Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Road Runner Kuşu Nedir? Gerçekten Var Mıdır?

Çizgi filminden bildiğimiz ve sürekli çakal Coyote’nin kovalayıp yakalayamadığı kuşun, gerçekte var olan bir kuştan esinlenilerek yaratıldığını pek az kişi bilir. Bu nedenle bende bu kuşu araştırdım ve bulduğum bilgileri derleyip yayınlamak istedim..

Road Runner: Genellikle Meksika ve civarlarında rastlanan bir kuş türüdür.. California, Arizona, New Mexico, Texas, Nevada, Utah, Colorado, Oklahoma, Kansas ve Arkansas, Missouri, Louisiana ve nadiren de Amerika kıtası ülkelerinde görülmektedir.

Road runner yaklaşık 56 santimetre boyunda 300 Gram ağırlığındadır.. Road runner New Mexico devlet kuşu olarak da anılmaktadır.. Bazı Hint kabileleri, Road runner’ın kötü ruhlara karşı koruduğunu düşünmektedirler.

Road Runner Kuşu Nedir? Gerçekten Var Mıdır?

Her ne kadar uçabilen bir canlı olsalar da zamanlarının çoğunu yerde harcarlar. Road runner’lar saatte 39 km hız hatta daha fazla hız yapabilirler.. Road runnerların 15’e yakın türleri olduğu da söylenmektedir..

Road runnerlar genelde böcek, akrep, örümcek, yılan ile beslenirler, meyve ve sebzede yedikleri görülmüştür.. Road runnerlar, bahar aylarında çiftleşirler. Kuluçka dönemi 18-20 gün arasında değişmektedir, 2 ile 12 arasında yumurtaları olur ve doğum aralığı 1 yıldır..

Ve Road runnerlar doğada 7-8 yıl yaşamaktadırlar…

Road Runner Kuşu Nedir? Gerçekten Var Mıdır?

Yorum yazarı Erdinç Avcı‘ya katkıları için teşekkürler.

Yazı 26 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanmıştır ve kaynak gösterilmeden başka sitelerde yayımlanamaz!

facebook share twittershare

    Erdinç Avcı 06 Aralık 2014, 10:44

    Yazı zanedersem yabancı bir kaynaktan çevrilmiş. Ama bazı hataları var Meksika bir ABD eyaleti değildir ayrı bir ülkedir, New Mexico eyalettidir. bazı ABD ülkeleri değil Amerika kıtası ülkeleri olacak ve 24 km hızla değil 24 mil yani 39 km hızla koşarlar. 

    admin 06 Aralık 2014, 15:32

    @Erdinç Avcı; Düzeltmeler için teşekkürler.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018