Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Turkuvaz medya grubu tarafından kurulan ekonomi kanalı A Para, yakında yayına başlıyor. 3 Nisan 2017 tarihinde Türksat uydusu üzerinden test yayınlarına başlayan kanalın yakın zamanda normal yayına geçmesi bekleniyor. Kanalın yerinde şimdilik sadece A logosu görünüyor ve kanal 1080i HD formatında yayına geçmeye hazırlanıyor. Muhtemelen SD formatlı yayın olmayacak. 

NOT: A Para henüz yayına başlayamadı.

A Para HD Türksat Uydu Frekansı

Yeni ekonomi kanalının Türksat frekansı 11999 Dikey/V 11666. Yukarıda belirttiğim gibi yayın formatı 1080i HD. Yani HD özelliği olmayan televizyonlar ve uydu alıcılardan izlenemeyecek.

(Pek sanmıyorum ama) İnşallah yeni ekonomi kanalı A Para, Türkiye’nin gerçeklerini ekrana yansıtır ve Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik kötü gidişatına dair yararlı yayınlar yapar. Ekonomi, finans, borsa tutkunlarına hayırlı olsun.

Türksat Uydusundaki Ekonomi Kanalları?

Yeri gelmişken diğer ekonomi kanallarından bahsetmemek olmaz. Ki zaten çok fazlada ekonomi kanalımız yok. Genelde haber kanalları ekonomininde üzerinden geçiyorlar. Peki ekonomiyi takip edebileceğimiz bu kanallar hangileri?

1- Bloomberg HT: Dünyaca ünlü borsa kanalı Bloomberg’in Türk versiyonu.

Türksat uydusunda 11053 Yatay/H 8000 frekansından SD, 12209 Yatay/H 10000 frekansından HD olarak izleyebiliyorsunuz.

2- A Para HD: Zaten yazımızın konusu A Para. Eğer tarafsız, gerçekçi olabilirlerse bu alandaki ikinci Türk ekonomi kanalı olacak.

3- Cnbc-e: Eskiden böyle bir kanalımız vardı hatırlarsanız. Şimdi o kanalın yerinde TLC tv var. Ne yazık ki artık ekonomi yayınları yok.

4- Business Channel Türk: Bir aralar böyle bir kanal vardı. Hatta ilk başlarda sıkça izliyordum ama sonradan hem yayın tarzı değişti hemde bir süre sonrasında Türksat uydusundan ayrıldı. Eski Türksat frekansı 11794 Yatay/H 27500 idi.

5- CnnTürk: Dünyaca ünlü CNN’in Türk versiyonu. Rutin yayın akışında sıklıkla ekonomi haberleri yayınlanıyor. Ama bir ekonomi kanalı değil.

6- NTV: Doğuş grubunun haber kanalı. Aynı şekilde rutin haber akışı sırasında sıklıkla ekonomi haberleri yayınlanıyor.

7- HaberTürk: Bloomberg HT varken ihtiyaç duymayacağınız bir başka haber kanalı. Zaten iki kanalda aynı gruba ait. Rutin yayın akışında sıklıkla ekonomi haberlerine de denk gelebilirsiniz.

Diğerleri; Euronews Türkçe, Trt Haber, A Haber, Tgrt Haber.

Muhtemelen A Para’nın ardından yeni ekonomi kanalları gelebilir. Şimdilik seçenekler kısıtlı. Yenilik olursa yazımda güncelleme yapacağım.

facebook share twittershare

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017