Yazıya Yorum Gönder!

SRC Belgesi, Psikoteknik Testler, Src Sınavları ve Src Ücreti

Türkiye, Avrupa Birliği’ne uyum süreci içerisinde birçok yeniliğe adapte olmaya çalışıyor. Yeni yıl ile beraber birçok yenilik uygulamaya konuldu. Bu kapsamda gelen yenilikler ticari araç kullanıcılarını da etkiliyor. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanununda şoförler için yeni standartlar getirilmiş. Bunlardan en önemlisi olan SRC ve Psikoteknik raporunu ticari araç kullanıcılarının alması zorunlu hale getirildi.

DİKKAT! Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştırması Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında yapılan Protokol 05.01.2018 tarihinde sona erecektir. Bu tarihten sonra Kumer tarafından başvuru evrakları alınmayacak, daha önce yapılmış olan başvuru işlemleri ise sonuçlandırılacaktır. Güncel başvurular için aşağıdaki bağlantıdan e-devlet sitesine ulaşmanız gerekiyor.

>> E-devlet Üzerinden Src Belgesi Düzenleme ve Sorgulama
>> Src5 Belgesi, Src5 Sınavı ve Sınav Sonuç Sorgulama

VV ESKİ BİLGİLER VV

5 yılda bir yenilenecek

Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde, ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine (SRC) sahip olmaları ve sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları gerekliliği yönetmelikte yer alıyor.

Kayıp belgeler için!

Kayıp belgeleriniz için aşağıdaki bağlantıdan kayıp belge dilekçe örneğini indirip, doldurup, ilgili kuruma göndermeniz gerekmekte.

http://kumer.gazi.edu.tr/posts/view/title/ornek-dilekceler-96571?siteUri=kumer

Ehliyet yeterli değil

Ehliyet ile trafiğe çıkmak yeterli olmuyor. SRC belgesinin olması şart koşuluyor. SRC belgesi olmayan sürücülere ve taşıt sahiplerine ceza kesiliyor. Ayrıca denetimini yapan Ulaştırma Bakanlığına bağlı 30 bin sivil memur, Jandarma Trafik, Trafik Polisi ve Trafik Zabıtası tarafından kontrollerde yakalanmanız durumunda şoföre 250 TL araç sahibine ise 5000 TL ceza yazılıyor. SRC belgesi olmadan araç kullanılırsa cezanın yanında taşıtta görevli memurlar tarafından bağlanıyor. Eğer SRC belgeniz yoksa trafik kazasına karışırsanız sigorta şirketleri tarafından hasar ödemesi de yapılmıyor.

Psikoteknik raporu nasıl alınır?

Psikoteknik raporu için 2 adet fotoğraf, ehliyet fotokopisi ve kimliğinizle birlikte rapor vermeye yetkili kurumlara giderek bir saatlik test sonucu bu raporu alabiliyorsunuz. Psikoteknik raporu alan ticari araç sürücüleri almış oldukları psikoteknik raporu 5 yıl süre ile geçerli oluyor. Bu süre dolduktan sonra tekrar bu rapordan almaları gerekiyor.

Psikoteknik testi nedir?

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerinin (algı, dikkat, hafıza, muhakeme vb.); psikomotor yetenek ve becerilerinin (tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.) ölçülmesi ve sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca varılmasıdır.

Psikoteknik testi nasıl yapılır?

Ön Bilgi Formu ve Trafikteki Durum ve Davranış Testinin doldurulması ile başlayan uygulama daha sonra sürücü Trafikent Psikoteknik Değerlendirme cihazına alınarak, Bilişsel ve Psikomotor yeteneklerini ölçmek amacıyla çeşitli testler uygulanıyor. Son olarakta Trafikent Psikoteknik Değerlendirme cihazından alınan test sonuçlarıyla birlikte psikolog görüşmesi gerçekleştirilir. Bu görüşmede sürücünün test sonuçlarının değerlendirmesi psikolog tarafından yapılıyor.

Ruhsatta kamyonet yazanlar ne yapacak?

Aracınızın ruhsatında ticari ibaresi işaretli ve kamyonet olarak geçiyorsa SRC belgesi almanız gerekiyor. Fakat hususi ibaresi işaretli ve kamyonet yazıyorsa SRC belgesini normal şartlarda almanız gerekmiyor. Ancak trafik kontrollerinde hususi olarak kullanılan ve ruhsatta kamyonet geçen araçlar için sıkıntı yaşanabiliyor.

SRC Belgesi fiyatı nedir?

SRC Belgesini yetkili kuruluşlar ortalama olarak 250 TL ücret karşılığında veriyorlar.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  Lordiz 15 Mayıs 2017, 14:12

  @Durali; Merhaba. İlan vermeniz gerekmiyor. Yeni kimlik için dilekçe doldurup kuruma ulaştıracaksınız. Dilekçe örneğini bu sayfada bulabilirsiniz.

  Durali 16 Mayıs 2017, 19:08

  Teşekkür ederim

  Tevfik Erkan Savaş 02 Nisan 2018, 23:13

  SRC belgem var fakat ehliyetin değiştikten sonra e-devlette girdiğimde src belge numaramda çıkıyor ehliyet belge nosu tutmuyor diyor. Nereye başvurmalıyım ? Teşekkürler

  Lordiz 03 Nisan 2018, 01:16

  @Tevfik Erkan Savaş; Merhaba. Ehliyet değişimi yapan kuruma gitmeniz gerekiyor.

  Omer 03 Nisan 2018, 23:35

  Src 2 ve 4 aldığım zaman ehliyet sınıfın b idi
  Ehliyetimi büyüttüm bu durumda nasıl oluyor tezekkurler

  Lordiz 04 Nisan 2018, 00:53

  @Omer; Ehliyetimi büyüttüm derken sınıf mı değiştirdiniz? Türkiye’de taşımacılık yapıyorsanız Src 2 ve Src 4 yeterli. Uluslararası taşımacılık yapacaksanız Src 1 ve Src 3 almanız gerekiyor.

  Omer 08 Nisan 2018, 22:47

  B sınıfıydı c aldım daha sonra ce aldım. Bu durumda 1ve 3 almam gerekiyormu.

  Lordiz 08 Nisan 2018, 23:46

  @Omer; CE, C’ye dahil oluyorsa C ehliyet sahibi olanlar Src 2,3,4 belgelerinden istediklerini alabiliyorlar. Bu durumda önceden 2 ve 4’e sahip olduğunuzdan tekrar belge almanız gerekmiyor. Ama siz yinede konuyu ulaştırma bakanlığı bölge müdürlüklerinden sorup onay alın.

  http://www.ubak.gov.tr/BLSM_WIYS/KUGM/tr/HTML/html_ust_menu/20091002_172140_2769_1_64.html

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018