulayın. Bunun için üç seçenek var; Ftp alanında ana dizine html dosyası atın, alan adına cname kaydı ekleyin veya alan adı iletişim mailini güncelleyin. Bu üç seçenek arasında en mantıklısı ftp alanına html dosyası göndermek. Bunun içinde karşımıza çıkan sayfada yazan bilgilere dikkat ediyoruz çünkü ftp alanına atacağımız html dosyasına eklememiz gereken içerik ve html dosyasının adı orada yazıyor.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

Ftp alanına dosya attıysak veya diğer iki seçenekten birini uyguladıysak "Alan adının sahibini kontrol et" butonu yardımıyla, kontrol işlemi başarıyla tamamlanana kadar yenileme yapıyoruz. Bu işlem 1 dakikada sürebiliyor 1 saati de bulabiliyor. Bu aşamayı geçtikten sonra Yandex kurum sayfasında değişiklik oluyor ve sıra ikinci adıma yani MX kayıtlarımızı güncellemeye geliyor.

4. İkinci adımda Mx kayıtlarımızı güncellememiz yani Cpanel/Plesk/Direct Admin panelde hotmail mx'leri varsa onları silmemiz yada orijinal domain mx bilgisi varsa onu silip Yandex mx bilgisini kayıt etmemiz gerekiyor. Ve bu işlem için gereken mx bilgisini Yandex kurum sayfasında, ikinci adım başlığı altında kolaylıkla bulabiliyoruz. 

Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

10  >  mx.yandex.net 

Host panelinden yapıyorsanız uygulama gayet basit, eğer aktif bir host alanınız yoksa domain panelinden yapıyorsunuz ve bu da biraz uğraştırabiliyor. Eğer mx kaydını girdiysek "MX kayıtlarını kontrol et" butonu yardımıyla, kontrol işlemi başarıyla tamamlanana kadar yenileme yapıyoruz. Tabi bu aşama, alan adı sahipliği doğrulama kadar hızlı olmayabiliyor ve işlemin tamamlanması 1 saati bulabiliyor. 

MX kaydı da başarıyla tamamlandıysa artık panel üzerinden ücretsiz mail hesaplarını eklemeye başlayabiliriz. 

Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

Not: MX kaydı 1 saati aşkın süre sonuçlanmazsa domain üzerinden cname eklemeyi deneyin. Cpanel ile yaptığım denemelerde tanımlamalar en fazla 20 dakika sürdü (Yani Yandex 20 dakika boyunca mevcut mx kaydını göremedi). Cpanelden MX eklerken yandex bize mx.yandex.net. bağlantısını öneriyor fakat cpanel için net. kullanamıyor, sondaki nokta işaretini kaldırıyoruz.

Güncelleme!: Eğer mx kaydı 24 saati aşkın süre aktif olmaz ise mxtoolbox.com üzerinden domainin mevcut mx'ini kontrol edin. Eğer mx kaydında eski mx kaydı aktif görünüyorsa host sağlayıcınızdan yardım talep edin. Yardım talebinden sonra onlar yeni mx'leri aktif edeceklerdir.

Yada reseller whm panel kullanıcısıysanız panelde Dns functions altından Edit mx entry'e girip domainin mx ayarlarını el ile yandex olacak şekilde güncelleyin ve sonra tekrardan mxtoolbox üzerinden kontrol yapın.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

Eğer mail hesaplarından gönderilen mailler spama düşerse bu sayfada anlatıldığı gibi domain panelinden spf kaydı ekleyin. Ve tabiki panelli bir host alanınız yoksa alan adınızın yönetim panelinde gelişmiş dns yönetiminden yandex mx'ini de ekleyebilirsiniz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Kurumsal Yandex Mail

(Dikkat! Yandex kurum sayfasında dns değiştirmeniz ve alan adını devretmeniz gibi garip istekler var fakat ücretsiz mail alabilmek için bunları yapmanız şart değil. Bu nedenle sakın domain ns'lerinizi değiştirmeyin, yazıda anlattığım gibi sadece bir kereliğine site sahipliğini doğrulayıp, mx kaydınızı yapın.)

Merak edebilecekleriniz:

– Bir alan adı için en fazla 1000 email hesabı açabiliyorsunuz.

– Eklediğiniz alan adlarınızın hepsine kurum.yandex.com.tr adresinden ulaşıyor ve yönetiyorsunuz.

– Alan adlarınıza özel, Yandex mail giriş paneline http://mail.yandex.com.tr/for/siteadresiniz.com gibi bir bağlantıdan ulaşıyor, ama isterseniz http://mail.yandex.com.tr adresinden de tam mail adresini (mail@siteadresim.com) yazarak hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz.

– Alan adlarınıza özel, Yandex mail hesaplarına mobil cihazlarda Yandex mobil uygulamaları ile rahatlıkla giriş yapabiliyor, iletişimi yönetebiliyorsunuz.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.yandex.mail

Apple İos için: https://itunes.apple.com/tr/app/yandex-mail/id441785419?mt=8

– Alan adlarınızla ilgili smtp tanımlaması yapmanız gerekiyorsa bu sayfada anlatılanları uygulayarak sağlıklı sonuç alabiliyorsunuz.  

(Smtp adresi smtp.yandex.com.tr, smtp port 465, smtp güvenliği ssl)

– Sitenize Yandex mail giriş paneli koymak isterseniz bu sayfaya bakıyor, 

– Mail hesabınızı eposta istemcisinde kullanmak istiyorsanız ayarlamalar için bu sayfaya bakıyor,

– Yandex mail hesaplarınıza gelen mailleri başka bir mail hesabınıza yönlendirmek istiyorsanız bu yazıma bakıyor,

Ve daha başka merak ettikleriniz olursa sorularınızı yorum panelinden bana gönderiyorsunuz :))

facebook share twittershare

  Alaska Diyarı 28 Ocak 2015, 17:30

  Merhaba;

  Öncelikle emeğinize sağlık. Ben bunun için çok uğraştım. En son site açılmamaya başladı. Tüm ayarları tekrar eski haline getirdikten yarım saat sonra site tekrar aktif hale geldi. 

  Wix.com üzerinden aldığım bir web sitesi var. Bunun için işlem yapmaya çalışıyorum. Bana yardımcı olursanız çok çok çok sevinirim. 

  admin 28 Ocak 2015, 20:25

  @Alaska Diyarı; Merhaba. Wix.com nedir bu konuda bilgim yok. Eğer Wix.com dediğiniz siteye yönlendirdiğiniz bağımsız bir domaininiz varsa domain yönetim panelinden cname kaydı ve mx bilgilerini girerek Yandex kurumsal maili aktif edebilirsiniz. 

  Wix 09 Temmuz 2015, 14:54

  @Alaska Diyarı Merhaba. Wix.com'a girin. Domainler kısmını tıklayın. Sonra, hangi sitenize mail bağlamak istiyorsanız YÖNET deyin. GELİŞMİŞ'i seçin. YÖNET deyin. Chaname Ekleyi seçin. Üst Tarafa (yamail) ile başlayan kısmı, alt tarafa da mail.yandex.com.tr'yi ekleyip kaydedin. Yine en başa döndüğünüzde, E-Posta (MX kayıtları) var. Ordan diğeri seçin. mx.yandex.net yazın. Hepsi bu. Yukarıdaki talimatları gözden geçirmeyi unutmayın. Başka hiç bir şeye dokunmayın lütfen.

  jubbar 09 Aralık 2015, 21:27

  @Alaska Diyarı Merhaba, wix.comda bir site hazırladım ama şuan elimde olan com.tr alan adı uzantısına yönlendirme yapamıyorum. com uzantılı olanlara yapabiliyorum .yardımınızı rica ediyorum.

  Lordiz 10 Aralık 2015, 00:41

  @jubbar; Merhaba. Wix konusuna yabancıyım ama domain bağlamak için destek sayfasında premium plan’dan bahsediliyor. Premium plan satın aldınız mı? Yada domaini wix.com üzerinden mi aldınız? Belki özel kısıtlamalara takılıyor olabilirsiniz.

  https://www.wix.com/support/html5/domains/managing-your-domain-records/kb/connecting-a-domain-to-your-site

  levent 04 Mart 2016, 11:44

  Merhaba,
  mail için alan adımı eklediğim de dns bilgilerini değiştirmem isteniyor, bunu yaptığım takdirde mevcut site ns adresleri değiştiği için açılmayacak. Siteyide yandex in sunduğu bir hosting hizmetin de mi barındırmam gerekiyor.

  Lordiz 04 Mart 2016, 17:25

  @levent; Merhaba. Hayır ns değiştirmeniz şart değil. Yandex onu sadece domain üzerine mail sağlamak için yapıyor olabilir. Yani host almadan mail alabilmek için. Yazımda anlattığım gibi html dosyayı ftp’ye atmanız ve mx ayarlamanız yetiyor.

  hasan 11 Temmuz 2016, 03:54

  yandexten kurumsal mail açtım ama hangi mail üstünden kurumsal mail aldım unuttum . unuttuğum …..@yandex.com adlı maili nasıl alırım

  Lordiz 11 Temmuz 2016, 15:17

  @hasan; Onu bulmanın tek yolu Yandex üstünden eski adresleriniz ile şifre sıfırlamayı denemek. Adresi hiç hatırlama imkanınız yoksa kurumsal mailleri yeni bir Yandex mail üzerinden bağlayın.

  Şifre sıfırlama için; https://passport.yandex.com.tr/passport?mode=restore

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.

Reklamlar
 

Son Yazılar

TEKNOTV Videolar

Son Yorumlar
Unutulmaz
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

© 2016 Lordiz.com