Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Yeni nesil akıllı televizyonların özellikleri saymakla bitmiyor. Screen mirroring yani ekran aynalama ise bu özellikler arasında en iyilerden biri. Akıllı telefonumuz yada tabletimizdeki film, video veya oyunu, televizyon ekranına aktarmamızı sağlayan bu özellik küçük ekranlı telefon yada tabletlerden büyük ekranlı sonuçlar almamızı sağlıyor.

Diyelim ki eğlenceli bir araba yarışını akıllı telefonunuz yerine screen mirroring özellikli akıllı televizyonunuzda oynamak istiyorsunuz hemen telefonunuzdan allshare cast özelliğini açıyor ve televizyonunuzdan da screen mirroring özelliğini aktif ediyorsunuz.

İki cihazda da paylaşım aktif olduğunda akıllı telefon veya tablet bilgisayar ekranınızda yakındaki allshare uyumlu cihazların listesini görebiliyor ve televizyonunuzu seçerek oyununuzu televizyon ekranından oynamaya başlayabiliyorsunuz..

GÜNCELLEME: Yeni model bir Samsung tv, telefon kullanıyorsanız yada telefonunuz Android 7 güncellemesi aldıysa artık tv kaynağında ve telefonun bildirim çekmecesinde Screen Mirroring değil, Smart View adını aramalısınız.

Ekran yansıtma özelliği kullanımına dair tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Smart View (Allshare cast-Screen Mirroring) özellikli telefon ve tabletler:

Telefon: Samsung Galaxy S3, S3 mini, S4, S4 mini, S5, S5 mini, S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, Samsung Galaxy Note 2, Note 3, Note 4, Note5, Note8, Samsung Galaxy Alpha ve 2015 serisi; A5, A7, 2017 serisi; A5, A7, 2017 serisi J5, J7.

Tablet: Samsung Galaxy Tab S, Tab S2, Note, Pro serisi,

Ve daha birçok 2013, 2014, 2015, 2016 model Samsung, Sony, Lg, Htc, Asus, Toshiba marka cihaz.

(2016 serisi Alpha modellerinde Screen Mirroring yok.)

Telefon veya tablet bilgisayarınızın smart view (screen mirroring – allshare cast) özelliği olup olmadığını öğrenmek için Android cihazınızda bildirim çekmecesinde yada ayarlar altında bu özelliği aramanız gerekiyor.

Android 7 yüklü Samsung modellerinde; 

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Android 4.x, Android 5.x, Android 6.x yüklü Samsung modellerinde; 

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Listeye cihazınızın eklenmesi için telefon veya tablet modelinizi yorum ile gönderebilirsiniz.

Screen mirroring özelliği bulunan akıllı televizyonlar:

– Samsung F serisi, H serisi, 9 serisi.

Ve daha birçok 2013, 2014 model Samsung, Lg, Sony, Philips, Toshiba, Vestel, Beko marka akıllı televizyon. (Her marka farklı isimler verilmiş olabilir ve o markanın diğer marka cihazlara koyduğu engellemeler olabilir.)

Televizyonunuzun screen mirroring özelliği olup olmadığını öğrenmek için televizyon kumandanızdan source tuşuna basmalı ve kaynaklar arasında screen mirroringi kontrol etmelisiniz. Yada kumandanızdan menü > bağlantı seçeneklerine gidip screen mirroring kontrol etmelisiniz.

Listede olmayan screen mirroring özellikli bir televizyon modelinin listeye eklenmesi için yorum gönderebilirsiniz.

Apple marka telefon ve tabletlerde screen mirroring için aşağıdaki bağlantıdan Airplay özelliğine göz atabilirsiniz.

http://support.apple.com/kb/ht4437?viewlocale=tr_TR&locale=tr_TR

Screen Mirroring Tecrübem:

Kişisel görüşüm screen mirroring şimdilik oyunlar için çok çok verimli değil. Denemesini yaptığım NFS Android sürümü televizyon geç tepki verdiği için çok da keyifli olamadı. Ayrıca oyun televizyon için özel geliştirilmediği için görüntü büyüdüğünden netlik bozulurken, oyunu oynamak için yine telefon ekranına bakmam gerekti. Ve tabi geç tepkimeden kaynaklanan sağa sola savrulmaları da unutmamak gerekiyor. Ancak offline okey oyununda gözle görülür bir sorun yaşadığımı söyleyemem. Tabi daha farklı oyunlar ve farklı cihazlarla da testler yaparak sonuçları değerlendirmek gerektiği aşikar.

Alternatif Yöntem:

Televizyonunuzda Screen Mirroring özelliği yok yada televizyonunuz telefon markanıza destek vermiyorsa Chromecast donanımını satın alabilirsiniz.

http://www.google.com/chrome/devices/chromecast/ 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.chromecast.app 
https://www.youtube.com/watch?v=RsjS18uGrT4

>> Bilgisayarlar İçin “Smart View”
>> Yeni Samsung Smart View Uygulaması

facebook share twittershare

  Lordiz 28 Kasım 2017, 23:43

  @Hawa; Merhaba. Menü çubuğu dediğiniz şey telefonun üst bildirim çekmecesi mi? Çekmeceden bahsediyorsanız orada sağ tarafta düzenleme butonu var, düzenleme moduna geçip Smart View yada Screen mirroring seçeneğini tekrar üst listeye ekleyebilirsiniz.

  mehmet şen 02 Aralık 2017, 19:53

  vestel markanın modeline nereden bakıyoruz

  Lordiz 02 Aralık 2017, 22:23

  @mehmet şen; Ürünün üzerinde etiket varsa orada yazar, kutusu duruyorsa kutusunda yazar, etiket ve kutu yoksa kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz. Kılavuzda yoksa ürünün menülerinde tur atıp ürün hakkında bölümü varsa oradan model bulabilirsiniz. Android sistemli telefonlarda > Ayarlar > Cihaz hakkında bölümünde model yazar genelde ancak televizyonlarda sistemler farklı olduğundan Vestel’i tam bilemiyorum.

  Vasfiye 05 Aralık 2017, 22:23

  Slm telefonum samsung j7 ekran yansitmada screen mirroring açılınca wifi kapaniyor neden oluyor bu bilgi verirseniz sevinirim

  ali 06 Aralık 2017, 00:13

  Merhaba.Çok çaresiz kaldım.samsung tab a p580 tableti samsung allshare dangle ile projektöre bağlamak istiyorum. İlk aldığımda bağladım ama gmail adresi alıp tableti güncelleyince daha bağlanamadım. Tableti fabrika ayarlarına getirince yine bağlanıyor. Burada interneti sürekli kapalı tutmam ve tablette güncelleme yapmamam gerekiyor. Ne yapmam gerektiğini bilen yardımcı olabilirmi.

  Lordiz 06 Aralık 2017, 20:50

  @Vasfiye; Merhaba. Wifi kapanmaması gerekir. Yazılımsal bir sorun olabilir. Telefonda wifi mı kapanıyor? ve Android sürümünüz güncel mi?
  Bildiğim kadarıyla ekran yansıtma için mevcut wifi ağı kullanılıyor ancak televizyon markanız farklıysa ve o modelde wifi direct kullanılıyorsa belki bu sebeple sorun çıkıyor olabilir.
  Tv markası Samsung ise önce bir Samsung müşteri hizmetlerini arayın, yardımcı olamazlarsa telefonu sıfırlayın. Fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonrada sorun devam ederse sıfırdan rom atılması gerekebilir ve bunu herkes yapamaz. Telefonu servise vermeniz gerekebilir.

  @Ali; Merhaba. Ayarlar > Genel > Cihaz Hakkında bölümüne bakın otomatik güncellemeleri kapatma seçeneği varsa kapatın. Otomatik indirmesin. Bu seçenek yoksa cihazınıza uygun son sürüm yazılımı Odin ile yüklemeyi deneyin. Belki farklı bir ülkenin Android 6.0.1 sürümü ekran yansıtmada sorun çıkartmaz. Daha önce rom yüklemesi yapmadıysanız Samsung müşteri hizmetlerinden destek alın yada projektör üreticisinden yardım talep edin.

  YunusS 08 Aralık 2017, 20:36

  Galaxy ace 2 oluyormu

  Lordiz 08 Aralık 2017, 20:54

  @YunusS; Sanmıyorum. Üst bildirim çekmecesine baktınız mı? Alternatif seçenekleri kullanabilirsiniz.

  Can 13 Aralık 2017, 19:43

  Sunny marka televizyonum var telefonum j7smart view var. Televizyona bağlama nadıl oluyor yukarıda anlamadım

  Lordiz 13 Aralık 2017, 22:27

  @Can; Yazının temel aldığı marka Samsung tv ve akıllı telefonlar. Diğer telefon ve tv modellerinde kullanım farklılıkları olabiliyor. Örneğin Sunny tv modelinizde böyle bir özellik olmayabilir. Önce televizyonunuzda ekran paylaşım olup olmadığını araştırmalısınız. Sunny müşteri hizmetleri size yardımcı olabilir. Ekran paylaşma ve ekran yansıtma özelliği televizyonunuzda destekleniyorsa müşteri hizmetlerinin tarif edeceği şekilde aktif edip telefonunuz üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017