Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Facebook Messenger uygulamasının kişi arama kutucuğunda bir ismi arattınız ve karşınıza kişiyle birlikte bir uyarı notu geldi; “Bu Kişi Sana Ulaşmak için Telefon Numaranı Kullandı“.. Facebook ne demek istiyor?.. Bu uyarı ne demek oluyor? 

Bu uyarı; arattığınız kişinin telefon rehberinde sizin telefon numaranızın ekli olduğu yada o kişinin sizi numaranız üzerinden arattığı anlamına geliyor.

Telefonunuza Messenger uygulaması kurarken bilirsiniz ki Facebook rehberinize erişmek için izin ister. Eğer izin verirseniz sizin rehberinizdeki tüm numaraları aratarak o numaraların ekli olduğu hesapları bulur. Bu otomatik aramadır. Yani geçmişte iş yaptığınız öylesine sizi rehberine eklemiş olan birisi de, Messenger sayesinde sizi aratmış görünebilir.

(Bu sebeple “bu kişi numaramı nereden buldu? beni neden arattı? gibi derin şüphelere dalıp, kendinizi parçalamamanızı öneririm.)

Bir diğer olasılık ise; o kişi sizi bulmak için telefon numaranızı arama kutusuna yazmış ve sizi bulmaya çalışmıştır.

Her iki ihtimalde de eğer rahatsızlık duyuyorsanız yapmanız gereken şey basit..

1- Facebook hesabınızın genelinde gizlilik ayarlarını herkese açık yerine sadece arkadaşlar olarak ayarlayacaksınız.

(Bu sayede sizi aratan kişiler profilinizi bulsalarda profilinizde ne var ne yok göremezler.)

2- Facebook gizlilik sayfasındaki telefon numarası seçeneğini Arkadaşlar şeklinde değiştireceksiniz.

(Bu sayede herhangi bir yolla telefon numaranızı bulan kişinin, Facebook veya Messenger’da numaranızı aratarak size ulaşma, sizi arkadaş ekleme ihtimali azalır. Aynı gizlilik ayarlamasını Whatsapp içinde yapmakta yarar var. Son görülme, Profil fotoğrafı ve Durum seçenekleri Kişilerim şeklinde ayarlanmalı.)

Sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  kemal 13 Kasım 2017, 14:55

  “Bu Kişi Sana Ulaşmak için Telefon Numaranı Kullandı” bu bilgi ne kadar güncel peki ?
  Bir yıl önce yapılan bir işlem için olabilir mi? yoksa bu kişi numaramı çok kısa süre için aramış olabilir mi?

  Şimdiden teşekkürler…

  Lordiz 13 Kasım 2017, 19:47

  @kemal; Merhaba. Muhtemelen geniş zamanı kapsıyordur. Aksi halde “yakın zamanda” gibi bir not eklerdiler.

  Ozge 22 Aralık 2017, 02:19

  Daha önce konustugum ama sonradan engelledim engeli kaldırıp tekrar kişiyi arattigimda o kişi tel nodan ulasmak istedi size engelli olduğu suredemi aratmis daha onceyemi ait anlık guncelleniyomu bilgisi olan cvplasin lütfen yeni kullaniyrum benim için önemli

  Lordiz 22 Aralık 2017, 13:49

  @Ozge; Merhaba. Ne zaman arattığını bilemezsiniz. Öncelerde aralıklarla kontrol etmiş olsanız tahmin yürütebilirdiniz.

  Ozge 22 Aralık 2017, 14:06

  Merhaba bu önceki gün karşılıklı engelledik birbirimizi dün actigimda arattigimda bu uyarı çıktı

  Ozge 22 Aralık 2017, 14:10

  Çok yeni kullanıyorum facebook kullanmiyrum sadece messenger kullanmaya başladım aktif olduğunu gremiyrum enggelimiyim msj atarak ogrenbilirim ama onuda atamiyrum bu konudada bilgi verirseniz inşallah pusman olup ariyodur temennim yeni olması zaten😊

  Lordiz 22 Aralık 2017, 15:11

  @Ozge; Bağlantınız yeni mi eski mi bilemiyorum ama Facebook’da yeniyseniz muhtemelen engellemeden sonra kontrol amaçlı aratmıştır. Sizin onu engelleyip engellemediğinize bakmıştır yada engelliyken nasıl görünüyor onu araştırmıştır. Eğer onu arattığınızda sonuçlarda görünüyorsa engelinizi kaldırmıştır ama görünmüyorsa engellisinizdir. Ayrıca engelleme yapınca arkadaşlardan çıkarılıyor diye hatırlıyorum. Arama sonuçlarını arkadaşlar haricine kapattıysa yine aramalarda görünmez.

  Ozge 22 Aralık 2017, 15:25

  Facebook kullanmiyrum arattigimda pirofili gorunuyo ama aktif olduğu saat gorunmuyo ortak arkadasimizda yok hala sayfada sanavtel nodan ulaştı daha once öyle bisey yazmiyodu messengerde x kişi diye yaziyodu engelledikten sonra açınca öyle görünmeye başladı

  Lordiz 22 Aralık 2017, 19:02

  @Ozge; Tam detaylarını bilemiyorum. Yeni görmeye başladıysanız muhtemelen engellemeden sonra aratmıştır hesabınız var mı yok mu diyerek.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017