Şu anda Görüntülemektesiniz;  Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanos ya da kazıklı humma, gram-pozitif, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden ileri gelen, çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla belirginleşen toksik, ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır.

Toprakta yaşayan Clostridium tetani, derideki bir yara, çizik vb (portantre) aracılığıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, kuluçka süresi 8-16 gündür. Tetanoz hastalığı bu kuluçka döneminden sonra çene kasılmasıyla ortaya çıkar ve bu kasılma tüm vücuda yayılır. Tetanoz aşısı yapılmazsa tetanoz hastalığına yakalanan kişi ölebilir.

Bu nedenle tetanoz aşısı, vakadan sonra ilk 24 saat içinde mutlaka yaptırılmalıdır. Vaka dışında ise tetanoz aşısını 10 yılda bir yaptırmanız sizi koruyacaktır. Özellikle paslanmış metallerin neden olduğu hafif yaralanma olaylarında dahi hastaneye başvurmak çok önemlidir.

Korunmak için; 
– Paslı yüzeylere temas etmemek,
– Yaraların antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi,
– Kapalı ortam oluşturabilecek yaraların oksijenli su ile dezenfekte edilmesi,
– Tetanos aşısı olmak gerekmektedir.

(Not: Tetanoz aşısı sol veya sağ omuzdan yapılır, aşı olmak için aç yada tok olmanız önemli değildir. Aşıdan sonra 2 gün duş almamalısınız. Bazı bünyelerde aşıdan sonra 1-2 gün kas ağrıları görülebilir. Ve eğer olay yeniyken hastanenin Acil servisine giderseniz ücretsiz olarak iğnenizi yaptırabilirsiniz. Eczanelerde iğne fiyatı 15-30 TL aralığında değişebilir.)

facebook share twittershare

  emin 09 Ekim 2016, 23:28

  merhaba ben 8.sınıfa gidiyorum.tetenozdan çookkk korkuyorum acıtıyormu acaba yardım edin lütfenn yaron aşı olacazz

  Lordiz 10 Ekim 2016, 22:59

  @emin; Merhaba kardeşim. Muhtemelen çoktan aşı olmuşsundur ama ben diğer ziyaretçiler içinde yazayım; Tetanoz aşısının dozuna göre bir veya birkaç haftaya kadar kolda ağrı yapabilir. Ancak okul zamanında yapılan tetanoz aşıları karma olabiliyor. Bu durumda dozu fazla olmayacağından ağrı yapmayacaktır.

  Yorumcu 20 Ekim 2016, 22:01

  aşıyı kaç yılda bir yaptırmalıyız

  Lordiz 21 Ekim 2016, 18:41

  @Yorumcu; Sorunuzun cevabı yazımda mevcut.

  Bekir 18 Kasım 2016, 00:27

  8. Sınıfta yani 4 yıl önce aşı oldum. Bugün elim hafif kesildi. Aşı olmalımıyım

  Lordiz 19 Kasım 2016, 15:36

  @Bekir; 4 yıl önce yapılan aşının 10 yıl koruyuculuğu varsa (1 kerelik denilen aşılardan değilse) gerek yok. Bence içiniz rahat etmiyorsa aşı yaptırmalısınız ama bunuda elinizdeki kesiğin derecesi belirler. Doktora danışmalısınız.

  Sevilay 14 Ocak 2017, 19:44

  Mrb ben bu yil.haziran ayinda asi vuruldum.tetonoz tek asi bugunde elimi igne cizdi eti kesti cok kanadi pasli sanirim.doktorada gittim.doktot gerek yok.dedi fakat huzursuzum.sizce bir problem.cikarmi ve tek.dozluk.asinin 1 yil korudugunu soyledi.parmagim.cok agriyor ve koluma vuruyor..

  Lordiz 15 Ocak 2017, 01:11

  @Sevilay; Merhaba. Doktor gerek yok dediyse korkmanıza gerek yok. Zaten kendiniz söylüyorsunuz, Haziran ayında aşı olmuşsunuz. Kolunuza vuran ağrı kağıt kesiğinde olduğu gibi yara kaynaklıdır. 1-2 güne geçer.

  Eda 17 Ocak 2017, 19:49

  Dün sabah annemin elinde yara bandi gordum ne oldu dedim buzdolabini silerlen altindaki demir cizdi dedi. ilk dediginde aklim calismadi bugun geldi aklima tatanoz olmasi gerektigi.24 saat gecti simdi ne yapmaiz gerek en yakin hastane bi uni arastirma hastanesi ne zaman gitsem yeni doktorlar oluyo acilde. Simdi daha cok korkuyorum yanlis tedavi yada cok gecikmis olmaktan.

  Lordiz 18 Ocak 2017, 00:09

  @Eda; Merhaba, geçmiş olsun. Buzdolabındaki demirin çizmesiyle tetanoz olacağını düşünmüyorum ama çok ciddi bir yaralanma olduysa tedbirli olmak gerek. Diğer konu; Hastaneye giderseniz yanlış tedavi olmaz, sadece tetanoz aşısı yapacaklar. Ancak birkaç hafta kolu/omzunda ağrı yapacaktır korkmasın.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.

Reklamlar
 

Son Yazılar

Son Yorumlar
 • Lordiz @mustafa0634; Kimseye ücret ödemenize gerek yok. Gta5'e araba eklemek çok kolay. …

 • Lordiz @paradoks; Rica ederim. Gecikme olayı söylediğim gibi kablosuz bağlantıdan …

 • Lordiz @Eda; Merhaba, geçmiş olsun. Buzdolabındaki demirin çizmesiyle tetanoz olacağını …

 • Tgb Samsung telefonumda screen mir. Ozelligi var lg samart tv baglamaya calisinca intel …

 • mustafa0634 ben bilgisayarıma türk arabaları yüklemek istiyorum ücreti ne ise verecem yardımcı …

Unutulmaz
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Lordiz.com v1 © 2016