Yazıya Yorum Gönder!

Steam Sürümü Half Life ve Opposing Force İçin Offline Bot

30’lu yaşlarda olup 2000’li yılları internet kafede geçenler 17 senelik efsane Half Life ve Half Life Opposing Force’u iyi bilirler. Kafedeki 10-12 masanın full Gasworks, Crossfire kapışması, kafedeki bağırış çağırış, kendini oyuna kaptırıp eve geç kalmalar.. Hala dün gibi aklımda.. Aradan yıllar geçti ve bu oyun, o zamanlar daha doğmamış olan küçük kardeşlerimizin bile şuan oynadıkları arasında. Tabi Half Life 2’de ayrı bir efsane ama ilk oyun çoklu modda daha başarılı.

Uzun zamandır aklımda Steam sürümüne bot atma mevzusunu yazmak vardı, vakit bulamıyordum. Nihayet sıra geldi. İşlemler biraz karışık gelebileceği için paketleri hazırladım ve size sadece dosyaları uygun yerlere kopyalamak kaldı. Tabi dikkat edin, bot eklentisi Steam sürümü haricinde çalışmayabilir..

Elinizde Steam sürüm Half Life ve Opposing Force olduğunu varsayarsak aşağıdaki bağlantıdan hazırladığım paketi indirerek işe girişiyorsunuz. Elinizde Steam sürüm HL ve OF yoksa ilk olarak oyunları satın alıp, bilgisayarınıza indiriyorsunuz. (Fiyatları pahalı gelirse GreenManGaming veya G2a.com’da indirimleri takip edin.)

>> Steam’de Half Life

>> Steam’de Half Life Opposing Force

Half Life ve OF Eklenti Paketi:

>> İNDİR 

Herşey hazırsa adım adım ilerleyelim.

1.) Oyunlar açıksa kapatın ve pakette verdiğim klasör kopyalamalarını gerçekleştirin.

Klasörleri ayırmamın sebebi Half Life ve Opposing Force için ayrı ayrı kurulum yapmamız gerekiyor olması. Half life botu için valve klasöründe, Opposing force botu için gearbox klasörü içinde işlem yapıyoruz.

Liblist dosyalarını oyun klasörlerinin ana dizinlerine (valve ve gearbox) kopyalıyor, metamod klasörleri içindeki addons klasörlerini de yine oyun klasörlerinin ana dizinlerine (valve ve gearbox) kopyalıyoruz.

2.) Klasör kopyalamalarını bitirdiğimizde Bot setup klasöründeki hpb_bot_4_0.exe dosyasını çalıştırıyoruz. Yükleme konumu ise Sierra yazıyorsa steam dizinine göre değiştiriyor, yüklemeyi yapıyoruz.

Yükleme konumu:

C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Half-Life

3.) Yükleme sonrası HPBbot klasörünü buluyor, Opposing force için gearbox klasöründeki, Half life içinde valve klasöründeki install.bat dosyasını çalıştırıyoruz.

Konum:

C:\ Program Files \Steam \steamapps \common \Half-Life \HPB_bot \gearbox

Konum:

C:\ Program Files \Steam \steamapps \common \Half-Life \HPB_bot \valve

(Ekrana siyah komut istemcisi gelecek ve enter tuşuna bastığınızda kaybolacak. Yaptığı işlem ise hpbot dosyalarını kurmak.)

4.) Kurulumu eksiksiz yaptıysanız Steam üzerinden Half Life veya HL Opposing Force oyununu başlatın. (Steam cloud dosyaları farklı uyarısı verirse mevcut dosyaları koruyup bunları cloud’a yedeklemesini seçin. Tersi olur, yani Steam dosyaları sunuculardaki ile değiştirirse kurulumunuz sıfırlanabilir.)

5.) Oyunu açtığınızda menüden Create Server seçeneği ile multiplayer harita başlatın. Oyun başladıktan sonra sol altta HPBBOT bilgisi çıkarsa hemen sonrasında botlar oyuna dahil olmaya başlayacak. Eğer hiç bot gelmiyorsa klavyedeki  (iki tırnak) tuşu ile konsolu açıp meta version yazıp enter tuşuna basın. Meta bilgisi çıkmaz unknown command benzeri mesaj görünürse kurulumu baştan gözden geçirin.

Meta bilgisi çıkıyorsa addbot komutu yazın, yine botlar oyuna dahil olmazsa son aşamadaki bot paketinin install işlemlerini baştan yapın.

Notlar: 

– Yüklemeyi Steam sürüm Half Life ve Opposing Force’da denedim, sorunsuz çalıştı. Ancak botlara ait komutları araştırmadım.

– Yazıda paylaştığım indirme bağlantısı silinirse HPB-BOT paketini bu bağlantıdan, metamod dosyasını bu bağlantıdan indirin. Yüklemeler içinde bu yazıya göz atın.

– Bot paketi Counter Strike, TeamFortress ve Death Match classic içinde kullanılabiliyormuş ama denemedim.

– Steam sürüm Opposing Force’da tabiki de kanaslı olarak bildiğimiz silah mevcut. Botlar ise salak değiller oynarken epey keyif alacaksınız.

– Ve konuya dair sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.

>> Android Telefon ve Tabletler için Botlu Half Life + CS 1.6
>> Linux Dağıtımlarında Botlu Half Life Oynama

Yazıyı beğendiyseniz Facebook ve Twitter üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare


Bu yazı 20 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Kubilay 04 Kasım 2016, 15:09

  Çok ama çok teşekkür ederim.Süper oldu emeğinize sağlık.

  Muhammed 04 Temmuz 2017, 22:10

  BENDE ADDONS KLASÖRÜ YOK NASIL BOT PAKETİ KURUCAM

  Murat 15 Eylül 2017, 15:03

  Hocam paylasim icin cook tesekkur ederim.Gercekten suan 30 yasinda olup, op.force’un gaswork ve park bolumleriyle buyudum. Fakat yardimlarinizi rica edecegim onemli bir konu var.Ben bu steam’i satin almadim,oyunu buyur-indir.com’dan indirdim. Kurulumunu da sadece dosyalari masaustune rar.’dan cikardim ve o sekilde oynuyorum.
  Sizin anlattiginiz kurulumda C:de “steam” diye bir klasor olusuyor ya iste bende o yok.
  Ben kurulumu nasil yapacagim lutfen yardim edin.
  (not: bot kuramadigim icin resmen nostalji olsun diye tek basima gaswork veya park map’lerini acip 10 dk amacsizca dolandim etrafta:) acinacak bi hal bu)

  Cagan 17 Eylül 2017, 20:15

  Abi Nasıl yapıcam anlamadımda

  Lordiz 19 Eylül 2017, 00:38

  @Muhammed; Addons klasörü paylaştığım bot paketi ile geliyor. Siz o klasörü oyun ana dizinine kopyalayacaksınız.

  @Murat; Merhaba, rica ederim. Elinizdeki sürüm portable ise bot paketi onda çalışmayabilir. Oyun Sierra klasöründe kurulu ise anlatımı Sierra klasörüne göre uyarlamayı deneyin. Steam’den cracklanmış sürüm bulabilirseniz onu indirin yada Steam indirimlerini takip edin. Steam cadılar bayramı indirimi, paskalya ve yeniyıl indirimleri olacak. O sırada Opposing Force 2-3 tl gibi bir fiyata iniyor.

  @Cagan; Yazımda detaylıca anlattım. Steam sürüm Opposing Force sahibiyseniz yükleme dosyalarını indirip sırayla kurulumu tamamlayacaksınız.

  LeftSpace 26 Kasım 2017, 22:43

  Ben half life üzerine kurdum saolasin admin Sonbahar İndiriminde almıştım paket mis gibi çalışıyor arkadaşlar

  halo 04 Ocak 2018, 19:19

  sa kardes dediklerini yaptım klasörleri kopyaladım install.bat bende çıkmadı oyun orjınal yardım et yıllardan beri tesadüfen buldum

  Lordiz 04 Ocak 2018, 19:27

  @halo; A. selam. Bilgisayarınızda dosya uzantıları kapalıysa dosyayı bat olarak göremezsiniz. Yada virüs taramanız bat dosyasını silmiş olabilir.

  Ancak exe kurulumunu atladıysanız o zaman zaten bat dosyaları oluşturulmamıştır.

  2.) Klasör kopyalamalarını bitirdiğimizde Bot setup klasöründeki hpb_bot_4_0.exe dosyasını çalıştırıyoruz. Yükleme konumu ise Sierra yazıyorsa steam dizinine göre değiştiriyor, yüklemeyi yapıyoruz.

  halo 04 Ocak 2018, 19:52

  dosya uzantıları açık gearbox ve valvenin hd diye ıkı klasöru daha var onlara da attım olmadı

  Lordiz 04 Ocak 2018, 20:38

  @halo; Paylaştığım pakette 3 klasör var. Setup olandaki hpb_bot_4_0.exe dosyasını (half life dizinine) kuracaksınız, diğer iki klasörü oyun klasörleri içine kopyalayacaksınız. Sadece Half Life için bot istiyorsanız sadece Half Life klasörünü kullanın.

  Gearbox dediğinize göre korsan Half Life kullanıyorsunuz. Bu durumda botların çalışmama ihtimali var. İşe yaramazsa diğer yazımdaki bot paketini indirin.

  https://www.lordiz.com/half-life-ve-counter-botlu-full-indir-2.html

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019