Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Müşfik Kenterin Anlatımıyla Efsanevi Aşk Hikayesi

Ebru, kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır. Ebru sanatının ne zaman ve hangi ülkede ortaya çıktığı bilinmemekle beraber bu sanatın doğu ülkelerine özgü bir süsleme sanatı olduğu düşünülmektedir. Bazı İran kaynaklarında Hindistan’da ortaya çıktığı yazılıdır. Bazı kaynaklara göre de Türkistan’daki Buhara kentinde doğmuş ve İran yoluyla Osmanlılar’a geçmiştir. Batıda ebru “Türk Kağıdı” ya da “mermer kağıt” olarak adlandırılmaktadır.

Ebru sanatı tutkunları için aşağıda Müşfik Kenter’in seslendirmesi ile efsanevi aşk hikayesi “Birlikte Ayrılık”ı paylaşıyorum. İyi seyirler.

facebook share twittershare

  Merve Karagöz 01 Eylül 2011, 21:46

  Slm :) videonuzu izledim ve 100`ün 100`ünün 100`ününü veriyorum. Cok güzel vr anlam dolu resimler ciziyorsunuz… Bende ebru sanatina ilgi duymaya basladim. insallah baslamak istiyorum, ve sizin kadar güzel ve anlam dolu resimler cizmek istiyorum… siz kac senenin ustasisiniz?!! hani bu kadar iyi cizmek icin?? ;D ben ney üflemeye basladim, ve ney üflemek zor.. ondan emek istiyor mesela, sabir istiyor :) Ebru sanatini biraz anlatabilirmisiniz? :)

  ebruzen 07 Şubat 2013, 01:13

  çok özledim ebru yapmayı ruhuma huzur verenn o muhteşem ney sesini

  beritan 26 Şubat 2015, 16:33

  cok guzel

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017