Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Yakın zamanda Orman ve Su İşleri bakanından duyduğumuz ve herkeste merak uyandıran bir şey Meteoroloji TV. Tabi “TV” diyince herkesin aklına doğrudan uydudan yada karasalda yayın yapan TV kanalı geliyor. Bende öyle sandım ve sizler için araştırdım. Ancak şuan için durumun sandığımız gibi olmadığını öğrendim. Peki nedir bu Meteoroloji TV? Nereden ve nasıl izleriz? 

Şuan için izleyemeyiz.. Neden?

Çünkü şimdilik ortada düşündüğümüz gibi bir TV kanalı yok. Belki ileride olacaktır ama şuan test aşamasında olan hizmete bakınca çok da umutlanamadım. Elimizde ne var? Bir web sitesi ve bir uygulama. Siteye bakınca bildiğiniz video bloglarından birine girmiş gibi olacaksınız. Birkaç sene evvel açılmış, sonra kenara atılmış bir Laravel php gibi.. (Laravel, MVC yapısında web uygulamaları geliştirme için tasarlanmış ücretsiz, açık kaynak PHP web uygulama iskeleti.)

Site adresi şu;

www.meteorolojitv.gov.tr

Birde mobil uygulama var oda çok amatör. Canlı yayın bölümleri henüz çalışmıyor. Mobil uygulamanın canlı yayın sayfasına gidince “web tarayıcınız desteklemiyor” gibi bir hata mesajı görüyorsunuz. Mobil uygulamanın içindesin ama tarayıcı desteklemiyor?

Belkide uygulamayı ücretsiz sistemlerle doğrudan web sayfası olarak gömdüler?

Uygulamanın bağlantılarını da aşağıda paylaşıyorum..

>> Google Play’de Meteoroloji TV
>> Henüz Apple İos Uygulaması Yok

Acaba yanlış site yada uygulama mı? diyorum ama adresin uzantısı GOV.TR. Devlet kurumları alabilir sadece.. Uygulamada zaten siteyi geliştirenlere ait. Acaba sonradan tamamen değiştirip sağlam bi sistem mi yapacaklar diyorum ama.. bekleyip göreceğiz.

İnşallah şuan var olan sistem akıllarında olan şey değildir. Çünkü insanlar haklı olarak TV dediğinizde uydu üstünden de izleyebileceği ayrıca ek olarak Youtube üzerinden takip edebileceği 7/24 aktif bir hava durumu kanalı beklerler.. Daha kaliteli bir site ve mobil uygulama beklerler..

Şuan ki haliyle beklentilerin altında kalıyorlar.

Konuya dair görüşümü zaten sayın bakana da ilettim. Değerlendirirler mi bilemiyorum. İnşallah bu proje beklentileri yakalar, hava durumunu devamlı bir tv kanalı üzerinden takip edebiliriz.

Yani anlayacağınız; şuan için ortada bir tv kanalı yok. Uydu frekansı yok. Hatta şuan düzgün çalışan mobil yayın dahi yok.

Ancak gelişmeler olur, gidişat iyiye dönerse yazımı güncelleyeceğim. Gelişme olur da kaçırırsam konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018