Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Google’un 4 sene evvel Snapseed uygulaması için satın aldığı Nik Software’in masaüstü uygulamaları Nik Collection, ani bir kararla tamamen ücretsiz hale getirildi. 2012 yılına kadar 500 dolara satılan, sonrasında Google tarafından 150 dolara satışına devam edilen fotoğraf düzenleme uygulamaları, Mart 2016 itibari ile herkes için bedava oldu. Peki nedir bu uygulamalar? Nasıl kullanılırlar?

Güncelleme: Ekim 2017 itibari ile Nik Collection, Google tarafından DxO şirketine satıldı. DxO, kamera testleriyle tanınan DxOMark’ın sahibi. Bu da şu demek oluyor, bundan sonra Nik Collection’da daha çok yenilik göreceğiz.

7 Eklentiden Oluşan Nik Collection

Birçok haber sitesinde ve blog’da Nik Collection’un ücretsiz olduğu duyuruluyor fakat 7 eklentiden ibaret olan bu koleksiyonun ne işe yaradığı, hangi yazılımlar ile çalıştığından bahsedilmiyor. Bu sebeple önemli olan noktayı aydınlatmak gerekiyor.

Bu 7 eklenti tek paket olarak Windows veya Mac os işletim sistemi olan bilgisayarlarınıza otomatik kuruluyor fakat onları kullanabilmek için aşağıdaki yazılımlardan birine sahip olmanız ve bilgisayarınızda kurulu olmaları gerekiyor.

Photoshop, Lightroom veya Aperture.

Yukarıdaki yazılımlardan birine sahipseniz Nik Collection kurulumunun birkaç adım sonrasında ekranda o yazılımın ismini görebilir ve kurulumun başarılı sonuçlanıp sonuçlanmayacağını öğrenebilirsiniz. Liste boş ise muhtemelen Nik Collection yazılım algılayamamıştır ve biraz uğraşmanız gerekebilir.

Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Eğer listede yazılımınızın adını gördüyseniz, kurulum sonrasında ilgili yazılımı ilk açışınızda 7 eklentiyi rahatça kullanabileceğiniz araç çubuğu karşınıza gelecek. Daha sonrasında da eklentileri kurcalamaya, önceden tecrübeniz varsa üst düzey çalışmalar üretmeye başlayabilirsiniz.

Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Ben henüz eklentiler konusunda amatör olduğumdan sadece HDR özelliğinden faydalanıyorum. Karanlık resimlerde hiç uğraşmadan harika sonuçlara ulaşabiliyorum. Aşağıdaki resimde bunlardan birisi..

Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Eğer ilginizi çektiyse ücretsiz hale gelen eklenti paketi Nik Collection’u aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz. (İndirme butonu sitede sağ üstte!)

>> Google Nik Collection İndir

(Windows/Mac)

Nik Collection ile gelen 7 eklenti şunlar; 

>> Analog Efex Pro: Klasik fotoğraf makinelerinin, filmlerin ve lenslerin görünümünü ve havasını keşfedin.

>> Color Efex Pro: Renk düzeltme, rötuş ve ilham verici efektler için kapsamlı bir filtre seti.

>> Silver Efex Pro: Karanlık odadan ilham alan denetimlerle usta işi siyah beyaz fotoğraflar oluşturun.

>> Viveza: Karmaşık maskeler veya seçimler kullanmanız gerekmeden fotoğraflarınızda bölgesel renk ve ton ayarları yapın.

>> HDR Efex Pro: Doğal görünümden sanatsal görünüme kadar, HDR fotoğrafçılığın tüm potansiyelini keşfedin.

>> Sharpener Pro: Profesyonellerin tercih ettiği görüntü keskinleştirme seçenekleriyle gizli kalan ayrıntıları tutarlı bir biçimde ortaya çıkarın.

>> Dfine: Kameranız için uyarlanmış gürültü azaltma özelliği sayesinde resimlerinizi geliştirin.

facebook share twittershare

    musatfakin 16 Eylül 2018, 21:04

    Niki indirdim. Kurulumunu yapıp açacağım. Becerebilir miyim bilmem.Teşekkür ederim

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018