Şu anda Görüntülemektesiniz;  Android Cihazlarda “.thumbnail” Sorunu ve Çözümü
Tarih: 
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Android Cihazlarda

Belki birçok Android cihazda olmayan, fakat kontrol ettiğim cihazların büyük bölümünde karşılaştığım bir klasör “.thumbnails” ve içerisindeki 3-4 gb’a ulaşan gereksiz “.thumbdata” dosyası. Bazılarında 150 mb, bazılarında 3-4 gb. Cihazın dahili belleği 16 gb ise sorun değil, fakat dahili bellek 8 gb ise boşa giden her 100 mb çok değerli. Peki nedir bu olay? Nedir çözümü?

Android cihazlarda bulunan dahili galeri uygulamasından kaynaklanan bir durum ve basit bir çözümü bulunuyor. Fakat önce olayı netleştirmemiz, gizli halde bulunan bu bellek katilini bulmamız gerekiyor.

Sizin cihazınızda da böyle bir bellek katili var mı? Hemen bakıyoruz..

Cihazınızdaki dosya yöneticisini açın (Samsung’larda “Dosyalarım”, harici olarak Es dosya yöneticisi kullanabilirsiniz) ve menü tuşu ile açılacak menüden Ayarlar seçeneğine dokunun.

Android Cihazlarda

Ayarlar ekranında ise ilk seçenek olan Gizli dosyaları göster‘in hemen yanına tik koyun.

Android Cihazlarda

Şimdi buradan geri giderek gizli .thumbnails klasörünü bulun.

– storage/emulated/0/DCIM/.thumbnails (Tüm dosyalar/Device storage/DCIM/.thumbnails)

Android Cihazlarda  Android Cihazlarda

(Bahsi geçen konum Android sürümünüze bağlı olarak farklı olabilir. Bu durumda dahili bellekteki DCIM klasörünü bulmanız gerekiyor.)

İlgili konumda .thumbnails klasörü veya .thumbnails (.thumbdata-xxx) dosyası göremiyorsanız yada bu konumda (klasörün içerisinde) büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası yer almıyorsa sevinebilirsiniz, cihazınız temiz çıktı. Eğer bu konumda büyük boyutlu bir .thumbdata dosyası var ise hemen ne yapacağımızı görelim..

“Dosyayı sileceksiniz ama bir daha oluşmaması için önlem alacaksınız.”

Önlem nedir?

Bir adet salt okunur .thumbnails dosyası ile bir adet .nomedia dosyası. Bu basit iki dosyayı oluşturup telefonumuzdaki konuma kopyalayacağız, daha sonrasında ise bellek katilinden kurtulmuş olacağız.

Nedir bu dosyaların görevi?

Her ikiside boş içerikli, sadece uzantıdan oluşan dosyalar. “thumbnails” uzantılı dosya büyük boyutlu thumbdata’nın yerine geçer ve salt okunur olduğundan üzerine yazma yapılmaz, yani boyutu artmaz. “nomedia”  uzantılı dosya ise dahili “Galeri” uygulamasına “bu dizinde resim yok” bilgisi verir, Galeri uygulamasıda o klasördeki görselleri hem göstermez, hemde ufak önizleme oluşturmaz. (Ancak bu dosyalara dosya yöneticisinden ulaşılabilir.)

Dosyaları oluşturalım;

.thumbnails ve .nomedia dosyaları için not defterini kullanabilirsiniz fakat Windows işletim sistemi isimsiz uzantı oluşturmaya izin vermediğinden sorun yaşayabilirsiniz. Dosya oluşturmada sorun yaşayanlar aşağıdaki iki bağlantıdan birini kullabilirler.

Alternatif 1 | Alternatif 2

Yok, bu dosyaları ben oluşturacağım diyorsanız; not defterini açarak .thumbnails ve .nomedia uzantılı iki adet boş dosya kayıt edin. (Bu işlemi Linux işletim sisteminde rahatlıkla yapabilirsiniz.) .thumbnails dosyasını oluşturduysanız özelliklerine girip salt okunur yapmayı da unutmayın. (.nomedia için ek işlem gerekmiyor.)

Normalde .thumbnails sorunundan kurtulmak için bu dosyalardan birini kullanmanız yeterli fakat ihtiyaca göre her ikisini birden de kullanabilirsiniz. Yani dahili DCIM klasörü, Galeri uygulamasında görünsün, ama bellek katili dosya olmasın diyorsanız sadece .thumbnails’i, dahili DCIM klasöründe hem thumbnails oluşmasın, hemde klasörün içeriği Galeri uygulamasında görünmesin diyorsanız sadece .nomedia veya her iki dosyayı kullanabilirsiniz.

Dosyalar hazır ise Android cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iki dosyayı DCIM klasörü içine kopyalayın.

Android Cihazlarda

Hepsi bu. Artık dahili bellekte oluşan .thumbnails bellek katilinden kurtulmuş olmanız gerekiyor.

Ayrıca Galeri uygulamasında görünmesini istemediğiniz (İnstagram, Whatsapp gibi) klasörler varsa .nomedia dosyasının kopyalarından buralara da atabilirsiniz. Konuya dair sorularınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

facebook share twittershare

  sümeyye 01 Mart 2017, 12:44

  Merhaba. ben thumbnail de ki resimler screeshots ile bi şeklide aldım fakat videolara ulaşamıyorum yani var ama resim olarak gözüküyor bunun için ne yapabilirm teşekkür ederim

  Lordiz 02 Mart 2017, 01:07

  @sümeyye; Merhaba. Silinen dosyaları özel yazılımlar ile taratıp getirmeniz lazım. Tabi o iş de epey zahmetli. İsterseniz bilgi edinmek için diğer yazıma bakın.

  http://www.lordiz.com/android-cihazlarda-silinen-dosyalari-geri-getirme.html

  Ahmet 16 Mart 2017, 22:03

  Merhaba ben dediğiniz gibi yaptım şimdi thumbnails dosyayı yok dcim boyutu 0 kb ama telefonun hafızasında bir eksilme olmadı

  Lordiz 16 Mart 2017, 22:21

  @Ahmet; Merhaba. Daha önceden thumbnails dosyasında sorun yoksa önerdiğim yöntem ile hafızada yer açamazsınız. Thumnails sorunu eski Android sürümlerinde çıkıyor genelde. Dahili hafızada yer açmak istiyorsanız kameranın kayıt konumunu hafıza kartına ayarlayın ve kurulu sosyal medya uygulamalarının önbellek boyutlarını kontrol edin.

  Doruk Uysal 09 Nisan 2017, 22:17

  Merhaba dediğiniz yöntemi kullandım ve önbellek boyutlarına baktım temizledim ama yinede .thumbnails çıkmaya ve hafızamdan 1.5-2 gb götürmeye devam etmekte.

  Lordiz 10 Nisan 2017, 01:03

  @Doruk Uysal; Merhaba. .thumbnails ve .nomedia dosyalarını oluşturdunuz mu? Önerdiğim yöntem kesin çözüm gibi birşey. Birçok cihazda kullandım.

  Esin 14 Nisan 2017, 21:31

  Merhaba yeğenim verdiğiniz komutlar benim telefonuma uyguladı fakat şu anda watsap instagram pinterest facebook tan kaydetmek istediğim resimlerin hiçbiri kaydedildi demesine rağmen galeri ye kaydolmuyor ben galerimde bu resimleri görmek istiyorum ama yok

  Lordiz 14 Nisan 2017, 22:20

  @Esin; Merhaba. .nomedia dosyasını hangi konuma attınız? Thumbnails klasörüne .nomedia atarsanız galeri için önizleme oluşturmaz. O klasöre .thumbnails dosyası atmalısınız. Galeride önizlemeler çıkmasın derseniz dosyayı istediğiniz klasöre koyabilirsiniz.

  Müslüm 25 Nisan 2017, 12:22

  Iyi günler. Dediğiniz gibi işlemi tamamladım 600 mb lik thumbnails dosyasını sildi ama hafızada herhangi bir değişiklik olmadı sony xperia m4 aqua kullanıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Lordiz 25 Nisan 2017, 17:44

  @Müslüm; Merhaba, size de iyi günler. Bazen istatistik hesaplamalarında hata veya gecikme olabiliyor. Telefonu kapatıp yeniden açarsanız rakamlar güncellenebilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com v1 © 2016