Şu anda Görüntülemektesiniz;  Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıİletişimYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Tetanoz Aşısı Ne Zaman? Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanos ya da kazıklı humma, gram-pozitif, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden ileri gelen, çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla belirginleşen toksik, ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır.

Toprakta yaşayan Clostridium tetani, derideki bir yara, çizik vb (portantre) aracılığıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, kuluçka süresi 8-16 gündür. Tetanoz hastalığı bu kuluçka döneminden sonra çene kasılmasıyla ortaya çıkar ve bu kasılma tüm vücuda yayılır. Tetanoz aşısı yapılmazsa tetanoz hastalığına yakalanan kişi ölebilir.

Bu nedenle tetanoz aşısı, vakadan sonra ilk 24 saat içinde mutlaka yaptırılmalıdır. Vaka dışında ise tetanoz aşısını 10 yılda bir yaptırmanız sizi koruyacaktır. Özellikle paslanmış metallerin neden olduğu hafif yaralanma olaylarında dahi hastaneye başvurmak çok önemlidir.

Korunmak için; 
– Paslı yüzeylere temas etmemek,
– Yaraların antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi,
– Kapalı ortam oluşturabilecek yaraların oksijenli su ile dezenfekte edilmesi,
– Tetanos aşısı olmak gerekmektedir.

(Not: Tetanoz aşısı sol veya sağ omuzdan yapılır, aşı olmak için aç yada tok olmanız önemli değildir. Aşıdan sonra 2 gün duş almamalısınız. Bazı bünyelerde aşıdan sonra 1-2 gün kas ağrıları görülebilir. Ve eğer olay yeniyken hastanenin Acil servisine giderseniz ücretsiz olarak iğnenizi yaptırabilirsiniz. Eczanelerde iğne fiyatı 15-30 TL aralığında değişebilir.)

facebook share twittershare

  emin 09 Ekim 2016, 23:28

  merhaba ben 8.sınıfa gidiyorum.tetenozdan çookkk korkuyorum acıtıyormu acaba yardım edin lütfenn yaron aşı olacazz

  Lordiz 10 Ekim 2016, 22:59

  @emin; Merhaba kardeşim. Muhtemelen çoktan aşı olmuşsundur ama ben diğer ziyaretçiler içinde yazayım; Tetanoz aşısının dozuna göre bir veya birkaç haftaya kadar kolda ağrı yapabilir. Ancak okul zamanında yapılan tetanoz aşıları karma olabiliyor. Bu durumda dozu fazla olmayacağından ağrı yapmayacaktır.

  Yorumcu 20 Ekim 2016, 22:01

  aşıyı kaç yılda bir yaptırmalıyız

  Lordiz 21 Ekim 2016, 18:41

  @Yorumcu; Sorunuzun cevabı yazımda mevcut.

  Bekir 18 Kasım 2016, 00:27

  8. Sınıfta yani 4 yıl önce aşı oldum. Bugün elim hafif kesildi. Aşı olmalımıyım

  Lordiz 19 Kasım 2016, 15:36

  @Bekir; 4 yıl önce yapılan aşının 10 yıl koruyuculuğu varsa (1 kerelik denilen aşılardan değilse) gerek yok. Bence içiniz rahat etmiyorsa aşı yaptırmalısınız ama bunuda elinizdeki kesiğin derecesi belirler. Doktora danışmalısınız.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


© 2016 Lordiz.com