Şu anda Görüntülemektesiniz;  Open IV ile GTA 5’e Yeni Araç Ekleme
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıİletişimYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Open IV ile GTA 5'e Yeni Araç Ekleme

Gta 5 yazılarına devam ediyoruz. Bu yazının konusu; benimde başlarda gözümü korkutan oyuna yeni araba yükleme olayı. Aslında birçok yerde anlatım var fakat ilk başlayanlar için basit olarak anlatılmadığından karışık gelebiliyor. Ancak biraz kurcaladığınızda gayet basit olduğunu görüyorsunuz. Geçelim basitleştirilmiş anlatımımıza..

Elinizde Gta 5 oyunu var ve mevcut lisanssız arabalar yerine yeni arabalar yüklemek istiyorsunuz. 

İlk olarak script hook uygulamasını Gta 5 oyunu içerisine atıyor, ardından Open IV yazılımını bilgisayarınıza kuruyorsunuz. 

Script hook ve Native Trainer İndir

Open IV İndir 

Script hook ve native trainer kurulumunu bu yazımda anlatmıştım. Open IV kurulumu ise setup paketi olduğundan gayet basit. Kurulumdan sonra ise yeni araba yükleme adımlarına geçeceğiz. 

Önce arabayı buluyoruz;

Yüklenebilir araçlarda seçeneğiniz çok olsun istiyorsanız; Gta5-mods sitesine ve Gtainside sitesine dalıyorsunuz. Beğendiğiniz aracın sayfasına giriyor, gözünüze takılan sorunsuz aracı, sayfadaki bağlantılardan indiriyorsunuz. . 

Örneğin bu Range Rover.. 

İndirdiğinizde sıkıştırılmış paketten genelde araba dosyaları ve kurulum bilgi notu çıkıyor. (Ayrıca bu bilgiyi indirme sayfasında da bulabilirsiniz.) Bu notlara göre verilen dosyaları o konuma göndermemiz gerekiyor. Range Rover sayfasında göreceğiniz gibi arabanın dosyalarını GTAV\x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf yoluna yüklememiz gerekiyor. Tabi bu yükleme sırasında yeni arabayı eski lisanssız bir araba ile değiştireceğimizden, eski araba dosyalarını da yedeklememiz gerekiyor. 

Open IV Kullanıyoruz;

Araç yüklemek için mecburen Open IV isimli yazılımı kullanıyoruz. Open IV yazılımına tıkladığınızda size oyun seçenekleri ekranı geliyor. Aynı yazılım Max Payne, Gta4 vd. rockstargames oyunlarında da kullanılabildiğinden biz kendimiz için Gta 5 Windows seçimi yapıyoruz. (PS ve Xbox'da nasıl yapılır bilemiyorum.)

Open IV ile GTA 5'e Yeni Araç Ekleme

(İlk kurulumdan sonra eğer Open IV, Gta 5 oyun klasörünü bulamazsa karşınıza önce oyunun ana dizinini göstermenizi isteyen bir ekran gelir. Bu ekrandan ilk seferlik Gta 5 kurulum dizinini gösterirseniz bir daha sormaz.)

Bu yazılım ile Gta 5'de birçok dosyayı düzenleyebiliyor, büyük boyutlu özel paketlenmiş arşivlere erişebiliyoruz. (Ancak bir hata yaparsanız oyunu bozabiliyorsunuz.) İşte bu adımda da o arşivlerden bize söylenene giderek, araç dosyalarını değiştiriyoruz. 

Range rover ile elimizde üç dosya vardı; baller2.yft, baller2.ytd, baller2_hi.yft

Bu dosyaları, söylenen konumdaki dosyalar ile değiştireceğiz. (Söylenenler harici yada yanlış arşiv dosyalarını kurcalamayın.)

Open IV yazılımı açıkken önce üst menüden Edit mode butonuna tıklıyor, ardından sol menüden söylenen konuma (x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf) gidiyoruz. Sağ ekrandan baller2 dosyalarını bulup, önce masaüstüne bir yere alıp yedekleyip, ardından yeni dosyaları bu konuma atıyoruz. Dosya boyutlarından ekleme işleminin başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz. (Edit mode butonuna basmazsanız dosyalarda düzenleme yapamazsınız.)

Open IV ile GTA 5'e Yeni Araç Ekleme

Dosyaları değiştirdiyseniz artık Open IV yazılımını kapatıp oyunda yeni arabanızı aramaya başlayabilirsiniz.

(Eklenen araçları oyunda her yerde görme imkanınız yok. Bazı araçlar haritanın belli bölümlerinde gezerken karşınıza çıkar. Bu sebeple bu adımdan sonra eğer yeni aracı bulmakta zorlanırsanız; ya aracı bir kere garajınıza ekler save game yaparsınız yada car spawner modu ile aracı çağırabilirsiniz.)

Olay işte bu kadar basit. Aracı bulun, indirin, Open IV ile söylenen arşiv konumuna gidip, yeni dosyaları eskileri ile değiştirin. 

Başlangıç için aşağıdaki araçları yükleyebilir, bahaneyle Open IV kullanımı konusunda staj yapmış olursunuz. 

Range RoverHummerAudi Q7Mercedes Benz 

Daha fazla araç için Gta5-mods ve Gtainside..

(Uyarılar: Open IV ilk kullanımında karşınıza Asi manager uyarısı gelirse install butonu ile yükleme adımını basitçe tamamlayabilirsiniz. Ayrıca oyun dosyalarının orijinallerine dokunulmasın isteyenler, araçları yedeklemek yerine bu dosyaları mods klasörüne taşıyarak üzerlerinde düzenleme yapabilirler. Zaten bu sebeple Open IV'de karşımıza yine mods uyarısı çıkmakta. Ama yedek aldıysanız doğrudan dosyalar üstünde çalışabilirsiniz. )

Konuya çok çok hakim olmasam da sorularınız, eklemeleriniz yada düzeltmek istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  ersan 13 Haziran 2016, 22:11

  peki kardeşim ben arabaları yüklüyorum okey ertesini gün girerken güncelleme yapıyor ve arabalar gidiyor bunun için ne yapmam lazım peki

  Lordiz 13 Haziran 2016, 22:23

  @ersan; Steam veya Social club versiyonu mu kullanıyorsunuz? Sunucudan kontrol edip eksik dosyaları veya değiştirilen dosyaları düzeltmesini engellemeniz lazım. Steam’de olsa orası da Social club’a bağlanıyor.

  tuna 16 Ağustos 2016, 14:27

  lordiz peki onu nasıl yapabiliriz bendede aynı sorun var araba yaması yapıyorum hemen oyunu güncelliyor lütfen yardım et

  Lordiz 18 Ağustos 2016, 16:15

  @tuna; Mod yüklemek için “mods” klasörünü kullanın. Yani orijinal dosyalar üstünde düzenleme yapmayın. Bu durumda GTA5 güncelleme yapsada mods klasörünü değiştiremediğinden modlar silinmeyecek. Bizzat denemedim ancak yabancı forumlarda önerilen ve sonuç alınan yöntem bu.

  cnsncr 31 Ağustos 2016, 14:56

  Hocam bişey sorucam ya yüklediğimiz araba modlarını online oynarken de kullanabilir miyiz ban yenir mi çünkü youtubede birçok kişi oynuyor öyle ve online de hangi modları kullanabiliriz.

  Lordiz 01 Eylül 2016, 23:39

  @cnsncr; Modları online diğer kullanıcıların görmesi için onlarda da yüklü olması gerekir diye biliyorum. Ayrıca hile yapmak ban sebebi olacağından hasar görmeyen araç, ölümsüzlük, uçma vs modları banlanmanızı sağlayabilir. Ben olsam online’da mod kullanmam.

  arda 03 Ekim 2016, 21:26

  arabayı nasıl çağırıyoruz oyunda nasıl buluyoruz mesela modu kurdum ama arabayı bulamıyorum

  Lordiz 03 Ekim 2016, 23:08

  @arda; Her aracın haritada çıktığı belirli yerler var yani bir araba için tüm haritayı dolanacaksın yada Native Trainer kurup trainer menüsünden araçlar listesinden yerine geçtiği aracı çağıracaksın. Mesela Range Rover modu yükledin, mod dosyasında baller2 yazıyor, Trainer araçlarından Baller2’yi çağırdığında Range Rover gelecek.

  isim vermiyem :D 25 Kasım 2016, 20:31

  ben her adımı dosdoğru yapıyorum birsürü video izledim ama oyuna gelmiyor araç farklı farklı araçlarda denedim olmadı sildim en baştan yaptım olmadı bir çare bulun bana ya hiçbir mod yükleyemiyorum
  tofaş denedim passat denedim olmuyor sadece tranierler olyuyo oyun orjinal allah aşkına bir çözüm bulun kütfen

  Lordiz 26 Kasım 2016, 21:10

  @isim vermiyem; Orijinal oyun sahibiyseniz belki dosya koruma özelliği gibi bir durumdan ötürü yaptığınız değişiklikler kabul edilmiyor olabilir. Open 4 ile yapılan değişiklikleri mods klasörüne kopyalayıp birde öyle deneyin. Orijinal dosyaları bozmadığınızdan oyun mods klasöründen çalışır, yapılan değişiklikleri oyuna yansıtır.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.

Reklamlar
 

Son Yazılar

TEKNOTV Videolar

Son Yorumlar
Unutulmaz
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

© 2016 Lordiz.com