Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Kedi, köpek, kuş, gezdiğimiz, gördüğümüz, yediğimiz, içtiğimiz ve hatta .. her yaptığımızı fotoğraflayıp paylaşabildiğimiz sosyal paylaşım sitesi İnstagram, şimdiye kadar yapılmış en akıllıca ve faydalı yeniliği olan fotoğraf arşivlemeyi tüm kullanıcılar için kullanıma açtı. Özellikten yararlanabilmek için son sürüm mobil İnstagram uygulamasına sahip olmanız ve aşağıda anlatacağım gibi kullanmanız yeterli. 

Ben anlatımımı Android cihazlar için yapacağım fakat Apple cihazlar içinde aynı olduğunu tahmin ediyorum. Öyle değilse lütfen Apple cihazlardan ekran görüntüsünü bizlerle paylaşın.

Güncelleme: İnstagram’a sonradan Hikaye Arşivleme özelliği eklendi. Hikaye arşivlemeyi yazı sonunda bulabilirsiniz. Ayrıca arşiv sayfasında ilk gösterim Hikaye arşivleri olduğundan normal gönderi arşivleriniz silindi sanabilirsiniz. Sol üstteki açılır menüyü kullanmayı unutmayın. Mevzuyu yazının sonunda resimli olarak paylaştım.

Fotoğraf Arşivleme

İnstagram uygulamanızı açıp, profilinize giderek arşivlemek istediğiniz fotoğrafa dokunun. Fotoğrafın sağ üst tarafında 3 nokta menüsünü göreceksiniz. Dokunarak seçeneklerin açılmasını sağlayın.

Seçeneklerde Arşivle‘yi göreceksiniz. Dokunduğunuz an ilgili fotoğraf İnstagram arşivinize gidecek. Bundan sonra o fotoğraf profilinizde çıkmayacak ve sizden başkası göremeyecek.

Arşivden Geri Getirme

Diyelim ki arşivinize bakmak istediniz; Uygulama üzerinden profilinize gidecek, sağ üstteki arşiv işaretine dokunacaksınız.

Arşivdeki fotoğraflardan birini profilinizde tekrar yayınlamak mı istediniz? İlgili fotoğrafa dokunacak, fotoğrafın sağ üst tarafındaki 3 nokta menüsünden “Profilde göster” seçeneğine dokunacaksınız.

Arşivde duran fotoğraf, profilinizde eskiden durduğu yere geri dönecek. Yani yeni bir yayın olarak çıkmayacak, eskiden hangi sırada ise orada görünmeye devam edecek. (Arşivlenen resimde bir süre sonra felan silinmeyecek, siz silene kadar arşivinizde duracak.)

Hikaye Arşivleme

Yazımı yayınladıktan epey zaman sonra İnstagram’a hikaye arşivleme özelliği de eklendi. Bu sebeple yazıyı güncellemem gerekti.

Hikaye arşivleme nasıl oluyor? Hikaye arşivleme eğer Seçenekler menüsü altında Hikaye Ayarlarından erişebileceğiniz Arşive Kaydet seçeneği aktif ise otomatik olarak yapılıyor.

Eğer sizde bu seçenek kapalıysa paylaştığınız hikayeler otomatik olarak arşivlenmiyor.

Arşive Erişim!

Hikaye arşivleme yeniliği sonrası arşiv sayfasında ufak bir değişim oldu. Artık sol üst menüde bir açılır menü var, bu menüde de 2 seçenek var; Hikayeler Arşivi ve Gönderi Arşivi. Eğer gönderi arşivinize ulaşmak istiyorsanız o açılır menüden Gönderi arşivini seçmeniz yeterli. Seçim yapmanız doğrudan Hikaye arşivine ulaşıyorsunuz. Bir hikayeyi arşivden tekrar paylaşmak isterseniz arşivde görüntülerken sağ altta çıkan Paylaş butonunu kullanmanız gerekiyor.

İlerleyen zamanlarda bu özelliği kaldırmaz, yerini değiştirmez veya kullanımını zorlaştırmazlarsa durum bu. Şimdilik gayet basit ve kullanışlı. Eğer bir değişiklik, teferruat olursa yazıda güncelleme yaparak sizlerle paylaşırım.

Olmaz ama sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Burak 01 Eylül 2017, 00:37

  Bende arşivleme gözükmüyor sebebi ne olabilir sizce

  Lordiz 02 Eylül 2017, 18:17

  @Burak; Uygulamanın eski bir sürümünü kullanıyor olabilirsiniz. Uygulamanın güncel sürüm olup olmadığına bakın. Bazı cihazlar örneğin eski Apple cihazları son sürümleri yükleyemiyor bu durumda bu özelliği de o cihazda kullanamıyorsunuz.

  Rabia 11 Aralık 2017, 20:50

  Arşivlenmiş fotoğraflarımı göremiyorum

  Lordiz 11 Aralık 2017, 21:48

  @Rabia; Arşive nasıl bakıldığını mı bilmiyorsunuz yoksa arşivde hiç fotoğraf yok mu?

  Dilara 06 Ocak 2018, 18:06

  Arşivlediğim fotografım gözükmüyor? Fotografımı arsivlemiştim. Arşivde hiç fotograf yok

  Lordiz 06 Ocak 2018, 18:40

  @Dilara; Merhaba. Artık hikayelerde arşivlenebiliyor. Bu sebeple arşiv sayfasında sol üstte açılır menü var. İlk sayfaya eriştiğinizde Hikaye Arşivi görüntülenir, açılır menüden Gönderi Arşivi seçerseniz arşivlenmiş fotoğraflar görüntülenir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017