Yazıya Yorum Gönder!

Son zamanların popüler oyunlarından birisi PlayerUnknown’s Battlegrounds. Kısaca Pubg.. Oyunda 100’e yakın oyuncu, rotası belirlenmiş bir uçağın içinde oyuna başlar, istedikleri zaman uçaktan atlar ve paraşütleriyle adanın herhangi bir konumuna inerler. Oyuncuların temel amacı çeşitli yerlerden buldukları çeşitli silahlarla diğer oyuncuları öldürüp, ölmeden en sona kalan oyuncu olmaktır. Oyunda en son hayatta kalan oyuncu ise oyunu kazanır.

>> Bilgisayarda PUBG Oyununu Bedava Oynamak!

Bu tarz oyunları çok sevdiğimi söyleyemem fakat dünya çapında şuan en popüler oyunlardan birisi bu. Tabi durum böyle olunca bir sürüde alternatif çıktı karşısına; Fortnite Battle Royale, H1z1 Auto Royale, The Last One, Last Man Standing, Shattered Skies: Prologue, Stand Out: VR Battle Royale, Free Fire, Guns Royale, Unknown Royal Battle, Knives Out, Rules of Survival vs. vs.

Daha benim bilmediğim sürüyle alternatif vardır eminim.. İnsan hangisini oynayacağını şaşırıyor.

Fakat takım oyununu, mücadeleyi seviyorsanız, online oyunlar ile aranızda iyi ise kesinlikle hepsini bir kez denemeniz gerekiyor. Tabi bunun içinde iyi bir sistem ve bir miktar para gerekiyor. Çünkü bu oyunların bazıları ücretli, bazıları ücretsiz. Siz hangisi size uyuyorsa onları deneyin.

PUBG Mobile

Bu yazımda sizlere Pubg alternatiflerini paylaşacağım fakat öncesinde Pubg’nin orijinal ve ücretsiz mobil sürümünü paylaşmak istiyorum. Çünkü Pubg mobil çok taze. Zaten yazıyı yayınlamak için orijinal oyunu bekliyordum. Bekleyiş sona erdi.

2017 yılında Steam platformunda yayınlanan Pubg, şimdiye kadar sadece pc ve xbox platformundan oynanabiliyordu. Mobil sürümü yok, fakat bir sürü ücretsiz taklidi vardı. Pubg geliştiricisi Bluehole’un Tencent mobile ile birlikte çalışması sonrasında hem Android, hem ios platformu Pubg’nin mobil sürümüne kavuşmuş oldu. Hemde Steam’deki gibi ücretli değil, bedava!

Pubg’nin mobil sürümleri PC sürümü ile birebir aynı. Grafikler açısından da fena sayılmaz. Oyunu Android sistemlerde Android 4.3 ve üzeri sürümlere yükleyebiliyorsunuz fakat geliştiriciler tarafından Android 5.1 ve en az 2 gb ram tavsiye ediliyor. Ayrıca Türkiye’de yeni erişime açıldığından bazı cihazlarda yükle butonu görünmüyor.

>> Google Play’de PUBG Mobile

Apple ios tarafında ise İos 9.0 sürümü ve üzeri desteklenirken, geliştiriciler tarafından İphone 6 ve sonrası cihazlar öneriliyor.

>> Apple Store’da PUBG Mobile

Oyun birçok cihaz tarafından destekleniyor fakat desteklenmeyen cihaz ve model sayısı da epey fazla. Durum böyle olunca alternatifler kıymete biniyor. Gelin şimdi Pubg alternatiflerinden birkaçına bakalım.

PUBG Mobil Alternatifleri 

Alternatif 1: Hopeless Land: Fight for Survival

PUBG’ye epey benzetilmiş başarılı bir alternatif. Hatta ondan daha iyi özelliklerde var. Benim şimdiye kadar en uzun süre oynadığım ve hatta son ikinciliğe kaldığım oyunda diyebilirim. Canım çok fazla gitmese birinci bile olabilirdim.

Oyunda helikopter var, arabalar var, hava saldırısı var ve benim konuya yabancı olduğum birkaç özellik daha var. Bence Pubg için düşük performans cihazlarda bile kasmayan harika bir alternatif.

>> Google Play Bağlantısı

Alternatif 2: Survival Squad

Pubg alternatifleri arasında benim sevdiğim ikinci alternatif. Hem büyük dosya indirmiyor, hem güçlü cihaz gereksinimi yok hemde epey bir oyuncusu var. Fakat gel gör ki bazen sunucu sorunları çıkabiliyor.

>> Google Play Bağlantısı

Alternatif 3: Knives Out

Gayet başarılı bir mobil alternatif. 200 milyon oyuncusu olduğu iddia ediliyor. Oyuna baktığınızda Pubg’nin orijinali sanabilirsiniz ve birçok oyuncu tarafından da gayet seviliyor.

Oyunun en kötü yanı 1.5 gb kadar bir dosya indiriyor olması.

>> Google Play Bağlantısı
>> Apple Store Bağlantısı

Alternatif 4: Rules of Survival

Bir önceki oyunun geliştiricilerinden bir başka Pubg alternatifi. Bu oyunda maksimum 160 oyuncuya izin veriliyorken, Knives Out’da limit en fazla 100 oyuncu. Herkesin farklı zevkleri olduğundan bazısı bunu, bazıları da diğer oyunu seviyor. Not: Oyun Steam platformunda da yayınlandı. 

>> Google Play Bağlantısı
>> Appstore Bağlantısı

Alternatif 5: Survivor Royale

İlk iki alternatif oyunun geliştiricisi NetEase Games’in bir diğer Pubg alternatif oyunu. Bu tarzın ne kadar sevildiğini biliyorlar, bu tarzdan para kazanmayı kafaya koymuşlar ve güzel bir seri oluşturarak oyun içi satın alımlar ile ayakta duruyorlar. Bu oyununda tıpkı diğerleri gibi 100 milyona yakın oyuncusu mevcut.

>> Google Play Bağlantısı
>> Appstore Bağlantısı

Alternatif 6: Garena Free Fire 

Mobil oyuncular tarafından sevilen bir başka Pubg alternatifi. Bu oyunda oyuncu sınırı 50 ve oyunun İos 8.0 sürümlerine dahi yüklenebilmesi bir artı özellik. Oyun birkaç milyon oyuncu tarafından oynanmış fakat aktif oyuncu sayısını bilemiyorum.

>> Google Play Bağlantısı
>> Appstore Bağlantısı

Alternatif 7: Grand Battle Royale: Pixel War 

Minecraft tarzı piksel piksel oyunları sevenler için Minecraft’ın Pubg versiyonu. Piksel grafiklerle hoş durmasa da düşük performanslı cihazlarda bile çalışabilmesi açısından gayet güzel bir seçenek.

>> Google Play Bağlantısı
>> Appstore Bağlantısı

Alternatif 8: Last Battleground: Survival

Grafikleri ve oynanış açısından gayet başarılı bir oyun fakat tek kötü yanı sadece Android platformuna yayınlanmış olması. Oyunun Apple ios versiyonu henüz yok. (Yada benim haberim yok.)

>> Google Play Bağlantısı

Alternatif 9: Fortnite Battle Royale

Pubg’nin geliştirilmesini sağlayan UE4 grafik motorunun sahibi EpicGames’in Pubg’ye alternatif geliştirdiği oyun Fortnite’in mobil versiyonu. Oyun henüz mobil platformlarda yayınlanmadı fakat İos için gün sayıyorlar. Android sürümü de daha sonra yayınlanmış olacak. Oyun yayınlandığında muhtemelen Pubg mobile’in en dişli rakiplerinden birisi olacak. Tabi pc platformundaki gibi sorunları, yüksek sistem ihtiyacı olmaz ise..

>> Appstore Bağlantısı
>> Android için Henüz Yayınlanmadı.

Alternatif 10: Battle Online Survival Island

Düşük performanslı cihazlarda dahi oynanabilecek, online’da hala oyuncusu olan ve ufak dosya boyutuna sahip bir oyun. Tabi birçok eksiği de mevcut.

>> Google Play Bağlantısı

YENİ: Project Battle

Knives Out ve Rules of Survival oyunlarının yapımcısından yeni bir hayatta kalma oyunu. Oyun henüz yayınlanmış değil fakat şimdiden harika görünüyor.

>> Google Play Bağlantısı

Daha bir sürü mobil alternatif var ancak listede paylaştıklarım onların arasından en iyiler. Daha fazla mobil alternatif olarak şunlara da bakabilirsiniz; Battleground’s Survivor: Battle Royale, Pixelfield – Battle Royale FPS, Car’s Battle Royale, Battle Royale 3D, Pixel Unknown Battle Ground, Desert Battleground, Galactic Survival Royale, Rules of Battle Royal Online Survival

Not: Bazı oyunlar her ne kadar iyi grafiklere sahip olsalar da online oynamaya gelince oyuncu kıtlığı yaşayabiliyorlar. Örneğin Battle Royale 3D gayet iyi fakat oyuncu sıkıntısından oynamaya başlayamıyorsunuz. Aynı şekilde Galactic survival royale’da oyuncu kıtlığı olan oyunlardan.

Fakat Desert Battleground’da öyle bir sorun yok. Çünkü o offline bir hayatta kalma oyunu.

PUBG PC Alternatifleri 

Pubg ve mobil alternatiflerini listelemiş iken pc alternatiflerini atlamak olmaz. Yazının başında hatta birkaçının ismini paylaşmıştım zaten..

Alternatif 1: H1Z1 Auto Royale

H1Z1 eskiden ücretli olan bir hayatta kalma oyunu idi. Pubg’nin başarısı sonrasında H1Z1 Auto Royale modu ile ücretsiz hale geldi.

>> H1Z1 Steam Bağlantısı 

Alternatif 2: Fortnite Battle Royale 

Her ne kadar ben sevmesem de birçok oyuncunun beğendiği bir Pubg alternatifi. Oyun henüz Steam platformunda yok ve ilerleyen süreçte de gelmeyeceği söyleniyor. Oyuna dair inceleme yazıma yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

>> Fortnite İndirme Bağlantısı 

Alternatif 3: The Last One, Last Man Standing

Steam platformunun ücretsiz Pubg alternatiflerinden bir diğeri. Biraz bug’lı, biraz az oyunculu fakat başarılı bir oyun.

>> TLO, LMS Steam Bağlantısı 

Alternatif 4: Shattered Skies

Bir aralar Steam’de görür gibi olduğum fakat az önce arattığımda bulamadığım başarılı Pubg alternatifi. Oyunu client aracılığı ile web sitesinden indirip oynayabilirsiniz. Yada oynamadan önce Youtube videolarına bakabilirsiniz. [Oyun siz eriştiğinizde erişime kapatılmış olabilir yada yeni bir sürüm için eski sürümü kaldırmış olabilirler.]

>> Shattered Skies İndirme Bağlantısı

Alternatif 5: Stand Out VR Battle Royale

HTC Vive, Oculus Rift veya Windows Mixer Reality sanal gerçeklik ürünlerinden birine sahip olanlar için harika bir deneyim sunabilecek olan Pubg alternatifi. Fakat bu oyun ücretsiz değil, Steam satış fiyatı 40 TL. Tahmin edebileceğiniz üzere bu kadar engel sebebi ile oyuncu sayısı da diğerlerine göre epey az.

>> Stand Out VR Steam Bağlantısı 

Alternatif 6: Rules of Survival 

Daha önce mobil platformlarda bedava oynadığımız oyun, şimdi Steam platformunda 6 TL’den satışa sunuldu. 6 TL fazla bir para değil, hele ki bilgisayarınız Pubg yada Fortnite kaldırmıyorsa. Ancak ufak tefek sorunlarda yok değil. İnşallah zamanla düzeltirler.

>> Rules of Survival Steam Bağlantısı 

Alternatif 7: Realm Royale

Alpha aşamasında olan henüz yeni yayınlanmış bir oyun. Grafikleri ile Team Fortress’ı ve Fortnite’ı hatırlatan oyun ücretsiz olması sebebi ile yakın zamanda çok popüler olacak gibi.

>> Realm Royale Steam Bağlantısı

Alternatif 8: Radical Heights

Fortnite’den özenilmiş ve henüz gelişim aşamasında olan birkaç aylık bir hayatta kalma oyunu. Oyun yeni olduğu için sorunları var fakat oyuncular oyuna sahip çıktığında oyunun daha iyi bir noktaya geleceğini düşünüyorum. Oyuna dair bilgi edinmek için tanıtım videolarını izleyebilirsiniz.

>> Radical Heights Steam Bağlantısı

Alternatif 9: Next Day: Survival 

Yeni yayınlanmış bir hayatta kalma oyunu daha. Oyunun atmosferi size Stalker serisini hatırlatabilir. Kendine özgü bir ortamı ve oynanış tarzı var. Zamanla oyuna yenilikler ekleneceği söyleniyor. Birbirine benzeyen oyunlar arasından sıyrılıp popüler olma şansı yüksek. Ancak grafikleri için çok ahım şahım bir şey beklemeyin.

>> Next Day: Survival Steam Bağlantısı

Benim önerebileceklerim şimdilik bunlar. Daha fazla alternatif bulduğumda yazımda güncelleme yapacağım fakat sizinde bildiğiniz, önermek istediğiniz yada paylaştıklarım alternatifler için eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

YENİ: Fractured Lands

Eski Call of Duty ve Battlefield geliştiricileri yakın zamanda yeni bir oyun yayınlayacaklar. 8 Haziran’da beta erişime açılacak olan oyun, PUBG’ye yeni bir alternatif olacak. Oyunun ismi ise Fractured Lands. Oyuna ait tanıtım videosunu bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

YENİ: Fallout 76

Söylentiler doğru çıkarsa yeni bir hayatta kalma oyunu daha geliyor. Fallout serisi yapımcıları yakın zamanda Fallout 76 adını taşıyan yeni oyunlarını tanıtacaklar ve söylentiler doğruysa bu oyunda hayatta kalma modu da olacak. Gelişmeler olduğunda yazımda güncelleme yapacağım.

>> PUBG Alternatifi “Fortnite Battle Royale”
>> Ücretsiz Call Of Duty Alternatifi “Black Squad”

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018