Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Yeni nesil akıllı televizyonların özellikleri saymakla bitmiyor. Screen mirroring yani ekran aynalama ise bu özellikler arasında en iyilerden biri. Akıllı telefonumuz yada tabletimizdeki film, video veya oyunu, televizyon ekranına aktarmamızı sağlayan bu özellik küçük ekranlı telefon yada tabletlerden büyük ekranlı sonuçlar almamızı sağlıyor.

Diyelim ki eğlenceli bir araba yarışını akıllı telefonunuz yerine screen mirroring özellikli akıllı televizyonunuzda oynamak istiyorsunuz hemen telefonunuzdan allshare cast özelliğini açıyor ve televizyonunuzdan da screen mirroring özelliğini aktif ediyorsunuz.

İki cihazda da paylaşım aktif olduğunda akıllı telefon veya tablet bilgisayar ekranınızda yakındaki allshare uyumlu cihazların listesini görebiliyor ve televizyonunuzu seçerek oyununuzu televizyon ekranından oynamaya başlayabiliyorsunuz..

GÜNCELLEME: Yeni model bir Samsung tv, telefon kullanıyorsanız yada telefonunuz Android 7 güncellemesi aldıysa artık tv kaynağında ve telefonun bildirim çekmecesinde Screen Mirroring değil, Smart View adını aramalısınız.

Ekran yansıtma özelliği kullanımına dair tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Smart View (Allshare cast-Screen Mirroring) özellikli telefon ve tabletler:

Telefon: Samsung Galaxy S3, S3 mini, S4, S4 mini, S5, S5 mini, S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, Samsung Galaxy Note 2, Note 3, Note 4, Note5, Note8, Samsung Galaxy Alpha ve 2015 serisi; A5, A7, 2017 serisi; A5, A7, 2017 serisi J5, J7.

Tablet: Samsung Galaxy Tab S, Tab S2, Note, Pro serisi,

Ve daha birçok 2013, 2014, 2015, 2016 model Samsung, Sony, Lg, Htc, Asus, Toshiba marka cihaz.

(2016 serisi Alpha modellerinde Screen Mirroring yok.)

Telefon veya tablet bilgisayarınızın smart view (screen mirroring – allshare cast) özelliği olup olmadığını öğrenmek için Android cihazınızda bildirim çekmecesinde yada ayarlar altında bu özelliği aramanız gerekiyor.

Android 7 yüklü Samsung modellerinde; 

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Android 4.x, Android 5.x, Android 6.x yüklü Samsung modellerinde; 

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Smart View) Kullanımı

Listeye cihazınızın eklenmesi için telefon veya tablet modelinizi yorum ile gönderebilirsiniz.

Screen mirroring özelliği bulunan akıllı televizyonlar:

– Samsung F serisi, H serisi, 9 serisi.

Ve daha birçok 2013, 2014 model Samsung, Lg, Sony, Philips, Toshiba, Vestel, Beko marka akıllı televizyon. (Her marka farklı isimler verilmiş olabilir ve o markanın diğer marka cihazlara koyduğu engellemeler olabilir.)

Televizyonunuzun screen mirroring özelliği olup olmadığını öğrenmek için televizyon kumandanızdan source tuşuna basmalı ve kaynaklar arasında screen mirroringi kontrol etmelisiniz. Yada kumandanızdan menü > bağlantı seçeneklerine gidip screen mirroring kontrol etmelisiniz.

Listede olmayan screen mirroring özellikli bir televizyon modelinin listeye eklenmesi için yorum gönderebilirsiniz.

Apple marka telefon ve tabletlerde screen mirroring için aşağıdaki bağlantıdan Airplay özelliğine göz atabilirsiniz.

https://support.apple.com/tr-tr/HT204289

Screen Mirroring Tecrübem:

Kişisel görüşüm screen mirroring şimdilik oyunlar için çok çok verimli değil. Denemesini yaptığım NFS Android sürümü televizyon geç tepki verdiği için çok da keyifli olamadı. Ayrıca oyun televizyon için özel geliştirilmediği için görüntü büyüdüğünden netlik bozulurken, oyunu oynamak için yine telefon ekranına bakmam gerekti. Ve tabi geç tepkimeden kaynaklanan sağa sola savrulmaları da unutmamak gerekiyor. Ancak offline okey oyununda gözle görülür bir sorun yaşadığımı söyleyemem. Tabi daha farklı oyunlar ve farklı cihazlarla da testler yaparak sonuçları değerlendirmek gerektiği aşikar.

Alternatif Yöntem:

Televizyonunuzda Screen Mirroring özelliği yok yada televizyonunuz telefon markanıza destek vermiyorsa Chromecast donanımını satın alabilirsiniz.

http://www.google.com/chrome/devices/chromecast/ 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.chromecast.app 
https://www.youtube.com/watch?v=RsjS18uGrT4

>> Bilgisayarlar İçin “Smart View”
>> Yeni Samsung Smart View Uygulaması

facebook share twittershare

  Lordiz 28 Temmuz 2018, 00:53

  @Merve; Merhaba. Apple cihazlara tam hakim değilim ve birçok konuda çapraz iletişimleri kötü. Bir sonraki yorumda gezegen61 arkadaşımızın önerdiği SmartThings uygulamasını bir deneyin, işinize yaramazsa alternatif seçeneklere, mesela Chromecast’e yönelebilirsiniz. Chromecast’i tv’nize bağlar, telefonunuzdan da Chromecast’e ekranınızı aktarabilirsiniz.

  @gezegen61; Samsung harici telefonlarda uyum sorunu olabilir ve screen mirroring için donanımsal destek de gerekiyor olabilir. Bu özelliğe sahip olmayan telefon veya tabletlerde denemek lazım. Katkınız için teşekkürler.

  Ramazan 05 Ağustos 2018, 18:34

  Merhaba tv de var ama ben aktif hale getiremiyorum

  Lordiz 06 Ağustos 2018, 22:14

  @Ramazan; Merhaba. Aktif edemiyorum derken? Sourc üzerinden Screen mirroring açtıysanız ve ekranda mavi renk screen mirroring bilgisi varsa aktif ettiniz demektir. Ayrıca aynı şeyi telefonda da yapacaksınız.

  Kendal 08 Ağustos 2018, 14:10

  Meraba, benim telefonda yayınlama ekranı var ama televizyonda bulamadın screen mirroringi. Kaynak bölümünde TV, harici kısımları var ama screen mirroring yok. Aynı şekilde menü > bağlantı seçeneklerinde de bulamadım. Televizyon : Samsung Smart Tv

  Lordiz 08 Ağustos 2018, 23:54

  @Kendal; Merhaba. Tüm smart tv modellerinde screen mirroring olmuyor. Tv modeli üzerinden yada tv kullanım kitapçığından screen mirroring özelliğini doğrulayın. Belki güncelleme gerekiyor olabilir yada tv modeline bağlı olarak ismi farklı olabilir.

  SAMET 14 Ağustos 2018, 23:55

  bızım tvda screen mırong ozellıgı yok ama telefona var nasıl baglıcam

  Lordiz 15 Ağustos 2018, 00:13

  @SAMET; Merhaba. Televizyonda bu özellik yoksa alternatif harici donanımlardan yararlanacaksınız. Chromecast vb.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018