Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

İlerlemiş Meme Kanseri (Her2+) Tedavileri İçin

Yıllardır (en az 100 yıl) insanlığın başına bela olmuş hastalık, kanser. Hem öz halamı, hem de Serdar Özbayrak kardeşimi kanserden kaybettim. Ayrıca arkadaş çevremde de annesini, abisini, babasını kanserden kaybedenler tanıyorum.

Neden hala bu lanet hastalık tamamen çözülemez, önüne geçilemez anlayamıyorum ama dünyanın kanseri ciddiye almayışı bunun ana sebebi olabilir. Neden birçok mevzuda bir araya gelen dünya ülkeleri kanser tedavisi için bir araya gelmez, bu hastalığı ciddiye almazlar? Hergün toplu olarak on binlerce insan mı ölmeli?? Anlayamıyorum..

Şubat 2013 tarihinde FDA tarafından onay verilen bir ilaç var, adı Kadcyla (TDM-1 – Emtansine). Fiyatı aşırı pahalı olduğu için haberleri çıkmış ve Roche (ilaç üreticisi) ile Nice (İngiltere’deki bir sağlık enstitüsü) arasındaki tartışmaları internetten takip etmiştik. Türünün ilk çeşidi olarak kabul edilen ve sadece tümörlü hücreleri hedefleyip sağlıklı hücreleri öldürmeyen ilaç, 2013 yılında onay almış ve satışa çıkmış. Ancak fiyatı pahalı olduğundan (3 hafta/20 günde 1 kür = her kür 7000 dolar civarı = hasta başı maliyet 360 bin TL) tüm her2+ hastalarına fayda sağlayamıyor.

(Not: İlacın durumunu eczacı bir abimden soruşturdum, ilacın Türkiye’de henüz olmadığını yurtdışından temin edilebildiğini paylaştı. Kendisine teşekkür ederim.)

Herceptin ile güçlü bir kemoterapi ilacını ve üçüncü bir kimyasal ilacı birleştiren Kadcyla, bu sayede hem daha az yan etki yaratıp, hemde son aşamadaki hastaların ömrünü 6-9 arasında uzatıyormuş. Kesin olarak iyileşme sağlıyor mu bilemiyorum ancak kanser hastalığı tedavisinde 1-2 günün bile önemi büyük olduğundan 6-9 ay ek sürenin önemliliği bir gerçek.

Birçok kanser araştırmacısı, bu ilaç ile beraber çok önemli bir adım atıldığını söylemişler. İlaç sadece kanserli hücreler üzerinde işleve başladığından saç dökülmesi, mide bulantısı, kusma gibi yan etkiler olmuyormuş. Ayrıca aynı ilacın ve kullandığı yöntemin diğer kanser hastalıkları içinde uygulanabilmesi için çalışmaların sürdüğü söyleniyor. Mesela mide kanseri için.

Peki neden bu iş ticari olarak görülüyor ve ağırdan alınıyor? 

Kanser hastalığı veba gibi görülse, dünya ülkeleri kanser tedavisi için kaynaklarını, bilgilerini birleştirse, uygun fiyatlı ama kesin etkili ilaçlar için çalışılsa kim ne zarar görür? Evet, birileri zarar görür. Sağlık tüccarları.

Eninde sonunda bu hastalıkta grip gibi önemsiz bir hale gelecek ama o zaman gelene kadar çok canlar kaybedilecek. İnşallah daha fazla geç kalınmazda 3-5 sene içerisinde tüm kanser hastalıklarını tarihe gömecek kesin, uygun fiyatlı çözümler bulunur.

Yorumlardan;

Merhaba bu ilacı ilk defa eşimde kullanılmaya başlandı daha önce aldığı kemoterapi lerde yaşadığımız yan etkisi yok inşallah faydasını görürüz ilk kürü gecen hafta yapıldı ilacı bulmak biraz sıkıntılı raporu onayını alsanız bile sgk ödemiyor ve zaman ödemeye başlayacağı da belli değil yaklaşık maliyeti 100mğ*2 7,000tl

Bende bu ilacı kullanıyorum ilkini sigorta karşılamıyordu daha 1kürünü kendi paramla aldım 2eylülde kanun çıktı resmi gazetede sgk bu ilacı karşılıyor 2ci kürümü sgk karşıladı her2 üçlü pozitif hastalara bilginiz olsun Rabbim hepimize şifa versin

2008 den bu yana her2 müspet kanser tedavisi görüyorum. 8 yıl herceptin kullandım sorunsuz olarak. Kanser hücreleri tekrar ortaya çıktı ve yıl başından bu yana kadcyla kullanıyorum. Bugün 13. Tedaviyi aldım. Fayda var. Iyi gidiyor yani.

Konumuzla alakalı bağlantılar; 

Kadcyla resmi web sayfası: https://www.kadcyla.com/ 
Kadcyla için imza kampanyası: https://www.change.org/p/teyzemin-ya%C5%9Famas%C4%B1-i%C3%A7in-yard%C4%B1m-et-kadcyla-ilac%C4%B1-sgk-kapsam%C4%B1na-al%C4%B1ns%C4%B1n-muezzinogludr 
BBC Kadcyla haberi: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/04/140423_roche_meme_kanseri NTV Kadcyla haberi: https://www.ntv.com.tr/saglik/kanserde-bir-dus-gercek-oldu,QFwHx-EXM0CC3LfS5SkrTA 
Telegraph haberi: http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/pharmaceuticalsandchemicals/11021272/Why-is-Roches-new-breast-cancer-drug-so-expensive.html

Konuyla alakalı bilgiler paylaşmak isterseniz yorum olarak gönderebilirsiniz. Allah tüm kanser hastalarına şifa, yakınlarına sabırlar versin.

facebook share twittershare

  Lordiz 05 Eylül 2017, 21:39

  @Gül Durusel; Merhaba. Sizin adınıza çok sevindim. Allah şifanızı versin ve size güç kuvvet versin.

  ..... 24 Ocak 2018, 15:41

  @Gül Durusel çok geçmiş olsun peki kanser türünüz 8 yıl önceden metastatik miydi

  Gül Durusel 04 Şubat 2018, 22:46

  2009 yılında dosyama metastatik yazıldı.. Ve ben kadcylada 20. Tedaviyi aldım.

  ..... 05 Şubat 2018, 09:01

  Cevabınız için çok teşekkür ederim. kadcylada öncesi herceptin alarak devam ettiniz anladığım kadarıyla annem de suan herceptin ve perjeta alıyor sonuçlarımız iyi. Merak ettim herceptin etkisi sizde bu kadar iyi olmuş umarım bizde de iyi olur.

  Gül Durusel 05 Şubat 2018, 22:17

  Heceptin kolay bir ilaç. 8 yıl sorunsuz kullandım. Umarım anneniz de uzun süre kullanır. Şifalar dilerim.

  ..... 08 Şubat 2018, 10:50

  İnşallah dileğimiz o sizin gibi umut verici konuşmalar olunca daha mutlu oluyor insan. 2009 ilk metastasınız nerde olmuştu acaba.

  Gül Durusel 23 Şubat 2018, 20:34

  İlk metastaz karaciğerde oldu ve orada devam ediyor.

  ..... 26 Şubat 2018, 09:48

  cevaplarınız için çok teşekkürler sağlık dolu nice yıllarınız olsun.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017