Yazıya Yorum Gönder!

Ülkemizde özel radyo ve televizyon yayınları 1990 yılından itibaren herhangi bir yasal düzenlemeye tabi olmaksızın başlamış, 1993 yılında yapılan Anayasal değişiklik ile radyo ve televizyon yayınları üzerindeki kamu tekeli ortadan kaldırılmış ve özel radyo – televizyon yayınlarının yapılmasına olanak sağlanmıştır.

Özel yayınlara izin veren değişikliğin hemen ardından ise özel radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen Mülga 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 1994 yılında yürürlüğe girmesiyle, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kurulmuş.

RTÜK günümüzde bazı yayınlara gereksiz hassasiyet gösterse de olayın bütününe odaklandığınızda radyo ve televizyon yayıncılığı için varlığının önemini kimse inkar edemez. Örneğin gereksiz şiddet içeren diziler, gereksiz uzun reklamlar, yalan yanlış haberler, sahte pazarlama kanalları ve ürünleri.. Rtük varken dahi ortalık toz duman, birde olmasa ne hale gelirdi bilemiyorum..

Çok şükür evlendirme programları ve bal satan lisanssız tv kanalları şimdilerde yok gibi birşey.

Konumuza dönersek, gün gelirde memnun olmadığınız bir yayını Rtük’e şikayet etmek yada kuruma bir öneride bulunmak isterseniz bunu nereden, nasıl yapacağınızı düşündünüz mü?

Rtük şikayet ve önerileri için kurumun 444’lü telefon hattını, mobil uygulamalarını ve web sitesindeki online formunu kullanabiliyorsunuz. Ve şimdi bu seçeneklere bir alternatif daha eklendi, e-devlet sitesi turkiye.gov.tr..

Rtuk.gov.tr’deki formun aynısı artık Turkiye.gov.tr’de de yer alıyor ve şikayetlerinizi, önerilerinizi buradan da iletebiliyorsunuz. Turkiye.gov.tr’de oturum açmanıza da gerek yok.

RTÜK Şikayet Hattı: 444 1 178

RTÜK Mobil Uygulamaları: Google Play | Apple İos

RTÜK Web Sitesi: Şikayet ve Öneri Formu

Turkiye.gov.tr: Şikayet ve Öneri Formu

(RTÜK Apple uygulaması Appstore’dan kaldırılmış. İleride tekrar eklenirse yazımda güncelleme yapacağım.)

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  Meltem 22 Şubat 2019, 18:13

  Atvde yayinlanan Esra Erol la programinin mahrem konularda cok ileriye gidilmesinden vede programa katilan insanlara psikolojik linc uygulamasindan cok rahatsiz oluyoruz.Gereginin yapilmasini istiyoruz lütfen

  Fahri 22 Şubat 2019, 20:40

  Tv lerde yeni bölüme şu kadar dakika kaldı diye gösteriyorlar dakika bitince ardındanda yeni bölüm şimdi diye dakikalarca reklam veriyorlar bunun önüne geçilmesini umuyorum .

  özlem 28 Şubat 2019, 22:37

  elif dizisinde cok cocuk iskencesi var ve yalan iftira cok lüften Allah rizasi icin bu diziyi yayindan kaldirin bildiginiz kötülük cok bu dizide Allahin adini yazdim size lüften bu dizi kalksin cocuk korkutma iftira hapiste kadina iskence bicak cekme iyileri cok eziyorlar bu dizide kötüleri ise degerleri cok lütfen Allah rizasi icin su diziye bi bakin el atin ne olursunuz Allahin adini aldim.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019