Yazıya Yorum Gönder!

Android Cihazlarda Flash Player Kullanmak

Malumunuz Flash geliştiricisi Adobe, bundan birkaç sene önce Android yüklü cihazlar için Flash uygulamasını geliştirmeyi kesmişti . Ancak her ne kadar Adobe, Flash desteğini kesmiş olsa da Android’in önceki sürümlerinde (2.1 ve sonrasında) olduğu gibi Android’in son sürümlerinde de Flash çalışıyor..

DİKKAT! Adobe, 2020 yılı itibari ile Flash’ın fişini çekmeye hazırlanıyor. Artık o tarihten sonra flash uygulamalar görüntülenemeyecek, web siteleri flash player kullanmayacak. Flash’ın yerini tamamen HTML5 alacak.

Peki Nasıl Oluyor?

Adobe’un flash desteğini kestim demesi ve Flash Player uygulamasını Play Store aramalarından çekmesi ile Google’da kendi web tarayıcısı Chrome’dan Flash desteğini çekti. Bu nedenle elinize geçen yeni cihazlarda ne flash uygulaması vardı ne de flash çalıştıracak bir tarayıcı.. Aynı şekilde upgrade ile telefonlarınıza yükleyeceğiniz Android sürümlerinde de, ne Flash uygulaması olacak, ne de flash çalıştıran bir tarayıcı..

Ama biz ne yapacağız? Hemen bakalım ne yapacağımıza..

Not: Artık html5 haricinde pek Flash içeriklerle karşılaşmıyoruz ama olsun.

Android Sürümlerinde Flash Player Kullanmak;

– Öncelikle cihazınızın ayarlarına girip Bilinmeyen Kaynaklar‘dan uygulama yüklemeyi aktif edeceksiniz. (Bunu bir seferlik açıp uygulamayı kurduktan sonra tekrar kapatabilirsiniz.)

Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar

Android Cihazlarda Flash Player Kullanmak

– Bilinmeyen kaynakları aktif ettiyseniz şimdi sırada Flash uygulamasını cihaza kurmak var. Bunun için Play Store’da indirmelere kapalı olan Flash Player uygulamasının en son çıkan sürümünü Adobe’un kendi geliştirici sayfasından yani bu bağlantıdan indiriyor ve Android cihazımıza kuruyoruz.

– Uygulamayı tabletimize kurduktan sonra son bir işlem kalıyor o da Flash’ın çalışacağı bir web tarayıcısı bulmak. Bunun için elimizde 3 seçenek var. İsterseniz Firefox’u, isterseniz Boat Browser’ı, isterseniz Maxthon Web Browser’ı kullanın ve flash uygulaması yer alan siteleri sorunsuz turlamaya başlayın.

Not: Yazıyı okuduğunuz tarihlerde bu web tarayıcılarıda Flash desteğini kaldırmış olabilirler.

Firefox:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mozilla.firefox

Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra otomatik çalışması için ayarlarına girip plugin’leri aktif etmeniz gerekiyor.

Yolu şöyle; Tarayıcı’da Ayarlar (Settings) > Eklentiler (Plugins) > İzin ver (Enabled)

Boat Browser:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.boatbrowser.free

Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra otomatik çalışması için ayarlarına girip plugin’leri aktif etmeniz gerekiyor.

Yolu şöyle; Tarayıcı’da Ayarlar > Sayfa içeriği ayarları > Flash/Eklentileri etkinleştir > Her zaman açık

Maxthon Web Browser (Telefonlar için):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mx.browser

Maxthon Web Browser HD (Tabletler için):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mx.browser.tablet

Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra otomatik çalışması için ayarlarına girip plugin’leri aktif etmeniz gerekiyor.

Yolu şöyle; Tarayıcı’da Ayarlar > Seçenekle > Tarayıcı Ayarları > Flash Video Oynatımı > Her Zaman Açık

Sonuç;

Yukarıdaki üç tarayıcıyı Android yüklü tabletimde test ettim ve Flash uygulamalarda sorun yaşamadım. 3 tarayıcı arasında en iyi performansı tam ekran flash video’da Boat Browser, site içi flash uygulamalarda ise Maxthon veriyor ancak Maxthon tam ekran flash video oynatmada sınıfta kaldı bunun haricinde Firefox hem uygulama içi flash’da hemde tam ekran flash videolarda sorun çıkarmadı.

Aşağıdaki 3 görseli büyüterek bakarsanız sitemin sağında yer alan flash anketin çalıştığını, 4. resimde ise BBC Sport sitesindeki flash videonun çalıştığını göreceksiniz.

Android Cihazlarda Flash Player Kullanmak Android Cihazlarda Flash Player Kullanmak

Android Cihazlarda Flash Player Kullanmak Android Cihazlarda Flash Player Kullanmak

Şimdi biz en kötü ihtimali düşünelim, diyelim ki yukarıdaki 3 web tarayıcısı gelen güncellemeler ile Flash desteğini kaldırdılar o zaman ne yaparız? Bu gerçek olursa o zaman yapılacak şey basit, yukarıdaki 3 tarayıcının (bu yazıyı paylaştığım tarihteki) şuanki sürümlerini apk olarak bulup cihazımıza kurarız ve flash player ile sorunsuz internete devam ederiz..

Üç Tarayıcının Eski Flash Destekli Sürümleri:

Firefox’un sürümü: 15.0.1, Boat Browser’ın sürümü: 4.4.1 ve Maxthon Web Browser’ın sürümü: 2.7.3.1000, HD Tablet versiyonunda ise sürüm: 1.7

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  aliii 04 Mart 2014, 13:12

  Bnm asus memopad 10.1 tabletim var ama sizin söylediğinizi yapmaya calistim flashin indirilcek sitesine girmiyor nasil yapabilirim 

  admin 04 Mart 2014, 14:28

  @aliii; Yazıda iki bağlantı var birini yazının sonunda bulabilirsiniz. İkisinden de flash apk dosyasını indirebilirsiniz. İlk bağlantı biraz geç cevap veriyor ama yinede çalışıyor. Az önce ikiside kontrol edildi.

  kaan 05 Nisan 2014, 00:52

  çok teşekkür edeirm..note 2 de işe yaradı.. yalnız ..boat browser hep flash açılırken kendi kendine kapandı… ben de bir arkadaş tavisyesi üzerine proton browser la denedim..gayet düzgün çalışıyor.. çok teşekkürler… 6 arkadşaım da sayfanıza girip yönergeleri izleyerek telefonlarında flash tabanlı sitemize giriş yapabildiler.. çok  teşekkürler.

  demiray31 08 Nisan 2014, 08:54

  selam admin benim telefonum sony xperia z1 yurt dışı (almanya) androit sürümü 4.4.2 bunda flash playeri nasıl kurar kullanabiliriz . açıklamalı bildirirsen çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  admin 08 Nisan 2014, 11:45

  @demiray31; Merhaba. Yorum gönderdiğiniz yazı içeriğinde yeterince açıklama var. Anlatımı takip ederek telefonunuza flash player kurabilirsiniz.

  tolga 14 Mart 2015, 08:17

  firefoxda flash sorunsuz çalışıyor ama bazı oyunlarda kontroller yok

  admin 14 Mart 2015, 22:00

  @tolga; Flash Android'i desteklemeyi bıraktığından beri güncelleme almadığı için yavaş yavaş sorunlar çıkması, bazı özellikleri kullanamıyor oluşumuz normal. Çözüm arayacaksanız Firefox yerine farklı mobil tarayıcılarla yada eski Firefox sürümleri ile deneme yapabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018