Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Allshare Cast) Kullanımı

Yeni nesil akıllı televizyonların özellikleri saymakla bitmiyor. Screen mirroring yani ekran aynalama ise bu özellikler arasında en iyilerden biri. Akıllı telefonumuz yada tabletimizdeki film, video veya oyunu, televizyon ekranına aktarmamızı sağlayan bu özellik küçük ekranlı telefon yada tabletlerden büyük ekranlı sonuçlar almamızı sağlıyor.

Diyelim ki eğlenceli bir araba yarışını akıllı telefonunuz yerine screen mirroring özellikli akıllı televizyonunuzda oynamak istiyorsunuz hemen telefonunuzdan allshare cast özelliğini açıyor ve televizyonunuzdan da screen mirroring özelliğini aktif ediyorsunuz.

İki cihazda da paylaşım aktif olduğunda akıllı telefon veya tablet bilgisayar ekranınızda yakındaki allshare uyumlu cihazların listesini görebiliyor ve televizyonunuzu seçerek oyununuzu televizyon ekranından oynamaya başlayabiliyorsunuz..

Ekran aynalama özelliği kullanımına dair tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Allshare cast özellikli telefon ve tabletler:

– Samsung Galaxy S3, S3 mini, S4, S4 mini, S5, S5 mini, S6, S6 Edge, S7, S7 Edge – Samsung Galaxy Note 2, Note 3, Note 4, Note5 – Samsung Galaxy Alpha ve 2015 serisi; A3, A5, A7, – Samsung Galaxy Tab, Tab S, Note, Pro serisi (Tablet),

Ve daha birçok 2013, 2014, 2015, 2016 model Samsung, Sony, Lg, Htc, Asus, Toshiba marka cihaz. (2016 serisi Alpha modellerinde Screen Mirroring yok.)

Telefon veya tablet bilgisayarınızın allshare cast özelliği olup olmadığını öğrenmek için Android cihazınızda allshare cast özelliğini aramanız gerekiyor. Android 4.x için Ayarlar > Diğer ayarlar > Allshare cast (Ayalar > Bağlantılar) veya hızlı menüden;

Smart Tv'lerde Screen Mirroring (Allshare Cast) Kullanımı

Listeye cihazınızın eklenmesi için telefon veya tablet modelinizi yorum ile gönderebilirsiniz.

Screen mirroring özelliği bulunan akıllı televizyonlar:

– Samsung F serisi, H serisi, 9 serisi.

Ve daha birçok 2013, 2014 model Samsung, Lg, Sony, Philips, Toshiba, Vestel, Beko marka akıllı televizyon. (Her marka farklı isimler verilmiş olabilir ve o markanın diğer marka cihazlara koyduğu engellemeler olabilir.)

Televizyonunuzun screen mirroring özelliği olup olmadığını öğrenmek için televizyon kumandanızdan source tuşuna basmalı ve kaynaklar arasında screen mirroringi kontrol etmelisiniz. Yada kumandanızdan menü > bağlantı seçeneklerine gidip screen mirroring kontrol etmelisiniz.

Listede olmayan screen mirroring özellikli bir televizyon modelinin listeye eklenmesi için yorum gönderebilirsiniz.

Apple marka telefon ve tabletlerde screen mirroring için aşağıdaki bağlantıdan Airplay özelliğine göz atabilirsiniz.

http://support.apple.com/kb/ht4437?viewlocale=tr_TR&locale=tr_TR

Screen Mirroring Tecrübem:

Kişisel görüşüm screen mirroring şimdilik oyunlar için çok çok verimli değil. Denemesini yaptığım NFS Android sürümü televizyon geç tepki verdiği için çok da keyifli olamadı. Ayrıca oyun televizyon için özel geliştirilmediği için görüntü büyüdüğünden netlik bozulurken, oyunu oynamak için yine telefon ekranına bakmam gerekti. Ve tabi geç tepkimeden kaynaklanan sağa sola savrulmaları da unutmamak gerekiyor. Ancak offline okey oyununda gözle görülür bir sorun yaşadığımı söyleyemem. Tabi daha farklı oyunlar ve farklı cihazlarla da testler yaparak sonuçları değerlendirmek gerektiği aşikar.

Alternatif Yöntem:

Televizyonunuzda Screen Mirroring özelliği yok yada televizyonunuz telefon markanıza destek vermiyorsa Chromecast donanımını satın alabilirsiniz.

http://www.google.com/chrome/devices/chromecast/ 
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.chromecast.app 
https://www.youtube.com/watch?v=RsjS18uGrT4

facebook share twittershare

  Lordiz 23 Nisan 2017, 21:35

  @Oza; Merhaba. Telefunken’in üst modellerinde ekran paylaşımı olabilir ama sizde ki modelde var mı onu bilemem. Birçok modelde de ne yazık ki bu bilgi yer almıyor zaten. Telefon edip müşteri hizmetlerine sormanız daha iyi olur.

  Mehmet 09 Mayıs 2017, 15:56

  Samsung j7 de screen miroring guncellemesi istiyorum

  Lordiz 09 Mayıs 2017, 19:58

  @Mehmet; Screen mirroring donanımsal bir özellik. Eğer cihazınızda donanımsal olarak desteği yoksa alternatif yolları denemeniz gerekiyor. Chromecast veya tarayıcı üzerinden ekran paylaşımı allcast vb.

  Ali 28 Mayıs 2017, 18:11

  Merhaba televizyonumda ekran paylaşım özelliği var ama benim telefonumda yok samsung a5 2016 kullanıyorum ne yapmam lazım bu özellik eklene bilirmi arkadaşımın tlefonun da screen mirroning özeliği var bağlana biliyor oda samsung ama o özellik bende yok play store den bi kaç uygulama indidim ama işime yaramadı

  Lordiz 28 Mayıs 2017, 18:21

  @Ali; Merhaba. 2016 serisi Galaxy A’larda donanımsal olarak o özellik yok. 2017 modellerinde var. Yazılımsal imkanlardan yada harici dongle’lardan yararlanabilirsiniz. Chromecast, Samsung Allcast gibi cihazları alabilirsiniz yada internet üstünden yazılımsal olarak Allcast premium kullanabilirsiniz. Google Play’de 10 tl’den satılıyor. Fakat yaptığı şey telefon ekranındaki görüntüyü televizyondaki internet tarayıcısı üzerinden izletmek. Donanımsal özellikle aynı şey değil.

  Mehmet 13 Haziran 2017, 20:10

  Philips 55pus6581 aldım ve telefon görüntüsünü aktaramıyorum screen mirroring seçeneği yok bi yardım edebilirmisiniz

  Lordiz 13 Haziran 2017, 23:58

  @Mehmet; Philips’de farklı bir adı olabilir. Screen mirroring Samsung’un kullandığı isim. Philips’de Miracast olabilir ve telefon Samsung olduğu için uyum sorunuda çıkabilir. Philips müşteri hizmetlerini arayıp tv modeli ile bilgi almanızı öneririm. Özellik varsa Samsung telefonlar ile uyumunu da bildirirler.

  Senol 20 Haziran 2017, 17:04

  49Pus 7002 /62 2017 model Philips Android tvde Screen Miror yok. Musteri hizmetlerini aradigimda ordaki dallama alirken baksaydin dedi. Ben de dedim ki. 2016 model philips de var da 2017 de yok ise. Ya daha iyisi olmali ya da gerekceniz olmali dedim. Terbiyesiz herif. Bu haklar bize aittir gibi abuk subuk.laflar etti ve kapattik. Sirf bu ukala tavurdan sebep.tv yeniade edecem

  Lordiz 20 Haziran 2017, 20:41

  @Senol; Pazarlama stratejisi olarak bazı eski modellerde olan özellikleri yeni modellere koymuyorlar. Bu sayede daha uygun fiyat sunuyorlar. Satın almadan önce iyice araştırmak gerekiyor.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017