Yazıya Yorum Gönder!

Wordpress Teması, Bileşenler Menüsünde Kayma Sorunu

Merhaba arkadaşlar zamanında sıkça yaşadığım ve ilk başlarda acemi olduğum için çözümü kolay olmasına rağmen çözemediğim bu soruna kısaca değinmek istiyorum.. Sorun genelde WordPress temalarında sağ sidebarın site altına kayması, tema dışına taşması vb şekilde görünüyor ve genellikle firefox, chrome gibi tarayıcılarda sorun olmazken, internet explorer’da bu sorun göze batıyor..

DİKKAT! Yazı, 8 Ağustos 2008 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Sorunun başlıca nedenlerinden birisi sidebar genişliğinden fazla genişliğe sahip bir bileşen yayınlamanız oluyor.. Örneğin sağ sidebar genişliği 150 px iken, siz oraya 155 px bir resim eklersiniz, firefox veya chrome ile siteye bakarsınız hiçbir sorun yoktur ancak internet explorer’dan baktığınızda sidebar bileşenlerinin kaybolduğunu görürsünüz, minicik bir fazlalık 5 px yada 1 – 2 px hiç fark etmez, o menü kayar gider..

Böyle bir sorun yaşadıysanız ilk önce bileşenlere bakıp genişlik kontrolü yapmanızı öneririm.

Diyelim bileşenleri kontrol ettiniz hiçbir boyut aşımı yok ama menü hala kayık, ama bu sorun internet explorer’da var diğer tarayıcılarda yok, o zaman yapmanız gereken şey ikinci bir css dosyası hazırlamak, bu dosyayı sadece internet explorer tarafından yorumlanacak şekilde ayarlamak ve sidebar aşımına neden olan sorunu kökten halletmek..

İnşallah bu bilgi işinize yarar.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


    Tolga K. 09 Eylül 2010, 16:27

    IE 6.0 için temanızda hala sorun var. Sağdaki menüleriniz yorum bölümünün altında kalıyor. Kolay gelsin.

    admin 09 Eylül 2010, 17:17

    eski temadan bu temaya geçtiğimde bakmıştım sorun yoktu demekki sonradan yaptığım değişiklikle bozuldu bildirdiğin için teşekkürler bi ara bakıcam artık ama çok kötü dağılmış işim zor :)

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018