Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Türkçe Adobe Photoshop'un Dilini İngilizce Yapmak

Normal şartlarda Photoshop kurarken dil seçeneği listesi gelir ve buradan istediğimiz dili seçerek kurulumu o dilde tamamlarız. Fakat bazı kurulum dosyalarında (nedense) İngilizce dil seçeneği bulunmaz bu durumda da (ayarlar menüsünde de İngilizce seçeneği yok ise) Photoshop’u Türkçe kullanmak zorunda kalırız.

“Bunda ne var? Türkçe olması ne güzel işte” diyenler olabilir ama şöyle bir mevzu var; Eğer Photoshop öğrenmek isteyen biriyseniz ve bir Photoshop eğitim kitabı aldıysanız, kitap da anlatılanları öğrenmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü birçok Photoshop eğitim videosunda ve kitabında menü seçenekleri, araçlar İngilizce adı ile anılmaktadır.

Ne Yapabiliriz?

Bu durumun çözümü çok basit. Öncelikle kullandığınız Photoshop sürümünde dil ayarlarında İngilizce’nin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer dil seçeneklerinde İngilizce yok ise birazdan anlatacağım yöntem ile Photoshop’un orijinal dilini İngilizce’ye zorlamalısınız.

Photoshop Dil Ayarları:

Photoshop yazılımını başlatın ve üst menüden;

Düzen > Tercihler > Genel seçeneğine gidin.

Açılan pencerede sol taraftan Arabirim‘e tıklayın ve aşağıdaki menü (veya benzeri) karşınıza açıldığında dil seçeneklerine bakın. İngilizce dil seçeneği var ise şanslısınız, seçimi yapıp ayarları kaydedin. Eğer sizde de dil seçeneği olarak sadece Türkçe var ise ve İngilizce yok ise diğer yolu deneyin.

Türkçe Adobe Photoshop'un Dilini İngilizce Yapmak

Diğer Yol!

Bu yöntemde Photoshop’un dil dosyasının adı ile oynayarak onun Türkçe dilini görememesini ve otomatik olarak İngilizce açılmasını sağlayacağız. Uyguladığımız yöntemin Photoshop’a bir zararı olmayacak ve isterseniz tekrar dili Türkçe’ye çevirebileceksiniz.

Kullandığınız Photoshop yazılımının kurulu olduğu dizini bulun ve Locales isimli klasörün içindeki dosya destek klasörünü bulun.

Bilgisarım >

C:\ProgramFiles\Adobe\AdobePhotoshopCS5\Locales\tr_TR\SupportFiles 
C:\ProgramFiles\Adobe\AdobePhotoshopCS6\Locales\tr_TR\SupportFiles 
C:\ProgramFiles\Adobe\AdobePhotoshopCS5(64 Bit)\Locales\tr_TR\SupportFiles 
C:\ProgramFiles\Adobe\AdobePhotoshopCS6(64 Bit)\Locales\tr_TR\SupportFiles

Dosya destek yani Support Files klasörünü bulduysanız bu klasör içerisinde tw10428.dat isimli dosyayı bulun. (Bilgisayarınızda uzantılar kapalıysa sadece tw10428)..

Dosyada sağ tıklayın ve dosya uzantısını .bak olarak değiştirin. Tabi bu arada Photoshop kapalı olacak!

Sonuç olarak tw10428.dat isimli dosya artık tw10428.bak olacak. Bu işlemden sonrada Photoshop İngilizce dilinde açılacak!

Güncelleme: Yasal Photoshop kullanıcıları Photoshop sürümü için yazılım güncellemesi yaptıklarında dil seçeneği tekrar Türkçe olabilir. Bu durumda aynı yolu izleyerek Support Files klasöründe başka bir dat dosyası var mı onu araştırmalısınız. Eğer böyle bir dosya varsa onun ismini de .bak şeklinde değiştirmeniz gerekecek.

Türkçe Adobe Photoshop'un Dilini İngilizce Yapmak

(Not: Diyelim ki ileride yazılımı tekrar Türkçe yapmak istiyorsanız, aynı dosyayı bulacak bu seferde uzantısını .dat olarak değiştireceksiniz.)

Dosya uzantıları görünmüyorsa!

Dosya uzantısı görünmüyorsa! 

Windows 8 ve Windows 10 için ise aşağıdaki resme bakın. Resimde yeşil renk ile işaretlediğim yerden dosya uzantılarını açabilirsiniz. Dosya uzantılarının görünür olmasının size veya bilgisayara bir zararı olmaz.

Türkçe Adobe Photoshop'un Dilini İngilizce Yapmak

Yöntem Windows, Mac; Photoshop CS5, CS6, CC2014, CC2015, CC2016, CC2017 ‘de işe yarıyor!

facebook share twittershare

  Lordiz 20 Nisan 2017, 01:42

  @noname; Daha sonra tekrar değişiklik yapılmayacaksa evet. Aksi halde adını değiştirirseniz dosyayı tekrar bulamayabilirsiniz veya silerseniz tekrar lazım olduğunda yazılımı baştan kurmak gerekebilir. Akılda kalması ve geri dönüş olması için uzantı değiştiriyoruz.

  seda 05 Mayıs 2017, 00:50

  Allah razı olsun aylardır aradığım şeyi 2 saniyede bana yaptırdınız web tasarımcıyım ama grafikte kullanıyorum yarın sınavım var sizin sayenizde yüksek not alacağım çünkü İngilizce biliyorum sadece bu programda Türkçe resmen anadilim olmasına rağmen İngilizceye alışmışım tekrardan sağolun.:)

  Lordiz 05 Mayıs 2017, 01:36

  @seda; Rica ederim. İnşallah yüksek not alırsınız. Başarılar.

  Oguz 19 Mayıs 2017, 11:43

  MacBook Pro, yasal kullancıyım ve işe yaradı! çok teşekkür ederim. çok yararlı bir yazı olmuş!!

  Yusuf Akbaba 21 Mayıs 2017, 15:28

  Abi bu kadar basitmiş… Arkadaşlar uzantıyı değiştirirken eliniz titremesin tamamen sağlam bir işlem. Teşekkürler bu arada :)

  extreme 01 Temmuz 2017, 18:09

  Allah razı olsun. Bu kadar basit bir şekilde olacağından hiç ümitli değildim ama deneyince şaşırttın beni. Teşekkür ederim.

  Lordiz 03 Temmuz 2017, 00:04

  Rica ederim.

  blade_1 25 Temmuz 2017, 23:04

  Çok teşekkür ederim. Sayenizde İngilizce oldu

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017