Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

Gta 5 yazılarına devam ediyoruz. Bu yazının konusu; oyuna yeni araba yükleme yani modifikasyonlar. Aslında birçok yerde anlatım var fakat ilk başlayanlar için basit olarak anlatılmadığından karışık gelebiliyor. Fakat biraz uğraşınca gayet basit olduğunu görüyorsunuz. Hemen geçelim anlatıma.

Elinizde Gta 5 oyunu var ve mevcut lisanssız arabalar yerine yeni arabalar yüklemek istiyorsunuz.

İlk olarak script hook uygulamasını Gta 5 oyunu içerisine atıyor, ardından Open IV yazılımını bilgisayarınıza kuruyorsunuz.

GÜNCELLEME! 19 Haziran 2017

GTA serisinin yapımcısı Take Two, Open IV’ün illegal bir yazılım olduğunu belirterek Open IV yapımcılarına uyarıda bulundu. Sonrasında Open IV yazılımı openıv.com üzerinden kaldırıldı. Yani artık elinizde Open IV varsa ona iyi bakmanız gerekiyor.

GÜNCELLEME! 8 Temmuz 2017

GTA fanlarından gelen tepkiler sonucu Take Two geri adım attı. Open IV, geliştirici sitesinden tekrar indirmelere açıldı. Yani modlamaya devam.

>> Script hook ve Native Trainer İndir

>> Open IV İndir

Script hook ve native trainer kurulumunu bu yazımda anlatmıştım. Open IV kurulumu ise setup paketi olduğundan gayet basit. Kurulumdan sonra ise yeni araba yükleme adımlarına geçeceğiz.

Önce arabayı buluyoruz;

Yüklenebilir araçlarda seçeneğiniz çok olsun istiyorsanız; Gta5-mods sitesine ve Gtainside sitesine dalıyorsunuz. Beğendiğiniz aracın sayfasına giriyor, gözünüze takılan sorunsuz aracı, sayfadaki bağlantılardan indiriyorsunuz. .

Örneğin bu Range Rover..

İndirdiğinizde sıkıştırılmış paketten genelde araba dosyaları ve kurulum bilgi notu çıkıyor. (Ayrıca bu bilgiyi indirme sayfasında da bulabilirsiniz.) Bu notlara göre verilen dosyaları o konuma göndermemiz gerekiyor. Range Rover sayfasında göreceğiniz gibi arabanın dosyalarını GTAV\x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf yoluna yüklememiz gerekiyor. Tabi bu yükleme sırasında yeni arabayı eski lisanssız bir araba ile değiştireceğimizden, eski araba dosyalarını da yedeklememiz gerekiyor.

Open IV Kullanıyoruz;

Araç yüklemek için mecburen Open IV isimli yazılımı kullanıyoruz. Open IV yazılımına tıkladığınızda size oyun seçenekleri ekranı geliyor. Aynı yazılım Max Payne, Gta4 vd. rockstargames oyunlarında da kullanılabildiğinden biz kendimiz için Gta 5 Windows seçimi yapıyoruz. (PS ve Xbox’da nasıl yapılır bilemiyorum.)

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

(İlk kurulumdan sonra eğer Open IV, Gta 5 oyun klasörünü bulamazsa karşınıza önce oyunun ana dizinini göstermenizi isteyen bir ekran gelir. Bu ekrandan ilk seferlik Gta 5 kurulum dizinini gösterirseniz bir daha sormaz.)

Bu yazılım ile Gta 5’de birçok dosyayı düzenleyebiliyor, büyük boyutlu özel paketlenmiş arşivlere erişebiliyoruz. (Ancak bir hata yaparsanız oyunu bozabiliyorsunuz.) İşte bu adımda da o arşivlerden bize söylenene giderek, araç dosyalarını değiştiriyoruz.

Range rover ile elimizde üç dosya vardı; baller2.yft, baller2.ytd, baller2_hi.yft

Bu dosyaları, söylenen konumdaki dosyalar ile değiştireceğiz. (Söylenenler harici yada yanlış arşiv dosyalarını kurcalamayın.)

Open IV yazılımı açıkken önce üst menüden Edit mode butonuna tıklıyor, ardından sol menüden söylenen konuma (x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf) gidiyoruz. Sağ ekrandan baller2 dosyalarını bulup, önce masaüstüne bir yere alıp yedekleyip, ardından yeni dosyaları bu konuma atıyoruz. Dosya boyutlarından ekleme işleminin başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz. (Edit mode butonuna basmazsanız dosyalarda düzenleme yapamazsınız.)

Open IV ile GTA 5'e Araba Ekleme

Dosyaları değiştirdiyseniz artık Open IV yazılımını kapatıp oyunda yeni arabanızı aramaya başlayabilirsiniz.

(Eklenen araçları oyunda her yerde görme imkanınız yok. Bazı araçlar haritanın belli bölümlerinde gezerken karşınıza çıkar. Bu sebeple bu adımdan sonra eğer yeni aracı bulmakta zorlanırsanız; ya aracı bir kere garajınıza ekler save game yaparsınız yada car spawner modu ile aracı çağırabilirsiniz.)

Olay işte bu kadar basit. Aracı bulun, indirin, Open IV ile söylenen arşiv konumuna gidip, yeni dosyaları eskileri ile değiştirin.

Başlangıç için aşağıdaki araçları yükleyebilir, bahaneyle Open IV kullanımı konusunda staj yapmış olursunuz.

Range RoverHummerAudi Q7Mercedes Benz

Daha fazla araç için Gta5-mods ve Gtainside..

(Uyarılar: Open IV ilk kullanımında karşınıza Asi manager uyarısı gelirse install butonu ile yükleme adımını basitçe tamamlayabilirsiniz. Ayrıca oyun dosyalarının orijinallerine dokunulmasın isteyenler, araçları yedeklemek yerine bu dosyaları mods klasörüne taşıyarak üzerlerinde düzenleme yapabilirler. Zaten bu sebeple Open IV’de karşımıza yine mods uyarısı çıkmakta. Ama yedek aldıysanız doğrudan dosyalar üstünde çalışabilirsiniz. )

Konuya çok çok hakim olmasam da sorularınız, eklemeleriniz yada düzeltmek istedikleriniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  dogan 08 Mayıs 2017, 14:33

  merhaba. oyuna birkaç araç ekledim ve kullanıyorum polis araçlarını türk yapmaya çalışıyorum ama belirtilen yere yapıştıramıyorum (edit mode açık) ne yapmalıyım.

  Lordiz 08 Mayıs 2017, 15:12

  @dogan; Merhaba. Daha önce başıma öyle birşey gelmedi tahminim open IV uygulaması bozulmuş olabilir, diskte yer kalmamış olabilir, indirilen dosyalar hasarlı veya virüs taramasının karantinasında olabilir.

  SERKAN 16 Mayıs 2017, 22:37

  KARDEŞİM BU ŞEKİLDE YAPTIM KARANTİNAYIDA İPTAL ETTİM DOSYA ATILMIYO.

  Lordiz 17 Mayıs 2017, 01:20

  @SERKAN; Yazıyı yayınladığım sıralar aklıma gelseydi polis arabası denerdim ama hiç denemedim. Gta5’i tekrar kurduğumda deneyebilirim bende de belki sorun çıkar. Reddit.com’da polis aracı yüklerken sorun yaşayanların mesajlarına denk geldim ama çözüm önerisini anlayamadım. Olmamış gibi görünüyor ancak araç değişmiş oluyor demiş birisi. Gta5’i tekrar kurar deneyebilirsem yazıda güncelleme yaparım ama şuan oyunu kuramam malum 79 gb’dı.

  İlkin 26 Haziran 2017, 20:42

  Ben sapamci diğilim

  Mustafa 03 Temmuz 2017, 22:58

  Abi mrap gibi araçları kuarken yani add on lu araçlarda itemi yapıştıramıyorum ve bide mods diye bi klasör oluşturuyorlar mod kuran adamlar one

  Lordiz 04 Temmuz 2017, 21:24

  @Mustafa; GTA yapımcıları Open IV için engelleme çıkardılar ve uygulama kullanım dışı kaldı ama son durumu bilemiyorum. Belki mevcut modlarda işe yarıyor olabilirde, sorun çıkarıyor olabilirde. Ayrıca uygulamada izin gibi birşey vardı onu yapmazsan dosyalar kopyalanamıyordu. Mods klasörü orijinal GTA dosyalarını bozmak istemediğinde işe yarıyor. Orijinal oyun sahipleri genelde onu kullanıyor. Korsancılar orijinal dosyaların üstünde oynuyorlar.

  emrakgl 18 Eylül 2017, 22:42

  herseyı yazıldıgı gıbı yapıyorum oyunu baslattıgımda gucelleme yapıp eskı halıne getırıyor.

  Emre KADER 19 Eylül 2017, 00:04

  Merhaba ben gta 5 te 1 den fazla araba modu yapamıyorum bunun çözümü var mı

  Lordiz 19 Eylül 2017, 00:09

  @emrakgl; Modların güncellemelerden etkilenmemesi için MODS klasörünü kullanın. Orijinal dosyalar üzerinde değişiklik yapmayın.

  @Emre KADER; Merhaba. Korsan sürüm mü kullanıyorsunuz? Korsan sürümde de deneme yapmıştım birden fazla mod kurmuştum. Araç modlarında mesela farklı farklı araç dosyaları değiştiriliyor. Görev modlarında mod dosyaları bir klasör altına atılıyor. Birbirlerini etkilemiyorlar.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017