Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Android işletim sistemi ile çalışan tablet ve telefonların uygulama mağazası Google Play’den uygulama satın alırken üç seçeneğimiz var; Kredi kartı, mobil ödeme ve Google Play kodu. Kredi kartınız 3D secure şart koşmuyorsa uygulama satın almada zaten sorun yaşamıyorsunuz. Ancak kredi kartı seçeneği işinize yaramaz ise mecburen diğer iki seçeneğe kalıyorsunuz.

Mobil ödeme yöntemi Turkcell ve Avea tarafından destekleniyor. Telefonunuzda Avea hat takılı ise satın alma seçeneğinde Avea, Turkcell hat takılı ise Turkcell satın alma seçeneği görünüyor. Vodafone henüz Google Play mobil ödeme desteklemediğinden bu hat sahipleri uygulamaları bu yöntem ile alamıyorlar.

GÜNCELLEME! 5 Eylül 2017 Nihayet Vodafone’da Google Play üzerinden mobil satın alımlara izin vermeye başladı. Artık Vodafone hattı olanlarda alışveriş yapabilirler. Vodafone ile Google Play’den Mobil Ödeme #1TıkınaBakar

Diğer ödeme yöntemimiz ise kod kullanmak. Google Play kodları genelde yurtdışında yoğun ilgi görüyor ancak Türkiye’de pek yaygın değil. Bu sebeple kod bulmakta zorlanabilirsiniz ve benim tavsiyem kodları G2A‘dan satın almanız. Kodlar hediye kartı adıyla yani Gift Card adı ile satılıyor ve G2A’ya girince arama kutusunda Google Play araması yapmanız yeterli oluyor. Daha sonrasında çıkan fiyat listesinden uygun olanı seçip, ödemesini yaparak 10 yada 15 dolarlık kodların sahibi oluyorsunuz. Size verilen kodu ise Google Play uygulamasındaki

Kod kullan seçeneğinden girerek bakiyenizi Google Play’e ekleyip, daha sonrasında satın almaları ek para ödemeden gerçekleştiriyorsunuz. Kodlar ile alakalı merak ettikleriniz veya yardıma ihtiyacınız olursa mesajlarınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Mobil ödemeye geri dönersek; Mobil ödemede mail hesabına tanımlı telefon numarası üzerinden otomatik algılama gibi bir durum olduğundan, sim kart takılı olmayan tablet bilgisayarınızda bile mobil ödemeyi kullanabiliyorsunuz. Mobil ödeme ile gerçekleştirilen işlemlerde operatörler uygulama fiyatına ek olarak (bir seferlik) işlem ücreti kesiyorlar, Avea’nın aldığı ücret 50 kuruş idi. Turkcell’i ise bilemiyorum. Uygulama satın aldıktan sonra ise uygulamayı aynı gmail’in tanımlı olduğu tüm Android cihazlara kurabiliyor, bağımsız bir şekilde faydalanabiliyorsunuz.

Örnekle anlatmak gerekirse; 3 adet Android cihazınız olduğunda, aynı gmail hesabı 3 cihazda da ekli ise 1 cihazdan satın alacağınız uygulamayı ek fiyat ödemeden 3 cihazada kurup, kullanabiliyoruz. Denemelerimde satın aldığım 2 TL’lik oyuna Avea ücreti ile 2.5 TL verdim ve uygulamayı 2 tablet + 1 telefonda sorunsuz oynayabildim. Uygulama birinde açık diye diğer cihazdakini kapatın gibi bir durum yok. İsterseniz 3 kişi, isterseniz 4-5 kişi 4-5 cihazda açıp oynayın.

Hatta cihazlardan birindeki eski gmail hesabını kaldırmak istemiyorsanız kaldırmayın, Ayarlar > Hesaplar altından ikinci bir Google hesabı olarak ekleyin ve aktif Google Play hesabı yaparak uygulamayı indirin. Konu ile alakalı resimleri aşağıda paylaşıyorum, eğer merak ettikleriniz, anlayamadıklarınız olursa yazı altından yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Yukarıdaki ilk 4 adım gayet açık. Satın alımı başlatıyoruz ve 4. adımda Avea (yada Vodafone, Turkcell) mobil ödemeyi seçiyoruz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Hesapta tanımlı telefonu doğrulamak için telefona sms geliyor ve o işlem hızlıca geçiyor. Ardından formalite fatura bilgileri için adres giriyoruz. Detaya girmeden mahalle, il, posta kod olarak adresi yazıp kaydetseniz yeterli.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Adres bilgisi için onay isteniyor. Kısa özet ama doğru adres verdiğimizden tereddüt etmeden Kabul et butonuna dokunuyoruz.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

8 numaralı ekranda tekrar onay verdikten sonra 9 numaralı ekranda, telefonda tanımlı gmail hesabımızın şifresi soruluyor. Şifreyi girdikten sonrada satın alma işlemi tamamlanıyor. 10 numaralı ekranda gördüğünüz gibi ödeme başarılı. 11 numaralı ekranda da göreceğiniz gibi Satın al yerine Ödeme iptal ve butonları var. 30 dakika içerisinde herhangi bir şekilde uygulamayı kaldırırsanız ödemeyi iptal etmiş oluyorsunuz ve paranız hattınıza iade ediliyor. Yani tekrardan satın alım adımlarını takip etmeniz gerekiyor, tekrardan operatör işlem ücreti ödüyorsunuz vs.

Google Play'den Mobil Ödeme ile Uygulama Satın Alma

Mobil ödeme tamamlandığında gelen operatör mesajı yukarıda.. Yanlışlıkla veya bilerek ödemeyi iptal ederseniz aynı şekilde bir sms daha alırsınız ve paranız hattınıza iade edilir. Beklemezsiniz. İlerleyen zamanda Google Play ödeme yöntemlerinde değişiklikler yapabilir ama şimdilik durum bu. Merak ettikleriniz olursa sorularınızı yazı altından yorum paneli ile gönderebilirsiniz.

facebook share twittershare

  Orhan 18 Eylül 2018, 23:01

  Yanıt için tşkrlr. Sunuda belirteyim bu ay 300 TL lık bı alısverıs yaptım hesap kesimde bılıyosunuz limit yenileniyor ama aynı uygulamadan islem yapamıyorum limit dolu diyor mesela ama mobil odeme ıle baska satın alma islemlerı de yapabiliyorum. Acaba Google play in aylık koydıgu bir limit olabilirmi. Ama sunuda belirtim mobil odeme yı kapattım yıne aynı islemı yapmak istedım yıne aynı hatayı verdi sonucta kapalı idi aynı hatayı vermemesi lazım degil mıydı? Veya farklı Gmail ile gırıs yapıyorum ondan olabilirmi anlamdım gitti

  Lordiz 19 Eylül 2018, 15:18

  @Orhan; Rica ederim. Google Play alışveriş limitlerini bilemiyorum ama kredi kartıyla yada mobil ödeme ile alışveriş yaparken ödeme yapılan kurumun limitleri de olabilir. Mesela bankanız izin vermez ise Google Play ödeme alamaz, hata verir. Önce ödeme yöntemi ile alakalı sorunları araştırın sonrasında Google Play ekibi ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

  https://support.google.com/googleplay/answer/7100415?hl=tr
  Orhan 02 Ekim 2018, 22:46

  Selam lordız farklı bir soru yöneltmek istiyorum. Cok arstırıdım ama nette bulamadım Belkı bilginiz vardır. Vodofone kac fatura odenmedı takdirde yasal islem baslatır ve cihaz kampanyasını fesh eder yanı avukata verir bilginiz varsa cvpkarsanız seviniriz tşkrlr

  Lordiz 02 Ekim 2018, 23:05

  @Orhan; Merhaba. Toplamda 3 fatura ödemezseniz Vodafone’un avukatı size ulaşır ve ayrıca adresinize ihbar mektubu yollanır. Mesela Ağustos, Eylül faturalarını ödemediniz, Ekim’de ödemezseniz iş avukata geçer. Ama Ağustos ayını öder, sadece Eylül, Ekim kalırsa o zaman bir şey olmaz. 3’e tamamlamayın.

  Orhan 02 Ekim 2018, 23:10

  Teşekkürler lordiz. İkinci fatura dun son odemeydı msj gelmıstı odeme yapın yasal takibe girer kapama ucretı yansıyacak dıye merak ettim ikinci faturada yaparım bole bı işlem diye nettede cok aradım ama cvp bulamadım kimileri uc dort ay kimileri ıkı ay ama cok cok eski yorumlardı oyuzden sormak istedim. Hersoruya cvbınızın olması cok guzel netlerde aramalara gerek yok artık teşekkürler

  Lordiz 02 Ekim 2018, 23:19

  @Orhan; Rica ederim. Paylaştığım bilgi güncelliğini yitirmiş olabilir yada cihaz taahhütnamesinde farklı bir durum varsa o geçerli olabilir. Yani siz taahhütnamede “her ay düzenli ödeyeceğimi..” gibi bir maddeye onay verdiyseniz onun özel durumu da olabilir. Siz yinede elinizde taahhütname varsa onu okuyun yada konuyu Vodafone müşteri hizmetlerine danışın. Çünkü taahhütnameyi bozarlarsa taksitli cihaz bedelinin tamamını bir seferde talep ediyorlar diye biliyorum. Sizin açınızdan daha büyük zorluk olur.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018