Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Yeni nesil akıllı televizyonların özellikleri saymakla bitmiyor. Screen mirroring yani ekran aynalama ise bu özellikler arasında en iyilerden biri. Akıllı telefonumuz yada tabletimizdeki film, video veya oyunu, televizyon ekranına aktarmamızı sağlayan bu özellik küçük ekranlı telefon yada tabletlerden büyük ekranlı sonuçlar almamızı sağlıyor.

Diyelim ki eğlenceli bir araba yarışını akıllı telefonunuz yerine screen mirroring özellikli akıllı televizyonunuzda oynamak istiyorsunuz hemen telefonunuzdan allshare cast özelliğini açıyor ve televizyonunuzdan da screen mirroring özelliğini aktif ediyorsunuz.

İki cihazda da paylaşım aktif olduğunda akıllı telefon veya tablet bilgisayar ekranınızda yakındaki allshare uyumlu cihazların listesini görebiliyor ve televizyonunuzu seçerek oyununuzu televizyon ekranından oynamaya başlayabiliyorsunuz..

GÜNCELLEME: Yeni model bir Samsung tv, telefon kullanıyorsanız yada telefonunuz Android 7 güncellemesi aldıysa artık tv kaynağında ve telefonun bildirim çekmecesinde Screen Mirroring değil, Smart View adını aramalısınız.

Ekran yansıtma özelliği kullanımına dair tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Smart View (Allshare cast-Screen Mirroring) özellikli telefon ve tabletler:

Telefon: Samsung Galaxy S3, S3 mini, S4, S4 mini, S5, S5 mini, S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, Samsung Galaxy Note 2, Note 3, Note 4, Note5, Note8, Samsung Galaxy Alpha ve 2015 serisi; A5, A7, 2017 serisi; A5, A7, 2017 serisi J5, J7.

Tablet: Samsung Galaxy Tab S, Tab S2, Note, Pro serisi,

Ve daha birçok 2013, 2014, 2015, 2016 model Samsung, Sony, Lg, Htc, Asus, Toshiba marka cihaz.

(2016 serisi Alpha modellerinde Screen Mirroring yok.)

Telefon veya tablet bilgisayarınızın smart view (screen mirroring – allshare cast) özelliği olup olmadığını öğrenmek için Android cihazınızda bildirim çekmecesinde yada ayarlar altında bu özelliği aramanız gerekiyor.

Android 7 yüklü Samsung modellerinde; 

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Android 4.x, Android 5.x, Android 6.x yüklü Samsung modellerinde; 

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Listeye cihazınızın eklenmesi için telefon veya tablet modelinizi yorum ile gönderebilirsiniz.

Screen mirroring özelliği bulunan akıllı televizyonlar:

– Samsung F serisi, H serisi, 9 serisi.

Ve daha birçok 2013, 2014 model Samsung, Lg, Sony, Philips, Toshiba, Vestel, Beko marka akıllı televizyon. (Her marka farklı isimler verilmiş olabilir ve o markanın diğer marka cihazlara koyduğu engellemeler olabilir.)

Televizyonunuzun screen mirroring özelliği olup olmadığını öğrenmek için televizyon kumandanızdan source tuşuna basmalı ve kaynaklar arasında screen mirroringi kontrol etmelisiniz. Yada kumandanızdan menü > bağlantı seçeneklerine gidip screen mirroring kontrol etmelisiniz.

Listede olmayan screen mirroring özellikli bir televizyon modelinin listeye eklenmesi için yorum gönderebilirsiniz.

Apple marka telefon ve tabletlerde screen mirroring için aşağıdaki bağlantıdan Airplay özelliğine göz atabilirsiniz.

https://support.apple.com/tr-tr/HT204289

Screen Mirroring Tecrübem:

Kişisel görüşüm screen mirroring şimdilik oyunlar için çok çok verimli değil. Denemesini yaptığım NFS Android sürümü televizyon geç tepki verdiği için çok da keyifli olamadı. Ayrıca oyun televizyon için özel geliştirilmediği için görüntü büyüdüğünden netlik bozulurken, oyunu oynamak için yine telefon ekranına bakmam gerekti. Ve tabi geç tepkimeden kaynaklanan sağa sola savrulmaları da unutmamak gerekiyor. Ancak offline okey oyununda gözle görülür bir sorun yaşadığımı söyleyemem. Tabi daha farklı oyunlar ve farklı cihazlarla da testler yaparak sonuçları değerlendirmek gerektiği aşikar.

Alternatif Yöntem:

Televizyonunuzda Screen Mirroring özelliği yok yada televizyonunuz telefon markanıza destek vermiyorsa Chromecast donanımını satın alabilirsiniz.

http://www.google.com/chrome/devices/chromecast/ 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.chromecast.app 
https://www.youtube.com/watch?v=RsjS18uGrT4

>> Bilgisayarlar İçin “Smart View”
>> Yeni Samsung Smart View Uygulaması

facebook share twittershare

  Emin 27 Ocak 2018, 13:37

  Bende telfon samsung grand prime televizyon ise Lg webos lj 550v bende yotuba falan baqlaniyor yansitiyor fotoraflari falanda ama telefon ekrani yansitmyor oyun falan oynamaq olmuyor

  Lordiz 27 Ocak 2018, 21:15

  @Emin; Eğer smart tv’de Youtube uygulamasını kullanıyorsanız o farklı bir sistem kullanıyor. İnternet üstünden hesapları eşleştirip telefondaki videoyu tv’deki Youtube uygulamasında açmış oluyorsunuz.

  Ekran yansıtma özelliği Grand Prime’da yok diye hatırlıyorum ama belki vardır. Özelliğin varlığına eminseniz LG müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz. Yazılımsal uyumsuzluk olabilir. Genelde çapraz markalar arası sorunlar çok oluyor. Yani telefon Samsung, tv Samsung olsa %90 ihtimal, telefon Samsung, tv LG %50 ihtimal gibi.

  Hasan 04 Şubat 2018, 01:21

  Abi bnde samsung A5 2016 serisi telefon var neler yapmama ragmen smart view bulamadim ne olir bna yardimci olun

  Lordiz 04 Şubat 2018, 01:33

  @Hasan; Merhaba. 2016 model A serisinde Screen mirroring yani ekran yansıtma özelliği yok. Alternatiflere yönelmeniz gerekiyor. Örneğin yazılımsal Allcast veya donanımsal Chromecast.

  Orhan 04 Şubat 2018, 22:45

  S.a güzel paylaşım. A5 2016 sahibiyim android 7 aldım fakat bu özellik yok. Üzüldüm

  Lordiz 04 Şubat 2018, 23:10

  @Orhan; A.selam. A serisinin 2017 ve 2018 modellerinde var, 2016 modellerinde yok ne yazık ki. Alternatif yollara yöneleceksiniz.

  Veysi 16 Şubat 2018, 02:06

  Selamun aleyküm lordız usta a3 2016 samsung bende var bize yardımcı ol TVde screen mirroring var tv samsung tele yukleyelm screen mirroring u donanım yükle bize yazılım yükle bize sana zahmet

  Lordiz 16 Şubat 2018, 21:39

  @Veysi; Donanımsal bir müdahale yapamazsınız. Yazılımsal yolları deneyeceksiniz yada chromecast alacaksınız.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017