Şu anda Görüntülemektesiniz;  TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

Bir önceki modemim Datron RTA 1030'un mefta olması sebebiyle yeni bir modem satın almak zorunda kaldım. Ve bir sürü modem seçeneği arasından, yeni teknolojiye sahip olduğu, usb desteği sunduğu için TP-Link TD-W8968'i tercih ettim. Çok kolay bir kurulum aşaması geçirdiğim modemi kolayca kurdum ve sorunsuz kullanmaya başladım. E tabi daha sonra modemin nasıl kurulduğunu da bilmeyenler, acemiler için detaylandırmak istedim. Bakalım modemimiz nasıl kuruluyor?..

1. Öncelikle modemi kutusundan çıkarıp, gerekli kablo bağlantılarını gerçekleştiriyoruz. Özellikle modemi ethernet kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. (İlk kurulum için ethernet kablosu şart. Daha sonra bu kabloyu söküp wifi ile internete bağlanabileceğiz.)

Kablo bağlantıları;

– Splitter aracılığı ile modemi telefon hattına bağlayın.

– Adaptör ile tabikide modemi prize bağlayın. 

– Ethernet kablosu ile modemi bilgisayara bağlayın.

2. Modemin kutusundan çıkan yardımcı kurulum cd'sini bilgisayara takıp hızlı kurulumu gerçekleştirin. (Yada benim yaptığım gibi detaylı kurulum için yazıyı okumaya devam edin..)

Detaylı Kurulum:

– Modemimiz bilgisayara bağlıysa ve ışıkları yanıyorsa, internet tarayıcınızı açıp adres satırına 192.168.1.1 yazıp enter'layın. 

– Modem giriş paneli karşınıza geldiyse kullanıcı adı ve şifre kısmına admin / admin yazıp giriş yapın. (Modem giriş ekranı gelmiyorsa aygıt yöneticisi altından ethernet bağdaştırıcısının etkin olup olmadığını kontrol edin. Bu konuda yardım gerekirse yorum yazın.)

– Modem menüsüne giriş yaptıysanız hemen sol taraftan Quick Setup'a tıklayın. Açılan ekranda Next'e tıklayın.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Yeni gelen ekranda size modemi nasıl kullanacağınız sorulur. İlk seçenek adsl modem, diğer seçenek 3g yönlendirici ve diğeri de wireless yönlendirici'dir. İlk seçeneği seçersek modeme giriş yapan internet bağlantısını wifi ile paylaştırmış, İkinci seçeneği seçersek modemin usb girişine takacağımız 3g internet modeminin bağlantısını wifi ile paylaştırmış, üçüncü seçeneği seçersek ise de başka bir modemden gelen interneti bu modemin kablosuz özelliği ile ortama dağıtmış oluruz.

Biz modemi, hattan gelen interneti dağıtmak için kullanacağımızdan ADSL Modem Router Mode'u seçiyor, Next butonuna tıklıyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Next butonu ile gelen yeni ekranda, hiçbirşeyi değiştirmiyor tekrar Next'e tıklıyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Ve yeni ekranda Adsl bağlantı tipi için PPPoE'yi seçili bırakıp hemen Next diyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Şimdi geldik asıl önemli kısıma.. Yeni ekranda karşımıza adsl bağlantı bilgilerini soran bir bölüm geliyor. Burada username ve password kısımlarına hatasız olarak internet bağlantı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Eğer internet bağlantı bilgilerinizi bilmiyorsanız internet servis sağlayıcınızı (Ttnet, Smile, Superonline yada Doping neyse) aramanız ve bu bilgileri istemeniz gerekiyor. 

Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi biliyorsanız buraya doğru olarak yazıyor Next butonuna tıklıyorsunuz. Ttnet kullanıcılarında kullanıcı adı genelde @ttnet diye bitiyor ttnet'den sonra birşey yazmıyoruz, @ işaretinden öncede servis kullanıcı adımızı ekliyoruz. 

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Next dedikten sonra karşımıza benimde henüz tam çözemediğim bir seçenek geliyor. Seçenekte internet ayarlarını 3g ile yedekleme tarzı birşey soruluyor. Sistem nasıl işliyor bilmediğimden tik koymadan direk Next diyorum. Siz burada kafanıza göre davranabilirsiniz. :))

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Geldik Wireless ayarlarına.. Modemin kablosuz özelliğini kullanacaksak Enable seçeneğine tik koyuyor, Wireless network name kısmına wireless görünür ağ adımızı yazıyor, Region'da Turkey seçiyor, Channel'ı otomatik (auto) de bırakıyor, kablosuz modunu 11bgn mixed seçiyor ve güvenlik kısmında da ilk seçenek olan WPA-PSK/WPA2-PSK (Recomended)'ı seçiyoruz. 

Son seçim ile wifi ağımızı şifrelemeye açmış oluyoruz. (Aksi halde ağımıza çevremizdeki herkes bağlanabileceğinden bunu kesinlikle seçmemiz gerekiyor.) Ve tabiki bu seçeneği seçince alt tarafta bulunan password başlıklı kutuya da güvenli bir wifi ağ şifresi girmemiz gerekiyor. (Şifreyi bilenler ağınıza bağlanabileceğinden şifreyi önce not defterine not etmenizi ve şifrede &, *, = gibi karakterler kullanmanızı özellikle öneriyorum.)

Herşey tamam ise Next'e tıklıyoruz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Ayarları neredeyse tamamladık. Karşınıza onay ekranı gelmiş olmalı. Bu ekranda gördüğünüz bilgileri onaylıyorsanız Save butonuna tıklayın.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

– Save butonu ile bilgileri onayladıktan sonra karşınıza kurulum statüsünü gösteren ekran gelmiş olmalı. Bu ekrandaki seçeneklerin hepsinde Success yazıyorsa işlemler başarılı demektir. Finish butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

(Eğer aşamalardan birinde hata mesajı varsa ayarları eksik veya hatalı yaptınız demektir. Baştan Quick Setup'a geçmeli, işlemleri doğru olarak tekrarlamalısınız.)

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

İşlem Tamam

Artık internetiniz aktif olmalı. İsterseniz yeni bir tarayıcı penceresinde Google sayfasını açmayı deneyebilir, interneti kontrol edebilirsiniz. Ve tabiki modemin Adsl ışığına bakarak da internetin geldiğini görebilirsiniz.

Aklınızda bulunsun!

– Modemi sürekli ethernet kablosu ile kullanacaksanız, wifi işinize yaramayacaksa modemin arkasındaki Wifi düğmesi ile wifi ağını kapatabilirsiniz. Böylelikle modem sadece kablolu modem işlevi görür. 

Kullanım Modunu Değiştirme

– Modemi daha sonraları adsl paylaştırıcı olarak değil de 3g yönlendirici veya wireless yönlendirici olarak kullanmak isterseniz modem kurulum ekranında sol taraftan Operation Mode'a tıklamalı ve oradan istediğiniz modu seçmelisiniz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

Modem Giriş Bilgilerini Değiştirme

– Modem kurulum menüsüne girmek için kullanılan şifre admin/admin'i değiştirmek, modem güvenliğini arttırmak istiyorsanız modem kurulum ekranında sol taraftan System Tools > Manage Control'a tıklamalı ve burada Account Management altından admin/admin kullanıcı adı ile şifresini değiştirmelisiniz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

Wireless Şifrelemesini Değiştirme

– Modem wifi ağ şifresini, şifreleme sistemini ve daha fazla detayı kontrol etmek istiyorsanız modem kurulum ekranında sol taraftan Wireless > Wireless Security'e tıklamalı ve burada karşınıza çıkan seçeneklerden istediğiniz değişiklikleri yapmalısınız.

Unutmayın; Disable Wireless Security seçerseniz wifi ağı şifre korumasız herkese açık olur.

WPA/WPA2 – Personal (Recommended) bizim için en makul seçenektir. Bu seçenek altında da kablosuz bağlantı sorunları yaşamamak için WPA2-PSK ve AES seçili olmalıdır. AES seçtiğinizde de modeme bağlanacak cihazın kablosuz ayarlarından AES'in seçili olması yararınıza olur.

Wireless Password kısmına yeni bir şifre yazarak wifi ağ şifrenizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Kurulum (Resimli Anlatım)

Modemin daha pek çok özelliği var fakat hepsini henüz keşfedemedim. Özellikleri keşfettikçe sitemde paylaşmayı düşünüyorum. Eğer takıldığınız konu olursa veya modemin özellikleri ile ilgili paylaşmak istedikleriniz, yorum kısmından gönderebilirsiniz.

TP-Link TD-W8968 Kablosuz Modem Yazılım Güncelleme

facebook share twittershare

  kaya 06 Nisan 2014, 08:41

  Kurulumu yaptım. Modeme USB girişinden yazıcı bağlamak istiyorum. Printer kontroller i yükledim. Yazıcı ismi geldi. Fakat döküm alamamaktayım. USB yazıcı ayarlarını (Modemden) sorunsuz bir şekilde nasıl yapabilirim? (İşletim sistemi XP)

  admin 06 Nisan 2014, 12:53

  @kaya; Merhaba. Evde kablosuz HP yazıcı kullandığımdan modemde hiçbir ayar yapmam gerekmedi. Bu nedenle de Tp link yazıcı ayarları hakkında bilgim yok. Sadece tahmin yürütebilirim; tahminimce yazıcı adını ağda görüyorsanız sorun yazıcı kaynaklı. Yazıcının yazdırma özelliğini bilgisayara kablolu bağlayarak test edin. Sorun yaşanmaz ise yazıcı ile modem uyumsuzluğu olabilir ama bunun için ne yapmak gerekir bilemiyorum.

  Ahmet 12 Ağustos 2015, 17:55

  192.168.1.1 olarak arattığımda karşıma 

  Bu web sayfası kullanılamıyor

   

  ERR_CONNECTION_TIMED_OUT 

   

  Gibi bir sayfa çıkıyor ama eski modemle arattığımda kullanıcı adı ve şifre istiyor yardım ederseniz sevinirim.

  ''Modem giriş ekranı gelmiyorsa aygıt yöneticisi altından ethernet bağdaştırıcısının etkin olup olmadığını kontrol edin. Bu konuda yardım gerekirse yorum yazın''

  admin 14 Ağustos 2015, 02:35

  @Ahmet; Benzer sorunu eski modemimde yaşamıştım, modeme reset atmazsam arayüz gelmiyordu, sonrasında da modem bozuldu. Ancak sizin modem yeni olduğuna göre farklı bir durum olabilir. Modemi resetlemeyi deneyin, yine arayüz açılmaz ise Tp-Link Türkiye'den destek talep edin. 

  Teknik E-Posta: support.tr@tp-link.com

  Twitter: https://twitter.com/TPLINKTURKEY

  Emre 25 Nisan 2016, 20:08

  Ben Giriş Şifremi Unuttum NasıL Sıfırlayabilirim ???

  Lordiz 25 Nisan 2016, 22:45

  @Emre; Modemin arka tarafında küçük bir reset düğmesi var. Kalem ucuyla basarsanız sonrasında modem giriş şifresi ve tüm ayarlar sıfırlanır. admin/admin kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıp ayarları baştan yaparsanız.

  mesut 23 Temmuz 2016, 00:02

  herşey tamam da bu tp lınk sisteminin dilini nasıl türkçe yapabiliriz

  Lordiz 23 Temmuz 2016, 14:55

  @mesut; TPLink modemlerin genelinde Türkçe dil desteği yok. Eğer teknik bilgisi olan biriyseniz dil çevirisi yapabilirsiniz ama bunun haricinde Türkçe’ye çevirebileceğinizi sanmıyorum. Ki zaten arayüze çok fazla girilmediğinden Türkçe olması çok da gerekli değil.

  alev 16 Aralık 2016, 18:55

  biraz farklı bı sorunum var benim

  port hatası alıyordum.ttnet hatta sorun yok modeme reset atın dedi attım
  modem arayüzünü tanıttım ve fakat modemin kurulum ısığı hala yanıyor ve bağlantım yok
  anlamadım
  hızlı kurulumdan yapıyorum ama kurulumunuz gercekleşti diyor

  Lordiz 16 Aralık 2016, 18:59

  @alev; Merhaba. Kurulum ışığı hangisi oluyor? Benim bildiğim soldan 4 ışık yanıyor ise internet vardır. Bazen Türk Telekom çalışanları kendilerinden kaynaklı sorunları kabul etmiyorlar ama belki kurulum bilgilerinde hata olabilir. Kullanıcı adınız, şifre vs. 4 ışık yandığı halde internete giremiyorsanız farklı cihazlar ile deneme yapın, imkan varsa başka bir modemle deneme yapın. En son ihtimal Türk Telekom ekibinin kontrole gelmesi gerekiyor.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2016