Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Ticari Elektronik İleti (Sms) Şikayet Sistemi

Bende dahil birçok kişinin rahatsız olduğu SMS ve Mail reklamları 1 Mayıs’tan itibaren yasaklanmıştı. Ama buna rağmen hala ‘bilgilendirme’ adı altında veya “mesaj almak istemiyorsanız mesaj gönderin” kurnazlığında reklam göndermeye devam eden şirketler var. İşte bu kurnazlardan kurtulmamız için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi” kuruldu. Rahatsız olduğunuz sms veya email göndereni bu sistem üzerinden şikayet ediyorsunuz ve bakanlık gerekli incelemeden sonra karşı tarafın cezasını kesiyor.

Sisteme şikayet kaydı için önce aşağıdaki adrese gidiyorsunuz,

https://tiss.gtb.gov.tr/

Daha sonra Tc kimlik numaranız, doğum yılı ve cep telefonu numaranız ile sisteme giriş yapıyorsunuz. (Bilgileri girip Giriş butonuna tıkladığınızda yazdığınız telefon numarasına 4 karakterli bir şifre gelecek, bu şifre ile oturum açmış olacaksınız. Her seferinde bu şifre değiştiğinden aynı adımları izleyeceksiniz.)

GÜNCELLEME: Haziran 2016 tarihi itibari ile sisteme giriş yapmak ve şikayette bulunmak için E-devlet şifresi zorunluluğu getirildi. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’den alabilirsiniz.

GÜNCELLEME2: 22 Aralık 2016 tarihi itibari ile tiss.gtb.gov.tr sistemi özel sms kodlarını kapsayacak şekilde güncellendi. Artık kod yer alan sms’ler için özel kodu girebileceğiniz bir bölüm mevcut. Ticari Elektronik İleti (Sms) Şikayet Sistemi Ticari Elektronik İleti (Sms) Şikayet Sistemi

Sisteme giriş yapabildiyseniz sol altta işlem menüsünü göreceksiniz, Şikayet kategoriniz hangisi ise o başlıktan şikayet formunu dolduracaksınız. Sms, sesli arama veya e-posta.. Daha sonrada şikayet durumunu aynı menüdeki takip bağlantısından kontrol edebileceksiniz.

Ticari Elektronik İleti (Sms) Şikayet Sistemi

Şikayetin geçerliliği ve doğru kontrolü için aşağıdaki resimde görünen hatta daha fazlasını içeren bir şikayet formu dolduracaksınız. Ayrıca ekran görüntüsü ekleme seçeneği de mevcut. Bu sayede gelen izinsiz mesajı doğrudan yetkililere iletebileceksiniz.

Ticari Elektronik İleti (Sms) Şikayet Sistemi

Sorularınız olursa yazı altından yorum gönderebilirsiniz.

>> Kısa Mesajların Sonundaki Kodlar Ne Anlama Geliyor? >> İstenmeyen Sms’leri Engelleme (Özel Kodlar ile)

facebook share twittershare

    911aile 16 Nisan 2016, 11:05

    VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER ÇOOK FAYDALI TEŞEKKÜRLER

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017