Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

BDDK'dan Kredi Kartlarına

Bugünlerde kredi kartınızla nakit çekmek istediğinizde, size onay verilmediğine dair e-posta veya cep telefonu mesajı gelirse, buna şaşırmayın. Bunun nedeni, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), kredi kartındaki borç sarmalını engellemek için uygulamaya koyduğu asgari ödeme sınırlarını yükselten düzenleme nedeniyle, size de  yüz binlerce tüketiciye olduğu gibi,  ‘nakit çekim yasağı’ getirilmiş olabilir.

Dikkat! Yazı, 2011 yılında yayınlanmıştır ve ulaştığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

BDDK’nın, kredi kartlarına disiplin getirmeye yönelik çıkardığı, üç ay üst üste borcunu % 50’nin altında ödeyenlere ‘nakit çekimi yasağı’ getirilmesine ilişkin düzenlemenin ilk sonuçları çıkmaya başladı.

Bankalar, 17 Eylül tarihinden itibaren, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında borcunun sadece asgari kısmını ödeyen yüz binlerce müşterisine nakit çekim yasağı getirdi. Nakit çekim yasakları, tüketicilere e-posta ve cep telefonu mesajları ile bildirildi. Bankaların nakit çekim yasağı getirdiği müşteri sayısı tam olarak  belirtilmedi. Ancak, BDDK’ya ilk gelen bilgilere göre, nakit çekim yasağı getirilen tüketici sayısının yüz binlerce kişi olduğu, kredi kartı borcunun sadece asgarisini ödeyenlerin sayısının 2.5 milyon ve borcunu % 50’sinin altında ödeyenlerin sayısının ise 4 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Nakit çekim yasağı, kredi kartı borcunun ödenmesinin ardından ise, kaldırılıyor.

Tüketici olarak, acil ve sıkışık durumlarda kredi kartınızla nakit çekme avantajını kullanabilmek için, üç ay üst üste kredi kartı borcunuzun %50’sinin altında ödememeye dikkat etmelisiniz. Özellikle, kredi kartı borcunun asgarisini ödemeyi alışkanlık haline getirmiş tüketicilerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Üç ay üst üste borcunuzun asgarisini öderseniz, ihtiyacınızın olduğu bir anda kredi kartınızla nakit çekemeyebilirsiniz. Bu türlü sıkıntılara düşmemek için, her ay kredi kartı borcunuzun yüzde kaçını ödediğinizi kontrol etmelisiniz.

facebook share twittershare

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017