Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Cinsel Sağlık Danışma Hattı

Avrupa Seksüel Fonksiyon Bozuklukları Birliği (ESDA) şemsiyesi altında Türkiye’de 2002 yılında oluşturulan “Cinsel Sağlık Danışma Hattı”, diğer 12 ülkede bulunan ESDA cinsel danışma hatları arasında en çok aranan hat oldu.

Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Androloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, 1998 yılında Avrupa’da 12 ülke tarafından oluşturulan ESDA’nın, Avrupa’da aile planlaması ve aile cinsel sağlığıyla ilgili, hastaları, toplumu ve konu ile ilgili uzmanları bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçladığını belirterek, kuruluşun Türkiye’deki faaliyetlerini ise ASAD’ın üstlendiğini anımsattı..

GÜNCELLEME! 23 Temmuz 2017

2009 yılında duyurduğumuz danışma hattı artık hizmet vermiyor. Cinsel sağlık konularında sorularınızı TAPV veya Cised’e iletebilir, sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

(0212) 4446539 
http://www.tapv.org.tr/tci/23/BIZE-ULASIN
http://www.cised.org.tr/sayfa13.html
(0312) 2126626
(0312) 3462424	
cised@cised.org.tr

Avrupa’daki 12 ülkeyle birlikte yürütülen Cinsel Sağlık Danışma Merkezi’nin isim ve adres sorulmayan “0212-282 01 01” nolu bilgi hattına, Türkiye’deki hemen bütün illerin yanı sıra yurt dışından özellikle Almanya’da yaşayan Türklerden ve Kıbrıs’tan başvurular aldıklarını anlatan Prof. Dr. Hattat, Türkiye’de hattı en çok arayan ilk 10 ilin sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, İçel, Hatay, Diyarbakır, Antalya, Adana, Kocaeli ve Bursa olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Halim Hattat, erkeklerin cinsel sağlığının, genel sağlık durumlarının göstergesi olarak kabul edilmeye başlandığını dile getirerek, cinsel isteksizlik çeken erkeklerde 5 yıl içerisinde diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin çok daha yüksek oranlarda görüldüğünü bildirdi.

“ERKEKLER DOKTORA GİTMEKTEN KAÇINIYOR”

Hangi ülke söz konusu olursa olsun erkeklerin cinsel sorunları nedeniyle doktora gitmekten kaçındığını, doktora başvurma oranının tüm Avrupa ülkelerinde son derece düşük olduğunu dile getiren Prof. Dr. Hattat, bu nedenle Cinsel Sağlık Bilgi Hattı’nın, toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Halim Hattat, İsveç, Yunanistan, Fransa ve İspanya’da hattı arayanların yüzde 60-70’inin bu konuda doktora hiç başvurmadığını, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 80’i bulduğunu bildirdi.

“Yani 10 hastadan sadece 2’si doktora başvuruyor. Cinsel sorunlarda telefon ve internetten bilgi almak, doktora başvurmanın önüne geçmiş durumda” diyen Hattat, Avrupa ortalamalarına bakıldığında hastanın telefon hattını araması için dahi bir yılı aşkın bir süre beklediğinin görüldüğünü, uzun süre bu sorunla yaşadıktan sonra bilgi alma ve araştırma cesaretini toplayabildiğini söyledi. Prof. Dr. Hattat, Türk kadınlarının ise bu konuda Avrupalılara göre daha modern gözüktüğünü belirterek, “Türk kadınları bilgi hattını aramak için ortalama 1 yıl beklerken, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerde bu süre 5 yıla kadar çıkıyor” dedi.

Prof. Dr. Hattat, ESDA şemsiyesi altındaki ülkeleri de karşılaştırarak, “ESDA Türkiye, kuruluşundan bu yana tüm ESDA kurucu ülkeleri arasında en çok aranan telefon hattı oldu. 2002-2007 arasında Türkiye’deki hattı 113 bin 840 kişi aramış. Aynı dönemde Fransa 20 bin 724, Almanya 20 bin 880, Yunanistan 30 bin 434 arama almış. Sadece 2007 yılı verilerine bakıldığında ise ESDA Türkiye hattını arayan 20 bin 415 kişiye karşılık, Almanya’da 4 bin 800, Fransa’da 4 bin 500 arama yapılmış” diye konuştu.

HATTI KİMLER ARIYOR, NELER SORUYOR?

Halim Hattat, tüm ülkelerdeki aramaların 16 ile 87 yaş arasında olduğunu dile getirerek, “ESDA Türkiye’yi en çok arayan grubu yüzde 60 oranıyla 18-30 yaş arası gençler oluştururken, diğer ülkelerde en sık arayanlar 45-50 yaş grubunda yer alıyor. Bu, ülkemizde genç neslin cinsel bilgisinin azlığını ve cinsel sorunlarını danışmak yerine tabu kabul ederek gizli tuttuğunu gösteriyor” dedi.

Türkiye’de hattı arayanların yüzde 82’sini erkeklerin, yüzde 18’ini ise kadınların oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Hattat, erkeklerin en sık sorduğu problemlerin yüzde 31 ile “erken boşalma”, yüzde 21 ile “sertleşme”, yüzde 12 ile “penis boyu”, yüzde 9 ile “cinsel istekte azalma”, yüzde 3’erlik paylarla “balayı empotansı (yetersiz sertleşme)” ve “mastürbasyon” olduğunu söyledi.

Kadınların yüzde 26’sının “kadın orgazm bozukluğu”, yüzde 17’sinin “cinsel isteksizlik”, yüzde 7’sinin “ilişkide acı/ağrı”, yüzde 5’inin “vajinismus” konusunda bilgi aldığını anlatan Prof. Dr. Hattat, eşleri hakkında arayan kadınların en sık sorduğu problemlerin ise yüzde 55 ile “sertleşme sorunu ve tedavileri”, yüzde 12 ile “erken boşalma”, yüzde 9 ile “erkeğin cinsel isteğinde azalma”, yüzde 3 ile “andropoz” şeklinde sıralandığını kaydetti.

Prof. Dr. Halim Hattat, “Tüm Avrupa ülkelerinde aramaların yüzde 60’ından fazlası ‘sertleşme sorunu ve tedavileri’ üzerine. Bu durumu bu ülkelerde de ‘erken boşalma’ takip ediyor. Türkiye, ‘balayı empotansının’ (yetersiz sertleşme) sorulduğu yegane ülke. Kadınlar için hem ülkemizde hem de Avrupa’da en önemli sorunlar ‘cinsel istekte azalma’ ve ‘orgazm’ problemleri. Yine Türkiye, ‘ilk gece korkusunun’ sorulduğu tek ülke” diye konuştu.

facebook share twittershare

  sevgican 16 Mayıs 2012, 09:22

  hocam mrb lar ben 4 günlük evliyim eşimle ilk ilişkimizde kan gelmedi 4 gün içersinde 4 sefer denememize ragmen halne kan gelmiyor ama akıntılar başladı sıvı bi şekilde ama kan yine yok eşimden öncede böyle bi ilişki yaşamadım ama ben kan gelmesi konusunda cok rahatsızım eşim ise bi o kadar rahat eşim daha sonra kan gelicegini söylüyor bu konuda ne yapmam lazım ? son bi sorum daha var hocam eşimle son ilişkide içime boşaldı ama ben hemen temizledim gebe kalma riskim yüksekmidir ? şimiden teşekkürler ?

  admin 16 Mayıs 2012, 15:28

  @sevgican; Merhaba. Yazı bilgilendirme amaçlı yayınlanmıştır sorularınızın cevabını TAPV sitesinde arayabilir yada vakıfın danışma hattından konunun uzmanlarına ulaşarak onlara sorabilirsiniz. 

  (0212) 4446539
  http://www.tapv.org.tr/tci/23/BIZE-ULASIN

  nlik19 11 Ocak 2013, 10:30

  merhaba ben 16 yaşındayım sevgilimle ilişkiye girdik ama kızlık zarımdan kan gelmedi kasıklarımda ağrı var ve yarım saat sonra eve geldiğimde şç çamasırımda bir iki damla kan vardı kızlığım bozuldu mu? Teşekkürler

  admin 11 Ocak 2013, 15:36

  @nlik19; Bu konunun uzmanı değiliz, konuyla ilgili bilgi almak için bir önceki yorumumuzda paylaştığımız iletişim adreslerini kullanmalısınız. Kişisel tavsiyemiz, daha 16 yaşında olduğunuz için bir daha böyle birşey yapmamanız yönündedir.

  Bay Goktu 22 Ocak 2013, 10:03

  Malum toplumumuzda erkeklerin doıktora gitme alışkanlığı yok Burdan cevap alırmıyım bilmıyorum ben yınede yazıyım 15 Yıldır Diyabet hastasıyım Bu nedenle cinsel güç konusunda sertleşme sorunu yaşıytorum bunu gşidermek için Viyagra kullanmak istedim amma düşük dozda kullandım faydasınıda gördüm ne zamana kadar kalbimde ağırılar hissettim yılda bir kez kordoloji bölümünde kendidmo kontrol ettierirdim bir sene olmadan ağrılar artınca doktora dudsrumu anlattın Anjı oldumn kriz vurmadan bir damaraıma stent takıldı şimdi bu vazıyette bitki özlü cinsel ilaç alabilirmıyım Viyagra veya diğer haplardan kullanabilirmiyim yaşım 52 yaşındayım cevap verireseniz şimdiden tşkler

  admin 22 Ocak 2013, 16:21

  @Bay Goktu; İnternet üstünden sağlık konularında doğru bilgi alamazsınız konuda bahsi geçen sağlık hattını arayarak sorunuzu uzmanlarına iletmenizi tavsiye ederim. Sağlıklı günler.

  Baynazozkan 23 Temmuz 2017, 03:47

  Merhaba hocam kız arkadaşımla gizli sevisirken kız arkadasim heyecandan öksürmeye başliyo acaba sorun neden kaynaklaniyor

  Lordiz 23 Temmuz 2017, 13:36

  @Baynazozkan; İnternet üstünden sağlık konularında doğru bilgi alamazsınız konuda bahsi geçen sağlık hattını ve iletişim bilgilerini kullanarak sorunuzu uzmanlarına iletmenizi tavsiye ederim. Sağlıklı günler.

  Ahmet yel 25 Temmuz 2017, 05:26

  Merhaba ben 17 yasindayim televizyon izlerken ve bazen hayalime bazi kadin resimleri gelince istemsizce bosaliyorum.Bu sorunu nasil duzeltebilirim.simdiden tesekkurler.

  Lordiz 28 Temmuz 2017, 15:59

  @Ahmet yel; Merhaba. Hormonlar ile alakalı bir sorun olabilir. Özel yada devlet hastanesinde Üroloji bölümüne görünmeniz gerekiyor.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017