Yazıya Yorum Gönder!

Geçenlerde televizyonda bir yarışma programında görerek merakımı çalan bir konu. İnternet de araştırdığımda 3 ayrı söylenti olduğunu gördüm, ama televizyonda izlediğim ilki en gerçeğe yakın olanıydı.. Geçelim söylentilere..

1. Söylenti; İsveçli kimyager Alfred Nobel, kendi adına bilim ödülü konulmasını vasiyet ederken, kıskançlık yüzünden matematiği dışlamıştı. Çünkü karısı kendisini Ord. Prof. Gosta Mittag-Leffler adlı matematikçiyle aldatmıştı.

2. Söylenti; Viyanalı metresi Sophie Hess, bir matematikçiye aşık olduğu için Nobel’in evlenme teklifini geri çevirmişti.

3. Söylenti; Nobel matematiğe pek önem vermiyordu, insanlığın yararına eserler verecek pratik bir bilim dalı olarak görmüyordu.

Hangisi doğru, hangileri söylenti çok merak ediyorum ama bende matematiği sevmediğim için Nobel ödülleri arasında Matematik ödülü olmamasını pek içerlemedim..

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018