Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanos ya da kazıklı humma, gram-pozitif, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden ileri gelen, çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla belirginleşen toksik, ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır.

Toprakta yaşayan Clostridium tetani, derideki bir yara, çizik vb (portantre) aracılığıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, kuluçka süresi 8-16 gündür. Tetanos hastalığı bu kuluçka döneminden sonra çene kasılmasıyla ortaya çıkar ve bu kasılma tüm vücuda yayılır. Tetanos aşısı yapılmazsa tetanos hastalığına yakalanan kişi ölebilir.

Dikkat! Bazı uzmanlar tetanos hastalığının sadece paslı obje yaralanmalarından değil, genel çizik ve yaralanmalardan da ortaya çıkabileceğini, bu sebeple düzenli olarak (her 5-10 yılda bir) aşı olunmasını öneriyorlar.

Bu nedenle tetanos aşısı, vakadan sonra ilk 24 saat içinde mutlaka yaptırılmalıdır. Vaka dışında ise tetanos aşısını 10 yılda bir yaptırmanız sizi koruyacaktır. Özellikle paslanmış metallerin neden olduğu hafif yaralanma olaylarında dahi hastaneye başvurmak çok önemlidir.

Korunmak için; 

– Paslı yüzeylere temas etmemek,
– Yaraların antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi,
– Kapalı ortam oluşturabilecek yaraların oksijenli su ile dezenfekte edilmesi,
– Tetanos aşısı olmak gerekmektedir.

Not: Tetanos aşısı sol veya sağ omuzdan yapılır, aşı olmak için aç yada tok olmanız önemli değildir. Aşıdan sonra 2 gün duş almamalısınız. Bazı bünyelerde aşıdan sonra 1-2 gün kas ağrıları görülebilir. Ve eğer olay yeniyken hastanenin Acil servisine giderseniz ücretsiz olarak iğnenizi yaptırabilirsiniz. Eczanelerde iğne fiyatı 15-30 TL aralığında değişebilir.

Aşının Koruyuculuğu; Aşının en etkili olduğu dönem ilk beş yıldır. Bu süre zarfında aşının hastalıklara karşı daha fazla dirençli olduğu, beş yıl sonrasında ise bu etkinin azaldığı görülmektedir.

Tetanos belirtileri;

 • Çene Kası Sertleşmesi: Tetanosda genel olarak ilk belirti, çeneyi kontrol eden kaslarda spazmlar oluşmasıdır. Spazm sırasında kaslar katıdır ve çene kapalı şekilde sıkıca kilitlenir. Çene kaslarında ki kasılmalar sebebiyle salya akması tetanos belirtilerinden biridir.
 • Boyun Sertleşmesi: Tetanos zehri vücutta aşağı doğru indikçe diğer organlarda tetanos belirtileri göstermeye başlar mesela; çene ve yüz spazmlarını boyun sertleşmesi izler.
 • Yutkunma Zorluğu: Boyun sertleşmesinden kısa bir süre sonra yutkunma zorlukları tetanos belirtisi olarak baş gösterebilir. Yutkunmayla ilgili kaslardaki spazmlar yutkunma için gerekli bu işbirliğini bozduğu için yutkunma zorlukları baş gösterir.
 • Solunumda meydana gelen güçlükler
 • Ateşle birlikte terleme ve baş ağrısı
 • Yüzdeki Spazmlar: Yüzde oluşan spazmlar da yine tetanosun erken dönem belirtileri arasındadır. Çene kaslarındaki spazmlarla aşağı yukarı aynı anda başlar. Yüzdeki kas spazmları doğal olmayan yüz ifadelerine yol açar. Ağız çevresindeki spazmlar kişinin yüzünde tuhaf bir gülümseme ifadesi oluşmasına neden olabilir.
 • Genellikle midede gerçekleşen istemsiz ağrılı kasılmalar
 • Tansiyon yükselmesi ve yüksek kalp hızı
 • Vücudun genelinde ağrılı kas tutulmaları ve idrar tutamama

Merak Edilen: Hamilelikte tetanos aşısı aç karnına mı yapılır? Tok karnına mı yapılır?

Sorunuzun Cevabı: Aç yada tok olmanız fark etmez.

facebook share twittershare

  Nuray 07 Temmuz 2018, 03:32

  Bu akşam yol kenarında yürürken kızımın kolunu ne olduğunu bilmediğimiz bi şey çizmiş. Biraz kanadı. 13 yaşında ve en son ne zaman tetanoz olduğunu bilmiyorum. Doktora gitmeli miyiz?

  emre 07 Temmuz 2018, 05:26

  evdeki mobilyayı taşırken belki biraz tozlu molbilya demiri farkında olmadan ayak bileğimi1cm felan sıyırmış 1-2gün sonra farkettim en son aşıyı da 8.sınıfta felan olmuştuk sanırım ve şuan 21yaşındayım doktora gitsem mi emin olamadım

  Lordiz 07 Temmuz 2018, 14:51

  @Nuray; Merhaba, geçmiş olsun. Gül dikeni de olabilir paslı bir telde olabilir. Ben aşı yaptırmanızı öneririm.

  @emre; Merhaba, size de geçmiş olsun. Ev eşyaları genelde temiz ortamlarda olduğundan sorun çıkacağını sanmam ama işinizi sağlama alın ve bence aşı yaptırın.

  Süleyman 08 Temmuz 2018, 14:58

  Merhaba 8 gün ve 4 gün önce kolumda ve parmağımda metal çizikleri oldu hastalık belirtisi yok. En son 2012 de aşı olmuştum tekrar aşı olmalımıyım? Aile hekimine gitsem vururlarmı?

  Lordiz 08 Temmuz 2018, 19:00

  @Süleyman; Merhaba, geçmiş olsun. Bakteride kuluçka süresi 8-16 gün arası oluyor. Belki sorun çıkmayacaktır ama yinede belirtileri takip etmenizde yarar var. İçiniz rahat etmiyorsa aile hekiminden, eczanelerden yada devlet hastanesine giderek aşı yaptırabilirsiniz. Belki soğuk zincir kaynaklı sağlık ocağı aşı yapmayabilir ama normal şartlarda yapıyorlar diye biliyorum.

  Cem 14 Temmuz 2018, 08:12

  Merhaba, cımbızla kıl alırken kıl kökünün olduğu yer çok az kanadı, cımbız paslıydı bir şey olur mu?

  Lordiz 14 Temmuz 2018, 22:23

  @Cem; Merhaba. Cımbız muhtemelen kirli ortamda tutulmadığından sorun olacağını düşünmüyorum.

  zeynep i. 21 Temmuz 2018, 14:43

  merhaba komşumuzun köpeği yemeğini almama sinirilenip parmağımı ısırdı. tırnak etimin olduğu alan 1 damla bile olmayacak şekilde kanadı gibi, daha doğrusu deri kalktı. bunun haricinde de sadece çizik oluştu kanama vs yok. köpeğin veterineriyle iletişime geçtik aşılarının tam olduğunu kanama yoksa tetanoza da gerek olmayacağını söyledi. ısırma anında hemen yıkayıp kolonya ile temizledim. sizce aşıya gerek var mı? olay birkaç saat önce oldu.

  Lordiz 21 Temmuz 2018, 20:25

  @zeynep i ; Merhaba, geçmiş olsun. Tetanos mu yoksa kuduz aşısı mı diyorsunuz? Köpeğin aşısı tam ise sorun olmayacaktır ama siz yinede bir doktora sorun.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018