Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

İnternet Bilgi İhbar Merkezi ihbarweb.org.tr

İnternet Bilgi İhbar Merkezi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından 4/ 5/2007 Tarihli ve 5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanununun 10. maddesinin 4. fıkrasının (d) bendi uyarınca kurulmuş bir web sitesi. İlgili web sitesinde yayınlanan 8 suçtan birini işleyen web sitesini veya siteleri ihbarweb.org sitesine girerek ilgili bağlantılardan şikayet edebiliyorsunuz..

İhbarweb.org sitesinde yayınlanan bu 8 suç nelerden oluşuyor?

 • İntihara Yönlendirme,
 • Çocukların Cinsel İstismarı,
 • Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,
 • Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,
 • Müstehcenlik,
 • Fuhuş,
 • Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,
 • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar

Yukarıdaki 8 suçtan birini veya birkaçını işlediğini düşündüğünüz siteleri ihbar web üzerinden edebiliyorsunuz. Ancak ihbarı yapmadan önce bu konuda kesinlik durumu önemli, keyfi olarak suç barındırmayan sitelerin ihbar edilmesi kamu görevlisini yanlış yönlendirme olacağı için emin olmadığınız konularda ihbarda bulunmamalısınız..

Eğer herhangi bir şikayetiniz varsa http://ihbarweb.org.tr/index.html bağlantısından siteye gidiyor ve altta yer alan 8 bağlantıdan uygun olana tıklıyorsunuz, bağlantıya tıkladığınızda açılan bilgi formunu doldurup gönderiyorsunuz.. Hepsi bu..

Ayrıca İnternet Bilgi İhbar Merkezine telefon ile 0312 586 55 00 numaralı hattan ulaşabiliyorsunuz..

İhbar Web haricinde TİB’e bağlı 2 site daha bulunmakta;

http://www.guvenliweb.org.tr 
http://www.guvenlicocuk.org.tr

Güvenli.web.tr adresinde İnterneti nasıl güvenli kullanacağınız ve anne babalara öneriler gibi önemli bilgiler yer alıyor..

BİREYSEL BAŞVURU İÇİN! // 5 NİSAN 2015

Vatandaşlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) sosyal medyada kişilik haklarını ihlal ettiğini düşündükleri içerikleri bildirebilecekler.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, sosyal medyada kişisel verileri paylaşılan kullanıcıların, ivedilikle ilgili şirketin yardım merkezine online ulaşması ve sorununu iletmesinin kolaylaştığını belirterek, “https://www.ihbarweb.org.tr/ohg/ adresinden başvuruda bulunan kişinin hukuksuz olduğunu iddia ettiği içerikle ilgili 24 saat içinde mahkeme kararı alması gerekmektedir” dedi.

Önce başvuru kılavuzunu okuyun:

https://www.ihbarweb.org.tr/ohg/

Sonra başvurunuzu yapın:

https://www.ihbarweb.org.tr/ohg/index.php

facebook share twittershare

  Lordiz 25 Şubat 2016, 22:52

  @Burak yavuz; Merhaba. Yazının sonundaki bağlantıdan şikayeti iletebilirsiniz ancak Facebook içinde olan durumlar için önce Facebook’a şikayet etmeniz daha mantıklı.

  https://www.facebook.com/help/263149623790594/

  mahmut yilmaz 07 Mart 2016, 17:17

  Siteye giremiyorum güvenli değil diyor. Ihbarwebe

  Lordiz 07 Mart 2016, 18:36

  @mahmut yilmaz; Sitenin sadece SSL sertifikasında sorun var onun haricinde girilebiliyor. Tarayıcınızı değiştirmeniz yada virüs taramanız uyarı veriyorsa onu kapatmanız gerek.

  cigdem demirdag 19 Nisan 2016, 12:03

  Facebokk taki avataria ve stardoll oyunlarinda cocuklari cinsel istismar ediliyo 9 yaslarindaki cocuklari acik acik ic camasirini cikar …… agiza alinmiyacak seyler soyleniyo bu oyunlar kaldiriliyo biliyasa lutfen ilgilenirmisiniz

  Cenk 09 Eylül 2016, 23:20

  arkadas merhabalar bu web sitesinde kucuk kizlari calisip zorla fuhus yaptiryorlar sizlerden ricam bunu sikayet edermisiniz kadinlari zorla calistiyorlar

  Lordiz 10 Eylül 2016, 14:57

  @Cenk; Merhaba. Siteyi buraya yazarsanız bedavadan reklamını yapmış olursunuz. Şikayetler için yazıda verdiğim bağlantıları kullanmalısınız.

  Hakan 24 Mayıs 2017, 11:04

  Mrb iyi gunler internet dolandiriciliyla ilgili sikayette bulunmak istiyorum facebook yoluyla senetle taksitli para verilir basligi altinda ***** ****** finansbak hesabina dosya masrafi olarak 200 tl yatirin kredi verelim diye dolandiricilik yapmaktadir telefon numarasi 0553******* bununaradan dolandiricilik yapip madur olup kredi cekemeyen insanlari kredi vericem yalaniyla dolandirmaktadir gereginin yapulmasini arz ederim.

  Lordiz 24 Mayıs 2017, 13:51

  @Hakan; Merhaba. Şikayetinizi resimlerle detaylandırarak savcılık üzerinden iletmeniz gerekiyor. Bahsettiğiniz suç ihbarweb’in ilgi alanı dışında, dolandırıcılık kapsamında oluyor.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018