Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Kedi, köpek, kuş, gezdiğimiz, gördüğümüz, yediğimiz, içtiğimiz ve hatta .. her yaptığımızı fotoğraflayıp paylaşabildiğimiz sosyal paylaşım sitesi İnstagram, şimdiye kadar yapılmış en akıllıca ve faydalı yeniliği olan fotoğraf arşivlemeyi tüm kullanıcılar için kullanıma açtı. Özellikten yararlanabilmek için son sürüm mobil İnstagram uygulamasına sahip olmanız ve aşağıda anlatacağım gibi kullanmanız yeterli. 

Ben anlatımımı Android cihazlar için yapacağım fakat Apple cihazlar içinde aynı olduğunu tahmin ediyorum. Öyle değilse lütfen Apple cihazlardan ekran görüntüsünü bizlerle paylaşın.

Güncelleme: İnstagram’a sonradan Hikaye Arşivleme özelliği eklendi. Hikaye arşivlemeyi yazı sonunda bulabilirsiniz. Ayrıca arşiv sayfasında ilk gösterim Hikaye arşivleri olduğundan normal gönderi arşivleriniz silindi sanabilirsiniz. Sol üstteki açılır menüyü kullanmayı unutmayın. Mevzuyu yazının sonunda resimli olarak paylaştım.

Fotoğraf Arşivleme

İnstagram uygulamanızı açıp, profilinize giderek arşivlemek istediğiniz fotoğrafa dokunun. Fotoğrafın sağ üst tarafında 3 nokta menüsünü göreceksiniz. Dokunarak seçeneklerin açılmasını sağlayın.

Seçeneklerde Arşivle‘yi göreceksiniz. Dokunduğunuz an ilgili fotoğraf İnstagram arşivinize gidecek. Bundan sonra o fotoğraf profilinizde çıkmayacak ve sizden başkası göremeyecek.

Arşivden Geri Getirme

Diyelim ki arşivinize bakmak istediniz; Uygulama üzerinden profilinize gidecek, sağ üstteki arşiv işaretine dokunacaksınız.

Arşivdeki fotoğraflardan birini profilinizde tekrar yayınlamak mı istediniz? İlgili fotoğrafa dokunacak, fotoğrafın sağ üst tarafındaki 3 nokta menüsünden “Profilde göster” seçeneğine dokunacaksınız.

Arşivde duran fotoğraf, profilinizde eskiden durduğu yere geri dönecek. Yani yeni bir yayın olarak çıkmayacak, eskiden hangi sırada ise orada görünmeye devam edecek. (Arşivlenen resimde bir süre sonra felan silinmeyecek, siz silene kadar arşivinizde duracak.)

Hikaye Arşivleme

Yazımı yayınladıktan epey zaman sonra İnstagram’a hikaye arşivleme özelliği de eklendi. Bu sebeple yazıyı güncellemem gerekti.

Hikaye arşivleme nasıl oluyor? Hikaye arşivleme eğer Seçenekler menüsü altında Hikaye Ayarlarından erişebileceğiniz Arşive Kaydet seçeneği aktif ise otomatik olarak yapılıyor.

Eğer sizde bu seçenek kapalıysa paylaştığınız hikayeler otomatik olarak arşivlenmiyor.

Arşive Erişim!

Hikaye arşivleme yeniliği sonrası arşiv sayfasında ufak bir değişim oldu. Artık sol üst menüde bir açılır menü var, bu menüde de 2 seçenek var; Hikayeler Arşivi ve Gönderi Arşivi. Eğer gönderi arşivinize ulaşmak istiyorsanız o açılır menüden Gönderi arşivini seçmeniz yeterli. Seçim yapmanız doğrudan Hikaye arşivine ulaşıyorsunuz. Bir hikayeyi arşivden tekrar paylaşmak isterseniz arşivde görüntülerken sağ altta çıkan Paylaş butonunu kullanmanız gerekiyor.

İlerleyen zamanlarda bu özelliği kaldırmaz, yerini değiştirmez veya kullanımını zorlaştırmazlarsa durum bu. Şimdilik gayet basit ve kullanışlı. Eğer bir değişiklik, teferruat olursa yazıda güncelleme yaparak sizlerle paylaşırım.

Olmaz ama sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Min Yumi 09 Temmuz 2018, 15:26

  Peki arşivlenen hikayeleri nasıl silebilirim?

  Lordiz 09 Temmuz 2018, 15:33

  @Min Yumi; Merhaba. Android sistemli bir cihaz kullanıyorsanız; Arşive gidin, Hikayeyi bulun ve dokunup açın. Hikaye tam ekran iken sağ altta 3 nokta göreceksiniz. Önce 3 noktaya, sonra menüdeki seçeneklerden Sil’e dokunun.

  Xyz 11 Temmuz 2018, 22:08

  Arsivledigim instagram hikayesiyle ilgili görüldü bildirimi geliyor hikayeden kalktığı halde sebebi nedir

  Lordiz 11 Temmuz 2018, 23:04

  @Xyz; Hikayelerde paylaşım bağlantısı olmuyor bu sebeple tek ihtimal var; hikayeniz birisinin özel mesaj kutusunda mevcut. Oradan dokunup görüntüledi yada görüntülemeye çalıştı. Başka bir seçenek aklıma gelmiyor.

  Beyza 14 Temmuz 2018, 00:55

  Uygulama güncel halde olmasına rağmen hikaye kontrolleri yerinde kaydetme bölümü yok. Kendi telefonum dışında diğer telefonlarda hikayelerim arşivlenirken kendi telefonumda arşiv bölümü boş görünüyor

  Lordiz 14 Temmuz 2018, 22:25

  @Beyza; Diğer telefonlarda kendi hesabınızdan giriş yaparak baktınız mı? Bu sorun genelde sunucu kaynaklı oluyor. Yani İnstagram tarafından çözülene kadar o şekilde kalacak. Farklı bir cihazda oturum açtığınızda orada sorun görünmüyorsa telefonunuz en yeni instagram sürümünü desteklemiyor olabilir bu sebeple güncel görünse de güncel sürüm olmayabilir.

  pltt 21 Temmuz 2018, 14:34

  herhangi bir telefon farketmeksizin hiçbir şekilde hesabımdan hikayelerimi arşivleyemiyorum ve arşivlenmiş hikayeleri de kimin olursa olsun göremiyorum

  Lordiz 21 Temmuz 2018, 20:30

  @pltt; Merhaba. Sorun İnstagram sunucularından kaynaklanıyor. Aynı telefonda başka bir ınstagram hesabı ile giriş yapmayı denediniz mi? Başkalarının arşivlenen hikayelerini göremezsiniz ancak giriş yapılan hesabın önceden hikaye paylaşımları olduysa onlara ulaşabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018