Yazıya Yorum Gönder!

“Platform Error: module failed to initialize” sorunu.. Bahsi geçen sorun, genelde Steam tabanlı oyunlarda karşımıza çıkıyor. Eğer sizde Steam tabanlı bir oyunda bu hata ile karşılaşıyor, oyuna giriş yapamıyor yada oyundan atılıyorsanız aşağıdaki çözüm yollarını denemenizi öneririm.. Bizzat Half Life 2’de durduk yere karşılaştığım bu sorunun çözümünü farklı yollarda aramış fakat bu kadar basit bir yoldan en son aşamada keşfedebilmiştim. İnşallah sizinde işinizi görecektir.

Öncelikle oyunun Steam tabanlı olduğundan emin olalım. Sorunu yaşadığınız oyun muhtemelen Counter Strike yada Half Life serilerinden biri olabilir. Eğer başka bir oyun ise Steam üzerinden satılan bir oyun mu bunu kontrol edin (Örneğin bu oyun Might & Magic olabilir). Çünkü hata mesajında Platform hatası olduğu yazıyor, yani oyunumuz bir platform üzerinden çalışıyor, sorunda buraya bağlantıda çıkıyor..

Oyunumuz Steam tabanlı değilse (buna eminsek);

Oyunumuzu kaldırıp tekrar kuralım ve tabi directx yazılımının da son sürümünü tekrar kuralım..

Eğer oyunumuz Steam tabanlı ise; 

1. Steam yazılımını açalım, oyunlar sırasında aktif olan Steam topluluğunu kapatalım.

Ayarlar > Oyun içi > Oyun içi steam topluğunu etkinleştir‘in tikini kaldırın. (İngilizce Settings > İn Game > Enable the Steam Overlay while in-game)

Sorun hala devam ediyorsa;

2. Steam yazılımının dilini Türkçe’den İngilizce’ye çevirelim.

Ayarlar > Arayüz > English.

(Çok saçma ama ben ikinci yöntem ile sorundan kurtulmuştum. Steam uygulaması tamamen kapalıyken bile hatta oyunlar yasal değil korsan ise dahi bu sorun Steam’in arayüzünden kaynaklanabiliyormuş. Oyun açılırken Steam’e bağlanıyor ve Steam arayüzü Türkçe olduğundan dili Türkçe yüklemeye çalışıp kapanıyor..)

Not: Sorununuz yine çözülmediyse oyunun exe dosyasının özelliklerinden farklı uyumluluk modlarını deneyin ve tabiki uygulamayı yönetici olarak çalıştırma yolunu da denemeyi unutmayın.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  Muhammet Teke 07 Şubat 2015, 16:27

  HL2\platform klasörü içindeki steam klasörünü silerseniz sorun ortadan kalkıyor. Ancak konsol açamıyorsunuz neyazıkki. Birazda hilesiz oynayın :D

  Eren Aşık 19 Temmuz 2015, 16:20

  muhammet teke ben senin dediğin yaptım açıldı bu sefer görevlere giremiyom la :D

  muratbey 17 Ağustos 2015, 19:01

  kardeşim teşekkür ederim, steam arayüzünü ingilizce yapınca oyuna rahatça girebildim, sağolasın..

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018