Yazıya Yorum Gönder!

Android Cihazlarda

Belki birçok Android cihazda olmayan, fakat kontrol ettiğim cihazların büyük bölümünde karşılaştığım bir klasör “.thumbnails” ve içerisindeki 3-4 gb’a ulaşan gereksiz “.thumbdata” dosyası. Bazılarında 150 mb, bazılarında 3-4 gb. Cihazın dahili belleği 16 gb ise sorun değil, fakat dahili bellek 8 gb ise boşa giden her 100 mb çok değerli. Peki nedir bu olay? Nedir çözümü?

Android cihazlarda bulunan dahili galeri uygulamasından kaynaklanan bir durum ve basit bir çözümü bulunuyor. Fakat önce olayı netleştirmemiz, gizli halde bulunan bu bellek katilini bulmamız gerekiyor.

Sizin cihazınızda da böyle bir bellek katili var mı? Hemen bakıyoruz..

Cihazınızdaki dosya yöneticisini açın (Samsung’larda “Dosyalarım”, harici olarak Es dosya yöneticisi kullanabilirsiniz) ve menü tuşu ile açılacak menüden Ayarlar seçeneğine dokunun.

Android Cihazlarda

Ayarlar ekranında ise ilk seçenek olan Gizli dosyaları göster‘in hemen yanına tik koyun.

Android Cihazlarda

Şimdi buradan geri giderek gizli .thumbnails klasörünü bulun.

– storage/emulated/0/DCIM/.thumbnails (Tüm dosyalar/Device storage/DCIM/.thumbnails)

Android Cihazlarda  Android Cihazlarda

(Bahsi geçen konum Android sürümünüze bağlı olarak farklı olabilir. Bu durumda dahili bellekteki DCIM klasörünü bulmanız gerekiyor.)

İlgili konumda .thumbnails klasörü veya .thumbnails (.thumbdata-xxx) dosyası göremiyorsanız yada bu konumda (klasörün içerisinde) büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası yer almıyorsa sevinebilirsiniz, cihazınız temiz çıktı. Eğer bu konumda büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası var ise hemen ne yapacağımızı görelim..

“Dosyayı sileceksiniz ama bir daha oluşmaması için önlem alacaksınız.”

Önlem nedir?

Bir adet salt okunur .thumbnails dosyası ile bir adet .nomedia dosyası. Bu basit iki dosyayı oluşturup telefonumuzdaki konuma kopyalayacağız, daha sonrasında ise bellek katilinden kurtulmuş olacağız.

Nedir bu dosyaların görevi?

Her ikiside boş içerikli, sadece uzantıdan oluşan dosyalar. “thumbnails” uzantılı dosya büyük boyutlu thumbdata’nın yerine geçer ve salt okunur olduğundan üzerine yazma yapılmaz, yani boyutu artmaz. “nomedia”  uzantılı dosya ise dahili “Galeri” uygulamasına “bu dizinde resim yok” bilgisi verir, Galeri uygulamasıda o klasördeki görselleri hem göstermez, hemde ufak önizleme oluşturmaz. (Ancak bu dosyalara dosya yöneticisinden ulaşılabilir.)

Dosyaları oluşturalım;

.thumbnails ve .nomedia dosyaları için not defterini kullanabilirsiniz fakat Windows işletim sistemi isimsiz uzantı oluşturmaya izin vermediğinden sorun yaşayabilirsiniz. Dosya oluşturmada sorun yaşayanlar aşağıdaki iki bağlantıdan birini kullabilirler.

>> NOMEDİA İNDİR

Yok, bu dosyaları ben oluşturacağım diyorsanız; not defterini açarak .thumbnails ve .nomedia uzantılı iki adet boş dosya kayıt edin. (Bu işlemi Linux işletim sisteminde rahatlıkla yapabilirsiniz.) .thumbnails dosyasını oluşturduysanız özelliklerine girip salt okunur yapmayı da unutmayın. (.nomedia için ek işlem gerekmiyor.)

Normalde .thumbnails sorunundan kurtulmak için bu dosyalardan birini kullanmanız yeterli fakat ihtiyaca göre her ikisini birden de kullanabilirsiniz. Yani dahili DCIM klasörü, Galeri uygulamasında görünsün, ama bellek katili dosya olmasın diyorsanız sadece .thumbnails’i, dahili DCIM klasöründe hem thumbnails oluşmasın, hemde klasörün içeriği Galeri uygulamasında görünmesin diyorsanız sadece .nomedia veya her iki dosyayı kullanabilirsiniz.

Dosyalar hazır ise Android cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iki dosyayı DCIM klasörü içine kopyalayın.

Android Cihazlarda

Hepsi bu. Artık dahili bellekte oluşan .thumbnails bellek katilinden kurtulmuş olmanız gerekiyor.

Ayrıca Galeri uygulamasında görünmesini istemediğiniz (İnstagram, Whatsapp gibi) klasörler varsa .nomedia dosyasının kopyalarından buralara da atabilirsiniz. Konuya dair sorularınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  Halil Alp 25 Aralık 2018, 05:10

  Birçok kez yeniden başlattım 2-3 tane farklı dosya yöneticisi indirdim değişen hiçbir durum yok. Yine bir dosya indirmeye çalışınca aynı hata sanırım bunun bir çözümü yok :(

  Lordiz 25 Aralık 2018, 15:35

  @Halil Alp; Sizin sorunun farklı bir sebebi olabilir. Mesela şuan eski bir cihaz olan Samsung Galaxy s5830i’de ufacık bir dahili hafıza vardı ve bu hafıza Google Play Hizmetler tarafından işgal ediliyordu. Uygulamayı silince 200 mb yer açılıyor, sonra uygulama tekrar otomatik indiği için yine boş yer kalmıyor, telefon yavaşlıyordu. O cihaz için tek çözüm custom rom yüklemek yada telefonu root edip Google Play Hizmetler gibi dahili uygulamaların yüklemelerini kaldırmaktı. Böyle bir sorunu olmayanlarda ise sadece thumbnail klasörünü silmek yeterli oluyor. Çünkü bir seferde 1 gb civarı boş alan kazanılıyor.

  Halil Alp 27 Aralık 2018, 02:57

  Tamamdır dostum çözemedik ama saol yinede ilgin alakan için çok teşekkür ederim

  Lordiz 27 Aralık 2018, 16:35

  @Halil Alp; Rica ederim, iyi günler.

  Kerem kaygısız 05 Ocak 2019, 11:36

  Ya siliyorum 2.59 GB yer kaplıyo siliyorum ama sanki hic silinmemiş gibi asla yer aciomiyor 1 mb bile teli acip kapiyorum yok olmuyo sizle baska bi yerden hizli bi sekilde iletisim kurabilir miyim

  Lordiz 05 Ocak 2019, 20:18

  @Kerem kaygısız; Merhaba. Silinen dosya varsa yer açılmıştır fakat Android sürümünden kaynaklı bilmediğim bir sorun olabilir. Bu aralar birkaç kişi daha benzer sorundan bahsetti. Yaşamadığım sorunun çözümünü bilmiyorum ne yazık ki. Eskiden telefonu kapatıp açtığınızda istatistikler yenilenir ve açılan boş alan görünür hale gelirdi. Okuduğunuz yazı 5 sene öncesine ait.

  levent 12 Ocak 2019, 12:24

  Bu thumbnail oluşmasına engel olamazsam cep telefonumdan silebilir miyim? Sony experia kullanıyorum.
  Silme tuşu var… Silersem olumsuz bir şey olur mu

  Lordiz 12 Ocak 2019, 19:48

  @levent; Merhaba. Silerseniz geçici süreliğine Galeri uygulamasında önizlemeler olmaz, birkaç dakika sonra önizlemeler tekrar oluşturulur ve yine bir adet thumbnail dosyanız olur. Onu anlattığım gibi engellemeniz lazım.

  Kamran 17 Ocak 2019, 20:45

  Arkadaşlar Play Storede C Cleaner adında uygulama var onu indirin taratın orda Thumbnails çıkacak bende 1.69 GB idi sildim

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019