Şu anda Görüntülemektesiniz;  Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?
Tarih: 
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanos ya da kazıklı humma, gram-pozitif, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden ileri gelen, çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla belirginleşen toksik, ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır.

Toprakta yaşayan Clostridium tetani, derideki bir yara, çizik vb (portantre) aracılığıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, kuluçka süresi 8-16 gündür. Tetanoz hastalığı bu kuluçka döneminden sonra çene kasılmasıyla ortaya çıkar ve bu kasılma tüm vücuda yayılır. Tetanoz aşısı yapılmazsa tetanoz hastalığına yakalanan kişi ölebilir.

Bu nedenle tetanoz aşısı, vakadan sonra ilk 24 saat içinde mutlaka yaptırılmalıdır. Vaka dışında ise tetanoz aşısını 10 yılda bir yaptırmanız sizi koruyacaktır. Özellikle paslanmış metallerin neden olduğu hafif yaralanma olaylarında dahi hastaneye başvurmak çok önemlidir.

Korunmak için; 

– Paslı yüzeylere temas etmemek,
– Yaraların antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi,
– Kapalı ortam oluşturabilecek yaraların oksijenli su ile dezenfekte edilmesi,
– Tetanos aşısı olmak gerekmektedir.

(Not: Tetanoz aşısı sol veya sağ omuzdan yapılır, aşı olmak için aç yada tok olmanız önemli değildir. Aşıdan sonra 2 gün duş almamalısınız. Bazı bünyelerde aşıdan sonra 1-2 gün kas ağrıları görülebilir. Ve eğer olay yeniyken hastanenin Acil servisine giderseniz ücretsiz olarak iğnenizi yaptırabilirsiniz. Eczanelerde iğne fiyatı 15-30 TL aralığında değişebilir.)

facebook share twittershare

  Lordiz 06 Mart 2017, 01:08

  @Öznur; Merhaba, geçmiş olsun. Birinci sınıftaki aşının geçerlilik süresini öğretmenlerinden yada okul müdüründen sorarsanız iyi olur. Bazı aşılar 1 yıl etkili, bazısı 5-10 yıl etkili oluyor. Aşı etkisi 1 süreli ise veya içiniz rahat etmez ise doktora önce danışarak ardından tekrar aşı yaptırabilirsiniz. Ama önce bilgi almanız şart.

  Alperen 08 Mart 2017, 21:06

  Merhaba tetanoz aşısı hastalık bulaştıktan sonra kuluçka döneminde yapılırsa yinede panzehir etkisi görürmü ben elimi demirle kesmiştim 2 gün boyunca hiç bişey olmadı sonra içim rahat etmedi diye gidip vuruldum acaba geç kalmışmıyımdır cevap verirseniz çok sevinirim stres yaptım iyice

  Lordiz 09 Mart 2017, 02:39

  @Alperen; Merhaba, geçmiş olsun. Enfeksiyon kaptığınıza dair belirtiler, rahatsızlıklar var mı? Herhangi bir belirti yoksa muhtemelen enfeksiyon kapmamışsınızdır. Yinede doktora gidip durumu anlatmanız rahat olmanız açısından, önlem olması açısından iyi olur.

  Alperen 10 Mart 2017, 17:27

  @Lordiz Sadece aşıdan sonra ağrılarım oldu aşı olalı 10 gün oldu hafif ağrılar var ve çene kaslarımda ağrıyo ama sanırım aşının yan etkileri diye düşünüyorum yada 20 lik diş belirtileride olabilir o yüzden stres yaptım psikolojik olarakta olabilir en son 14 yaşında 8.sinifta vuruldum yaşım suan 19 doktor ilk basta 5 sene olmus daha gerek yok dedi benim icim rahat etmedi diye gidip vuruldum ama yine tedirginim bu aşının etkisi 5 yıl geçince hemen bitiyormu mesela 6 yıl falan olunca etkisi kayboluyormu.

  Lordiz 10 Mart 2017, 18:26

  @Alperen; Aslında her paslı tel, çivi, demir bize enfeksiyon bulaştıracak diye birşey yok. Ancak bunu piyango gibi düşünürsek önlem olması açısından tetanoz aşısı olmamız gerekiyor. Aynısı kediler, köpeklerde de geçerli. Her kedi, köpek cırmaladığında, ısırdığında kuduz olmuyoruz çünkü bu hayvanlarda kuduz mikrobu olacak ki bize bulaşsın. Aşıları tam hayvanlar risk yaratmıyor fakat yinede hayvan ısırdığında içimiz rahat etmezse aşımızı oluyoruz.

  Tetanoz aşısında neredeyse 1 ayı bulan kol ve omuz ağrısı olabiliyor. Çenedeki ağrı stres yaptığınızdan, gerildiğiniz içinde olabilir, dişlerle alakalı önceden sorun varsa bununla alakalı da olabilir.

  Olayın üzerinden sanırım 48 saatten fazla bir zaman geçti ve bu süreçte enfeksiyon belirtileri görmüyorsanız bence sorun yok. Ama yinede sizi korkutan birşey olursa hemen doktora gitmenizi öneririm.

  Alperen 10 Mart 2017, 19:24

  Verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim birazda olsa rahatlattiniz beni bana gorede stres yaptim ondan dolayida olmus olabilir tetanos belirtilerine baktigimda bi kac tanesi kendime uyuyodu ondan dolayi iyice tedirgin olmustum tam 2 gun fln gecti gidip vuruldum tetanoz aşısı panzehir etkisi görmüştür sanirim cunku doktor ilk gittigimde gerek yok dedi ben 2-3 saat sonra gidip icim rahat etmedi vurulsam olurmu dedigim icin vuruldum zaten aşı yan etkileri bagışıklıga göre degisiyormus bende yan etki yapmista olabilir buyuk ihtimalle bu aşı sadece 5 yılmı geçerli dedigim gibi 6 sene oldu diyelim etkisi bitiyormu tamamen 10 sene sonra tamamen bitiyor diye okumustum bi yerde

  Lordiz 11 Mart 2017, 20:49

  @Alperen; Rica ederim. Bazı aşılar 1 yıl, bazıları 5 yıl, bazıları 10 yıl etkili diyorlar. Önce onu bilmek gerek. Önceki aşının tesiri ne kadardı? Ama tam 5 yıl, tam 10 yıl olarak görmemek de gerek. 5 yıl 1825 gün ediyor. “1824. gün çivi battı ama beni korur” diyemeyiz en mantıklısı tekrar aşı olmak. Tabi vakanın durumu da önemli.

  çivili adam 12 Mart 2017, 10:16

  20 gün önce ayağıma çivi battı ancak çivi paslı değildi ben paslı bir tarafını görmedim kırık dolaplar vardı yani çivi suntaya veya ahşap birşeyeden düşmüş olabilir ve çivinin battığı yerde kanadı.
  20 gün geçmesine rağmen Tatenoz aşısı yaptırmadım.
  Ayağımın çivi batan kısmında ve etrafında ağrılar oluşmaya başladı aşı vs ne yapmam gerekli ? şimdiden yardımlarınız ve desteğiniz teşekkür ederim

  Lordiz 12 Mart 2017, 15:14

  @çivili adam; Merhaba, geçmiş olsun. Çivi paslı değilse enfeksiyon kapma riskiniz yok gibi birşey. Yara alan bölgedeki sızlama ve ağrılar gayet normal. Geçmişe dönük en son ne zaman tetanoz aşısı olduğunuzu düşünerek ileriye dönük önlem olması için aşı olabilirsiniz. Yada içiniz rahat etmiyorsa doktora gidip konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer enfeksiyon kapsaydınız 20 güne çoktan etkilerini yaşardınız.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.

Reklamlar
 

Son Yazılar

Son Yorumlar
 • Lordiz @sevgi; Ne yazık ki bu sorunun sebebi şimdilik bilinmiyor. Kendimde bu sorunu…

 • Lordiz @çivili adam; Merhaba, geçmiş olsun. Çivi paslı değilse enfeksiyon kapma riskiniz…

 • beykentli arkadaşlar ben iternetten okuyup yaptım şöyle sırasıyla uydu türksat42E transporeri…

 • sevgi 1 aydır hesabı donduramıyorum. Bütün sitelere baktım bir çözüm önerisi yok. Donmuyor.…

 • çivili adam 20 gün önce ayağıma çivi battı ancak çivi paslı değildi ben paslı bir tarafını görmedim…

Unutulmaz
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Lordiz.com v1 © 2016