Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Türk Telekom’un internet hizmetini kullananların çoğu, internet arızalarında sorunun çözümü için ne yapacaklarını bilemiyorlar. Ancak böyle durumlarda sorunun tespiti ve çözümüne dair pratik yöntemler mevcut. Önemli olan doğru yolu izlemek.

İlk olarak sorunun kaynağını öğrenmelisiniz. Sorun sizden mi kaynaklanıyor yoksa Türk Telekom’dan mı? 

Bunun için izleyeceğiniz yollar;

 1. Modemi kapatıp açın. Modemde her zaman yanan ışıklar yine aynı şekilde yanıyorlar mı kontrol edin.
 2. Modem ışıklarında sorun yoksa sabit telefonda çevir sesi olup olmadığını kontrol edin.
 3. Telefonda çevir sesi duyamıyorsanız, telefon arızalı değilse, telefon tesisatında bir sorun yoksa sorunun kaynağı Türk Telekom olabilir, bölgesel arıza sorgulayın yada arıza kaydı oluşturun.
 4. Telefonda çevir sesi olmasına rağmen ve modem ışıkları yanmasına rağmen elinizdeki cihazların hiçbirinden internete giremiyorsanız Türk Telekom’dan bölgesel arıza sorgulayın yada teknik yardım talebi başlatın.
 5. Elinizdeki bazı cihazlardan internete girebiliyor, bazısından giremiyorsanız; internete giremediğiniz cihazlarda wifi kapatıp açın, el ile dns ve ip tanımlayın yada internet sorunları için ağ sorunu tanımlayıcı çalıştırın. (Genelde web tarayıcılar üzerinden yapılabiliyor.)

Teknik yardım talebi için Türk Telekom’u arayabilir yada elinizde mobil bağlantı kurabilen bir cihaz varsa bu cihaz üzerinden Türk Telekom’un sosyal medya hesaplarına yazabilir, Türk Telekom’un web sitesinden arıza sorgulaması yaparak, sonrasında arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

Yardım talebi için aradığınızda hattınızı, modem bağlantınızı kontrol ederler, eğer onlardan kaynaklı bir sorun varsa kısa sürede düzeltileceğini bildirirler, sizden kaynaklı bir sorunsa yine bunu size bildirirler. Fakat bazı durumlarda onlar “sizden kaynaklı” dediği halde sorun “onlardan kaynaklı” olabiliyor. Bu sebeple ilk olarak bölgesel arıza sorgulaması yapmanızı, sorun 3-5 günden fazla sürerse de Türk Telekom’u aramadan direk web sitesinden şikayet kaydı oluşturmanızı öneririm.

Teknik yardım talebi açmadan yada şikayet kaydı oluşturmadan önce arızanın sebebini soruşturmanız çok önemli. Arıza sizden kaynaklı ise teknik servis geldiğinde sizden ücret talep edebilir ve sorun sizden kaynaklı olduğu için servis gelene kadar boşu boşuna internetsiz kalabilirsiniz.

Yada arıza bölgesel bir sorundan yada güncelleme çalışmasından kaynaklı ise bu durumda da gereksiz yere şikayet kaydı açmış olur ve hiç yoktan sinir stres yapmış olursunuz.

Arıza sorgulama için iki seçeneğiniz var; 

 1. 444 1 444 numarasını arayarak Türk Telekom müşteri hizmetlerinden sorunun sebebini sorgulayabilir,
 2. Eğer mobil bir cihazdan yada farklı bir wifi ağından internete bağlanabiliyorsanız Türk Telekom’un online işlemler sayfasına giderek Tek Şifre ile hesabınıza giriş yaparak bölgesel arıza sorgulayabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Bölgesel Arıza Sorgulama:

Aşağıdaki bağlantıdan Türk Telekom Online İşlemler sayfasına gidin. 

https://onlineislemmerkezi.ttnet.com.tr/ttnetwsci/login.do

İnternetiniz kesik olduğu için mobil bağlantıya yada başka bir (komşu, akraba vs.) internet bağlantısına ihtiyacınız var.

Daha önce temin ettiyseniz Türk Telekom Tek Şifre ile hesabınıza giriş yapın.

İlk form kutusuna Türk Telekom’da kayıtlı telefon numarası yada mail hesabını yazın, şifre kutusuna ise Türk Telekom Tek Şifrenizi. Eğer şifre almadıysanız sayfada sol alttan Tek Şifre Al butonu ile şifre temin edin yada Şifremi Unuttum butonu ile yeni şifre talep edin.

TTNET Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma

Türk Telekom Online İşlemlere girebildiyseniz sol menüden Teknik Destek > Arıza İşlemleri > Bölgesel Arıza Sorgulama yolunu izleyin. Arıza sorgulama sayfasında;

Eğer Türk Telekom kaynaklı bir sorun varsa aşağıdaki gibi bir not,

TTNET Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma

Eğer Türk Telekom kaynaklı bir sorun yoksa aşağıdaki gibi bir not görürsünüz. 

TTNET Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma

Kesinti onlardan kaynaklı ise sorunun düzelmesi için bekleyin. Birkaç defa benzer durum yaşadım ve kesinti birkaç saat sonra sona erdi. Yani müşteri hizmetleriyle, arıza araştırmakla, arıza kaydı oluşturmakla zaman kaybetmedim. Sorunun benden kaynaklı olmadığını da öğrenmiş oldum.

Ancak!

Kesinti onlardan kaynaklı değilse o zaman sorunu kendinizde aramanız ve kendi kendinize çözemiyorsanız Türk Telekom’dan yardım istemeniz, arıza kaydı oluşturmanız gerekecek. Bu durumda aşağıdaki iletişim kanallarını kullanarak yetkililere ulaşabilir, arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

Türk Telekom İletişim Yolları: 

 1. 444 1 444 – 444 5 444 veya 444 0 375 Türk Telekom destek numaralarını arayabilirsiniz,
 2. İnternet aboneliğiniz için 02127070375 ücretsiz sesli yanıt sistemini arayabilirsiniz,
 3. Türk Telekom iletişim formundan yetkililere sorununuzu yazabilirsiniz,
 4. Türk Telekom Online İşlemler sayfasından şikayet kaydı oluşturabilirsiniz,
 5. Türk Telekom Facebook sayfasından yetkililere mesaj atabilirsiniz,
 6. Türk Telekom Destek Twitter sayfasından yetkililere tweet atabilirsiniz,
 7. Telefon hattından kaynaklı bir sorun varsa Türk Telekom sabit hattınız için bu sayfadan Arıza Bildirimi oluşturabilirsiniz.

Konuyla bağlantılı yenilikler olursa yazımda güncelleme yapacağım. Fakat sorularınız veya eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Feyzanur 03 Eylül 2018, 14:36

  Internet zaten sürekli gidip geliyordu geldiği için de pek onemsemiyorduk ayin her haftasi bu kesinti yasaniyordu fakat suanda tamamen gitti. Musteri hizmetlerini arıyorum ordakilerle kanka olduk artik hepsinin adini öğrendim ama hala 1 insan evladı gelip de sorunumuzu gidermedi. Kalite sıfır ilgi sıfır. Zaten başka bi saglayiciya gececgiz insallah batarsiniz. Oaramizla rezil oluyoruz. Ayin 10 gunu net yok ama biz tam fatura ödüyoruz böyle sacmalik olmaz insanlari kandirmayin dogru duzgun yapin işinizi.

  Lordiz 03 Eylül 2018, 22:57

  @Feyzanur; Merhaba. Twitter üzerinden Türk Telekom ceo’suna tweet attınız mı?

  Süleyman 05 Eylül 2018, 10:52

  Hekimhan Ballıkaya’dayım. Eşim Tamam Ozerol adına kayıtlı internet hattında sürekli kesilme var. Geceden beri de hat yok.
  İlgilenmenizi rica ederim.

  Lordiz 05 Eylül 2018, 20:06

  @Süleyman; Merhaba. Sürekli kesintinin sebebi hattınız taşımadığı halde yüksek mbit sunuluyor olması olabilir. Bağlantı hızını düşürürlerse düzelir. Ancak konuyu buradan yazmak yerine yazının sonunda verdiğim iletişim yollarını kullanmanız gerekiyor. İyi günler.

  Tuğrul Yılmaz 15 Eylül 2018, 16:57

  3 aydır interneti kullanmıyorum kullanmaya çalıştığımda adsl sinyali yanmiyo.ariza kaydı oluşturmaya çalışıyoruz müşteri hizmetleri ilgilenmemektedir.Arıza kaydı oluşturmada ve magduriyetimizi gidermede yardımcı olabilirmisiniz.Benim durumumda olan 2-3 kişi daha var.

  Lordiz 15 Eylül 2018, 21:58

  @Tuğrul Yılmaz; Merhaba. Yazının sonundaki iletişim yollarını denediniz mi? Sosyal medya üstünden şikayetlere daha çabuk geri dönüş yapıyorlar.

  mujgan incegul 17 Eylül 2018, 12:34

  sinir hastasi olmak istiyorsaniz TTNET tek adres..kullanamadigim internet icin benden aldiginiz param haram olsun.

  Lordiz 17 Eylül 2018, 17:17

  @mujgan incegul; Merhaba. Eğer ttnet’den kaynaklı olarak internetiniz kesildiyse internet kullanamadığınız günlerin ücretini faturadan düşürtebilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018