Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

Akıllı telefon veya tableti ilk kullanımda hep başımıza bela olur bu sanal klavyeler. Otomatik düzeltme standart olarak açıktır ve ne yazarsanız illaki siz yanlış yazmışsınızdır kelime otomatik olarak değişir. “hahaha” yazmışsınızdır onun yerine “hande” gider, karşı taraf da “hande kim?” diye sordu mu işler iyice karışır. Şimdi gelde anlat iki saat..

Güncelleme: Yeni Android sürümlerinde ve Samsung model telefonlarda Ayarlar > Dil ve Giriş > Klavye uygulaması > Öngörücü yazı yolunu izlemeniz yeterli. Samsung cihazlarda Klavye uygulamasının adı Samsung klavye’dir.

Nasıl kurtuluruz otomatik düzeltmeden?

Android sürümüne göre ufak farklar vardır ama genelde yol, yöntem aynıdır. Ayarlar menüsü altında Dil ve giriş ayarlarında cihazınızın klavyesini bulur, detaylı ayarlara göz atarsınız ve orada muhakkak kelime düzeltme, kelime önerileri, otomatik düzeltme, tamamlama gibi başlıklar altında bu özellik vardır.

Örneğin Galaxy S3’de Samsung Klavye başlığının sağına dokunarak ayarlara girer, burada Öngörücü yazıyı kapatırsınız hepsi bu kadardır. Asus marka tabletler Nexus ve Memopad’de ise Google Klavye başlığının sağına dokunarak ayarlara girer ve buradan Otomatik düzeltme’yi kapatırsınız. Bu sayede artık sanal klavyenin otomatik düzeltmesini, kelime önerilerini kapamış olursunuz.

Samsung Galaxy S3’de Öngörücü;

Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

Nexus tablet’de Otomatik Düzeltme;

Android Cihazlarda Otomatik Kelime Düzeltmeyi Kapatmak

Otomatik düzeltmeyi kapatamadığınız cihaz varsa bu konu altına yorum atarak yardım talep edebilirsiniz. Cihazınızın modeli veya yüklü Android sürümüne göre kesin farklı bir yol bir tanım vardır.

facebook share twittershare

  Lordiz 11 Eylül 2016, 00:07

  @Zuzu; Syrox markasını ilk defa duyuyorum. Ham Android varsa Android klavyesi olur ve ayarlaması basit. Farklı bir klavyesi varsa o zaman Google Play’den Asus zen ui klavye, Go Klavye yada Google Klavye kurun. Ayarlarından da kelime düzeltmeyi kapatın.

  Murat Mert 14 Kasım 2016, 01:28

  Tkler brader kurtuldum

  Azat 27 Kasım 2016, 11:25

  Vestel Venüs benimki

  maho 13 Şubat 2017, 04:21

  samsung Galaxy S5lerde t9 nasil acarim bi yardimci olursaniz sevinirim ilginiz icin tesekkurler

  Lordiz 13 Şubat 2017, 22:35

  @maho; T9 dediğiniz otomatik tamamlama yada öngörücü yazı mıdır? Samsung’un eski modellerinde T9 vardı ancak hiç kullanmadım. Yeni modellerde de T9 seçeneği göremedim.

  Biri 04 Mart 2017, 20:56

  Tt175 telefona nasıl öngörücü yazı koyabiliriz ?

  Lordiz 04 Mart 2017, 21:54

  @Biri; İçerisinde Android klavyesi varsa zaten otomatik tamamlama (öngörücü yazı) olması gerekir. Ayarlar > Dil ve Giriş yolunu izleyip klavye ayarlarına göz atın. Ön görücü yazı veya otomatik tamamlama adında birşey göremiyorsanız Google Play’den harici klavye yükleyerek bu özelliğe sahip olabilirsiniz.

  Mesela Google klavyesi GBoard yükleyebilirsiniz.

  Baba 10 Haziran 2017, 08:05

  Telefonun huawei nasıl kapaaticam cihaz huawei y6 ıı

  Lordiz 10 Haziran 2017, 14:08

  @Baba; Huawei kullanmadığım için klavye uygulamasını bilemiyorum. Orijinal Android klavyesi varsa yazımda paylaştığıma benzer bir yol izlersiniz ancak özel Huawei klavyesi varsa Dil ve Giriş altından onun ayarlarını kurcalamanız lazım.

  54merve1905 22 Haziran 2017, 00:52

  Kardeş allah razı olsun kurtuldum sonunda

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017