Şu anda Görüntülemektesiniz;  Open IV ile GTA 5’e Araba Ekleme
Tarih: 
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

Gta 5 yazılarına devam ediyoruz. Bu yazının konusu; oyuna yeni araba yükleme yani modifikasyonlar. Aslında birçok yerde anlatım var fakat ilk başlayanlar için basit olarak anlatılmadığından karışık gelebiliyor. Fakat biraz uğraşınca gayet basit olduğunu görüyorsunuz. Hemen geçelim anlatıma.

Elinizde Gta 5 oyunu var ve mevcut lisanssız arabalar yerine yeni arabalar yüklemek istiyorsunuz.

İlk olarak script hook uygulamasını Gta 5 oyunu içerisine atıyor, ardından Open IV yazılımını bilgisayarınıza kuruyorsunuz.

>> Script hook ve Native Trainer İndir

>> Open IV İndir

Script hook ve native trainer kurulumunu bu yazımda anlatmıştım. Open IV kurulumu ise setup paketi olduğundan gayet basit. Kurulumdan sonra ise yeni araba yükleme adımlarına geçeceğiz.

Önce arabayı buluyoruz;

Yüklenebilir araçlarda seçeneğiniz çok olsun istiyorsanız; Gta5-mods sitesine ve Gtainside sitesine dalıyorsunuz. Beğendiğiniz aracın sayfasına giriyor, gözünüze takılan sorunsuz aracı, sayfadaki bağlantılardan indiriyorsunuz. .

Örneğin bu Range Rover..

İndirdiğinizde sıkıştırılmış paketten genelde araba dosyaları ve kurulum bilgi notu çıkıyor. (Ayrıca bu bilgiyi indirme sayfasında da bulabilirsiniz.) Bu notlara göre verilen dosyaları o konuma göndermemiz gerekiyor. Range Rover sayfasında göreceğiniz gibi arabanın dosyalarını GTAV\x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf yoluna yüklememiz gerekiyor. Tabi bu yükleme sırasında yeni arabayı eski lisanssız bir araba ile değiştireceğimizden, eski araba dosyalarını da yedeklememiz gerekiyor.

Open IV Kullanıyoruz;

Araç yüklemek için mecburen Open IV isimli yazılımı kullanıyoruz. Open IV yazılımına tıkladığınızda size oyun seçenekleri ekranı geliyor. Aynı yazılım Max Payne, Gta4 vd. rockstargames oyunlarında da kullanılabildiğinden biz kendimiz için Gta 5 Windows seçimi yapıyoruz. (PS ve Xbox’da nasıl yapılır bilemiyorum.)

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

(İlk kurulumdan sonra eğer Open IV, Gta 5 oyun klasörünü bulamazsa karşınıza önce oyunun ana dizinini göstermenizi isteyen bir ekran gelir. Bu ekrandan ilk seferlik Gta 5 kurulum dizinini gösterirseniz bir daha sormaz.)

Bu yazılım ile Gta 5’de birçok dosyayı düzenleyebiliyor, büyük boyutlu özel paketlenmiş arşivlere erişebiliyoruz. (Ancak bir hata yaparsanız oyunu bozabiliyorsunuz.) İşte bu adımda da o arşivlerden bize söylenene giderek, araç dosyalarını değiştiriyoruz.

Range rover ile elimizde üç dosya vardı; baller2.yft, baller2.ytd, baller2_hi.yft

Bu dosyaları, söylenen konumdaki dosyalar ile değiştireceğiz. (Söylenenler harici yada yanlış arşiv dosyalarını kurcalamayın.)

Open IV yazılımı açıkken önce üst menüden Edit mode butonuna tıklıyor, ardından sol menüden söylenen konuma (x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf) gidiyoruz. Sağ ekrandan baller2 dosyalarını bulup, önce masaüstüne bir yere alıp yedekleyip, ardından yeni dosyaları bu konuma atıyoruz. Dosya boyutlarından ekleme işleminin başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz. (Edit mode butonuna basmazsanız dosyalarda düzenleme yapamazsınız.)

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

Dosyaları değiştirdiyseniz artık Open IV yazılımını kapatıp oyunda yeni arabanızı aramaya başlayabilirsiniz.

(Eklenen araçları oyunda her yerde görme imkanınız yok. Bazı araçlar haritanın belli bölümlerinde gezerken karşınıza çıkar. Bu sebeple bu adımdan sonra eğer yeni aracı bulmakta zorlanırsanız; ya aracı bir kere garajınıza ekler save game yaparsınız yada car spawner modu ile aracı çağırabilirsiniz.)

Olay işte bu kadar basit. Aracı bulun, indirin, Open IV ile söylenen arşiv konumuna gidip, yeni dosyaları eskileri ile değiştirin.

Başlangıç için aşağıdaki araçları yükleyebilir, bahaneyle Open IV kullanımı konusunda staj yapmış olursunuz.

Range RoverHummerAudi Q7Mercedes Benz

Daha fazla araç için Gta5-mods ve Gtainside..

(Uyarılar: Open IV ilk kullanımında karşınıza Asi manager uyarısı gelirse install butonu ile yükleme adımını basitçe tamamlayabilirsiniz. Ayrıca oyun dosyalarının orijinallerine dokunulmasın isteyenler, araçları yedeklemek yerine bu dosyaları mods klasörüne taşıyarak üzerlerinde düzenleme yapabilirler. Zaten bu sebeple Open IV’de karşımıza yine mods uyarısı çıkmakta. Ama yedek aldıysanız doğrudan dosyalar üstünde çalışabilirsiniz. )

Konuya çok çok hakim olmasam da sorularınız, eklemeleriniz yada düzeltmek istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Okanım 15 Şubat 2017, 00:56

  Kardeş ben 3 4 araç ekledim yanlız tofaş doğan da premier arç yüklüyorum araç oyunda gözükmüyor dogan olarak gözükmüyor dosta ekleden aracı tekrar yükledim gene gözükmedi bi yardımcı olucanmı teşekkürler

  Lordiz 15 Şubat 2017, 01:06

  @Okanım; Yüklemeleri doğru olarak yaptığınıza eminseniz haritada sanayi gibi bir yer vardı orayı bulun. Doğan, Şahin vs orada oluyordu. Yada Gta 5 trainer üzerinden araç listesine geçin, 40-50 araç var. Oradan mod sayfasındaki adı ile çağırın.

  Mustafa 21 Şubat 2017, 09:19

  Steam da kullansak ve steam daki gta 5 e yapsak bana yermiyiz?

  Lordiz 23 Şubat 2017, 01:28

  @Mustafa; Online modda oynamazsanız banlanmazsınız ancak araç ekleyip online’a girerseniz banlanıyorsunuz. Yani mod yükleyecekseniz online girmeyeceksiniz, online’a girmek istediğinizde önce dosyaları doğrulayıp yapılan değişiklikleri tümden kaldıracaksınız.

  Zeki 04 Mart 2017, 16:08

  Open V programinda olmayan dosyalar modun içinde var nu dosyaları Open V ye nasıl yüklerim ?

  Lordiz 04 Mart 2017, 21:51

  @Zeki; Ne yapmaya çalışıyorsunuz?

  Open IV yazılımı GTA5 klasöründe modifikasyon yapmaya yarıyor. Yani Open IV’e birşey eklemiyor, GTA5 dosyalarına erişip düzenleme yapıyorsunuz.

  furkan 12 Mart 2017, 20:25

  Kardeş ben ne söylediysen yaptım arabayı çağırdım ama araba yamalı bir şeklde gelmedi

  Lordiz 13 Mart 2017, 01:25

  @furkan; Yüklemeyi yanlış, eksik yaptınız yada araç başka bir araçla çağırılacak. Yada yasal Gta5 kullanıyorsunuz ve modifikasyonlar geçersiz oluyor.

  halil 09 Nisan 2017, 12:54

  merhaba. oyuna araç ekledim Open IV ile fakat arac spawnerdan arabayı bulamıyorum adını değiştiremiyorum. oyun içinda spawmner dan araba ismi nasıl değiştiriliyor?

  Lordiz 09 Nisan 2017, 17:55

  @halil; Merhaba. Trainerde sayfalar dolusu araç var. Araç modunu indirdiğiniz sayfada aracın adı vardır. O ad üzerinden bakarsanız sırasını bulabilirsiniz.

  Bildiğim kadarıyla araç adı değiştirilmiyor. Belki ilk sıradaki aracın yerine geçirebilirsiniz ama listedeki ilk aracın dosyasını bulup onunla değiştirmeniz gerekecek sonrasında da işe yarayacak mı bilemiyorum.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com v1 © 2016