Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

SMS ve MSN'den Küfür ve Hakarete Para Cezası

MSN üzerinden ve SMS ile yaptığınız görüşmelere dikkat. Tehdit ve hakaret içeren mesajlar yazarken bir kez daha düşünün. Mahkeme 1.500 TL para cezasına hükmetti.”SMS ve MSN yoluyla hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan bir kişi, bin 500 lira para cezasına mahkum edildi.

Ordu 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, M.A. (40) adlı şahsa karşı SMS ve MSN yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan H.A. (24), önce TCK’nın 125. maddesi gereği 90 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Sanığın mahkemeye yansıyan olumlu kişiliği sonucu ceza 75 gün adli para cezasına indirildi. Sanığın ekonomik durumunu göz önüne alan mahkeme, 75 gün adli para cezasını bin 500 lira para cezasına ve bu cezayı 10 taksitte ödemesine karar verdi.

Mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tutulmasına da karar verirken, bu süreyi herhangi bir yasaklama veya yükümlülük yüklenmeden geçirmesini kararlaştırdı.

2010 yılına ait bu haber, içinde bulunduğumuz dönemde diğer sosyal haberleşme ve mesajlaşma uygulamaları içinde örnek teşkil edip, benzer cezalar uygulanabilir. Konuya dair detaylı bilgiyi uzman hukukçulardan alabilirsiniz.

>> Ticari Elektronik İleti (Sms – Mail) Şikayet Sistemi

facebook share twittershare

  Lordiz 31 Ocak 2017, 21:12

  @ezgi; Söylediğim gibi hukuki destek almalısınız. Bana sorarsanız banka dekontu ve banka kayıtları ile eliniz güçlü fakat her iki mevzu ayrı incelenecektir yada mahkeme orta yolu bulmaya çalışacaktır. Bir avukat bulun ve yardımını alın.

  Alp 08 Mayıs 2017, 16:40

  Iyi gunler ben suanda yurt dusunda yasiyorum bundan 2ay once turkiyeden birisiyle tartistim ilk bana senn nadil ailen var senn hic arkanda durmuyo sen kadin eline bakan bi adamsin gibi kelimeler kullanda bende o sinirlz kufur saydim biraz agar oldu ama daha oncede bi sabikam yada mahkemelik bivolayim yok sizce mahkeme ne gibi sonuclanir simdiden tesekkurler

  Lordiz 08 Mayıs 2017, 18:39

  @Alp; Merhaba, iyi günler. Hakaret davasının durumuna, avukata, sizin avukatınıza, savunmanıza ve hakime göre değişir sonuçlar. Maddi tazminat da ödeyebilirsiniz, 1-2 yıl hapis cezası da olabilir ve paraya çevrilebilir yada iyi halden ve karşı tarafla anlaşmanız halinde cezasız da sonuçlanabilir. Ölüm vb tehditler yoksa, iyi bir savunmanız ve avukatınız varsa ufak şekilde atlatırsınız. Olayın kapsamını ve sonucunu avukata danışmanızı öneririm.

  Alp 08 Mayıs 2017, 22:58

  Peki saol abi bide o 1 2yili yatarmiyim yoksa paraya cevirte bilirmiy bide oda bana ufak tefek hakaretler etti bana onlari saklamamin faydasi olurmu

  Lordiz 09 Mayıs 2017, 04:10

  @Alp; Ben ihtimal olarak söyledim sonuç ne olur onu mevcut durum belirler. İyi bir avukat bulursanız, karşı tarafla anlaşma, barışma yoluna giderseniz sonuç iyi olacaktır. Elinizde karşı taraftan gelen mesajlar varsa tabiki saklayın. İşe yarayacaktır.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017