Yazıya Yorum Gönder!

Android Cihazlarda

Belki birçok Android cihazda olmayan, fakat kontrol ettiğim cihazların büyük bölümünde karşılaştığım bir klasör “.thumbnails” ve içerisindeki 3-4 gb’a ulaşan gereksiz “.thumbdata” dosyası. Bazılarında 150 mb, bazılarında 3-4 gb. Cihazın dahili belleği 16 gb ise sorun değil, fakat dahili bellek 8 gb ise boşa giden her 100 mb çok değerli. Peki nedir bu olay? Nedir çözümü?

Android cihazlarda bulunan dahili galeri uygulamasından kaynaklanan bir durum ve basit bir çözümü bulunuyor. Fakat önce olayı netleştirmemiz, gizli halde bulunan bu bellek katilini bulmamız gerekiyor.

Sizin cihazınızda da böyle bir bellek katili var mı? Hemen bakıyoruz..

Cihazınızdaki dosya yöneticisini açın (Samsung’larda “Dosyalarım”, harici olarak Es dosya yöneticisi kullanabilirsiniz) ve menü tuşu ile açılacak menüden Ayarlar seçeneğine dokunun.

Android Cihazlarda

Ayarlar ekranında ise ilk seçenek olan Gizli dosyaları göster‘in hemen yanına tik koyun.

Android Cihazlarda

Şimdi buradan geri giderek gizli .thumbnails klasörünü bulun.

– storage/emulated/0/DCIM/.thumbnails (Tüm dosyalar/Device storage/DCIM/.thumbnails)

Android Cihazlarda  Android Cihazlarda

(Bahsi geçen konum Android sürümünüze bağlı olarak farklı olabilir. Bu durumda dahili bellekteki DCIM klasörünü bulmanız gerekiyor.)

İlgili konumda .thumbnails klasörü veya .thumbnails (.thumbdata-xxx) dosyası göremiyorsanız yada bu konumda (klasörün içerisinde) büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası yer almıyorsa sevinebilirsiniz, cihazınız temiz çıktı. Eğer bu konumda büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası var ise hemen ne yapacağımızı görelim..

“Dosyayı sileceksiniz ama bir daha oluşmaması için önlem alacaksınız.”

Önlem nedir?

Bir adet salt okunur .thumbnails dosyası ile bir adet .nomedia dosyası. Bu basit iki dosyayı oluşturup telefonumuzdaki konuma kopyalayacağız, daha sonrasında ise bellek katilinden kurtulmuş olacağız.

Nedir bu dosyaların görevi?

Her ikiside boş içerikli, sadece uzantıdan oluşan dosyalar. “thumbnails” uzantılı dosya büyük boyutlu thumbdata’nın yerine geçer ve salt okunur olduğundan üzerine yazma yapılmaz, yani boyutu artmaz. “nomedia”  uzantılı dosya ise dahili “Galeri” uygulamasına “bu dizinde resim yok” bilgisi verir, Galeri uygulamasıda o klasördeki görselleri hem göstermez, hemde ufak önizleme oluşturmaz. (Ancak bu dosyalara dosya yöneticisinden ulaşılabilir.)

Dosyaları oluşturalım;

.thumbnails ve .nomedia dosyaları için not defterini kullanabilirsiniz fakat Windows işletim sistemi isimsiz uzantı oluşturmaya izin vermediğinden sorun yaşayabilirsiniz. Dosya oluşturmada sorun yaşayanlar aşağıdaki iki bağlantıdan birini kullabilirler.

>> NOMEDİA İNDİR

Yok, bu dosyaları ben oluşturacağım diyorsanız; not defterini açarak .thumbnails ve .nomedia uzantılı iki adet boş dosya kayıt edin. (Bu işlemi Linux işletim sisteminde rahatlıkla yapabilirsiniz.) .thumbnails dosyasını oluşturduysanız özelliklerine girip salt okunur yapmayı da unutmayın. (.nomedia için ek işlem gerekmiyor.)

Normalde .thumbnails sorunundan kurtulmak için bu dosyalardan birini kullanmanız yeterli fakat ihtiyaca göre her ikisini birden de kullanabilirsiniz. Yani dahili DCIM klasörü, Galeri uygulamasında görünsün, ama bellek katili dosya olmasın diyorsanız sadece .thumbnails’i, dahili DCIM klasöründe hem thumbnails oluşmasın, hemde klasörün içeriği Galeri uygulamasında görünmesin diyorsanız sadece .nomedia veya her iki dosyayı kullanabilirsiniz.

Dosyalar hazır ise Android cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iki dosyayı DCIM klasörü içine kopyalayın.

Android Cihazlarda

Hepsi bu. Artık dahili bellekte oluşan .thumbnails bellek katilinden kurtulmuş olmanız gerekiyor.

Ayrıca Galeri uygulamasında görünmesini istemediğiniz (İnstagram, Whatsapp gibi) klasörler varsa .nomedia dosyasının kopyalarından buralara da atabilirsiniz. Konuya dair sorularınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook ve Twitter üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare


Bu yazı 5 Kasım 2014 tarihinde yayımlanmıştır.


  Lordiz 22 Şubat 2019, 22:17

  @Büşra; Merhaba. Neden yapamadınız? Yazıda paylaştığım gibi .thumbnails dosyası oluşturabilir ve orijinal dosyayı da silerseniz büyük bir alan kazanırsınız.

  Büşra 22 Şubat 2019, 22:53

  Telefonumda thumbnials.nomedia dosyasi var ve galerime sacma sapan bir suru birseyler doluyor silinmiyor silinse bile tekrar yukleniyor galerime dediklerinizi yaptim not defterinden dosya acmsyi bilmiyorum siz oraya bir site linki atmissinis girdim thumbnials dosyasi indir diyordu google chrome indirdim dosyayi sonra thumbnials.nomedia dosyasini dcim dosyasina kopyaladim siz oraya indirdiginiz dosyayi salt okunur hale getirin demissiniz indirdigim dosya ya girmek icin telefonum dan bastim dosya acilmiyor dedi ve birsey yapamadim:(

  Lordiz 22 Şubat 2019, 22:55

  @Büşra; Merhaba. Sizin sorununuz yer kaplama olayı değil de Galeri uygulamasında istemediğiniz resimlerin görünmesi ise o resimlerin kaynağı olan klasörü bulup, klasör içine .nomedia dosyası koymanız gerekiyor. Dosyayı koyduğunuz gibi Galeride artık o klasörün içeriği görünmez. Benzer durumu oyun klasörlerinde yaşıyordum oradan biliyorum. Oyun klasöründeki reklamlar, grafikler, ikonlar, hepsi Galeri’de albüm olarak çıkıyor.

  Büşra 22 Şubat 2019, 23:04

  Galerime dolan görüntüler galerimden sildigim fotolar bazen bana files cache gibi dosyalar geliyor telefonumun galeri kisminda yer aliyor ne kadar da ugrassam silinmedi siliyorum 1 den fazla dosya ile galerime tekrar doluyor

  Lordiz 22 Şubat 2019, 23:09

  @Büşra; Galeri uygulamasında yedekleme varsa resimler siz sildikten sonra Google sunucularından geri indiriliyor olabilir. Kaynağını bulmanız lazım. Bir ara Picasa albümleri vardı, sildikçe Google sunucularından tekrar iniyordu. Onun gibi bir şey olabilir. Kaynağı öğrenirseniz ona göre bir çözüm uygulanabilir.

  Büşra 22 Şubat 2019, 23:19

  Tesekkurler ilgilendiğiniz için ve birsey daha sormak istiyorum sizi de rahatsiz ediyorum kusura bakmayin depolama alani na girdigim de facebook orca xioa ying Beauty circle playsist vs. Gbib dosyalar acilmis oluyor ve ayni sey sildigimle depolama alani na geri doluyor bu konu hakkinda bir bilginiz var mi?

  Lordiz 22 Şubat 2019, 23:34

  @Büşra; Rica ederim. İsmini saydığınız klasörler yüklediğiniz uygulamalar tarafından oluşturuluyor, onların içinde de uygulama resimleri, ikonlar, reklamlar oluyor. Galeri uygulaması da işte bunları çekip alıyor. Onların içine .nomedia ekleyeceksiniz yada o uygulamaları kaldıracaksınız. Uygulama cihazda durduğu sürece siz silersiniz, uygulama tekrar geri yükler.

  Büşra 22 Şubat 2019, 23:37

  Hmm anladim cok teşekkür ederim 😊

  Lordiz 22 Şubat 2019, 23:38

  @Büşra; Rica ederim. İyi akşamlar ^_^

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019