Şu anda Görüntülemektesiniz;  Android Cihazlarda “.thumbnail” Sorunu ve Çözümü
Tarih: 
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Android Cihazlarda

Belki birçok Android cihazda olmayan, fakat kontrol ettiğim cihazların büyük bölümünde karşılaştığım bir klasör “.thumbnails” ve içerisindeki 3-4 gb’a ulaşan gereksiz “.thumbdata” dosyası. Bazılarında 150 mb, bazılarında 3-4 gb. Cihazın dahili belleği 16 gb ise sorun değil, fakat dahili bellek 8 gb ise boşa giden her 100 mb çok değerli. Peki nedir bu olay? Nedir çözümü?

Android cihazlarda bulunan dahili galeri uygulamasından kaynaklanan bir durum ve basit bir çözümü bulunuyor. Fakat önce olayı netleştirmemiz, gizli halde bulunan bu bellek katilini bulmamız gerekiyor.

Sizin cihazınızda da böyle bir bellek katili var mı? Hemen bakıyoruz..

Cihazınızdaki dosya yöneticisini açın (Samsung’larda “Dosyalarım”, harici olarak Es dosya yöneticisi kullanabilirsiniz) ve menü tuşu ile açılacak menüden Ayarlar seçeneğine dokunun.

Android Cihazlarda

Ayarlar ekranında ise ilk seçenek olan Gizli dosyaları göster‘in hemen yanına tik koyun.

Android Cihazlarda

Şimdi buradan geri giderek gizli .thumbnails klasörünü bulun.

– storage/emulated/0/DCIM/.thumbnails (Tüm dosyalar/Device storage/DCIM/.thumbnails)

Android Cihazlarda  Android Cihazlarda

(Bahsi geçen konum Android sürümünüze bağlı olarak farklı olabilir. Bu durumda dahili bellekteki DCIM klasörünü bulmanız gerekiyor.)

İlgili konumda .thumbnails klasörü veya .thumbnails (.thumbdata-xxx) dosyası göremiyorsanız yada bu konumda (klasörün içerisinde) büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası yer almıyorsa sevinebilirsiniz, cihazınız temiz çıktı. Eğer bu konumda büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası var ise hemen ne yapacağımızı görelim..

“Dosyayı sileceksiniz ama bir daha oluşmaması için önlem alacaksınız.”

Önlem nedir?

Bir adet salt okunur .thumbnails dosyası ile bir adet .nomedia dosyası. Bu basit iki dosyayı oluşturup telefonumuzdaki konuma kopyalayacağız, daha sonrasında ise bellek katilinden kurtulmuş olacağız.

Nedir bu dosyaların görevi?

Her ikiside boş içerikli, sadece uzantıdan oluşan dosyalar. “thumbnails” uzantılı dosya büyük boyutlu thumbdata’nın yerine geçer ve salt okunur olduğundan üzerine yazma yapılmaz, yani boyutu artmaz. “nomedia”  uzantılı dosya ise dahili “Galeri” uygulamasına “bu dizinde resim yok” bilgisi verir, Galeri uygulamasıda o klasördeki görselleri hem göstermez, hemde ufak önizleme oluşturmaz. (Ancak bu dosyalara dosya yöneticisinden ulaşılabilir.)

Dosyaları oluşturalım;

.thumbnails ve .nomedia dosyaları için not defterini kullanabilirsiniz fakat Windows işletim sistemi isimsiz uzantı oluşturmaya izin vermediğinden sorun yaşayabilirsiniz. Dosya oluşturmada sorun yaşayanlar aşağıdaki iki bağlantıdan birini kullabilirler.

Alternatif 1 | Alternatif 2

Yok, bu dosyaları ben oluşturacağım diyorsanız; not defterini açarak .thumbnails ve .nomedia uzantılı iki adet boş dosya kayıt edin. (Bu işlemi Linux işletim sisteminde rahatlıkla yapabilirsiniz.) .thumbnails dosyasını oluşturduysanız özelliklerine girip salt okunur yapmayı da unutmayın. (.nomedia için ek işlem gerekmiyor.)

Normalde .thumbnails sorunundan kurtulmak için bu dosyalardan birini kullanmanız yeterli fakat ihtiyaca göre her ikisini birden de kullanabilirsiniz. Yani dahili DCIM klasörü, Galeri uygulamasında görünsün, ama bellek katili dosya olmasın diyorsanız sadece .thumbnails’i, dahili DCIM klasöründe hem thumbnails oluşmasın, hemde klasörün içeriği Galeri uygulamasında görünmesin diyorsanız sadece .nomedia veya her iki dosyayı kullanabilirsiniz.

Dosyalar hazır ise Android cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iki dosyayı DCIM klasörü içine kopyalayın.

Android Cihazlarda

Hepsi bu. Artık dahili bellekte oluşan .thumbnails bellek katilinden kurtulmuş olmanız gerekiyor.

Ayrıca Galeri uygulamasında görünmesini istemediğiniz (İnstagram, Whatsapp gibi) klasörler varsa .nomedia dosyasının kopyalarından buralara da atabilirsiniz. Konuya dair sorularınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

facebook share twittershare

  Lordiz 28 Kasım 2016, 22:04

  @Anonim; Normalde fabrika ayarına sıfırlayınca Galeri uygulamasının düzelmesi gerekirdi. Demek ki fabrika ayarına tam sıfırlanmamış. Söylediğim şeyi yaparsanız tam olarak fabrika ayarlarına sıfırlanır. Rehber sim kartta değilse silinir, sms’ler silinir. uygulamalar silinir, dahili hafızada resimler varsa silinir. Önemli veriler varsa önce yedek alın. Resimlerin instagram’a sorunsuz gitmesi normal çünkü sadece Galeri uygulamasında önizlemeleri bozdunuz.

  Kurtarma modunu denemeden önce telefondaki resimleri bilgisayara taşıyın, sonra thumbnails klasöründe önizleme dosyaları varsa hepsini silin ve sonra resimleri telefona aktarın. Belki galeri düzelip önizlemeleri düzgün olarak oluşturabilir.

  Anonim 08 Aralık 2016, 19:05

  Telefonu kurtarma moduna aldım. Format atıldı, fakat yine aynı sorunla karşı karşıyayım. Yeni resim çekiyorum ama resimler hâlâ bulanık. Teknik servise götürdüm, telefona bilgisayardan format atılacağını söyledi ama kesin düzelir diye bir şey söylemedi. Yeni galeri ekleyebilir miyim telefona acaba?

  Lordiz 08 Aralık 2016, 23:31

  @Anonim; Kamera uygulaması olarak farklı bir uygulama mı kullanıyorsunuz? Böyle olmaması gerekirdi. Google Play’den alternatif Galeri uygulaması kurabilirsiniz. Mesela Asus Galeri.

  Anonim 09 Aralık 2016, 12:33

  Telefonun kendi kamerasını kullanıyorum. Fotoğraflarım uygulamasında olan resimlerim bulanık değil. Sadece galeridekiler de sorun var. Bir türlü düzelmedi ????

  Lordiz 09 Aralık 2016, 23:37

  @Anonim; Telefonu fabrika ayarına çevirseniz yada kurtarma modundan wipe data factory reset yapsanız tüm resimleriniz silinir, galeri uygulaması sıfırlanmış olur. Acaba resimler hafıza kartında ve hafıza kartınızda arızalı olabilir mi?

  Anonim 10 Aralık 2016, 10:37

  Tüm resimlerim silindi zaten de hafıza kartını takmayıp normal bluetooth’la bilgisayardan resim aktardım telefona birde normal kendi kamerasından resim çektim yine bulanık. Çözümü yok sanırım, böyle kullancam mecburen.. İlgilendiğiniz için çok çok teşekkürler ☺

  Lordiz 10 Aralık 2016, 22:54

  @Anonim; Rica ederim. Yaşadığınız durum çok garip. Google Play’den Asus galeri uygulamasını kurduğunuzda da aynısı mı oluyor? Sadece dahili uygulamada mı var bu durum?

  Dilâra 08 Ocak 2017, 16:57

  Benim de dosyalar klosorumde thumpnails bi dosya var içinde birsürü bulanık resim var yani telefonum daki kaç reSME bakarsan thumbnails dosyasında aynilari bulanık yedekliyo hafızayı dolduruyo telefon kilit sürekli thumpnails dosyasını silmek gerekiyo

  elif 15 Ocak 2017, 14:27

  Merhaba Resimlerim yanlışlıkla silindi.Geri almak istiyorum.Telefonum Samsung.Yardım eder misiniz?Thumbnails içinde sadece faleridekiler var.????????????

  Lordiz 15 Ocak 2017, 16:16

  @elif; Merhaba. Thumbnails klasöründeki dosyalar genelde önizleme oluyor bir işinize yaramaz. Hafıza kartındakileri sildiyseniz hafıza kartını bilgisayara takıp, silinen verileri geri getirmeye yarayan yazılımlar yardımıyla verileri geri getirmeyi deneyebilirsiniz. Telefon hafızasındakileri sildiyseniz baya zahmetli işlemleri geçip dahili hafızayı taratarak verileri kurtarmayı deneyebilirsiniz. Ancak dediğim gibi baya zahmetli.

  http://www.lordiz.com/android-cihazlarda-silinen-dosyalari-geri-getirme.html

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.

Reklamlar
 

Son Yazılar

Son Yorumlar
 • Cennetgozlerin Artik kullanmak istemiyorum…

 • Lordiz @Ali; Katkınız için teşekkürler. Logo ve imageobject hatasının kaybolması bende…

 • Ali http://techprezz.com/howto/how-to-add-adsense-code-in-wordpress-amp-post-without-plugin/…

 • Lordiz @ceren aktarli; Güle güle kullanın :))…

 • Lordiz @perihan knms; Geçmiş olsun. Yazımda anlattığım yolları deneyerek hesabınızı kurta…

Unutulmaz
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Lordiz.com v1 © 2016