Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

SMS ve MSN'den Küfür ve Hakarete Para Cezası

MSN üzerinden ve SMS ile yaptığınız görüşmelere dikkat. Tehdit ve hakaret içeren mesajlar yazarken bir kez daha düşünün. Mahkeme 1.500 TL para cezasına hükmetti.”SMS ve MSN yoluyla hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan bir kişi, bin 500 lira para cezasına mahkum edildi.

Ordu 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, M.A. (40) adlı şahsa karşı SMS ve MSN yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan H.A. (24), önce TCK’nın 125. maddesi gereği 90 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Sanığın mahkemeye yansıyan olumlu kişiliği sonucu ceza 75 gün adli para cezasına indirildi. Sanığın ekonomik durumunu göz önüne alan mahkeme, 75 gün adli para cezasını bin 500 lira para cezasına ve bu cezayı 10 taksitte ödemesine karar verdi.

Mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tutulmasına da karar verirken, bu süreyi herhangi bir yasaklama veya yükümlülük yüklenmeden geçirmesini kararlaştırdı.

2010 yılına ait bu haber, içinde bulunduğumuz dönemde diğer sosyal haberleşme ve mesajlaşma uygulamaları içinde örnek teşkil edip, benzer cezalar uygulanabilir. Konuya dair detaylı bilgiyi uzman hukukçulardan alabilirsiniz.

>> Ticari Elektronik İleti (Sms – Mail) Şikayet Sistemi

facebook share twittershare

  Murat 29 Mart 2016, 19:43

  Merhaba. Bir konuda yardımınızı isteyeceğim. Kız arkadaşımı bugün bilmediği bir numara ile naber canım çok kilo almışsın vs vs gibi şahsına kelimeler kullanmıştır. Ayrıca ben de o kişiye mesaj attığımda benim hiçbir şekilde hakaret içerikli mesaj atmadığım halde o küfürle cevap verdi. Bu rahatsız eden kişiyi hem bulmak hem de ceza alması için neler yapmam gerekli. Kolay gelsin.

  Lordiz 30 Mart 2016, 00:47

  @Murat; Merhaba. Karşıdaki kişinin telefon numarası görünüyorsa ve hakaretlerini mesaj yolu ile gönderdiyse doğrudan savcılığa gidip suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Telefon numarası üzerinden bu kişiyi bulurlar ve gerekli hukuki adımları başlatırlar. Bu kişi hakaretlerini yazılı değil sözlü olarak yaptıysa, bu durumda da o görüşmelerin savcılık tarafından gsm operatöründen talep edilmesi yolu ile yine hakkınızı arayabilirsiniz.

  ahmet35 04 Nisan 2016, 22:34

  hayırlı günler.e devlette nihai karar kaydedildi yazıyor.bu kararın ne olduğunu nereden öğrenebilirim ve temyiz için başvurmam gerekirse sadece dilekçe yazmak yeterli midir,yoksa dosyayla birlikte dilekçenin beraber mi yargıtaya gönderilmesi gerekmektedir ? teşekkür ederim

  Lordiz 05 Nisan 2016, 01:15

  @ahmet35; Merhaba, size de hayırlı günler. Kaydedildi yazıyorsa karar verilmiştir. Kararı mahkemeden öğrenebilirsiniz ve aleyhinize bir karar varsa temyiz için başvuru süreniz kararın size tebliğ edilmesinden sonra başlıyor diye biliyorum. Temyiz içinde sanırım kararı veren mahkemeye bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Tabi bunları bir avukattan teyit etmeniz, bilgi almanız daha doğru olur.

  necip65 21 Nisan 2016, 08:36

  Merhaba bir kadın benim ona telefondan kufur etim diye sikayet etmiş bende kufur etmedigimi gayet iyi biliyorum ve hiç bir şeyide hatrlayamyorum savclıga suç duyrsndn bulunmuş mahkemeye vermisler kufur etigimi hatrlamyorumda bu durumda küfur etmişsem karşı tarafa ne caza alrm ve nakadar paracezası alrm bn

  burcin ozdemir 24 Mayıs 2016, 19:09

  Merhaba benim bir sorunum var abimin eşi anneme çok hararetli hatta kufurlu sözler söylediği için bende face ten ona hakaret ettim bayagi da küfür dolu sözler söyledim benden şikayetçi olmuş beni karakola cagirdi lar yarın gitcem ama msj da hep annemi savunarak küfür ettim başıma ne gelicek yardimci olurmusunuz teşekkür ederim şimdiden

  Lordiz 24 Mayıs 2016, 22:06

  @burcin ozdemir; Merhaba. Abinizin eşinin hakaretleri kayıt altındaysa ve ilk o başlattıysa tahrik edildiğinizi söyleyebilirsiniz. Mahkemede ayrıca bu kayıtlar ortaya çıkarılır. Ama sadece sizin Facebook’dan yazdıklarınız kayıt altındaysa işiniz zor. Tabi dava açılırsa sonucunun ne olacağını da hakim ve sizin tutumunuz belirler. Bence ölüm tehditi vb. durumlar yoksa panik yapmanıza gerek yok.

  Yasin çakılcı 02 Haziran 2016, 01:15

  Biraz önce facede birini paylaştığı bir resme hakaret içermeyen duygusal bir yorum yaptım resmi paylaşan kişi hem yorumda hemde msn de bana hakarette bulunup küfretti bu şahıs hakkında şikayette bulunacağım ama bunun sanal ortamda nasıl bulunacağını merak ediyom şahsen bu kişiyi tanımıyom facede eklemişim bu kişiye ulaşmak kolay olurmu acaba bilişim suçları bu kişiye erişebilirmi yazdıkları hala duruyor bende bilgilendirmenizi rica ederim

  Lordiz 02 Haziran 2016, 01:26

  @Yasin çakılcı; İnternet üzerinden o şekilde çok rahatsız insan var. 2008 yılından beri bu site üzerinden maille, yorumla bana da hakaretler yazıyorlar ama uğraşmıyorum. İllaki ben uğraşacam diyorsanız savcılığa giderek bilgi alın onlar size gerekli bilgilerin, belgelerin neler olduğunu söylerler. Muhtemelen Facebook’tan ip istenir ama uzun bir süreç olacaktır.

  asli 21 Haziran 2016, 10:29

  merhaba mesaj ile yapilmis tehdit ve hakaret davasi acmak istiyorum.nasil yapilir ne sekilde sonuclanir uzun surer mi ve pahalimidir. simdiden tesekkur ederim

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017