Yazıya Yorum Gönder!

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Bir önceki yazımda BTK’nın yeni uygulamasından bahsetmiş ve yeni hayata geçirilen özel kodlar uygulaması ile istenmeyen sms’lerin nasıl engelleneceğini anlatacağımı da not düşmüştüm. Sıra geldi özel kodlar ile istenmeyen sms’leri nasıl engelleyeceğimizi anlatmaya.. Ancak önceden uyarayım; istenmeyen sms’leri engellemek için kullanacağımız yöntem her telefonda ve her işletim sisteminde aynı şekilde işliyor olmayabilir. Benim kullandığım sistem Samsung Galaxy S6 için Android 6.0.2.

Kullanacağımız yöntem; BTK’nın yeni uygulaması özel kodlar sayesinde ifade bazlı olarak istenmeyen sms’leri engelleme.

Bu yöntemi kullanmadan önce sms’de red bildirim seçeneğinin olup olmadığına bakmanızı, varsa bu seçeneği kullanmanızı, bu seçeneği kullandığınız halde sms’ler gelmeye devam ediyorsa veya hiçbir şekilde red bildirim seçeneği sunulmuyorsa özel kodu engellemenizi öneriyorum. Ayrıca yanlış bir şirketi veya tümden bir büyük şirketi engellememek için sms’deki özel kodun hangi şirkete ait olduğuna iyi bakmanızı tavsiye ediyorum.

Örnek olayda bir bahis şirketinin sms’ini kullanacağım. Red bildirim seçeneği olmayan bu örnekte mesajın sonundaki özel kod ile mesaj engellemesi yapabilecek yada şikayette bulunabileceğiz.

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Özel kod B217. Bu kod size gelen sms’de B250’de olabilir, B450’de olabilir. B001 veya B002’de olabilir! (Dikkat edinde büyük bir şirketin tüm sms’lerini engellemeyin.) Hemen BTK listesine bakıyoruz, Sazak Gsm Haberleşme vs. vs. Demek ki bilmediğimiz, tanımadığımız bir şirket. Avea, Turkcell veya Vodafone’un kodunu kullan bir şirket değil.

Red bildirim seçeneği olmadığı için;

Akıllı telefonumuzdan sms uygulamasını açıyor, sağ üstten Daha fazla.. > Ayarlar seçeneğine dokunuyoruz.

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Mesaj ayarları ekranı karşımıza geliyor. Bu ekranda Mesajları Engelle seçeneğine dokunuyoruz. (Sizde farklı bir adı olabilir)

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Mesaj engelleme ekranında ise İfadeleri engelle seçeneğine dokunuyoruz. (Eğer özel kod yerine size sms gönderen herhangi bir numarayı engellemek isterseniz İfadeleri engelle yerine Engellenenler listesi seçeneğini kullanabilirsiniz. Açılan ekrandan doğrudan bir telefon numarası yazarsınız ve artık o numaradan gönderilen sms’ler size ulaşmaz.)

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

İfadeleri engelleme ekranında ise spam sms gönderen şirketin mesajının sonundaki özel kodu yazıp, engelleme işlemini başlatıyoruz.

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Artık bu özel kodun yer aldığı hiçbir sms size ulaşmayacak. (Engellemeyi kaldırmak isterseniz aynı ekrandan ilgili kodun sağındaki eksi (-) işaretine dokunmanız yeterli.)

Eğer engellenecek bir özel kod yoksa, spam kısa mesajda red bildirim seçeneği yoksa veya telefonunuzda ifadeler üzerinden mesaj engelleme seçeneği yoksa; alternatif olarak daha önce sizlere tanıttığım ticari elektronik ileti şikayet sistemini de kullanabilirsiniz.

>> Ticari Elektronik İleti (Sms) Şikayet Sistemi

Yorum yazarı Dilek hanımın katkısı; 

İ phone için B217 kodlu mesajları almak istemeyenler sazak iletişime ait olan siteye girip sms şikayet formunu doldurup göndermeniz yeterli gelen aktivasyon kodunu gönderdikten sonra sizi sms listesinden çıkartıyorlar.

Sazak iletişim web adresini aşağıda bulabilirsiniz. Sms şikayet formu da siteye girince üst menüde kırmızı renk ile ayrıca oluşturulmuş.

http://www.sazakgsm.com.tr

Sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


    Yakub 20 Ocak 2019, 08:48

    selam aleykjm ben sms bolumune geliyorum ifadeli engel diye bir yazi karsima çikmiyor bu arada telefonun samsung j6 baska nasil yardimci ola bilirsiniz b156 ‘dan gelen sms durmak bilmiyor

    Lordiz 20 Ocak 2019, 22:06

    @Yakub; A. selam. Sms uygulamasında Ayarlara gideceksiniz. Orada mesaj engelleme seçenekleri yoksa b156’yı ticaret bakanlığına şikayet edebilirsiniz.

    https://www.lordiz.com/ticari-elektronik-ileti-sms-mail-sikayet-sistemi.html

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019