Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanos ya da kazıklı humma, gram-pozitif, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden ileri gelen, çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla belirginleşen toksik, ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır.

Toprakta yaşayan Clostridium tetani, derideki bir yara, çizik vb (portantre) aracılığıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, kuluçka süresi 8-16 gündür. Tetanoz hastalığı bu kuluçka döneminden sonra çene kasılmasıyla ortaya çıkar ve bu kasılma tüm vücuda yayılır. Tetanoz aşısı yapılmazsa tetanoz hastalığına yakalanan kişi ölebilir.

Bu nedenle tetanoz aşısı, vakadan sonra ilk 24 saat içinde mutlaka yaptırılmalıdır. Vaka dışında ise tetanoz aşısını 10 yılda bir yaptırmanız sizi koruyacaktır. Özellikle paslanmış metallerin neden olduğu hafif yaralanma olaylarında dahi hastaneye başvurmak çok önemlidir.

Korunmak için; 

– Paslı yüzeylere temas etmemek,
– Yaraların antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi,
– Kapalı ortam oluşturabilecek yaraların oksijenli su ile dezenfekte edilmesi,
– Tetanos aşısı olmak gerekmektedir.

(Not: Tetanoz aşısı sol veya sağ omuzdan yapılır, aşı olmak için aç yada tok olmanız önemli değildir. Aşıdan sonra 2 gün duş almamalısınız. Bazı bünyelerde aşıdan sonra 1-2 gün kas ağrıları görülebilir. Ve eğer olay yeniyken hastanenin Acil servisine giderseniz ücretsiz olarak iğnenizi yaptırabilirsiniz. Eczanelerde iğne fiyatı 15-30 TL aralığında değişebilir.)

facebook share twittershare

  alican 18 Ağustos 2017, 00:21

  Hocam ayağıma saat 5 de paslı bı çivi battı ama çok az bir kan geldi sinek ısırığı kadar asi önceden olmadim ilkokulda oldumu bilmiyorum 18 yasindayim ayağım çok az şişti sizce yarın asi yapsam geç olur mu

  Lordiz 22 Ağustos 2017, 17:17

  @alican; Geçmiş olsun. Sizin durum için bir şey söyleyemem. Belki sorun çıkmayacaktır ama en kısa zamanda aşı yaptırmanız da yarar var.

  Erdem 28 Ağustos 2017, 02:18

  Merhaba,
  Boynumun arkasindaki kaslardaki sıkışmaya bağlı olarak beynime giden damarlardan geçen kan akışının azalmasıyla oluşan sersemligin asıl sebebinin bundan kaynaklandığını düşünüyorum.

  Lordiz 29 Ağustos 2017, 23:15

  @Erdem; Merhaba, geçmiş olsun. Rahatsızlığınız varsa vakit kaybetmeden sağlık kurumuna gidin. Belki boyun fıtığı yada sinir zedelenmesi de olabilir.

  Emine 06 Eylül 2017, 13:51

  Merhaba,

  Bir saat once metrobus duraginda demir cop kutusuna takilip bacagimi yaraladim, tetanoz asisi yaptirmam gerekir mi? Yuzey pasli gibi gorunmuyordu ama emin olamiyorum tabii. Sadece solusyon ile temizlesem olur mu?

  Furkan aydoğdu 10 Eylül 2017, 22:46

  Ayağıma passız az bir şey civi girdi sıkıntı olurmu.

  Lordiz 11 Eylül 2017, 20:56

  @Emine; Merhaba, geçmiş olsun. Eğer derin bir kesik yoksa muhtemelen sorun çıkmaz fakat içiniz rahat etmeyebilir. O sebeple karar size kalmış. Devamlı aklınıza gelip korkacaksanız ve yakın zamanda aşı yaptırmadıysanız, aşı yaptırmanızı öneririm.

  @Furkan aydoğdu; Merhaba. Pas yoksa sorun olmaz. Bıçak kesiğiyle aynı durum. Ama yinede karar sizin. İçiniz rahat etmez ise aşı yaptırabilirsiniz.

  Ramazan 13 Eylül 2017, 18:25

  Merhaba az önce (iki saat önce) ayağımı demir çizdi. Çok az kat aktı. En son 2013 te tetanoz aşısı olmuştum. Tekrar olmama gerek var mı.

  Lordiz 19 Eylül 2017, 00:17

  @Ramazan; Merhaba, geçmiş olsun. Aşınızın etkisi 5-10 yıl ise aşı yaptırmanıza gerek yok. 1 yıllık aşılarda var diyorlar ama aşı olurken aklımıza gelip de etki süresini sormuyoruz. İçiniz rahat etmiyorsa tekrar aşı yaptırabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017