Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Facebook Messenger uygulamasının kişi arama kutucuğunda bir ismi arattınız ve karşınıza kişiyle birlikte bir uyarı notu geldi; “Bu Kişi Sana Ulaşmak için Telefon Numaranı Kullandı“.. Facebook ne demek istiyor?.. Bu uyarı ne demek oluyor? 

Bu uyarı; arattığınız kişinin telefon rehberinde sizin telefon numaranızın ekli olduğu yada o kişinin sizi numaranız üzerinden arattığı anlamına geliyor.

Telefonunuza Messenger uygulaması kurarken bilirsiniz ki Facebook rehberinize erişmek için izin ister. Eğer izin verirseniz sizin rehberinizdeki tüm numaraları aratarak o numaraların ekli olduğu hesapları bulur. Bu otomatik aramadır. Yani geçmişte iş yaptığınız öylesine sizi rehberine eklemiş olan birisi de, Messenger sayesinde sizi aratmış görünebilir.

(Bu sebeple “bu kişi numaramı nereden buldu? beni neden arattı? gibi derin şüphelere dalıp, kendinizi parçalamamanızı öneririm.)

Bir diğer olasılık ise; o kişi sizi bulmak için telefon numaranızı arama kutusuna yazmış ve sizi bulmaya çalışmıştır.

Her iki ihtimalde de eğer rahatsızlık duyuyorsanız yapmanız gereken şey basit..

1- Facebook hesabınızın genelinde gizlilik ayarlarını herkese açık yerine sadece arkadaşlar olarak ayarlayacaksınız.

(Bu sayede sizi aratan kişiler profilinizi bulsalarda profilinizde ne var ne yok göremezler.)

2- Facebook gizlilik sayfasındaki telefon numarası seçeneğini Arkadaşlar şeklinde değiştireceksiniz.

(Bu sayede herhangi bir yolla telefon numaranızı bulan kişinin, Facebook veya Messenger’da numaranızı aratarak size ulaşma, sizi arkadaş ekleme ihtimali azalır. Aynı gizlilik ayarlamasını Whatsapp içinde yapmakta yarar var. Son görülme, Profil fotoğrafı ve Durum seçenekleri Kişilerim şeklinde ayarlanmalı.)

Sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Lordiz 19 Temmuz 2018, 15:43

  @Kadir Remzi; Şimdilik zamanını öğrenebileceğimiz bir sistemleri yok. Birkaç sene öncede olabilir, 1 ay öncede olabilir.

  merve 12 Ağustos 2018, 03:13

  Hala kayıtli oldugum garantisiyle mi söylüyor bunu yoksa bir ara ekliydin ondan mutevellit öyle görünüyor mu diyo

  Lordiz 12 Ağustos 2018, 03:37

  @merve; Her ikisi de olabilir. Numaranız hala kayıtlı da olabilir, bir ara numaranız üzerinden sizi aratmış da olabilir.

  Bahar 17 Eylül 2018, 17:56

  Telefon rehberine eklediğim bir kişiyi tesadüfen messengerda otomatik olarak eklendi diye gördüm.Bu kişiye bu konuda bildirim gider mi acaba bunu anlar mı?

  Lordiz 17 Eylül 2018, 18:50

  @Bahar; Karşıdaki kişiye “sizi ekledi” gibi bir bildirim gitmez ama öneri olarak “arkadaşınızda messenger kullanıyor” yazan bir bildirim görünebilir.

  Bahar 17 Eylül 2018, 22:22

  İşim gereği sürekli numara kaydetmem gereken durum oluyor, gerekli gereksiz bildirim gitmesinden çekindim.Cevabınız için teşekkür ederim.

  Lordiz 17 Eylül 2018, 23:33

  @Bahar; Rica ederim. Kolay gelsin.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018