Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Samsung Galaxy S3 Rehber Sorununa Çözüm

Samsung’un dünya çapında 40 milyon adet satarak “en çok satan akıllı telefon” ünvanını kazandığı ürünü Galaxy S3’ün bazılarında rehber sorunu yaşanıyor ve rehber ile numara çevirici tuş takımı gecikmeli olarak açılıyor. Son gelen Android güncellemesi ile de sorun çözülmüş değil ve bazı S3 kullanıcılarına bakılırsa rehberin açılması bazen 1 dakikayı buluyor.

Sorunun neden kaynaklandığı henüz bilinmiyor, bazı tahminlere göre sorunun kaynağı rehber uygulaması, bazı tahminlere göre de sorunun kaynağı Samsung’un özel geliştirdiği Touchwiz arayüzü.. Sorunun ne zaman kesin olarak çözüleceği belli değil ki zaten sorun tüm S3’lerde yaşanmadığı için Samsung firması da konuya biraz duyarsız kalıyor gibi..

DİKKAT! Yazı, 9 Mart 2013 tarihinde yayınlanmıştır ve yazıya ulaştığınız zaman diliminde güncelliğini yitirmiş olabilir.

Peki Çözüm Ne?

Sorun aslında sadece Samsung Galaxy S3’de yaşanmıyor. Aynı sorunu başka marka akıllı telefon (Örneğin LG ve HTC) sahipleri de yaşıyor ve hepsi için basit, geçici bir çözüm bulunuyor.

Çözümün Adı; exDialer.

Google Play marketten indirilen ücretsiz uygulama telefonunuzda 1.4 mb alan kaplıyor ve istediği izinlerde işine yaramayan birşey yok. Yani uygulamayı korkmadan gönül rahatlığıyla indirebilir, telefonunuzdaki rehber ve numara çevirici tuş takımının yerine kullanabilirsiniz.

>> Google Play’de exDialer

Ex Dialer ücretsiz sürümü 7 gün sınırlaması getirdiğinden isteyenler Simpler dialer uygulamasını da kullanabilirler;

Simpler uygulaması için;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simpler.contacts

Uygulamayı telefonunuza kurduğunuzda Türkçe dil desteği de bulunan exDialer rehber (Kişiler) ve numara çevirici (Telefon) uygulamaları telefonunuza yerleşiyor. Gayet hızlı cevap veren hatta uçarcasına bir hızla çalışan uygulamalar, hem işlerini iyi yaparken hemde standart Android rehber ve numara çeviricinin yerine iyi bir alternatif oluşturuyor.

Şuana kadar 1 milyon’dan fazla indirilmiş olan exDialer uygulamasını severseniz aşağıdaki bağlantılardan ona özel temalar veya eklentiler indirebilir ve telefonunuzu daha da kişiselleştirebilirsiniz.

Samsung Galaxy S3 Rehber Sorununa Çözüm Samsung Galaxy S3 Rehber Sorununa Çözüm

exDialer Temaları:

https://play.google.com/store/search?q=exDialer+Theme&c=apps

exDialer (Shortcut Plugin) Kısayol Oluşturucu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer.plugin.shortcut

exDialer Shortcut Plugin Nedir?

exDialer Shortcut, exDialer uygulaması için oluşturulmuş, hiçbir izin gerektirmeyen bir eklentidir. Görevi ise mevcut exDialer uygulamasının Rehber ve Numara çevirici uygulamalarının kısayol ikonlarını değiştirmektir.

Diyelimki exDialer’ın mevcut ikonları size basit geliyor o zaman bu eklentiyi telefonunuza kuracak ve exDialer’ın Telefon uygulamasının ayarlarına girerek eklentiler menüsü altından Shortcut plugin’i bulacaksınız.

(Telefon > Ayarlar tuşuna basın > Seçenekler’e dokunun > Eklenti başlığına dokunun > Kısayol başlığına dokunun.)

Shortcut plugin’in Kısayol menüsü altında iki seçenek göreceksiniz. Telefon ve Kişiler. Bunlardan hangisinin ikonunu değiştirmek istiyorsanız ona dokunun ve açılan ekranda görünen ikona dokunarak mevcut seçeneklerden en sevdiğiniz hangisiyse onu seçerek kaydet butonuna dokunun. (Mevcut ikonları sevmediyseniz Galeriden butonuna dokunarak istediğiniz başka bir ikonu da seçenebiliyorsunuz.)

Hepsi bu. Ana ekranda oluşacak kısayol ikonu ile artık exDialer’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. (Eğer kısayol ikonunu yanlışlıkla yada bilerek silerseniz tekrar eklentiler > kısayol menüsü altından yeniden oluşturmanız gerektiğini de unutmayın.)

facebook share twittershare

  aaa 27 Mart 2013, 14:25

  galaxy s3 için denendi başarılı

  selmand 12 Haziran 2013, 09:59

  dostum ace 2 telefonumda deli oluyordum artık telefonu satıyım kurtuluyum iphone alıyım bu sorunun çözümü yok diyordum. s4 de bile aynı sorunu görünce saçımı başımı yoluyordum ama sayende sorunu çözdüm.

   

  tşk.ler tekrardan…

  aliztrk 13 Eylül 2013, 15:14

  Çok çok teşekkürler, Kralsınız.

  jenan 18 Aralık 2014, 14:44

  program 7 günlük sürüm ücretsiz diyor ücretsiz olanı var mı

  admin 18 Aralık 2014, 20:00

  @jenan; Eskiden böyle kısıtlama yoktu belki yeni gelmiştir. Alternatif olarak Simpler contacts'a bakabilirsiniz.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simpler.contacts

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017