Yazıya Yorum Gönder!

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Bir önceki yazımda BTK’nın yeni uygulamasından bahsetmiş ve yeni hayata geçirilen özel kodlar uygulaması ile istenmeyen sms’lerin nasıl engelleneceğini anlatacağımı da not düşmüştüm. Sıra geldi özel kodlar ile istenmeyen sms’leri nasıl engelleyeceğimizi anlatmaya.. Ancak önceden uyarayım; istenmeyen sms’leri engellemek için kullanacağımız yöntem her telefonda ve her işletim sisteminde aynı şekilde işliyor olmayabilir. Benim kullandığım sistem Samsung Galaxy S6 için Android 6.0.2.

Kullanacağımız yöntem; BTK’nın yeni uygulaması özel kodlar sayesinde ifade bazlı olarak istenmeyen sms’leri engelleme.

Bu yöntemi kullanmadan önce sms’de red bildirim seçeneğinin olup olmadığına bakmanızı, varsa bu seçeneği kullanmanızı, bu seçeneği kullandığınız halde sms’ler gelmeye devam ediyorsa veya hiçbir şekilde red bildirim seçeneği sunulmuyorsa özel kodu engellemenizi öneriyorum. Ayrıca yanlış bir şirketi veya tümden bir büyük şirketi engellememek için sms’deki özel kodun hangi şirkete ait olduğuna iyi bakmanızı tavsiye ediyorum.

Örnek olayda bir bahis şirketinin sms’ini kullanacağım. Red bildirim seçeneği olmayan bu örnekte mesajın sonundaki özel kod ile mesaj engellemesi yapabilecek yada şikayette bulunabileceğiz.

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Özel kod B217. Bu kod size gelen sms’de B250’de olabilir, B450’de olabilir. B001 veya B002’de olabilir! (Dikkat edinde büyük bir şirketin tüm sms’lerini engellemeyin.) Hemen BTK listesine bakıyoruz, Sazak Gsm Haberleşme vs. vs. Demek ki bilmediğimiz, tanımadığımız bir şirket. Avea, Turkcell veya Vodafone’un kodunu kullan bir şirket değil.

Red bildirim seçeneği olmadığı için;

Akıllı telefonumuzdan sms uygulamasını açıyor, sağ üstten Daha fazla.. > Ayarlar seçeneğine dokunuyoruz.

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Mesaj ayarları ekranı karşımıza geliyor. Bu ekranda Mesajları Engelle seçeneğine dokunuyoruz. (Sizde farklı bir adı olabilir)

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Mesaj engelleme ekranında ise İfadeleri engelle seçeneğine dokunuyoruz. (Eğer özel kod yerine size sms gönderen herhangi bir numarayı engellemek isterseniz İfadeleri engelle yerine Engellenenler listesi seçeneğini kullanabilirsiniz. Açılan ekrandan doğrudan bir telefon numarası yazarsınız ve artık o numaradan gönderilen sms’ler size ulaşmaz.)

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

İfadeleri engelleme ekranında ise spam sms gönderen şirketin mesajının sonundaki özel kodu yazıp, engelleme işlemini başlatıyoruz.

İstenmeyen Sms'leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

Artık bu özel kodun yer aldığı hiçbir sms size ulaşmayacak. (Engellemeyi kaldırmak isterseniz aynı ekrandan ilgili kodun sağındaki eksi (-) işaretine dokunmanız yeterli.)

Eğer engellenecek bir özel kod yoksa, spam kısa mesajda red bildirim seçeneği yoksa veya telefonunuzda ifadeler üzerinden mesaj engelleme seçeneği yoksa; alternatif olarak daha önce sizlere tanıttığım ticari elektronik ileti şikayet sistemini de kullanabilirsiniz.

>> Ticari Elektronik İleti (Sms) Şikayet Sistemi

Yorum yazarı Dilek hanımın katkısı; 

İ phone için B217 kodlu mesajları almak istemeyenler sazak iletişime ait olan siteye girip sms şikayet formunu doldurup göndermeniz yeterli gelen aktivasyon kodunu gönderdikten sonra sizi sms listesinden çıkartıyorlar.

Sazak iletişim web adresini aşağıda bulabilirsiniz. Sms şikayet formu da siteye girince üst menüde kırmızı renk ile ayrıca oluşturulmuş.

http://www.sazakgsm.com.tr

Sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  Lordiz 05 Eylül 2017, 22:03

  @Ziver; Merhaba. General mobile hakkında hiç bilgim, deneyimim yok. Google Play’den Google’un sms uygulaması Android Messages‘ı indirip deneme yapın. Eğer onda engelleme seçeneği varsa telefonunuzdaki stock uygulamayı devre dışı bırakıp Google’un uygulamasını kullanabilirsiniz.

  Elif 10 Eylül 2017, 18:13

  Ben bana msj atan birinin numarasını engellemek istiyorum numarası belli nasıl engelliycem?

  Lordiz 11 Eylül 2017, 22:14

  @Elif; Samsung marka telefon kullanıyorsanız resimlere dikkatle bakın. Sondan 2. resimde Engellenenler Listesi var. Güncel Android sürümlerinde orası Numaraları Engelle olarak değişti. O seçenek üzerinden engellenecek numaraları ekleyebilirsiniz.

  tys0n99 02 Kasım 2017, 13:25

  B357 kod numarasıyla CAPRICE ten sürekli gelen sms leri nasıl durdurabilirim ? Yardımcı olur musunuz !?!

  Lordiz 02 Kasım 2017, 23:31

  @tys0n99; Merhaba. Kısa mesajda iptal yöntemi belirtilmemişse yazımda anlattığım şekilde B357 sms’lerini toptan engelleyebilir veya yazı sonundaki bağlantıdan sms gönderen kurumu şikayet edebilirsiniz. Ayrıca B357 koduna sahip 216 bilişim şirketine mail de atabilirsiniz ancak yardım ederler mi bilmiyorum.

  Adam 01 Ocak 2018, 13:15

  Teşekkürler lordiz.

  Yunus 14 Ocak 2018, 12:41

  B021 nasıl yapacağım lütfen bakarmısınız?

  Lordiz 14 Ocak 2018, 15:06

  @Yunus; Merhaba. B021 NetGsm firmasına ait. Yazımda anlattığım şekilde B021 kodunu engelleyebilirsiniz yada NetGsm’in web sitesinde iletişim kısmından sms almak istemediğinizi iletebilirsiniz. Aslında iptal kodu göndermeleri gerekirdi. İptal seçeneği yoksa ticari elektronik ileti şikayeti de oluşturabilirsiniz.

  refik bilgin 21 Nisan 2018, 23:59

  bu önerdiğiniz uygulamayı general mobile de kullanamıyor muyuz play store ye baktık yok bi link falan koysaydınız

  Lordiz 22 Nisan 2018, 14:41

  @refik bilgin; Merhaba. Önerdiğim şey haricen yüklemeniz gereken bir uygulama değil Android sisteminde var olan mesajlaşma uygulaması. Eğer General Mobile mesaj uygulamasını sadeleştirip bazı özellikleri kaldırdıysa bilemem. Alternatif olarak Google messenger kurup varsayılan sms uygulaması yaparak oradan engelleme yapmayı deneyebilirsiniz. Sanırım onda da sms engelleme vardı. Onda yoksa apkmirror.com sitesinden Samsung messages uygulamasını indirip yüklemeyi deneyin fakat çalışmama ihtimali var.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018