Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

Bir önceki modemim Datron RTA 1030‘un mefta olması sebebiyle yeni bir modem satın almak zorunda kaldım. Ve bir sürü modem seçeneği arasından, yeni teknolojiye sahip olduğu, usb desteği sunduğu için TP-Link TD-W8968’i tercih ettim. Çok kolay bir kurulum aşaması geçirdiğim modemi kolayca kurdum ve sorunsuz kullanmaya başladım. E tabi daha sonra modemin nasıl kurulduğunu da bilmeyenler, acemiler için detaylandırmak istedim. Bakalım modemimiz nasıl kuruluyor?..

1. Öncelikle modemi kutusundan çıkarıp, gerekli kablo bağlantılarını gerçekleştiriyoruz. Özellikle modemi ethernet kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. (İlk kurulum için ethernet kablosu şart. Daha sonra bu kabloyu söküp wifi ile internete bağlanabileceğiz.)

Kablo bağlantıları;

– Splitter aracılığı ile modemi telefon hattına bağlayın. – Adaptör ile tabikide modemi prize bağlayın. – Ethernet kablosu ile modemi bilgisayara bağlayın.

2. Modemin kutusundan çıkan yardımcı kurulum cd’sini bilgisayara takıp hızlı kurulumu gerçekleştirin. (Yada benim yaptığım gibi detaylı kurulum için yazıyı okumaya devam edin..)

Detaylı Kurulum:

– Modemimiz bilgisayara bağlıysa ve ışıkları yanıyorsa, internet tarayıcınızı açıp adres satırına 192.168.1.1 yazıp enter’layın.

– Modem giriş paneli karşınıza geldiyse kullanıcı adı ve şifre kısmına admin / admin yazıp giriş yapın. (Modem giriş ekranı gelmiyorsa aygıt yöneticisi altından ethernet bağdaştırıcısının etkin olup olmadığını kontrol edin. Bu konuda yardım gerekirse yorum yazın.)

– Modem menüsüne giriş yaptıysanız hemen sol taraftan Quick Setup‘a tıklayın. Açılan ekranda Next‘e tıklayın.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Yeni gelen ekranda size modemi nasıl kullanacağınız sorulur. İlk seçenek adsl modem, diğer seçenek 3g yönlendirici ve diğeri de wireless yönlendirici’dir. İlk seçeneği seçersek modeme giriş yapan internet bağlantısını wifi ile paylaştırmış, İkinci seçeneği seçersek modemin usb girişine takacağımız 3g internet modeminin bağlantısını wifi ile paylaştırmış, üçüncü seçeneği seçersek ise de başka bir modemden gelen interneti bu modemin kablosuz özelliği ile ortama dağıtmış oluruz.

Biz modemi, hattan gelen interneti dağıtmak için kullanacağımızdan ADSL Modem Router Mode‘u seçiyor, Next butonuna tıklıyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Next butonu ile gelen yeni ekranda, hiçbirşeyi değiştirmiyor tekrar Next‘e tıklıyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Ve yeni ekranda Adsl bağlantı tipi için PPPoE‘yi seçili bırakıp hemen Next diyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Şimdi geldik asıl önemli kısıma.. Yeni ekranda karşımıza adsl bağlantı bilgilerini soran bir bölüm geliyor. Burada username ve password kısımlarına hatasız olarak internet bağlantı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Eğer internet bağlantı bilgilerinizi bilmiyorsanız internet servis sağlayıcınızı (Ttnet, Smile, Superonline yada Doping neyse) aramanız ve bu bilgileri istemeniz gerekiyor.

Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi biliyorsanız buraya doğru olarak yazıyor Next butonuna tıklıyorsunuz. Ttnet kullanıcılarında kullanıcı adı genelde @ttnet diye bitiyor ttnet’den sonra birşey yazmıyoruz, @ işaretinden öncede servis kullanıcı adımızı ekliyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Next dedikten sonra karşımıza benimde henüz tam çözemediğim bir seçenek geliyor. Seçenekte internet ayarlarını 3g ile yedekleme tarzı birşey soruluyor. Sistem nasıl işliyor bilmediğimden tik koymadan direk Next diyorum. Siz burada kafanıza göre davranabilirsiniz. :))

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Geldik Wireless ayarlarına.. Modemin kablosuz özelliğini kullanacaksak Enable seçeneğine tik koyuyor, Wireless network name kısmına wireless görünür ağ adımızı yazıyor, Region‘da Turkey seçiyor, Channel‘ı otomatik (auto) de bırakıyor, kablosuz modunu 11bgn mixed seçiyor ve güvenlik kısmında da ilk seçenek olan WPA-PSK/WPA2-PSK (Recomended)‘ı seçiyoruz.

Son seçim ile wifi ağımızı şifrelemeye açmış oluyoruz. (Aksi halde ağımıza çevremizdeki herkes bağlanabileceğinden bunu kesinlikle seçmemiz gerekiyor.) Ve tabiki bu seçeneği seçince alt tarafta bulunan password başlıklı kutuya da güvenli bir wifi ağ şifresi girmemiz gerekiyor. (Şifreyi bilenler ağınıza bağlanabileceğinden şifreyi önce not defterine not etmenizi ve şifrede &, *, = gibi karakterler kullanmanızı özellikle öneriyorum.)

Herşey tamam ise Next‘e tıklıyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Ayarları neredeyse tamamladık. Karşınıza onay ekranı gelmiş olmalı. Bu ekranda gördüğünüz bilgileri onaylıyorsanız Save butonuna tıklayın.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Save butonu ile bilgileri onayladıktan sonra karşınıza kurulum statüsünü gösteren ekran gelmiş olmalı. Bu ekrandaki seçeneklerin hepsinde Success yazıyorsa işlemler başarılı demektir. Finish butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

(Eğer aşamalardan birinde hata mesajı varsa ayarları eksik veya hatalı yaptınız demektir. Baştan Quick Setup’a geçmeli, işlemleri doğru olarak tekrarlamalısınız.)

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

İşlem Tamam

Artık internetiniz aktif olmalı. İsterseniz yeni bir tarayıcı penceresinde Google sayfasını açmayı deneyebilir, interneti kontrol edebilirsiniz. Ve tabiki modemin Adsl ışığına bakarak da internetin geldiğini görebilirsiniz.

Aklınızda bulunsun!

– Modemi sürekli ethernet kablosu ile kullanacaksanız, wifi işinize yaramayacaksa modemin arkasındaki Wifi düğmesi ile wifi ağını kapatabilirsiniz. Böylelikle modem sadece kablolu modem işlevi görür.

Kullanım Modunu Değiştirme

– Modemi daha sonraları adsl paylaştırıcı olarak değil de 3g yönlendirici veya wireless yönlendirici olarak kullanmak isterseniz modem kurulum ekranında sol taraftan Operation Mode‘a tıklamalı ve oradan istediğiniz modu seçmelisiniz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

Modem Giriş Bilgilerini Değiştirme

– Modem kurulum menüsüne girmek için kullanılan şifre admin/admin’i değiştirmek, modem güvenliğini arttırmak istiyorsanız modem kurulum ekranında sol taraftan System Tools > Manage Control’a tıklamalı ve burada Account Management altından admin/admin kullanıcı adı ile şifresini değiştirmelisiniz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

Wireless Şifrelemesini Değiştirme

– Modem wifi ağ şifresini, şifreleme sistemini ve daha fazla detayı kontrol etmek istiyorsanız modem kurulum ekranında sol taraftan Wireless > Wireless Security‘e tıklamalı ve burada karşınıza çıkan seçeneklerden istediğiniz değişiklikleri yapmalısınız.

Unutmayın; Disable Wireless Security seçerseniz wifi ağı şifre korumasız herkese açık olur.

WPA/WPA2 – Personal (Recommended) bizim için en makul seçenektir. Bu seçenek altında da kablosuz bağlantı sorunları yaşamamak için WPA2-PSK ve AES seçili olmalıdır. AES seçtiğinizde de modeme bağlanacak cihazın kablosuz ayarlarından AES’in seçili olması yararınıza olur.

Wireless Password kısmına yeni bir şifre yazarak wifi ağ şifrenizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

Modemin daha pek çok özelliği var fakat hepsini henüz keşfedemedim. Özellikleri keşfettikçe sitemde paylaşmayı düşünüyorum. Eğer takıldığınız konu olursa veya modemin özellikleri ile ilgili paylaşmak istedikleriniz, yorum kısmından gönderebilirsiniz.

>> TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Yazılım Güncelleme

facebook share twittershare

  Aliakber 20 Ocak 2017, 17:47

  Abi bizimki tplink resetledik internet işığı yanmadi cozum varsa söylersin

  Lordiz 20 Ocak 2017, 20:31

  @Aliakber; Reset attıysanız yeniden kurulumunu yapacaksınız.

  Cenk 19 Şubat 2017, 00:26

  hocam merhaba. benim sorunum Modem Giriş Bilgilerini Değiştirme ile ilgili bölümde. az önce arayüze girmeyi denerken değiştirmiş olduğum kullanıcı adını kabul etmedi ve bende modemi sıfırlamak zorunda kaldım. ilk kez böyle bir şey oluyor ve şu anda da kullanıcı adı değiştirilemiyor sadece şifre değiştirebiliyorum yani admin yazarak girebiliyorum. bir fikriniz var mı? teşekkürler.

  Cenk 19 Şubat 2017, 00:33

  yani new user bölümü kaybolmuş sadece 3 seçenek var orada eski şifre, yeni şifreyi gir ve yeni şifreyi tekrarla bölümü var

  Lordiz 19 Şubat 2017, 00:37

  @Cenk; Merhaba. Modemi resetlediğinizde firmware sürümü değiştiyse bu sebeple kullanıcı kısmı kaybolmuş olabilir. Uzun zamandır modemle işim olmadığından şuan ki durumunu bilemiyorum. Zor bir şifre ayarlarsanız kullanıcı adını değiştirmeniz şart değil.

  Hasan 25 Temmuz 2017, 14:56

  Bizim modem ilk kez kurulcak.ev telefonu yok.bizim modem ILL bağlantısina sahipmiş.ev telefonu yerine hangi kabloyu takcaz bilgisayara nasıl bağlicaz.

  Lordiz 28 Temmuz 2017, 15:57

  @Hasan; Merhaba. Ev telefonu yoksa yalın internet abonesi olmuşsunuzdur. Yine telefon prizine takacağınız kabloyu modemdeki hat girişine bağlayacaksınız. Bilgisayar ile bağlantı içinde ya ethernet kablo kullanacaksınız yada wifi üzerinden bağlantı kuracaksınız.

  Nurcan 29 Temmuz 2017, 02:18

  Modemi resetledikten sonra telefonla tekrar kurulum yapılıyor mu yapıyorsa nasıl?

  Lordiz 01 Ağustos 2017, 00:21

  @Nurcan; Resetledikten sonra modemde wifi ağı olmayacağı için modemin arayüzüne giremezsiniz. Ethernet kablo gerekiyor. Ethernet kabloyu da telefona bağlayamazsınız. Bilgisayar şart.

  sena kılıç 27 Eylül 2017, 09:56

  ya ben bu modemin kurulumu için çok uğraştım. Servis sağlayıcım modem firmasına modem firması başka yerlere yönlendirdi. En son arakadaşım 11820 yi ara dedi. bende aradım 5dk modemi kurdular.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017