Yazıya Yorum Gönder!

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

Gta 5 yazılarına devam ediyoruz. Bu yazının konusu; oyuna yeni araba yükleme yani modifikasyonlar. Aslında birçok yerde anlatım var fakat ilk başlayanlar için basit olarak anlatılmadığından karışık gelebiliyor. Fakat biraz uğraşınca gayet basit olduğunu görüyorsunuz. Hemen geçelim anlatıma.

Elinizde Gta 5 oyunu var ve mevcut lisanssız arabalar yerine yeni arabalar yüklemek istiyorsunuz.

İlk olarak script hook uygulamasını Gta 5 oyunu içerisine atıyor, ardından Open IV yazılımını bilgisayarınıza kuruyorsunuz.

>> Script hook ve Native Trainer İndir

>> Open IV İndir

Script hook ve native trainer kurulumunu bu yazımda anlatmıştım. Open IV kurulumu ise setup paketi olduğundan gayet basit. Kurulumdan sonra ise yeni araba yükleme adımlarına geçeceğiz.

Önce arabayı buluyoruz;

Yüklenebilir araçlarda seçeneğiniz çok olsun istiyorsanız; Gta5-mods sitesine ve Gtainside sitesine dalıyorsunuz. Beğendiğiniz aracın sayfasına giriyor, gözünüze takılan sorunsuz aracı, sayfadaki bağlantılardan indiriyorsunuz. .

Örneğin bu Range Rover..

İndirdiğinizde sıkıştırılmış paketten genelde araba dosyaları ve kurulum bilgi notu çıkıyor. (Ayrıca bu bilgiyi indirme sayfasında da bulabilirsiniz.) Bu notlara göre verilen dosyaları o konuma göndermemiz gerekiyor. Range Rover sayfasında göreceğiniz gibi arabanın dosyalarını GTAV\x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf yoluna yüklememiz gerekiyor. Tabi bu yükleme sırasında yeni arabayı eski lisanssız bir araba ile değiştireceğimizden, eski araba dosyalarını da yedeklememiz gerekiyor.

Open IV Kullanıyoruz;

Araç yüklemek için mecburen Open IV isimli yazılımı kullanıyoruz. Open IV yazılımına tıkladığınızda size oyun seçenekleri ekranı geliyor. Aynı yazılım Max Payne, Gta4 vd. rockstargames oyunlarında da kullanılabildiğinden biz kendimiz için Gta 5 Windows seçimi yapıyoruz. (PS ve Xbox’da nasıl yapılır bilemiyorum.)

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

(İlk kurulumdan sonra eğer Open IV, Gta 5 oyun klasörünü bulamazsa karşınıza önce oyunun ana dizinini göstermenizi isteyen bir ekran gelir. Bu ekrandan ilk seferlik Gta 5 kurulum dizinini gösterirseniz bir daha sormaz.)

Bu yazılım ile Gta 5’de birçok dosyayı düzenleyebiliyor, büyük boyutlu özel paketlenmiş arşivlere erişebiliyoruz. (Ancak bir hata yaparsanız oyunu bozabiliyorsunuz.) İşte bu adımda da o arşivlerden bize söylenene giderek, araç dosyalarını değiştiriyoruz.

Range rover ile elimizde üç dosya vardı; baller2.yft, baller2.ytd, baller2_hi.yft

Bu dosyaları, söylenen konumdaki dosyalar ile değiştireceğiz. (Söylenenler harici yada yanlış arşiv dosyalarını kurcalamayın.)

Open IV yazılımı açıkken önce üst menüden Edit mode butonuna tıklıyor, ardından sol menüden söylenen konuma (x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf) gidiyoruz. Sağ ekrandan baller2 dosyalarını bulup, önce masaüstüne bir yere alıp yedekleyip, ardından yeni dosyaları bu konuma atıyoruz. Dosya boyutlarından ekleme işleminin başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz. (Edit mode butonuna basmazsanız dosyalarda düzenleme yapamazsınız.)

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

Dosyaları değiştirdiyseniz artık Open IV yazılımını kapatıp oyunda yeni arabanızı aramaya başlayabilirsiniz.

(Eklenen araçları oyunda her yerde görme imkanınız yok. Bazı araçlar haritanın belli bölümlerinde gezerken karşınıza çıkar. Bu sebeple bu adımdan sonra eğer yeni aracı bulmakta zorlanırsanız; ya aracı bir kere garajınıza ekler save game yaparsınız yada car spawner modu ile aracı çağırabilirsiniz.)

Olay işte bu kadar basit. Aracı bulun, indirin, Open IV ile söylenen arşiv konumuna gidip, yeni dosyaları eskileri ile değiştirin.

Başlangıç için aşağıdaki araçları yükleyebilir, bahaneyle Open IV kullanımı konusunda staj yapmış olursunuz.

Range RoverHummerAudi Q7Mercedes Benz

Daha fazla araç için Gta5-mods ve Gtainside..

(Uyarılar: Open IV ilk kullanımında karşınıza Asi manager uyarısı gelirse install butonu ile yükleme adımını basitçe tamamlayabilirsiniz. Ayrıca oyun dosyalarının orijinallerine dokunulmasın isteyenler, araçları yedeklemek yerine bu dosyaları mods klasörüne taşıyarak üzerlerinde düzenleme yapabilirler. Zaten bu sebeple Open IV’de karşımıza yine mods uyarısı çıkmakta. Ama yedek aldıysanız doğrudan dosyalar üstünde çalışabilirsiniz. )

Konuya çok çok hakim olmasam da sorularınız, eklemeleriniz yada düzeltmek istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

>> GTA5; Script Hook V – Critical Error “Unknown Game Version”

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  emrakgl 21 Eylül 2017, 13:33

  merhaba mods klasorunun ıcıne attım ama bırsey degısmedı yıne aynı sekılde guncelleme yapıyor.

  emrakgl 22 Eylül 2017, 11:54

  tekrar merhaba calıstı ama sadece 2 tane arac var dıgerlerı olmuyor

  Lordiz 22 Eylül 2017, 16:26

  @emrakgl; Merhaba. Araçları Trainer üzerinden aracın orijinal adı ile çağırıyor musunuz? Bazı araçlar (örneğin Şahin) haritada nadiren görünüyor. Dolaşarak bulamazsınız. Eğer trainer’dan çağırdınız halde eski araç geliyorsa mod ile alakalı uyum sorunu olabilir.

  Kadir 04 Temmuz 2018, 22:26

  Ben dediklerinizi yaptım ama oyunum açılmıyor artık

  Lordiz 04 Temmuz 2018, 23:50

  @Kadir; Script hook yüklemesini yaptınız mı? Yasal Gta 5 sahibiyseniz yüklemeleri mods klasörüne mi yaptınız? Yanlış kurulum yapmadığınızda oyunda sorun çıkmaması gerekir. En fazla OpenIV çalışmaz, trainer çalışmaz yada arabalar görünmez.

  SİNAAN 15 Şubat 2019, 19:13

  baba ne yaptım ne ettiysem bi tane bile araba yapamadım delirecem yardımcı ol kurban olayım :D

  Lordiz 15 Şubat 2019, 21:59

  @SİNAAN; Merhaba. Yapamadığınızı nereden biliyorsunuz? Oyun çöküyorsa script hook v’den kaynaklı olabilir. Güncel sürümü çıktı 10 Şubat tarihinde.. Ayrıca araç eklediğinizde araçları Native trainer’dan çağırın. Oyun sırasında o aracı bulmak çok zor.

  jaisdş 16 Şubat 2019, 15:41

  araba modu yaptım ama arabanın nerede olduğunu bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  Lordiz 16 Şubat 2019, 19:55

  @jaisdş; Merhaba. Native Trainer üzerinden aracı adıyla çağıracaksınız. Mod yüklerken zaten aracın hangi araç yerine geçtiği isim olarak belirtiliyor. Trainer’da da Vehicles altında tüm araç isimleri var. Aksi halde tüm haritayı gezmeniz gerekecek.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019