Şu anda Görüntülemektesiniz;  Samsung Galaxy S3 ile General Mobile Discovery Kıyaslaması
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Samsung Galaxy S3 ile General Mobile Discovery Kıyaslaması

Bu aralar pek çok kişiden duyuyorum, "bi telefon çıkmış Galaxy S3'den daha iyi…" diye.. İnsanlar fazla araştırmadan aralarında anlatıyorlar, şehir efsanesi gibi yani.. Nedir? ne değildir? Merak edip araştırmak gerekiyor aslında.. Marka bilinirliği, güvenilirliği, sağlamlık değerlendirmeleri yapmak gerekiyor. Aradaki fiyat farkına ve cihazı ne kadar kullanacağınıza bakmak gerekiyor.

Bende oturdum boş vaktimde araştırdım. "Neymiş bu cihaz?" diye.. Ve ilk öğrendiğim şu oldu; adı geçen cihaz Türk markası General Mobile'a ait fakat tabiki Samsung gibi kendi üretimi değil..

Devam edelim.. Birazdan aşağıda iki cihazı kıyaslayacağız artılar ve eksileri ile sıralayacağız bakalım Galaxy S3'den daha mı iyi..?

Öncelikle belirteyim, ben Galaxy S3 kullanıcısıyım, önyargılı görünmek istemiyorum kıyaslamamı bir teknoloji yazarı (Teknoxy.com editörü) olarak yapıcam, kimin hakkı varsa hakkını vericem.. Fakat GM Discovery hak ediyorsa eleştirmekten kaçınmayacağım.. 

YAZI EKİM 2013 TARİHİNDE YAYINLANMIŞTIR.

General Mobile Discovery'nin iyi yönleri;

Galaxy S3'e göre GM Discovery biraz daha inceymiş, biraz daha küçükmüş, biraz daha hafifmiş, mobil bağlantı da, 3G'de biraz daha iyiymiş, çift hat varmış ve piksel yoğunluğu biraz daha fazlaymış.

Hemen bakalım..

İncelik: GM Discovery 7.59 mm, Galaxy S3 8.6 mm. Aradaki fark 1 mm. Önemli mi? Bence değil. (Kişisel tercih meselesi.)

Boyutlar: GM Discovery 134 x 68 mm, Galaxy S3 136.6 x 70.6 mm. Yani Galaxy S3 2.6 mm daha uzun ve 2.6 mm daha geniş. Bence Galaxy S3 için dezavantaj yaratmıyor. (Kişisel tercih meselesi.)

Ağırlık: GM Discovery 125 gram, Galaxy S3 133 gram. Yani Galaxy S3, 8 gram daha ağır. Büyük bir fark mı? Siz karar verin. (Kişisel tercih meselesi.)

Mobil ve 3g: Mobil bağlantıda GM Discovery'nin hspa değerinin daha fazla olduğu söyleniyor yani daha hızlı internet sunduğu söyleniyor. Fakat, kullanıcıların internetteki yorumlarına baktığımda internet bağlantısından şikayet edenler yok değil.. Gerçi mobil operatörlerimizden ötürü ne GM Discovery ne de Galaxy S3 gerçek mobil performansını ortaya koyamıyorlar. Bize ne sunulursa onu alıyoruz yani "yavaş bir mobil internet".

3g bağlantıda aradaki fark 52 dakika. Yani 3G modunda GM Discovery 52 dakika daha fazla konuşturuyormuş. Testler nasıl yapıldı bunu bilemiyorum. İki telefonu alıp denemek gerekiyor. Gerçekten 52 dakika fark varsa bu yönden GM Discovery iyi olabilir.

Çift hat: Bu özellik için yorumum! "Olsada olur olmasada." Çift hat tercih edenler için iyi olabilir ama çin üretimi telefonların değişmez özelliği çift hattı ben tercih etmiyorum. (Bu arada GM Discovery'de karasal tv özelliği olmamasına şaşırmadım değil.) (Kişisel tercih meselesi.)

Piksel yoğunluğu: GM Discovery 312 ppi, Galaxy S3 306 ppi. Aradaki fark 6 ppi. Telefonları yanyana koymadan buna yorum yapamam. Aradaki 6 ppi ips ekranlı GM Discovery'e, Süper Amoled ekranlı Galaxy S3 karşısında büyük bir avantaj sağlar mı? Allah bilir. Şayet ben Galaxy S3'ün ekranından gayet memnunum. (Kişisel tercih meselesi.)

Samsung Galaxy S3'ün iyi yönleri;

GM Discovery'nin Galaxy S3'e karşı üstünlüklerini yukarıda gördük. Bakalım Galaxy S3'de olup, GM Discovery'de olmayan neler var?

Gorilla Glass 2, hd süper amoled, sağlam ve biraz daha büyük ekran, Nfc, Dahili fm radyo, daha fazla dahili hafıza ve hafıza arttırma olanağı,daha güçlü işlemcidaha güçlü pil, 2g ile 2 kat pil ömrü, kendine has yazılım desteği, daha fazla aksesuar seçeneği.

Galaxy S3'ün ekranı: Samsung Galaxy S3'de Gorilla Glass 2 çizilme ve kırılmaya dayanıklı ekran bulunuyor. Ayrıca Galaxy S3'ün ekranı diyelim ki kırıldı 80 TL gibi bir ücrete kırılan ekranı değiştirme imkanınız var. Ve hd süper amoled ekran kullanıldığı için Galaxy S3'de renkler daha canlı, parlak, gerçekci. İps ekran (Nexus7 tabletimden biliyorum) ise daha sönük. Tabi kırılma ve çizilmelere de dayanıklı olmadığından ileride ekran hasarı olursa tamiri çinde mi yapılıyor? Türkiye'de mi? Bunu bilemiyorum? Sadece 1 mm'lik ekran büyüklüğünün ise lafını etmiyorum.

Nfc: Samsung Galaxy S3'de yakın alan iletişim desteği yani Nfc var. Bu donanım pek çok telefonda olmuyor. İlerleyen zamanda daha yaygın kullanılacağı söyleniyor. Merak edenler Nfc'nin kullanım alanlarına bakabilirler. GM Discovery'de ise ne yazık ki (gördüğüm kadarıyla) Nfc yok.

Daha fazla hafıza: Galaxy S3, 16, 32 ve 64 gb dahili hafıza seçenekleri ile satılıyor. Ve hafıza kartı takarak 64 gb daha katabiliyorsunuz.GM Discovery ise 4, 16 gb dahili hafıza ile geliyor ve en fazla 32 gb'lık ek kapasite koyabiliyorsunuz. (Kişisel tercih meselesi.)

Daha güçlü işlemci ve pil: Galaxy S3'ün işlemcisi 1.4 ghz hızında, GM Discovery 1.2 ghz. Galaxy S3'ün pili 2100 mAh, GM Discovery'nin ki 1800 mAh. Her ikisinde de Galaxy S3, GM Discovery'den üstün çıkıyor. (Çok pil tüketen süper amoled ekranı unutmayın! Galaxy S3 böyle bir ekrana rağmen GM Discovery'nin önüne geçiyor.) (Kişisel tercih meselesi.)

Yazılım desteği ve Aksesuar seçeneği: Dünya genelinde 60 milyon adetten fazla sattığı söylenen Galaxy S3 için hem yazılım yönünde, hemde aksesuar yönünde sağlam bir destek bulunuyor. Şimdiden Android 5.0 sürümünü alacağı söylenen Galaxy S3, birçok dock, kılıf, kablo, aksesuar çeşitliliği ile de GM Discovery'nin önüne geçiyor. Ayrıca bildiğiniz gibi Galaxy S3'de "Akıllı bekleme", "S Beam", "En iyi fotoğraf", "Akıllı arama", "Akıllı uyarı", "Popup play", "Allshare play", "Allshare cast", "S Voice", "çoklu pencere" gibi Samsung'un özel olarak geliştirdiği yazılım özellikleri de bulunuyor.

Bilinmeyenler!

İki cihaz arasındaki farkları yukarıda gördük. Bunun haricinde pek çok özellik örtüşüyor fakat birde GM Discovery hakkında bilinmeyenler var. Yani Galaxy S3'de olup, GM Discovery'de olup olmadığı muamma özellikler listesi bulunuyor..

GM Discovery'de Wifi Direct özelliği var mı? Galaxy S3'deki bu özellik sayesinde iki cihaz arasında internet ağı olmadan bluetooth'dan kat kat hızlı dosya paylaşımları yapabiliyoruz. 

GM Discovery'de Glonass var mı? Gps'den sonraki ikinci önemli uydu konumlandırma sistemi olan Glonass Galaxy S3'de var fakat GM Discovery'de var mı?

DLNA, MHL 1.0, HDMI 2: Galaxy S3'de bulunan DLNA, MHL 1.0, HDMI 2 desteği GM Discovery'de var mı? Ürün tanıtım sayfalarında bunlardan bahsedilmemiş. 

1080p video: Galaxy S3 8 mp kamerası ile 1080p hd video kayıt edebiliyor fakat GM Discovery hakkında bilgi yok.

Ram türü: Galaxy S3'de kullanılan 1 gb ram Samsung üretimi LPDDR2. Daha az yer kapladığı, daha az güç tükettiği söyleniyor fakat GM Discovery'deki 1gb ram'in türü hakkında bilgi bulamadım.

Grafik işlemci: Galaxy S3'deki grafik işlemci ARM Mali 400. GM Discovery'nin grafik işlemcisini bulamadım.

(NOT: GM Discovery ile Galaxy S3'ün sahip olduğu fakat burada bahsetmediğim tüm ortak özelliklere aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.)

Fiyat ve Özellik Değerlendirmesi!

Galaxy S3, 3 renk seçeneği ile 1200 TL civarı fiyattan satılıyor. GM Discovery ise (şuan için) siyah renk seçeneği ve 16 gb hafıza ile (sanırım 4gb satışı sonlanıyormuş) 700 TL'ye satılıyor. Aradaki fark 500 TL. Fakat bazı fırsat ve kampanyalar ile Galaxy S3'ü 1000 TL'ye de satın alabiliyorsunuz. Bu durumda aradaki fark 300 TL'ye kadar iniyor.

– Özelliklere fazla odaklanmadan "para benim için çok önemli" derseniz, GM Discovery Galaxy S3'ün yerine tercih edilebilir. (Gerçi para sizin için çok önemliyse araştırıp kampanya ve fırsatları denk getirip Galaxy S3'ü 1000 TL'ye de alabilirsiniz ama neyse..)

– Özelliklere odaklanır, aksesuar ve yazılım çeşitliliğinden faydalanmak ister, fm radyosuz yapamam, ekranıma birşey olmasın derseniz, GM Discovery bir kalemde silinir ve Galaxy S3'e daha dişli bir rakip aranmaya başlanır.. (Yada Galaxy S3 alınır.)

Kaynaklar:

İki cihaza ait kıyaslamam bu kadar. Bir kısmınız belki GM Discovery'e çok yüklendiğimi düşünecektir, eleştirecektir fakat elimden geldiğince objektif yorumlar yapmaya çalıştım.

Kaynaklarımı merak edenler aşağıdaki üç web sayfasına bakabilir, eleştiri ve kıyaslama detaylarıma o sitelerden de kontrol çekebilirler. Hatam varsa bildirin! 

Samsung Galaxy S3 resmi tanıtım sayfası: http://www.samsung.com/tr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/business-professional/GT-I9300MBATUR-spec

General Mobile Discovery resmi tanıtım sayfası: http://generalmobile.com/pr/en/discovery/GmDiscoveryENG.htm

PhoneArena kıyaslama sayfası: http://www.phonearena.com/phones/compare/General-Mobile-Discovery,Samsung-Galaxy-S-III/phones/8096%2C6330

General Mobile hakkında:

General Mobile bir Türk şirketi fakat Amerika'da kurulmuş! Resmi web sayfasının Türkçe kısmında bu yazıyor fakat İngilizce kısmında Türk kelimesi geçmiyor. Herhalde bundan utanıyorlar.. 

General mobile en son Türkiye'de okullara dağıttığı tabletler ile gündemdeydi. Ürünlerini kendisi mi üretiyor? Yoksa çin'deki fabrikalarda toplama mı yapıyorlar bilmiyorum. 

Son Olarak!

Galaxy S3 Mini ile GM Discovery'i kıyasla derseniz!

Fiyat ve performans değerlendirmesi yapar kararsız kalırım. Birisi büyük ekrana sahip, diğeri küçük ekranlı. Ekran boyu fark etmiyorsa o zaman S3 mini'yi eler Galaxy S3 ile GM Discovery'i kıyaslarım. Fiyat farkına takılırsam GM Discovery ile Sony modellerini kıyaslarım. Çünkü Galaxy S3 mini özellik olarak GM Discovery'nin biraz gerisinde kalıyor. 

PhoneArena kıyaslama sayfası: http://www.phonearena.com/phones/compare/General-Mobile-Discovery,Samsung-Galaxy-S-III-mini/phones/8096,7536

Fiyat karşılaştırması: Galaxy S3 Mini 760 TL / GM Discovery 700 TL.

Galaxy S4 Mini ile GM Discovery'i kıyasla derseniz!

Tekrar fiyat ve performans değerlendirmesi yapar bu sefer Galaxy S4 mini yada Galaxy S3 derim. Galaxy S4 mini özellik olarak Galaxy S3 mini gibi GM Discovery'nin fazla gerisinde kalmıyor fakat fiyat olarak GM Discovery'den biraz pahalı. Bence ekran boyunu sorun etmiyorsanız (ki GM Discovery zaten büyük ekranlı) en iyisi yine Galaxy S4 mini yerine Galaxy S3 seçmek olacaktır.

PhoneArena kıyaslama sayfası: http://www.phonearena.com/phones/compare/General-Mobile-Discovery,Samsung-Galaxy-S4-mini/phones/8096%2C7788

Fiyat karşılaştırması: Galaxy S4 Mini 1100 TL / GM Discovery 700 TL.

Gelebilecek eleştirilere cevaplar!

GM Discovery bu kadar mı kötü? Hayır, tabiki birçok ucuz alt seviye telefona göre gayet iyi fakat bu benim tercihim. İsteyen kıyaslama yapıp GM Discovery'i de tercih edebilir. Ama ben 700 TL parayı gözden çıkıyorsam, Galaxy S3 yerine S3 mini yada S4 mini'yi bi tarafa koyuyorsam, tabiki daha iyisine yönelir, GM Discovery yerine Samsung alırım. He ilerleyen dönemde GM Discovery'nin fiyatı 500 TL'ye iner! o zaman tabiki diğerlerine göre bir adım öne geçmiş olur ve daha iyi bir tercih sebebi çıkar..

GM Discovery Türk malı! Derseniz, Amerika'da kurulan bir şirketin benim için fazla önemi yok diyebilirim. Keşke Türkiye'de kurulsaydı da, ürününü %100 kendisi üretseydi ve dünyaya açılsaydı.. Ona bakarsanız Türk firmalarının çoğu çin'den ürün getirip satıyor, yabancı markalarda dışardan ürünlerini getirip Türkiye'de satıyorlar. Para, her türlü dışarı gidiyor, bazende içeri giriyor. Ki zaten son dönemde birçok yerli dev şirket de yabancılara satılmadı mı?..

Neye göre Samsung diyorsun? Samsung Galaxy S3 bence süper amoled gorilla glass 2 ekranı ve arkasında Samsung desteği olması ile kesinlikle öncelikli tercih sebebi.. GM Discovery'de Gorilla glass ekran var da söylenmiyorsa o zaman geri adım atarım. Ama Gorilla glass ekran yoksa birde bu özelliğin eklendiği GM Discovery'nin fiyatını varın siz düşünün? Ya Nfc? Ya dahili fm radyo? Bunların hepsini GM Discovery'e eklediğinizde fiyatı ne kadar olur dersiniz?? En az 900 yada 1000 TL. Bu özellikleri kullanmayacam diyorsanız o zaman tabiki GM Discovery'i seçebilirsiniz. Tercih meselesi.

Bu bir başlangıçtır. İyidir, güzeldir. General Mobile inşallah bundan sonra kendini daha fazla gösterir ve rakiplerinin önüne geçerek tercih sebebi olur. Ve tabi ürünlerini de kendi üretip %100 yerli malı tercih etmemize vesile olur.. Ve ve ve inşallah Discovery kullanıcıları da aldıkları ürünlerden her daim memnun kalır. Bakalım zaman içinde taleplere bağlı olarak Discovery 2 çıkacak mı yoksa çıkmayacak mı? Çıkarsa bunun bir üstünde olması gereken özellikler nasıl olacak?.. Bekleyip göreceğiz.

facebook share twittershare

  Enes 10 Ağustos 2014, 20:53

  Gorilla glass 2 dıscoverydede var ayrııca gm de olan bır cok ustunlugu yazmammısın 

  Emre Bey 13 Ocak 2015, 10:00

  Hayatımda gördüğüm en taraflı anlatım olmuş tebrik ederim :) Senin 1.4 ghzlik işlemcim dediğin çift çekirdek bir işlemci. Dur öğreteyim birazcık Discovery denen cihaz ise 4 çekirdekli. Çekirdek çok önemli değil doğru fakat 1den fazla uygulamada s3 tıkanırken discovery tıkanmaz. İnternet konusuna gelelim, Discovery cidden internette aşırı fazla hız sağlıyor ki test ettim. IPS Panel bence amoledden daha iyi çünkü fazla parlaklığı hiç sevmem(kişise görüş) Ayriyetten ips ekrandan her açıdan baktığında hiç bir kayma olmaz aynı renklerde ve şekilde gösterir. Kısacası ips bence daha iyi. Bunun dışında 700tl küçümsenicek bir fiyat değil. 2. bir discovery almanıza yarıyor :) Her şeyi geçtim NFC kullanıyomusun ya :) Vallaha ağlıcam gülmekten. Hepsi aynı özellik fakat bizim insanımız kazığa alışık :) Ya utanmadan birde radyo yazmışsınya bir şey demiyorum sana, üst kısımda 1mm yi ve daha büyük boyutlu olmasına tercih meselesi diyip radyoyla s3 ü savunman saçmalıktır ya :) Bu arada discoveryde radyoda var gorilla glass 2 de var. lddr2 ram de var :) Bu arada s3 ve s4 mini kullanan arkadaslarım discoveryi çok beğeniyor. İster şekli olsun ister hızı… İyi günler lütfen bir daha taraflı yazmayın.

  admin 14 Ocak 2015, 21:05

  @Emre Bey; Merhaba. Yazdıklarınız sizi bağlar. Yani siz GM'ye para vermişsiniz tabiki onu methedecek, laf söyletmeyeceksiniz. Ben GM'yi de S3'ü de tecrübe ve şikayetler üzerinden kıyaslamıştım.

  Yazıyı yayınladığım 2013 yılından bu güne bakarsak GM Discovery'nin ekran kırılmasından, kilitlenmesine kadar bir sürü şikayet aldım fakat S3 aldırdığım herkes telefonundan mutlu kaldı. Yani yazıyı yayınladığım günden bu yana yanlış yönlendirme yapmadığımı defalarca gördüm. 

  Ve şuan fiyat karşılaştırması yaptığımızda Gm Discovery 729 TL, Galaxy S3 Neo 799 TL. Yani fiyat olarak da S3 daha iyi bir konuma geldi. GM sahipleri üzülecek diye çok şikayet gelen bir ürünü övemezdim.

  Daha kişisel eleştirmek gerekirse bende ips ekranı sevmiyorum, renk olarak çok cansız ve ekranın yandan görünmesi benim için iyi birşey değil. Telefonlar kişiye özeldir, sağdan soldan herkesin ekranınızı izlemesi güzel birşey değil.

  GM Discovery 2'de belki Gorilla Glass olabilir fakat yazımda ilk Discovery'den bahsetmiştim. Yazıyı yayınladığım tarihlerde çok basit bir şekilde kırılan GM Discovery ekranı ile defalarca düşen, kırılmayan, çizilmeyen S3 ekranını değerlendirmeme temel almıştım. 

  Siz GM kullandığınız için ne desek ne anlatsak boş ama olsun.

  can 37 30 Mayıs 2015, 09:42

  Diskavri de gorilla glass 2 var resmi sitesinde yaziyo link

  http://tr.generalmobile.com/Discovery.html

  nadir 30 Temmuz 2015, 14:15

  varya harbi çok güldüm tamam s3 de bir çok özellik var ekrana dokunmadan screenshot atabilme s beam nfc felan güzel şeyler.. ama yok onu bulamadım yok bunu bulamadım demek hiç özen göstermemişşin demektir… o kadar sayısal degerın bi önemi yok GMD daha ilk cktı kim nerden aksesuar yapsın hemen ona azcık mantık ya satlmasa o telefon ama aksesuar bol olsa herkes zarar içinde ama rekor kırdı satışta..sonra herşey kendiliğinden gelişti s3 GMD ye göre daha yuksek işlmciye sahıp gibi fakat eski bu yuzden ghz e bu kadr kulak asma sen eminim ki bir GMD kullanmadın son olarak güncelleme desteğini vurgulamışşın. piyasaya gelir gelmez bi telefon kıyaslaması yapmşşn nerden biliyon şmdi tekrar yap bence herşeyi özellik bakımından s3 tabiki tercihim fakat sanki her gün kullandığın bişeymiş gibi anlattın.. yapma kardeşim lütfen .. hayatınızda nerde kullnıldığını yazsan olacakmış gibi duruyor.. birde wifi direct felan var hepsi sadece sensörden kaybediyor GMD oda olsun amq 700 liralık telefon ama baya hakkını veriyor GMD şuan 4.4.2 android ama samsung s4 de bile gncellemeyi brakmış bi şirket lütfen bundan sonraki karşilaştırmaların daha adil olması dileğiyle kendine iyi bak ….

  admin 31 Temmuz 2015, 21:30

  @nadir; Her iki telefonuda kullandım, S3'ü hala (2013'den beri) kullanıyorum, deneme için kullandığım General mobile discovery'nin yazıdan birkaç ay sonra ekranı kırıldı sahibi arkadaşım hiç uğraşmadı yeni telefon aldı. S4 için güncelleme yok yazmışsınız ama S4 Android 5 güncellemesi aldı. S3'de çok sattığı için Neo sürümü satışa çıkmıştı ve fiyat bakımından da GM Discovery yerine tercih edilebilirliği daha artmıştı. Aradan 2 yıl geçti görüşüm hala aynı, sizinkide sizin kişisel görüşünüz. 

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2016