Yazıya Yorum Gönder!

Teknoloji öyle hızlı gelişiyor ve değişiyor ki, bir bakmışsınız yepyeni bir şey var karşınızda. Biz ona alışana kadar bir başkası geliyor, sonra yine bir başkası.. Telefonlara takılan sim kartları hepiniz bilirsiniz, önce kocamandılar. Sonradan micro sim olup ufaldılar, ardından mini sim oldular, sonra nano sim oldular ve en ufak boyuta ulaştılar. Ama durun bitmedi, şimdi dahada küçülüyor, gözden kayboluyorlar. Yakın gelecekte çoğu gsm operatörünün destekleyeceği eSİM geliyor.

Güncelleme: En yeni İphone serisinde eSİM desteği olması sebebi ile eSİM’in Türkiye’ye gelişinin hızlanacağı düşünülüyor. Bu kapsamda belki 2019 yılı başından itibaren GSM operatörlerimiz tarafından eSİM desteği sunulmaya başlanabilir. Her şey BTK’nın bir sözüne kalmış durumda.

“eSim”, gömülü SIM veya “yerleşik abone kimlik modülü” anlamına geliyor. eSim, akıllı telefonunuzun içinde küçük bir çıkarılabilir yonga değil, bir plastik kart değil, taşıyıcıları destekleyen ve neredeyse tümüyle gömülü olan bir çip. Fiziksel sim kartların sunduğu tüm hizmetleri destekliyor. Bir çipe 2 hat tanımlanabiliyor ve herhangi bir fiziksel sim kartı telefona takmanıza veya değiştirmenize gerek kalmıyor. Her şey dijitalde hallediliyor.

Fakat telefon üreticileri henüz nano sim’de direttiklerinden eSim’in hayatımıza girişi biraz yavaşlıyor.

İlk defa Samsung tarafından 2016 yılında Galaxy Gear S2 akıllı saatte, sonrasında Google Pixel 2’de (Project Fi) kullanılan teknoloji, yakın tarihte tanıtılan Apple İphone XS, XS Max’de ve benzer şekilde Apple Watch 3, Watch 4 serisinde de destekleniyor. Ama bu yetmiyor. Daha fazla cihaz üreticisinin tıpkı USB Type C’de olduğu gibi eSim’i cihazlarında standartlaştırması gerekiyor.

eSim Destekleyen GSM Operatörleri

eSim, henüz Türkiye’deki GSM operatörleri tarafından desteklenmiyor fakat çok yakın bir zamanda 3 gsm operatörünün de hızlıca yeni teknolojiye uyum sağlayacağı kesin. Çünkü eSim destekleyen cihazlar 2019 itibari ile hız kesmeden çoğalacak gibi görünüyor.

Şimdilik ülkemizde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un desteklemediği eSim teknolojisi, Amerika, İspanya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Macaristan ve Hindistan’daki birçok gsm operatörü tarafından destekleniyor. Fakat eSim kullanan cihaz azlığı sebebi ile şuan için ne kadar aktif kullanıcısı var? Orasını bilemiyorum.

eSim gibi harika bir teknolojinin geleceğini; akıllı telefon üreticileri, gsm operatörleri ve bu çipin şimdilik yüksek olan üretim fiyatı şekillendirecek. Yaygınlaşır ve üretimi daha az maliyetli hale gelirse, bizde alıp kullanmaya başlayacağız.

Not: eSim teknolojisinin bu ilk emekleme aşamalarında cihaz üreticileri ürünlerinde mecburen hem eSim çipine, hemde standart nano sim yuvasına yer verecekler. Fakat eSim’in tamamen yaygınlaşıp kabul gördüğü bir zamanda nano sim yuvasından kurtulmamız, hem su geçirmez cihazlar açısından hemde cihaz üreticilerine daha fazla boş alan yaratması açısından harika sonuçlar doğuracak. Bu nedenle eSim’in bir an önce yaygınlaşmasını temenni ediyorum. İnşallah bu gelişim kesintisiz devam eder.

Konuyla alakalı bir gelişme olur, Türk gsm operatörleri eSim desteği sunmaya başlar yada daha fazla eSim destekli cihaz duyurulursa yazımda güncelleme yapacağım.

Eylül 2018 itibari ile eSim destekleyen ülkeler arasında Türkiye yok ve eSim destekleyen telefon modelleri sadece Google Pixel2, İphone XS ve İphone XS Max ile sınırlı.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  Egemen eren 28 Şubat 2019, 22:14

  Öncelikle hızlı yanıtınızdan ötürü çok teşekkür ederim.sizinle teknoloji konusunda sohbet etmek isterim size nasıl ulaşabilirim mail adresi falan…

  Lordiz 28 Şubat 2019, 22:27

  @Egemen eren; Rica ederim. İletişim için Lordiz.net iletişim formunu yada admin@lordiz.com mail adresini kullanabilirsiniz. Fırsat bulduğumda, pc başında olduğumda cevap yazmaya çalışırım.

  Egemen 14 Mart 2019, 16:04

  Merhaba ben şimdi bir sürü para verip apple watch seri4 cellular alıcam e-sim li sizce çok mu erken yoksa alayım mı?

  Lordiz 14 Mart 2019, 20:50

  @Egemen; Merhaba. Dünya genelinde 5G geliştirmeleri hızlanmışken ve bazı markalar 6G üzerinde çalışmalara başlamışken Türkiye’nin de eSim sürecini hızlandıracağını düşünüyorum. Fakat her ihtimale karşı çok büyük rakamlar ödememek gerekiyor. Saati mesela kaç sene kullanacaksınız? eSim, Türkiye’ye 3 sene sonra gelirse halen aynı saati mi kullanıyor olacaksınız, yoksa satıp yenisini mi almış olursunuz? Aradaki fiyat farkı büyük değilse, en yeni teknolojiye hemen sahip olmak istiyorsanız alın, olmasa da olur diyorsanız eSim için ekstra ödeme yapmayın.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019