Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanos ya da kazıklı humma, gram-pozitif, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden ileri gelen, çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla belirginleşen toksik, ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır.

Toprakta yaşayan Clostridium tetani, derideki bir yara, çizik vb (portantre) aracılığıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, kuluçka süresi 8-16 gündür. Tetanoz hastalığı bu kuluçka döneminden sonra çene kasılmasıyla ortaya çıkar ve bu kasılma tüm vücuda yayılır. Tetanoz aşısı yapılmazsa tetanoz hastalığına yakalanan kişi ölebilir.

Bu nedenle tetanoz aşısı, vakadan sonra ilk 24 saat içinde mutlaka yaptırılmalıdır. Vaka dışında ise tetanoz aşısını 10 yılda bir yaptırmanız sizi koruyacaktır. Özellikle paslanmış metallerin neden olduğu hafif yaralanma olaylarında dahi hastaneye başvurmak çok önemlidir.

Korunmak için; 

– Paslı yüzeylere temas etmemek,
– Yaraların antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi,
– Kapalı ortam oluşturabilecek yaraların oksijenli su ile dezenfekte edilmesi,
– Tetanos aşısı olmak gerekmektedir.

(Not: Tetanoz aşısı sol veya sağ omuzdan yapılır, aşı olmak için aç yada tok olmanız önemli değildir. Aşıdan sonra 2 gün duş almamalısınız. Bazı bünyelerde aşıdan sonra 1-2 gün kas ağrıları görülebilir. Ve eğer olay yeniyken hastanenin Acil servisine giderseniz ücretsiz olarak iğnenizi yaptırabilirsiniz. Eczanelerde iğne fiyatı 15-30 TL aralığında değişebilir.)

facebook share twittershare

  Lordiz 26 Mart 2017, 22:33

  @Zeynep Kara; Merhaba, geçmiş olsun. Paslı tel ve epey kanadı diyorsunuz. 24 saatin son dakikasını beklememenizi öneririm. Ama imkan yoksa en azından bir doktor, hastane ile iletişime geçip bilgi alın.

  Canan 26 Temmuz 2017, 22:27

  Merhaba yaklaşık 10 gün önce elime çengelli iğne battı. Biraz paslıydı, ilaç alerjisi de yaşadığım için o dönemde aşı olmaya korkttum. 11gün sonra doktora gittim doktor ne olur ne olmaz diye aşı yaptırdı. Sizce aşı olası bir tetanoz bakterisinin vücutta olması durumunda etkili olur mu? Ya da 11 gün sonra yapılan aşı etkili olur mu? Kan testini devlet hastaneleri yapıyor mu ? Teşekkür ederim şimdiden.

  Lordiz 28 Temmuz 2017, 15:52

  @Canan; Merhaba, geçmiş olsun. Her paslı metalden bakteri kapacak değiliz ama tedbirli olmak gerekiyor. 11 gün geç değil bakteri varsa etkisi olacaktır. Kan testini tabi ki devlet ve özel tüm hastaneler yaparlar. Hatta sağlık ocakları da sanırım kan testi yapıyor.

  hatice göğebakan 01 Ağustos 2017, 23:40

  Dun ayak parmagimi pasli demir derisini kaldiracak kadar kesti.kan bayagi akti.6 saat sonra tetanos asisu yaptirdim.korkmali miyim

  Lordiz 03 Ağustos 2017, 19:29

  @hatice göğebakan; Merhaba, geçmiş olsun. Korkmanıza gerek yok.

  Ben 05 Ağustos 2017, 00:42

  Merhabalar, ilk olarak bugün bacağımı mangalın köşesine sürttüm. Ama derin veya büyük değil. Normal bir kesik gibiydi. Bişey olmayacağını düşündüğüm için kimseye bir şey söyleme gereği duymadım ve ne yazık ki aklıma kolonya vs. İle temizlemek gelmedi. Ama çok korktum, korkuyorum. Annem 4 yıl önce aşı olduğumu söyledi. 24 saat geçse de hastaneye gideceğiz. Korkmalı mıyım?

  Lordiz 05 Ağustos 2017, 14:30

  @Ben; Merhaba, geçmiş olsun. Yara ne durumda bilmiyorum ama ufak bir çizik ise korkmanıza gerek yok. 4 yıl öncede aşı olmuşsunuz zaten.

  Afet 05 Ağustos 2017, 23:53

  Paslı makasla kıllarımı kestim en son 8.sınıfta aşı oldum korkuyorum birşey olur mu

  Sadik arslan 08 Ağustos 2017, 21:38

  Tetanoz asisi olmustum okuldayken bir daha olmadim olmam gerekiyor mu aceba uzun zaman oldu cvp larinizi bekliyorum

  Lordiz 10 Ağustos 2017, 20:12

  @Afet; Yaralanma olmadıysa kıl kestiniz diye tetanoz olmazsınız.

  @Sadik arslan; Yakın zamanda bir yaralanma olmadıysa sorun olmaz. Ancak bir yaralanma olursa hemen aşı olmanız gerekir. İşi sağlama alayım derseniz istediğiniz zaman aşı olabilirsiniz. Aşının süresi boyunca gelecek tehditlerden korunmuş olursunuz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017