Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Yeni nesil akıllı televizyonların özellikleri saymakla bitmiyor. Screen mirroring yani ekran aynalama ise bu özellikler arasında en iyilerden biri. Akıllı telefonumuz yada tabletimizdeki film, video veya oyunu, televizyon ekranına aktarmamızı sağlayan bu özellik küçük ekranlı telefon yada tabletlerden büyük ekranlı sonuçlar almamızı sağlıyor.

Diyelim ki eğlenceli bir araba yarışını akıllı telefonunuz yerine screen mirroring özellikli akıllı televizyonunuzda oynamak istiyorsunuz hemen telefonunuzdan allshare cast özelliğini açıyor ve televizyonunuzdan da screen mirroring özelliğini aktif ediyorsunuz.

İki cihazda da paylaşım aktif olduğunda akıllı telefon veya tablet bilgisayar ekranınızda yakındaki allshare uyumlu cihazların listesini görebiliyor ve televizyonunuzu seçerek oyununuzu televizyon ekranından oynamaya başlayabiliyorsunuz..

GÜNCELLEME: Yeni model bir Samsung tv, telefon kullanıyorsanız yada telefonunuz Android 7 güncellemesi aldıysa artık tv kaynağında ve telefonun bildirim çekmecesinde Screen Mirroring değil, Smart View adını aramalısınız.

GÜNCELLEME 2: Yeni bir (2016-2017-2018) model Samsung smart tv sahibiyseniz, akıllı telefon yada tabletinize Samsung SmartThings uygulamasını kurarak aynı şekilde ekran yansıtma yapabilir ve hatta tv ekranını telefon yada tabletinizden izleyebilirsiniz. SmartThings şimdilik sadece 2016 model ve sonrası Samsung smart tv’leri destekliyor.

Ekran yansıtma özelliği kullanımına dair tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Smart View (Allshare cast-Screen Mirroring) özellikli telefon ve tabletler:

Telefon: Samsung Galaxy S3, S3 mini, S4, S4 mini, S5, S5 mini, S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, Samsung Galaxy Note 2, Note 3, Note 4, Note5, Note8, Samsung Galaxy Alpha ve 2015 serisi; A5, A7, 2017 serisi; A5, A7, 2017 serisi J5, J7.

Tablet: Samsung Galaxy Tab S, Tab S2, Note, Pro serisi,

Ve daha birçok 2013, 2014, 2015, 2016 model Samsung, Sony, Lg, Htc, Asus, Toshiba marka cihaz.

(2016 serisi Alpha modellerinde Screen Mirroring yok.)

Telefon veya tablet bilgisayarınızın smart view (screen mirroring – allshare cast) özelliği olup olmadığını öğrenmek için Android cihazınızda bildirim çekmecesinde yada ayarlar altında bu özelliği aramanız gerekiyor.

Android 7 yüklü Samsung modellerinde; 

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Android 4.x, Android 5.x, Android 6.x yüklü Samsung modellerinde; 

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Listeye cihazınızın eklenmesi için telefon veya tablet modelinizi yorum ile gönderebilirsiniz.

Screen mirroring özelliği bulunan akıllı televizyonlar:

– Samsung F serisi, H serisi, 9 serisi.

Ve daha birçok 2013, 2014 model Samsung, Lg, Sony, Philips, Toshiba, Vestel, Beko marka akıllı televizyon. (Her marka farklı isimler verilmiş olabilir ve o markanın diğer marka cihazlara koyduğu engellemeler olabilir.)

Televizyonunuzun screen mirroring özelliği olup olmadığını öğrenmek için televizyon kumandanızdan source tuşuna basmalı ve kaynaklar arasında screen mirroringi kontrol etmelisiniz. Yada kumandanızdan menü > bağlantı seçeneklerine gidip screen mirroring kontrol etmelisiniz.

Listede olmayan screen mirroring özellikli bir televizyon modelinin listeye eklenmesi için yorum gönderebilirsiniz.

Apple marka telefon ve tabletlerde screen mirroring için aşağıdaki bağlantıdan Airplay özelliğine göz atabilirsiniz.

https://support.apple.com/tr-tr/HT204289

Screen Mirroring Tecrübem:

Kişisel görüşüm screen mirroring şimdilik oyunlar için çok çok verimli değil. Denemesini yaptığım NFS Android sürümü televizyon geç tepki verdiği için çok da keyifli olamadı. Ayrıca oyun televizyon için özel geliştirilmediği için görüntü büyüdüğünden netlik bozulurken, oyunu oynamak için yine telefon ekranına bakmam gerekti. Ve tabi geç tepkimeden kaynaklanan sağa sola savrulmaları da unutmamak gerekiyor. Ancak offline okey oyununda gözle görülür bir sorun yaşadığımı söyleyemem. Tabi daha farklı oyunlar ve farklı cihazlarla da testler yaparak sonuçları değerlendirmek gerektiği aşikar.

Alternatif Yöntem:

Televizyonunuzda Screen Mirroring özelliği yok yada televizyonunuz telefon markanıza destek vermiyorsa Chromecast donanımını satın alabilirsiniz.

http://www.google.com/chrome/devices/chromecast/ 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.chromecast.app 
https://www.youtube.com/watch?v=RsjS18uGrT4

>> Bilgisayarlar İçin “Smart View”
>> Yeni Samsung Smart View Uygulaması

facebook share twittershare

  Lordiz 03 Eylül 2018, 23:09

  @Mustafa 145370; Merhaba. Telefonunuza yeni bir güncelleme geldiyse bundan kaynaklı sorun olabilir yada modem ile alakalı bağlantı problemi olabilir. Eğer televizyon modeliniz 2016-2017 yada 2018 ise Google Play’deki SmartThings uygulamasından da deneme yapabilirsiniz.

  Ahmet 17 Eylül 2018, 21:35

  Smart view aynı anda kaç televizyona bağlanır

  Lordiz 17 Eylül 2018, 23:32

  @Ahmet; Merhaba. Şimdilik sadece 1 televizyon.

  Nebi kılıç 01 Ekim 2018, 18:55

  Verdiğin bilgiler için teşekkürler. 2012 samsung UE40ES6140 tv var ekran yansıtmayı ne yaptımsa yansıtamadım tv ye telefon GM5plus yardımcı olurmusun.

  Lordiz 01 Ekim 2018, 21:10

  @Nebi kılıç; Merhaba. Televizyonunuzun en güncel yazılımı 2017 yılında yayınlanmış fakat General Mobile’de acaba ekran yansıtma var mı? Genelde Samsung > Samsung arası sorunsuz oluyor. Diğer markalar arasında çakışmalar çıkabiliyor. Bence konuyla alakalı General Mobile’den yardım almalısınız. Oradan olumlu sonuç alamazsanız alternatif yazılımlar, donanımlar kullanacaksınız.

  Nebi kılıç 03 Ekim 2018, 15:08

  Lordiz on gM5 plus telefonumun yansıtma özelliği var başka bir samsung tv de denedim oldu benim UE40es6140 yapamadım.

  Lordiz 03 Ekim 2018, 19:19

  @Nebi kılıç; Yazılım uyumsuzluğu yada wifi bağlantısından kaynaklı olabilir. Televizyonda farklı bir telefon ile deneme yapabilirseniz sorunu biraz daha netleştirmiş olursunuz. Televizyonunuz için yazılım güncellemesi varsa onunda yüklü olduğundan emin olun.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018