Şu anda Görüntülemektesiniz;  TTNET TP-LINK TD864W Adsl Modem Kurulumu
Tarih: 
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

TTNET TP-LINK TD864W Adsl Modem Kurulumu

Genelde Ttnet tarafından sağlanan TP-LINK TD864W adsl modemin ilk kurulumu ve wifi şifrelemesi ile ilgili birkaç faydalı bilgiyi özetleyerek, ilk kurulumu nasıl yapacağınızı paylaşıcam. Modem elimde olmadığından paylaştığım bilgiler haricinde çok fazla destek sağlama imkanım olmayacağınıda yazımın

Tp-Link dünya genelinde çok talep gören ve kullanıcılarını gayet memnun eden bir modem markası. Fakat adı geçen model diğer yeni Tp-Link modellerine göre biraz daha zahmetli.. Yani kurulumu çözmek sizi zorlayabilir.

Nereden Başlıyoruz? 

Öncelikle şunu bilin, Ttnet’in vermiş olduğu bu modemi Ttnet destek hattındaki müşteri temsilcilerinden online yardım alarak kurabilirsiniz fakat farklı durumlar mevcutsa, kurulumu tek başınıza yapacaksanız bir ethernet kablosu ve internet servis sağlayıcı abone bilgilerine ihtiyacınız olacak. Eğer malzemeler tamamsa kuruluma geçelim..

Kurulum Başlıyor!

1. Modemi fişe takıp açın. Ethernet kablosu yardımı ile modemi bilgisayarınıza ethernet girişinden bağlayın.

2. Modemi bağladıktan sonra herhangi bir internet tarayıcısını (İnternet explorer, Firefox, Chrome) açıp aşağıdaki adrese gidin.

192.168.1.1

3. Karşınıza modem giriş paneli gelecek. Kullanıcı adı ve şifreyi girmelisiniz. Eğer modem sıfır geldiyse ve ttnet tarafından verildiyse kullanıcı adı: admin, şifre: ttnet.. Eğer modemi herhangi bir teknoloji mağazasından satın aldıysanız ve üzerinde Ttnet’e dair bir bilgi yoksa kullanıcı adı: admin şifre: admin veya password… (Eğer modem daha önce kullanılan bir modemse ve panele giremiyorsanız modemin arkasındaki reset butonu ile modemi resetleyin. Eğer modeme ilk girişinizde ttnet olan şifreyi değiştirmeniz istenirse çok basit olmayacak bir şifre belirleyin. Ve bir yere not alın.)

4. Modem paneline giriş yapabildiyseniz üst menüden Kurulum‘a tıklayın.. Karşınıza Wan yapılandırma ayarları açılacak. (Eğer açılmıyorsa sol menüden WAN başlığına tıklayın.)

5. Wan yapılandırma seçimlerini doğru olarak, aşağıdaki görsel ve anlatımı takip ederek tamamlayın.

TTNET TP-LINK TD864W Adsl Modem Kurulumu

(VPI yazan yere 8 yazın. VCI yazan yere 35 yazın. Enkapsulasyon LLC seçin. Kanal modunda PPPoE seçin. Güvenlik amaçlı Napt etkinleştirin. PVC durumu etkin yapın. Kullanıcı adı ilk kutuya internet servis sağlayıcınızın verdiği abone kullanıcı adını girin. Ttnet kullanıcısıysanız ikinci kutu @ttnet kalsın. Diğer iss’lerde ttnet yerine gereken değişikliği yapın. Şifre alanına internet servis sağlayıcınızın verdiği abone kullanıcı şifresini girin.

Ve başka bir şey ellemeden sayfanın altındaki Kaydet butonuna tıklayın.

6. Kaydet butonuna tıkladığınızda sayfanın en altında Wan Arayüz tablosu var orada girdiğiniz değerleri göreceksiniz ve bu değerler arasında en sağda durum yazan yerde Bağlı yada Bağlı değil yazısı göreceksiniz. Eğer burada Bağlı değil yazıyorsa ayarlarda bir eksik yada hata var. Eğer burada Bağlı yazıyorsa ayarları başarıyla yaptınız artık internete girebilirsiniz.

Not: Bu aşamada kaydet butonuna tıkladığınızda arayüz tablosuna aktarım olmuyorsa Ekle butonuna tıklayın. Eğer arayüz tablosunda birden fazla seçenek varsa sağlıklı olan hariç diğerlerini sağ taraflarındaki çöp kutusu ikonu ile silin.

TTNET TP-LINK TD864W Adsl Modem Kurulumu

Not2: Ayarlar tamam fakat herhangi bir web sayfasını açmaya kalktığınızda bir uyarı sayfası ile karşılaşıyorsanız, kurulum için onay talep ediliyorsa onayı verin. Birkaç dakika içerisinde ayarlarınız düzelecek ve web sayfalarında gezebileceksiniz.

Kablosuz Ağ Ayarları!

Modem ilk kurulumunu yaparken kablosuz ayarlarını atlamak olmaz. Kurulumunu sağladığım modemde kablosuz ayarlar otomatik aktif olmuştu ve kablosuz şifresi modem panel şifresi ile aynı olmuştu (burada birşeyler atlıyor olabilirim siz takipçisi olun) bu nedenle ben size güvenlik ayarlarını gözden geçirmenizi öneriyorum.

1. Modem ayar panelinde Kurulum başlığı altında sol taraftan WLAN‘a tıklayın. WLAN alt seçeneklerinde ise önce Temel başlığına, sonra Güvenlik başlığına göz atın.

2. Temel başlığı altından Kablosuz ağı kapatabilirsiniz. Bunu yaparsanız modem sadece ethernet kablosu ile çalışır. Bant başlığından b + g + n gibi wifi mesafe ayarlarını yapabilirsiniz. SSID yazan alana bir kelime yazarak görülebilir wifi ağınıza isim vermiş olursunuz. Wifi bağlantısında sık kopmalar yaşıyorsanız da Kanal numarası yazan yerden el ile wifi kanalı belirleyebilirsiniz.

3. Güvenlik başlığı altından kablosuz ağın güvenlik seviyesini arttırabilir yada düşürebilirsiniz. Bana sorarsanız şifreleme sistemi olarak WPA2-Mixed öneririm. Modemin standardı sanırım Web. Wpa doğrulama modu Psk. Şifreleme türü “parola” ve Psk anahtarına wifi ağ şifresini belirleyip yazın.

facebook share twittershare

  sancak 18 Nisan 2016, 20:15

  PORT lar nasıl açılıyor açmadım ben bi yardimci olurmusun ?

  Lordiz 19 Nisan 2016, 00:32

  @sancak; Yazı 2 sene öncesine ait ve modem şuan elimde olmadığından bakamıyorum. Hatırladığım kadarıyla arayüzde Gelişmiş > Nat altından Port yada Sanal sunucu başlığına girip oradan yapılıyordu.

  hmsolak 10 Mayıs 2016, 19:35

  Mrb. sizin sayenizde ayarları yaptım. bütün lambalar aktif olarak yanıyor fakat internet yok hem kablolu hem de kablosuz internete girmiyor . neden olabilir.

  hmsolak 10 Mayıs 2016, 19:41

  bir hatırlatma ıp adresini alıyor. ayarlardan sonra…

  Lordiz 10 Mayıs 2016, 23:02

  @hmsolak; Merhaba. Herşeyi doğru yaptığınıza eminseniz, lambaların hepsi yanıyor ve modemde ip alıyorsa sorun internet servis sağlayıcıda olabilir. Telefon ederek durum sorgulatın. İp alındığı halde size internet servisi kesilmiş olabilir veya daha başlatılmamış.

  hmsolak 11 Mayıs 2016, 11:43

  Tekrar merhaba sabah modemi taktım çalıştı. neden bilemedim. servis sağlayıcısından mı değil mi bilemem fakat kendi modemi normal çalışıyordu. yinede teşekkürler…

  Lead 16 Haziran 2016, 01:15

  Beyler Selamun Aleyküm. Kurulumu yaptıktan sonra hala bağlanamıyorsanız bulduğum çözüm kesin yardımcı olacaktır. Kurulumu yaptıktan sonra izleyeceğiniz yol :

  Kurulum – ATM (WAN’ın altında) – Mevcut ATM VC Tablosu (Seçiniz kısmını tikleyip değişiklikleri uygulaya basın)

  Tamamdır ;)

  mehmet 07 Kasım 2016, 10:58

  @lordiz hocam merhaba ttnet kullanıcı adı ve şifre yerine tıklanmıyor pasif şekilde hiç bir şey yapamıyorum çözüm lütfen

  Lordiz 07 Kasım 2016, 23:43

  @mehmet; Merhaba. Alt listede önceden ayarlı bir kurulum varsa onu düzenle diyerek veya silip yenisini baştan düzenleyerek yapabilirsiniz. Bunun haricinde aktif olması gerekir. Bir diğer deneme olarak modemi resetleyebilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com v1 © 2016