Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Android işletim sistemi ile çalışan tablet ve telefonların uygulama mağazası Google Play’den uygulama satın alırken üç seçeneğimiz var; Kredi kartı, mobil ödeme ve Google Play kodu. Kredi kartınız 3D secure şart koşmuyorsa uygulama satın almada zaten sorun yaşamıyorsunuz. Ancak kredi kartı seçeneği işinize yaramaz ise mecburen diğer iki seçeneğe kalıyorsunuz.

Mobil ödeme yöntemi Turkcell ve Avea tarafından destekleniyor. Telefonunuzda Avea hat takılı ise satın alma seçeneğinde Avea, Turkcell hat takılı ise Turkcell satın alma seçeneği görünüyor. Vodafone henüz Google Play mobil ödeme desteklemediğinden bu hat sahipleri uygulamaları bu yöntem ile alamıyorlar.

GÜNCELLEME! 5 Eylül 2017 Nihayet Vodafone’da Google Play üzerinden mobil satın alımlara izin vermeye başladı. Artık Vodafone hattı olanlarda alışveriş yapabilirler. Vodafone ile Google Play’den Mobil Ödeme #1TıkınaBakar

Diğer ödeme yöntemimiz ise kod kullanmak. Google Play kodları genelde yurtdışında yoğun ilgi görüyor ancak Türkiye’de pek yaygın değil. Bu sebeple kod bulmakta zorlanabilirsiniz ve benim tavsiyem kodları G2A‘dan satın almanız. Kodlar hediye kartı adıyla yani Gift Card adı ile satılıyor ve G2A’ya girince arama kutusunda Google Play araması yapmanız yeterli oluyor. Daha sonrasında çıkan fiyat listesinden uygun olanı seçip, ödemesini yaparak 10 yada 15 dolarlık kodların sahibi oluyorsunuz. Size verilen kodu ise Google Play uygulamasındaki

Kod kullan seçeneğinden girerek bakiyenizi Google Play’e ekleyip, daha sonrasında satın almaları ek para ödemeden gerçekleştiriyorsunuz. Kodlar ile alakalı merak ettikleriniz veya yardıma ihtiyacınız olursa mesajlarınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Mobil ödemeye geri dönersek; Mobil ödemede mail hesabına tanımlı telefon numarası üzerinden otomatik algılama gibi bir durum olduğundan, sim kart takılı olmayan tablet bilgisayarınızda bile mobil ödemeyi kullanabiliyorsunuz. Mobil ödeme ile gerçekleştirilen işlemlerde operatörler uygulama fiyatına ek olarak (bir seferlik) işlem ücreti kesiyorlar, Avea’nın aldığı ücret 50 kuruş idi. Turkcell’i ise bilemiyorum. Uygulama satın aldıktan sonra ise uygulamayı aynı gmail’in tanımlı olduğu tüm Android cihazlara kurabiliyor, bağımsız bir şekilde faydalanabiliyorsunuz.

Örnekle anlatmak gerekirse; 3 adet Android cihazınız olduğunda, aynı gmail hesabı 3 cihazda da ekli ise 1 cihazdan satın alacağınız uygulamayı ek fiyat ödemeden 3 cihazada kurup, kullanabiliyoruz. Denemelerimde satın aldığım 2 TL’lik oyuna Avea ücreti ile 2.5 TL verdim ve uygulamayı 2 tablet + 1 telefonda sorunsuz oynayabildim. Uygulama birinde açık diye diğer cihazdakini kapatın gibi bir durum yok. İsterseniz 3 kişi, isterseniz 4-5 kişi 4-5 cihazda açıp oynayın.

Hatta cihazlardan birindeki eski gmail hesabını kaldırmak istemiyorsanız kaldırmayın, Ayarlar > Hesaplar altından ikinci bir Google hesabı olarak ekleyin ve aktif Google Play hesabı yaparak uygulamayı indirin. Konu ile alakalı resimleri aşağıda paylaşıyorum, eğer merak ettikleriniz, anlayamadıklarınız olursa yazı altından yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Yukarıdaki ilk 4 adım gayet açık. Satın alımı başlatıyoruz ve 4. adımda Avea (yada Vodafone, Turkcell) mobil ödemeyi seçiyoruz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Hesapta tanımlı telefonu doğrulamak için telefona sms geliyor ve o işlem hızlıca geçiyor. Ardından formalite fatura bilgileri için adres giriyoruz. Detaya girmeden mahalle, il, posta kod olarak adresi yazıp kaydetseniz yeterli.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Adres bilgisi için onay isteniyor. Kısa özet ama doğru adres verdiğimizden tereddüt etmeden Kabul et butonuna dokunuyoruz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

8 numaralı ekranda tekrar onay verdikten sonra 9 numaralı ekranda, telefonda tanımlı gmail hesabımızın şifresi soruluyor. Şifreyi girdikten sonrada satın alma işlemi tamamlanıyor. 10 numaralı ekranda gördüğünüz gibi ödeme başarılı. 11 numaralı ekranda da göreceğiniz gibi Satın al yerine Ödeme iptal ve butonları var. 30 dakika içerisinde herhangi bir şekilde uygulamayı kaldırırsanız ödemeyi iptal etmiş oluyorsunuz ve paranız hattınıza iade ediliyor. Yani tekrardan satın alım adımlarını takip etmeniz gerekiyor, tekrardan operatör işlem ücreti ödüyorsunuz vs.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Mobil ödeme tamamlandığında gelen operatör mesajı yukarıda.. Yanlışlıkla veya bilerek ödemeyi iptal ederseniz aynı şekilde bir sms daha alırsınız ve paranız hattınıza iade edilir. Beklemezsiniz. İlerleyen zamanda Google Play ödeme yöntemlerinde değişiklikler yapabilir ama şimdilik durum bu. Merak ettikleriniz olursa sorularınızı yazı altından yorum paneli ile gönderebilirsiniz.

facebook share twittershare

  Cigdem 10 Haziran 2017, 21:15

  Iyi gunler. Benim play storede 300tl lik limitim var. Fakat bir oyun icin elmas almam gerekli 150 tl izin vermiyor. Satin alma işlem tutarinizi asiyor. Servis sağlayıcınızla bağlantı kurun diyor. Sebebi nedir?

  Lordiz 10 Haziran 2017, 22:58

  @Cigdem; Merhaba. Mobil ödemelerde günlük harcama limiti var. Bir zamanlar 50 tl idi sonradan güncelleme yapmış olabilirler ama yinede sizin söylediğiniz rakama izin vermezler. Elmas alımı için banka kartı kullanmanız gerekiyor yada hergün 50 tl’den 3 günde halledeceksiniz.

  Harun 08 Temmuz 2017, 02:24

  Selm kardeşim ben bi 20 Euro luk telefondan alış veriş yaptım ben kartım ise faturalı almanyadayım bu ödeme şekli de telefondan sizinki gibi peki bu ödemeyi faturaya mı yansıtcaklar yoksa Google hesabıma para yatırmammı gerek Email adresime yazarsan çok sevinirim kardeşim sagol

  Lordiz 10 Temmuz 2017, 00:49

  @Harun; Merhaba. Faturalı hattınızla mobil ödeme yaptıysanız ücret faturanıza yansıtılacak. Hesabınıza para yatırmanız gerekmiyor.

  Erkan 11 Temmuz 2017, 17:29

  Mobil ödeme kullan seçeneği görünmüyor. Telefonum iphone. İphoneda görünmedi. Android tabletimde de böyle bir seçenek yok. Sonra başka bir android işletim sistemli telefon bulup hattımı taktım yine mobil ödeme kullan seçeneği çıkmadı. Ne yapabilirim?

  Lordiz 12 Temmuz 2017, 22:10

  @Erkan; GSM operatörünüz hangisi? Mobil ödeme sadece Türk Telekom ve Turkcell’de var. Eğer mobil ödeme hattınızda kapalıysa açtırmanız gerekir.

  Muho 08 Ağustos 2017, 17:36

  Vodafone mobil ödeme kardeş

  Lordiz 10 Ağustos 2017, 20:13

  @Muho; Bildiğim kadarıyla Vodafone’da hala Google Play için mobil ödeme desteği yok. İnternet üzerinden Google Play Cüzdan kodu satan yerlerde Vodafone mobil ödeme geçiyorsa bu yol ile önce cüzdan kod alır sonra onu Google Play hesabınızda aktif edersiniz.

  Turgut 10 Ağustos 2017, 23:08

  Mobil ödemem kapalı acarmsnz

  Lordiz 15 Ağustos 2017, 17:00

  @Turgut; Vodafone abonesiyseniz mobil ödeme kullanamazsınız. Turkcell ve Türk Telekom içinde online işlemleri kullanmanız yada müşteri hizmetlerinden yardım almanız gerekiyor.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017