Şu anda Görüntülemektesiniz;  Google Play’den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma
Tarih: 
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Android işletim sistemi ile çalışan tablet ve telefonların uygulama mağazası Google Play’den uygulama satın alırken üç seçeneğimiz var; Kredi kartı, mobil ödeme ve Google Play kodu. Kredi kartınız 3D secure şart koşmuyorsa uygulama satın almada zaten sorun yaşamıyorsunuz. Ancak kredi kartı seçeneği işinize yaramaz ise mecburen diğer iki seçeneğe kalıyorsunuz.

Mobil ödeme yöntemi Turkcell ve Avea tarafından destekleniyor. Telefonunuzda Avea hat takılı ise satın alma seçeneğinde Avea, Turkcell hat takılı ise Turkcell satın alma seçeneği görünüyor. Vodafone henüz Google Play mobil ödeme desteklemediğinden bu hat sahipleri uygulamaları bu yöntem ile alamıyorlar.

Diğer ödeme yöntemimiz ise kod kullanmak. Google Play kodları genelde yurtdışında yoğun ilgi görüyor ancak Türkiye’de pek yaygın değil. Bu sebeple kod bulmakta zorlanabilirsiniz ve benim tavsiyem kodları G2A‘dan satın almanız. Kodlar hediye kartı adıyla yani Gift Card adı ile satılıyor ve G2A’ya girince arama kutusunda Google Play araması yapmanız yeterli oluyor. Daha sonrasında çıkan fiyat listesinden uygun olanı seçip, ödemesini yaparak 10 yada 15 dolarlık kodların sahibi oluyorsunuz. Size verilen kodu ise Google Play uygulamasındaki

Kod kullan seçeneğinden girerek bakiyenizi Google Play’e ekleyip, daha sonrasında satın almaları ek para ödemeden gerçekleştiriyorsunuz. Kodlar ile alakalı merak ettikleriniz veya yardıma ihtiyacınız olursa mesajlarınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Mobil ödemeye geri dönersek; Mobil ödeme şimdilik Avea ile Turkcell’de var ve sanırım mail hesabına tanımlı telefon numarası üzerinden otomatik algılama gibi bir durum olduğundan, sim kart takılı olmayan tablet bilgisayarınızda bile mobil ödemeyi kullanabiliyorsunuz. Mobil ödeme ile gerçekleştirilen işlemlerde operatörler uygulama fiyatına ek olarak işlem ücreti kesiyorlar, Avea’nın aldığı ücret 50 kuruş idi. Turkcell’i ise bilemiyorum. Uygulama satın aldıktan sonra ise uygulamayı aynı gmail’in tanımlı olduğu tüm Android cihazlara kurabiliyor, bağımsız bir şekilde faydalanabiliyorsunuz.

Örnekle anlatmak gerekirse; 3 adet Android cihazınız olduğunda, aynı gmail hesabı 3 cihazda da ekli ise 1 cihazdan satın alacağınız uygulamayı ek fiyat ödemeden 3 cihazada kurup, kullanabiliyoruz. Denemelerimde satın aldığım 2 TL’lik oyuna Avea ücreti ile 2.5 TL verdim ve uygulamayı 2 tablet + 1 telefonda sorunsuz oynayabildim. Uygulama birinde açık diye diğer cihazdakini kapatın gibi bir durum yok. İsterseniz 3 kişi, isterseniz 4-5 kişi 4-5 cihazda açıp oynayın.

Hatta cihazlardan birindeki eski gmail hesabını kaldırmak istemiyorsanız kaldırmayın, Ayarlar > Hesaplar altından ikinci bir Google hesabı olarak ekleyin ve aktif Google Play hesabı yaparak uygulamayı indirin. Konu ile alakalı resimleri aşağıda paylaşıyorum, eğer merak ettikleriniz, anlayamadıklarınız olursa yazı altından yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Yukarıdaki ilk 4 adım gayet açık. Satın alımı başlatıyoruz ve 4. adımda Avea (yada Turkcell) mobil ödemeyi seçiyoruz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Hesapta tanımlı telefonu doğrulamak için telefona sms geliyor ve o işlem hızlıca geçiyor. Ardından formalite fatura bilgileri için adres giriyoruz. Detaya girmeden mahalle, il, posta kod olarak adresi yazıp kaydetseniz yeterli.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Adres bilgisi için onay isteniyor. Kısa özet ama doğru adres verdiğimizden tereddüt etmeden Kabul et butonuna dokunuyoruz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

8 numaralı ekranda tekrar onay verdikten sonra 9 numaralı ekranda, telefonda tanımlı gmail hesabımızın şifresi soruluyor. Şifreyi girdikten sonrada satın alma işlemi tamamlanıyor. 10 numaralı ekranda gördüğünüz gibi ödeme başarılı. 11 numaralı ekranda da göreceğiniz gibi Satın al yerine Ödeme iptal ve butonları var. 30 dakika içerisinde herhangi bir şekilde uygulamayı kaldırırsanız ödemeyi iptal etmiş oluyorsunuz ve paranız hattınıza iade ediliyor. Yani tekrardan satın alım adımlarını takip etmeniz gerekiyor, tekrardan operatör işlem ücreti ödüyorsunuz vs.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Mobil ödeme tamamlandığında gelen operatör mesajı yukarıda.. Yanlışlıkla veya bilerek ödemeyi iptal ederseniz aynı şekilde bir sms daha alırsınız ve paranız hattınıza iade edilir. Beklemezsiniz. İlerleyen zamanda Google Play ödeme yöntemlerinde değişiklikler yapabilir ama şimdilik durum bu. Merak ettikleriniz olursa sorularınızı yazı altından yorum paneli ile gönderebilirsiniz.

facebook share twittershare

  Omer Faruk Yakut 29 Mart 2017, 01:50

  Cihazimi yurt dışında aldım ve google hesabım orada açıldı. Türkiye’de kayıt yaptırdım fakat geldiğimden beri format atmadım. Eğer format atarsam sorun düzelir mi sizce ?

  Lordiz 29 Mart 2017, 01:58

  @Omer Faruk Yakut; Eğer numara taşıma sebebiyle Google’dan önceki operatörünüz görünüyorsa birinci sebep bu olabilir. Bu durumda konuyu Avea’ya danışmanız lazım. Benzer durumlar için bildikleri birşeyler vardır.

  İkinci sebep ise Google hesabının Türkiye değil başka ülkede kayıtlı görünmesi olabilir. Türkiye üzerinden yeni bir hesap açıp ondan deneme yapabilirsiniz ama önce ilk durum için Avea’dan yardım almanızı öneririm.

  Mustafa bekar 10 Nisan 2017, 21:55

  Bu odeme metodu Türk Telekom müşterileri için uygundur. Lütfen uygun bir SIM Card takıp tekrar deneyiniz. [OR-IMSA-34]
  Bu çıkıyor satın alma yapamıyorum yardım edin lütfen

  Lordiz 10 Nisan 2017, 21:58

  @Mustafa bekar; Google Play mobil ödeme sadece Türk telekom ve Turkcell’de kullanılabiliyor. Eğer Vodafone’dan numara taşıma ile geldiyseniz bu hizmeti kullanamazsınız diye biliyorum. Ayrıca hattınız mobil ödemeye kapalıysa yine benzer sorun yaşarsınız.

  Hasan 25 Nisan 2017, 13:18

  Faturali hattim var faturaya fazladan ucret yansir mi

  Lordiz 25 Nisan 2017, 17:41

  @Hasan; Dergi gibi aylık abonelik olan bir uygulama almazsanız gördüğünüz ücreti faturanıza yansıtırlar, ekstra ücret kesilmez. Mobil ödemeyi ilk kez kullanıyorsanız bir seferlik 50-75 kuruş gibi bir hizmet bedeli alabilirler. Uygulama alırken abonelik mi tek sefer ödememi yaptığınıza dikkat edin. Örneğin bir uzaktan kumanda uygulaması vardı aylık abonelik ile her ay 18 tl alıyordu. Dikkat ederseniz sorun çıkmaz.

  Mami31 16 Mayıs 2017, 06:52

  Oyun içi satın almayı hesap kartından durdurabilir miyim

  Lordiz 17 Mayıs 2017, 01:01

  @Mami31; Özel olarak uygulama içi satın alımlar kapatılmıyor diye biliyorum. Tümden mobil ödemeyi kapatabilirsiniz yada satın alımlar için sadece sizin bileceğiniz bir şifre ayarlayabilirsiniz. Siz onaylamadan ödeme gerçekleşmez.

  _ultra_ 20 Mayıs 2017, 12:24

  Mobil ödeme satın alma yapamıyorum [or-imsa-34] hatası veriyor ne yapmalıyım

  Lordiz 21 Mayıs 2017, 00:15

  @_ultra_; Mobil ödemeye açık bir hatta sahipseniz sorun gsm operatöründen yada Google Play ödeme sisteminden kaynaklıdır. Şimdi tekrar denediğinizde aynı sorunu yaşarsanız ya gsm operatörünüzü yada Google Play desteğini arayın.

  Google Play Türkçe destek telefonu:
  https://support.google.com/googleplay/answer/7299936?vid=0-1428186849280-1495314344914

  Sanırım yurtdışı arama olarak geçiyor. Dikkat edin.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com v2 © 2008~2017