Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Laptop Klavyesinde Tuşları Basmayanlara Öneriler

Arkadaşımın laptopunda 2 adet tuş hiç basmıyormuş; B ve S tuşları.. İnternetten laptop klavye tamiri ve satılık laptop klavyelerine bakıyordu, biraz tuzlu olduğunu görünce konuyu bana danıştı. Bende bu konuya el attım ve işe yarayacak bir çözüm buldum. İşte o çözüm..

Sorun masaüstü bilgisayarda olmuş olsa harici klavyenin yerine yenisi alınır, sorun ortadan kalkar. Bir klavye 10-30 tl arası.. Diz üstü bilgisayarınıza sabit kullanıyor olsanız ona da harici klavye alırsınız, sorun hallolur. Ancak bilgisayarı heryere taşıyorsanız ve harici klavye almak istemiyorsanız..

Harici klavye takmak istemeyenler için asıl çözüm;

Programın adı Key Customizer, klavyenizdeki bir tuşu yine klavyedeki başka bir tuşa tanımlamanızı sağlıyor. Örneğin B tuşunuz bozuk ve klavyede F7 tuşunu hiç kullanmıyorsunuz; o zaman ne yapıyorsunuz? Programda SET yazan kutudan B tuşunu seçiyorsunuz ve hemen sağındaki TO yazan yerden F7 tuşunu bulup seçiyorsunuz, ardından Change tuşuna ve yine ardından Activate tuşuna basıyorsunuz. Program kayıt ettikten sonra F7 tuşuna basarsanız artık o tuş da B harfinin çıktığını göreceksiniz..

Ayrıca sağ altta simgelerin bulunduğu yerde programı görebilir, başka bozuk tuşlarınızı kullanmadığınız tuşlara atayabilirsiniz..

Diyelim ki F7 kullanmadınız ama bir kereliğine işiniz düştü o zaman saatin ordan programı açıyorsunuz, Keyboard Map listesinde Original Key yazan satırda F7 tuşu yazan sekmeye tıklıyor ve sağ alttan SUSPEND tuşuna basıyorsunuz, bir daha Activate tuşuna basana kadar F7 tuşu eski haline dönüyor..

Ayrıca programın Settings menüsünden Startup yazan yerdeki tiki koyarsanız bilgisayarın her açılışında program otomatik olarak başlıyor..

Bu yöntem yeni klavye yaptırmak, yeni laptop almak veya harici klavye takmaktan kat kat iyi ancak kullanmadığınız tuşa ESC, CTRL, ALT, SHİFT, ALTGR, SPACE, CAPS LOCK, TAB gibi tuşları atamanızı önermem, bu tuşlar çoğu zaman en gereken tuşlardır. Atanabilecek gereksiz tuşlar ise F1 den F12 ye kadar olan tuşlardır, bunlardan birini seçebilir ayrıca X,Q,J tuşlarını da az kullandığımız için onlara da atama yapabilirsiniz..

19 Günlük Deneme Sürümü; 

>> İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

19 Gün sonunda full sürümü satın almalı yada full sürümü internetten bulmalısınız!

İlgili yazılımı Google‘da “Key Customizer full” yazarak aratabilirsiniz.

>> Klavyede Olmayan Özel Karakterler ve Basmayan Tuşların Alternatifleri

facebook share twittershare

  trxxtr 14 Ocak 2016, 17:07

  lenovo

  hiç bi tuş çalışmıo birden oldu laptop acillll lütfennn

  Lordiz 14 Ocak 2016, 17:58

  @trxxtr; Klavye üzerine sıvı döküldüyse yada klavye soketi çıktıysa belki sorunun kaynağı bunlardır. Usb’den harici klavye bağlayacaksınız yada bilgisayarı servise vereceksiniz, klavyeye kontrol, bakım yapacaklar.

  space 30 Nisan 2016, 22:00

  maalesef ben leptop kullanıyorum ama space tuu bi çalışıyor bir çalışmıyor eğer yardım ederseniz sevinirim num lockaçıp kapatmam bir şey değiştirmiyor ve ben bu küçük sorun için 10 veya 30 tl vermek istemiyorum eğer yardım ederseniz çok sevirim şuan bazı yerleri birleşik yazdıysam kb tekrardan hemen yardım gerekiyor sertbasınca çalışıyor

  space 30 Nisan 2016, 22:02

  ama bir tuşiçinde 30tlmi verecem şuan bile zorla yaziom ltf yardım

  Lordiz 30 Nisan 2016, 22:23

  @space; Merhaba. Tuşun altında birşey sıkıştıysa belki temizleyerek sorunu çözebilirsiniz bende de bazen o ğ gibi tuşlar sıkışıyor sert basınca çalışıyor sonra birden düzeliyor. Durum böyle birşey değilse internetten full sürüm Key Customizer yazılımı aratın, para vermeden full sürümü indirip kurun. Space tuşu içinde rakam tuşlarından birini atarsınız.

  Fatih 29 Mayıs 2016, 22:00

  Kardes indirme linki açılmiyorrr ACIL LAZIM PROGRAM

  Lordiz 29 Mayıs 2016, 23:06

  @Fatih; Demo sürüm linki yenilendi. Yazılım işinizi görür, severseniz geliştiricisinden satın alabilir veya full sürümünü internette arayıp bulabilirsiniz.

  Mehmet 25 Temmuz 2016, 21:39

  tuşlara hızlı vuruca space ve agzı tuşlar çalışmayı kesti 30tl vermek istemiyorum yardım edi

  kamiçatiso 02 Ağustos 2016, 13:08

  arkadaşlar samsung lettoplarda windows 8.1 8 veya 10 touchped ve klavye bi anda tamamen çalıştırmayı durdurduysa bataryayı çıkartın 10-15 dakika bekleyin yeniden takıp başlatın aynı sorunu bende aldım başka çözümler işe yaramadı

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017