Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Android Cihazlarda

Belki birçok Android cihazda olmayan, fakat kontrol ettiğim cihazların büyük bölümünde karşılaştığım bir klasör “.thumbnails” ve içerisindeki 3-4 gb’a ulaşan gereksiz “.thumbdata” dosyası. Bazılarında 150 mb, bazılarında 3-4 gb. Cihazın dahili belleği 16 gb ise sorun değil, fakat dahili bellek 8 gb ise boşa giden her 100 mb çok değerli. Peki nedir bu olay? Nedir çözümü?

Android cihazlarda bulunan dahili galeri uygulamasından kaynaklanan bir durum ve basit bir çözümü bulunuyor. Fakat önce olayı netleştirmemiz, gizli halde bulunan bu bellek katilini bulmamız gerekiyor.

Sizin cihazınızda da böyle bir bellek katili var mı? Hemen bakıyoruz..

Cihazınızdaki dosya yöneticisini açın (Samsung’larda “Dosyalarım”, harici olarak Es dosya yöneticisi kullanabilirsiniz) ve menü tuşu ile açılacak menüden Ayarlar seçeneğine dokunun.

Android Cihazlarda

Ayarlar ekranında ise ilk seçenek olan Gizli dosyaları göster‘in hemen yanına tik koyun.

Android Cihazlarda

Şimdi buradan geri giderek gizli .thumbnails klasörünü bulun.

– storage/emulated/0/DCIM/.thumbnails (Tüm dosyalar/Device storage/DCIM/.thumbnails)

Android Cihazlarda  Android Cihazlarda

(Bahsi geçen konum Android sürümünüze bağlı olarak farklı olabilir. Bu durumda dahili bellekteki DCIM klasörünü bulmanız gerekiyor.)

İlgili konumda .thumbnails klasörü veya .thumbnails (.thumbdata-xxx) dosyası göremiyorsanız yada bu konumda (klasörün içerisinde) büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası yer almıyorsa sevinebilirsiniz, cihazınız temiz çıktı. Eğer bu konumda büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası var ise hemen ne yapacağımızı görelim..

“Dosyayı sileceksiniz ama bir daha oluşmaması için önlem alacaksınız.”

Önlem nedir?

Bir adet salt okunur .thumbnails dosyası ile bir adet .nomedia dosyası. Bu basit iki dosyayı oluşturup telefonumuzdaki konuma kopyalayacağız, daha sonrasında ise bellek katilinden kurtulmuş olacağız.

Nedir bu dosyaların görevi?

Her ikiside boş içerikli, sadece uzantıdan oluşan dosyalar. “thumbnails” uzantılı dosya büyük boyutlu thumbdata’nın yerine geçer ve salt okunur olduğundan üzerine yazma yapılmaz, yani boyutu artmaz. “nomedia”  uzantılı dosya ise dahili “Galeri” uygulamasına “bu dizinde resim yok” bilgisi verir, Galeri uygulamasıda o klasördeki görselleri hem göstermez, hemde ufak önizleme oluşturmaz. (Ancak bu dosyalara dosya yöneticisinden ulaşılabilir.)

Dosyaları oluşturalım;

.thumbnails ve .nomedia dosyaları için not defterini kullanabilirsiniz fakat Windows işletim sistemi isimsiz uzantı oluşturmaya izin vermediğinden sorun yaşayabilirsiniz. Dosya oluşturmada sorun yaşayanlar aşağıdaki iki bağlantıdan birini kullabilirler.

>> NOMEDİA İNDİR

Yok, bu dosyaları ben oluşturacağım diyorsanız; not defterini açarak .thumbnails ve .nomedia uzantılı iki adet boş dosya kayıt edin. (Bu işlemi Linux işletim sisteminde rahatlıkla yapabilirsiniz.) .thumbnails dosyasını oluşturduysanız özelliklerine girip salt okunur yapmayı da unutmayın. (.nomedia için ek işlem gerekmiyor.)

Normalde .thumbnails sorunundan kurtulmak için bu dosyalardan birini kullanmanız yeterli fakat ihtiyaca göre her ikisini birden de kullanabilirsiniz. Yani dahili DCIM klasörü, Galeri uygulamasında görünsün, ama bellek katili dosya olmasın diyorsanız sadece .thumbnails’i, dahili DCIM klasöründe hem thumbnails oluşmasın, hemde klasörün içeriği Galeri uygulamasında görünmesin diyorsanız sadece .nomedia veya her iki dosyayı kullanabilirsiniz.

Dosyalar hazır ise Android cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iki dosyayı DCIM klasörü içine kopyalayın.

Android Cihazlarda

Hepsi bu. Artık dahili bellekte oluşan .thumbnails bellek katilinden kurtulmuş olmanız gerekiyor.

Ayrıca Galeri uygulamasında görünmesini istemediğiniz (İnstagram, Whatsapp gibi) klasörler varsa .nomedia dosyasının kopyalarından buralara da atabilirsiniz. Konuya dair sorularınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

facebook share twittershare

  Lordiz 30 Haziran 2017, 21:11

  @Dottre; thumbdata içerisinde galeri uygulamasında görünen resimlerin ufak önizleme resimleri olur. Uzun süre önce silinen resmin ufak önizleme resmi duruyor mudur bilemem. Resmi bulmak için telefonu rootlamanız ve daha birkaç işlem yapıp dahili hafızayı taratmalısınız.

  metehan 01 Aralık 2017, 03:04

  Allah razı olsun senden

  DepresiF 05 Aralık 2017, 12:28

  Adamsın hemşerim.

  Anıl 03 Ocak 2018, 20:40

  No media yapınca media yok tepkisi veriyor ve benimde 32 gb hafıza kartım got oldu herşey gitti hafıza kartı da bozuldu

  Lordiz 03 Ocak 2018, 23:57

  @Anıl; Hafıza kartını bozacak bir şey yapmıyorsunuz. Yanlışlık yaptıysanız yani dosyayı hafıza kartı ana dizinine attıysanız; kartı bilgisayara takıp oradan veya es file dosya yöneticisinden hafıza kartına bağlanıp nomedia dosyasını silin. Hepsi bu.

  Mert 23 Mart 2018, 21:10

  Merhaba, benim s7 edge telefonumda ekran görüntüsü almadığım halde galeride hergun iki adet ekran görüntüsü oluşuyor. Hergun siliyorum ertesi gün yine oluyor. Bu durumu kalıcı olarak nasıl bitirebilirim. Teşekkürler

  Lordiz 23 Mart 2018, 21:28

  @Mert; Merhaba. Telefonun kendi kendine ekran görüntüsü alacağını sanmıyorum. Üst bildirim menüsünden yada tuş kombinasyonları ile yanlışlıkla ekran görüntüsü alıyor olmayasınız? Galeriden yada Dosya yöneticisinden ekran görüntülerinin hangi klasörde olduğuna bakın. Dosyalar Screenshots klasöründeyse yapabileceğiniz tek şey bu klasörü Galeri dışına çıkarmak. Klasör içine .nomedia dosyası eklediğiniz gibi Galeride gizlenmiş olur.

  Mert 24 Mart 2018, 00:38

  Teşekkürler ilginiz için, ancak galeri içinde cache klasörü oluşuyor kendiliğinden ve bu iki ayrı ekran görüntüsü oluyor. Yanı screenshot ya da ekran görüntüsü klasörü oluşmuyor.

  Lordiz 24 Mart 2018, 01:04

  @Mert; Rica ederim. İlk defa böyle bir şey duyuyorum. Cache klasörü oluşuyorsa ekran görüntüsü alma uygulaması yüklemiş olabilirsiniz yada telefonda virüs gibi sizden habersiz ekran görüntüsü alan bir uygulama olabilir. Uygulama listenizde ne var ne yok kontrol edin, eğer sorun görünmüyorsa cache klasörü içine nomedia dosyası atın. En azından galeri uygulamasında görünmesinler. İlla ki bir çözüm arıyorsanız telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Ama sorunu kesin olarak çözer mi bilemiyorum.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017