Yazıya Yorum Gönder!

Facebook Messenger Virüslerine Dikkat!

Facebook’un hiç bitmeyen popülerliği düşmanlarında iştahını kabartıyor. Bir sürü uygulama barındıran ve kullanıcılar tarafından yeni uygulamalar eklenebilen Facebook’da virüs yüklü uygulamalarda cırıt atıyor.. En son geliştirilen virüsler eski msn’den tanıdığımız bir yöntemi kullanıyorlar..

Facebook messenger uygulamasında arkadaşlarınızdan biri tarafından gönderilmiş gibi görünen bağlantıda bir resim olduğunu sanmanız ve linke tıklamanız sağlanıyor.. (Aynı yöntem Twitter’da da DM’ler üzerinden kullanılıyor.)

Linke tıkladığınızda Facabook Application bağlantısına yönleniyorsunuz ve bu aşamada virüs uygulaması olan exe dosyası bilgisayarınıza iniyor daha sonrasında bilgisayarın açılış dosyalarına yerleşen virüs hem bilgisayarınıza girip bilgisayara zarar veriyor, hemde linke tıkladığınız an Facebook şifreniz virüs yaratıcısının eline geçiyor..

Virüsten zarar görmemek için Facebook Messenger kullanıyorsanız arkadaşlarınızdan gelen mesajlardaki linklere tıklamadan önce bu linkleri arkadaşlarınızın gönderdiğine emin olun..Şüphelendiğiniz mesajları açmayın ve mesajlardaki şüpheli bağlantılara tıklamayın.. Güvenmediğiniz Facebook uygulamalarını kullanmayın ve kişisel bilgilerinizi bu uygulamalarla paylaşmayın..

Eğer bilgisayarınıza bir Facebook virüsü girerse, bilgisayarınızı ComboFix isimli yazılım (veya Malwarebytes) ile taratıp virüsten kurtulabilirsiniz.. Ayrıca Facebook Messenger’dan gelen virüs bağlantısına tıkladığınızda vakit geç olmadan Facebook şifrenizi değiştirmelisiniz..

Ayrıca Facebook hesap güvenliğiniz için aşağıdaki yazılarımada göz atabilirsiniz.

>> Facebook Hesap Güvenliği ve Hesap Kurtarma 

>> Facebook’da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

>> Facebook Duvarını Yazmaya Açma / Kapatma

>> Facebook Sayfasından Birini Engelleme

>> Facebook Sayfa İsmi Değiştirme

>> Facebook Hesabını Güvenli Hale Getirmek

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  ...... 01 Mayıs 2011, 14:49

  Benim profilden başkalarına küfür yazıyoorlar hemde ben açıkken ben diyorum ben yazmadım diye sonra virus amm felan yazıyo hepten ayvayı yiyoz ((yardım))

  admin 01 Mayıs 2011, 18:34

  facebook şifreni ve hatta facebookta kullandığın mail adresini değiştir :)

  Bahar 07 Mayıs 2011, 14:33

  Merhaba,

  3 gün önce bir arkadaşımdan bildirim geldi. “a request for note” gibi bir şeydi. Dalgınlıkla tıkladım ve tüm notlarım silindi. Bugün farkettim ki beğendiğim sayfalar ve aile bağı bilgilerim de sıfırlanmış. Şifremi değiştirdim ve güçlü bir antivirüs yazılımı yükledim. Bu sıfırlamaları durdurmak için başka ne yapabilirim bilginiz var mı?

  Teşekkür ederim.

  admin 07 Mayıs 2011, 23:21

  bu konuda pek bir bilgim yok ancak arkadaş listenizdeki insanları kontrol etmenizi birde facebookta izin verdiğiniz uygulamaları gözden geçirmeniz kullanmadıklarınızın izinlerini iptal etmenizi öneririm :)

  Bahar 09 Mayıs 2011, 13:14

  Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Tavsiyeniz üzerine uygulamalarımı gözden geçirdim ve suçluyu buldum. :) “Scribd” adlı bir uygulama, üstelik ben böyle bir şey eklememiştim bile.. Sizin aracılığınızla herkesi de bu konuda uyarmış olayım; ben yaptım siz yapmayın sakın anlamlandıramadığınız bildirimlere tıklamayın.:)

  aliye 26 Mayıs 2011, 21:34

  Arkadaşlar facebook un artık …ku çıktı istemediğim halde profilimde reklamlar yayılmaya başladı defalarca profilimi kapatıp yeniden açtım nafile bi şekilde bulaştı bende pes ettim artık kullanmıyorum bi forumda bi site gordum onu kullanıyorum hemde türkmüs sahibi valla isteyen dener ************ bilmiyorum bununda …ku çıkarmı sıkılmaya başladım internetten zaten atıcam bilgisayarı dahada kullanmıcam :)

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019