Şu anda Görüntülemektesiniz;  SMS ve MSN’den Küfür ve Hakarete Para Cezası
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

SMS ve MSN'den Küfür ve Hakarete Para Cezası

MSN üzerinden ve SMS ile yaptığınız görüşmelere dikkat. Tehdit ve hakaret içeren mesajlar yazarken bir kez daha düşünün. Mahkeme 1.500 TL para cezasına hükmetti."SMS ve MSN yoluyla hakaret" ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan bir kişi, bin 500 lira para cezasına mahkum edildi.

Ordu 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, M.A. (40) adlı şahsa karşı SMS ve MSN yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan H.A. (24), önce TCK'nın 125. maddesi gereği 90 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Sanığın mahkemeye yansıyan olumlu kişiliği sonucu ceza 75 gün adli para cezasına indirildi. Sanığın ekonomik durumunu göz önüne alan mahkeme, 75 gün adli para cezasını bin 500 lira para cezasına ve bu cezayı 10 taksitte ödemesine karar verdi.

Mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tutulmasına da karar verirken, bu süreyi herhangi bir yasaklama veya yükümlülük yüklenmeden geçirmesini kararlaştırdı.

2010 yılına ait bu haber, içinde bulunduğumuz dönemde diğer sosyal haberleşme ve mesajlaşma uygulamaları içinde örnek teşkil edip, benzer cezalar uygulanabilir. Konuya dair detaylı bilgiyi uzman hukukçulardan alabilirsiniz.

Ticari Elektronik İleti (Sms – Mail) Şikayet Sistemi

facebook share twittershare

  Lordiz 12 Ağustos 2016, 18:00

  @eslem; Eski erkek arkadaşınızla ne yazıştığınızı bilemiyorum bu sebeple birşey söyleyemem aslında. Suç kapsamına giren birşey olduysa dava açılır ama sadece havadan sudan sohbet ettiyseniz bir sorun çıkmaz.

  Serdem 05 Eylül 2016, 02:09

  Eski kız arkadaşım bendn şikayetçi oldu.Daha sonra ise ben kız arkadaşımın kuzeni ile konuşuyordum kız arkadaşım kuzeninden bana tehditler ve ağır hakaretlerde bulunup bana iftira atıyor.Bu durum dan sonra ise 3 adet farklı isimler ile messenger adresinden hakaretlerde bulundu.Ben şikayetçi olmadım şikayetçi olmam benim için iyi olur mu ? Çünkü benden dolayı karakola gidip şikayetçi oldu bende ifade verdim ama şikayetçi olmadım.Şikayet süresinden sonra ise bana 4 farklı adresten tehditler savurdu vede hakaretler etti ne yapabilerim

  Lordiz 07 Eylül 2016, 00:10

  @Serdem; Merhaba. Aranızdaki durum ileriye dönük kötü sonuçlar verebilecek ise şikayetçi olun. Aksi halde ileride şikayetçi olmadığınız için siz suçlu olursunuz. Hiç olmadı ettiği hakaretlerin ekran görüntülerini, yazışma kayıtlarını bir yerde yedekleyip saklayın ve şikayetçi olacağınızı söyleyin. Sizinle uğraşmayı bırakmazsa şikayet edersiniz.

  bayd 18 Eylül 2016, 11:26

  eski erkek arkadaşım iki ay önce ona attığım hakaret msjları yüzünden şikayetçi olmakla beni tehdit ediyor,ne yapmam gerek şikayetçi olursa nasıl bir suç alırım.ayrıca o da aynı şekilde whats app tan bana hakaret etmişti msj whats app şikayet ederken fark ediyor mu

  Lordiz 20 Eylül 2016, 00:03

  @bayd; Merhaba, geçmiş olsun. Whatsapp yazışmaları da sms’ler gibi suç delili olarak sayılır. Kaybetmemeye bakın.

  Ibrahim 25 Aralık 2016, 21:41

  Selam geçmiş zaman internet üzerinden motosiklet imi2800tl ye sattım 1000 TL peşin aldım 1800 TL yi ayda 400 TL ile olmak üzere taksit le verdim satış i borcu bittikten sonra verecektim anlasmistik noterden 6 ay motosiklet e binebilir kağıdı verdim son 1000 TL borcu kalmisti beni salladi durdu değişik sebeple parayı vermek istemedi motosiklet in ne vergisini nede sigorta sini yapmamis ceyaya binmiş ve hasarlar vardı bende verdiği 1800 TL den 750 TL yi verdim motosiklet i geri aldım şimdi paranın tamamını istiyor ve ağır küfür ler ediyor msj kayıtları var ne yapmalıyım ayrıca verdiği paradan masrafları dusmesem benim zararım ne olacak cvp bekliyor olucam saygılar

  Lordiz 26 Aralık 2016, 16:35

  @Ibrahim; Merhaba, geçmiş olsun. Elinizde belgeler varsa hakaret davası ve zarar gördüğünüze dair dava açabilirsiniz. Satış sözleşmesini, parayı eksik verdiğini, sonra para ödeyerek + cezalar, vergiler ödeyerek geri aldığınızı. Ayrıca hakaretlerini. Sonuçta iyi birde avukata ihtiyacınız var.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2016