Yazıya Yorum Gönder!

Microsoft office uygulamalarında böyle birşey var mı bilmiyorum ancak Open Office ve Libre Office’de olduğunu biliyorum. Siz dosyaya şifre koruma koyuyorsunuz (belki koymuyorsunuz), sonra bir bakıyorsunuz belge yazma korumalı olmuş, salt okunur hale gelmiş. Düzenleme yapmak imkansız. Çözümü?

Çözümü gayet basit tabi ki. Dosyada sağ tıklayıp özelliklere girip buradan Salt Okunur seçeneğine bakmayacağız! Çünkü o seçenekte zaten tik olmayacak. (Ama sizde böyle bir tik varsa o tiki kaldırarak deneme yapabilirsiniz.) Ben çözümü başka türlü buldum.

Eğer üstünde çalışmaya çabaladığınız belge için düzenleme modunda “salt okunur içerik değiştirilemez” uyarısı görüyorsanız;

Office uygulaması (Open veya Libre) açıkken üst menüden Biçim (Format) > Bölümler (Sections) > Bölüm (Section) yolunu izleyin,

Karşınıza açılan ekrandan yazma korumasını kapatın.

Open Office‘de Korumalı (Protect) seçeneğindeki tiki, Libre Office‘de Koru (Protect) seçeneğindeki tiki kaldıracaksınız.

Artık belgenin üst tarafındaki Salt Okunur uyarısı kalkmış, belge düzenlenebiliyor olacak. Eğer benzer durum Microsoft Office’de de varsa aynı yolu deneyebilir veya deneyimlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sorunun kaynağını tam olarak bilemiyorum, belki fark etmeden dosya korumasını açmış olabilir. Sonuçta nasıl yaptığınız değil, sorunu çözmüş olmanız önemli.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019