Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Dünyanın en çok kazanan ve kazandıran dijital oyun platformu Steam’e beklenen özellik sonunda geldi.. Artık disk doluluğu sorunlarında ikinci bir seçeneğimiz var; oyunları farklı bir dizine taşıyabiliyoruz. Diyelim ki Yerel Disk C doldu, mecburen başka bir oyunu siliyorduk, artık böyle olmayacak, yeni oyunları yedek diskimize, örneğin Yerel Disk D’ye yükleyebileceğiz. 

>> Steam Hesabına Para Yükleme ve Alışveriş Yöntemleri
>> Steam Platformunun Kaliteli, Ücretsiz Oyunları
>> Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek
>> Steam Hesabına Telefon Ekleme ve Kaldırma
>> Steam’de Envanter, Koleksiyon Kartı, Rozet ve Pazar İlişkisi
>> Steam Oyun İndirimlerini Takip Edebileceğiniz Siteler

Uyarı: Yeni oyun taşıma özelliğinden faydalanabilmek için Steam yazılımının 18 Ocak 2017’den sonraki (yani güncellenmiş) sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor. Eğer güncel sürümdeyseniz hemen aşağıdaki yolu izleyerek oyun taşımaya başlayabilirsiniz.

İkinci bir Kütüphane klasörü oluşturalım;

Oyunları farklı bir dizine kurmak yada yüklü oyunları farklı dizine taşımak için öncelikle yeni bir kütüphane dizini oluşturmamız gerekiyor. Bunu yapmazsak oyunları taşıma seçeneği görünmüyor.

Olayı örneklendirerek anlatırsam işiniz daha kolay olacaktır. Bu sebeple örneğimiz şöyle; Yerel Disk C dolmuş, yeni bir oyunu Yerel Disk D’ye yüklememiz ve Yerel Disk C’nin rahatlaması için bazı oyunları Yerel Disk D’ye taşımamız gerekiyor.

Steam yazılımını açıyor, üst menüden Görünüm > Ayarlar yolunu izliyoruz. Karşımıza gelen ayarlar ekranında sol menüden İndirmeler bağlantısına tıklıyoruz.

Bu ekranda en üstteki seçenek Kütüphane Klasörlerine tıklıyoruz. Açılan menüde sadece tek dizin görünüyorsa, sol alttan Kütüphane Klasörü Ekle butonuna tıklıyoruz.

Klasör oluşturma menüsünde üst açılır menüden Yerel Disk D seçiyor, sol alttan Yeni Klasör butonuna tıklıyor, SteamLibrary adını değiştirmeden tamam butonuna ve sonra Seç butonuna tıklayarak yeni kütüphane dizini oluşturmayı tamamlıyoruz.

Sıra geldi oyunları taşımaya; 

Yeni dizini Yerel Disk D’de oluşturduk. Artık Yerel Disk C’de yer açmak için oyunları taşıyabiliriz. Oyun taşımak için Steam Kütüphanemiz karşımızda açıkken sol menüden taşınacak oyunu bulup, adında sağ tıklayarak Özelliklere tıklıyoruz.

Özellikler ekranında üst menüden Yerel Dosyalar sekmesine tıklıyoruz.

Move İnstall Folder (Yükleme Klasörünü Taşı) butonunu görüyorsanız sorun yok. Tıklıyoruz ve açılır menüden oyunun taşınacağı Yerel Disk D kütüphanesini seçiyoruz. Ardından sol taraftaki Move Folder (Klasörü Taşı) butonuna tıklıyoruz. Oyun klasörü oyunun kapladığı mb ve gb’a bağlı olarak birkaç dakika veya saatte yeni konumuna taşınmış olacak.

Yeni oyunları yeni dizine kuralım; 

Oyunları taşıdık, Yerel Disk C’de baya yer açtık. Ancak bundan sonra yükleyeceğimiz oyunları da Yerel Disk D’ye kurmak istiyorduk. Ne yapacağız? Bunun içinde herhangi bir oyunda Oyunu Yükle butonuna tıklayacağız, karşımıza gelen ekranda iki seçenek olduğunu göreceğiz. İsterseniz Yerel Disk C seçin, isterseniz Yerel Disk D. Hangisini seçerseniz oyun oraya yüklenecek.

Sorularınız olursa yazı altından yorum olarak olarak yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Kahuna 10 Mart 2017, 05:09

  Allah razı olsun kardeş. Bu konudaki en güzel verilmiş cevap.

  quman 13 Nisan 2017, 00:36

  Hay Allah razı olsun. Hiç bir yerde böyle adam gibi bir açıklama yok. Çok teşekkür ederim.

  Sikik 17 Ekim 2017, 23:54

  Teşekkürler hocam

  ali yılmaz zirek 26 Kasım 2017, 15:46

  çok teşekkürler kardeşim.bir de pc.ye format atmak zorunda kalırsak kütüphanedeki satın aldığım oyunlarımı nasıl ve nereye yedekleyeceğim.ben bu konularda acemiyim.yukardaki anlatımınız harika.benim gibi acemi biri bile C’den D’ye aktarma yaptıktan sonra

  Lordiz 26 Kasım 2017, 21:24

  @ali yılmaz zirek; Merhaba, rica ederim. Oyunlarınızı D klasörüne taşırsanız ve format işlemlerini sadece C üzerinde uygularsanız sorun çıkmaz. Ben o şekilde kullanıyorum ve format sonrası Steam kurduğumda D’deki oyunları tanıtma sorunu yaşamıyorum. Eğer yedekleme yapmak isterseniz Steam kütüphanesinde bir oyunun adında sağ tıklayıp özelliklere gidin, orada yedekleme seçeneğini kullanarak yedeği D’ye veya usb belleğe aktarın. Geri yükleme yaparken Steam uygulamasında sol üst Steam menüsünden Yedekle ve Geri Yükle seçeneği ile geri yüklemeyi istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017