Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Günlük hayatımızın ayrılmaz parçası olan Facebook, Twitter, Gmail, Hotmail gibi internet hesaplarımızın güvenliğinin ne kadar önemli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Birçok internet sitesi de bu güvenlik ihtiyacından ötürü güvenlik önlemlerine cep telefonu aktivasyonunu entegre etmeye başladı.

Daha önceleri Hotmail ve Gmail’de var olan cep telefonu aktivasyonu artık Facebook ve Twitter’da da kullanılıyor. Bende bu yazımda Twitter’da cep telefonu aktivasyon sisteminin nasıl etkinleştirildiğini kısa bir şekilde resimler yardımı ile sizlere anlatmak istiyorum.

Anlatıma geçmeden önce, ne yaptığımız ve sonuç olarak neye ulaştığımızı belirtmekte fayda var..

Aşağıdaki anlatım yardımı ile Twitter hesabınıza cep telefonu numaranızı ekleyecek ve cep telefonunuzu eklediğinizde herhangi bir, şifre unutma, şifre çaldırma, hesap hacklenmesi gibi durumlarda telefonunuza gelecek kod ile hesabınızı geri kurtarabilecek yada şifrenizi sıfırlayabileceksiniz. (Burada ufak bir güvenlik açığı var. Twitter hesabınıza giren birisi istediği zaman tanımlı cep telefonunu hesaptan silebiliyor.)

Nasıl Yapıyoruz?

Twitter hesabınıza giriyorsunuz. Sağ üstten dişli simgesine, (yeni tasarımda) küçük profil resminize tıklıyor ve oradan Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz.

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Ayarlar ekranı açıldığında sol taraftan Mobil bağlantısına tıklıyor ve açılan ekranda cep telefonu kısmına cep telefonu numaranızı yazıyorve hemen altındaki Devam Et butonuna tıklıyorsunuz. (Aşağıdaki görsel eski, bu sebeple yeni görünümde operatör seçimi gerekmiyor.)

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Eğer telefon numaranızı yanlış yazmadıysanız telefonunuza bir sürü sms gelecek. Bu sms’lerin ilkindeki doğrumala kodunu girerek Twitter’a eklediğiniz numaranın sahipliğini onaylayın. Artık telefonunuz hesabınızda aktif olacak. (Twitter’dan sms bildirimleri gelmesin diyorsanız da sms’lerde yazan yönlendirmeye dikkat edin.)

Bildirim Seçenekleri;

Telefonumuzu eklediğimizde yapmamız gereken en önemli ayar telefonu eklemeyi tamamladıktan sonra karşımıza gelecek. Bu kısımda bildirimler otomatik tikli olarak görünüyor ve bu tikleri kaldırmazsak twitterdaki tüm bildirimlerimiz telefonumuza sms ücretlendirmesi ile geliyor. Tüm tikleri kaldırıp, ayarları kayıt edersek telefonumuza bildirimler gelmiyor ve sms ücretlendirmesine tabi tutulmuyoruz.

(Tikleri kaldıramıyorsanız sayfayı yenileyip tekrar mobil sayfasına ulaşın.)

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

DİKKAT!

Yazımı yayınladıktan 1 sene sonra güncelleme yapmam gerekti. Artık Twitter’a eklenen yeni bir seçenek ile şifre sıfırlama yöntemini mail yada cep telefonu olacak şekilde siz belirleyebiliyorsunuz. İleride şifre sıfırlama durumlarında cep telefonu şartı koymak istiyorsanız aşağıdaki seçeneğe tik koyun, ancak telefon onay kodu olmadan da mail yolu ile şifre sıfırlayabilmek istiyorsanız aşağıdaki seçeneği tiksiz bırakın!

(Birgün telefon numaranız değişir ve eski numaranıza erişimi kaybederseniz bu seçenek sizin Twitter hesabınıza erişmenize engel çıkarabilir. Bu duruma karşı seçeneği tiklememenizi öneririm.)

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Tik yoksa ne oluyor? Şifremi unuttum dediğinizde cep telefonunuza onay kodu gelip gelmeyeceğini siz seçersiniz, isterseniz sadece mail yolu ile şifre sıfırlayabilirsiniz.

Şifre Sıfırlama

Telefonumuzu Twitter hesabımıza tanımladık, bildirimleri kapadık ve bir süre sonra hem mail şifremizi hemde Twitter şifremizi unuttuğumuzdan Twitter hesabımıza telefon yolu ile ulaşmamız, şifremizi sıfırlamamız gerekti. Bu durumda hemen twitter ana giriş sayfasında şifremi unuttum bağlantısına tıklıcaz ve aşağıdaki ekranda telefon seçeneğini kullanarak Twitter’dan kod talep edicez..

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Görünen ekranda telefon onay kodu için telefonunuzu yazabilir yada email adresi veya kullanıcı adınızı da yazabilirsiniz. Eğer telefon numaranız hesabınızda ekli ise bir sonraki ekranda telefon onay seçeneği belirecek.

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

(Eğer daha önce yukarıda “Dikkat” başlığında paylaştığım seçeneği tiklemediyseniz yukarıdaki ekran belirir ve email aracılığı ile de şifre sıfırlayabilirsiniz.)  Devam et butonuna tıkladığınızda şifre sıfırlama onay kodu telefonunuza gelecek.

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Doğrulama kodunu girdikten sonra yeni şifre belirleme ekranı gelecek. Yeni şifrenizi iki kere girip onaylayın.

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Artık yeni şifrenizle Twitter’ı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Not1: Eğer onay kodu telefonunuza gelmezse belki biraz beklemeniz gerekebilir yada hesabınıza telefon numarasını eklememiş/sonradan kaldırmış olabilirsiniz. Bu durumda mail seçeneğini denemelisiniz.

Not2: Telefonunuzu istediğiniz zaman ekleyebilir ve istediğiniz zaman silebilirsiniz. Eğer telefona sms bildirimlerini aktif olarak kullanmak isterseniz her sms bildirimi normal sms tarifesinden ücretlendirilir.

Not3: Twitter ayarları Güvenlik ve Gizlilik altında Giriş doğrulaması seçeneğini seçerek her Twitter’a girişinizi sms onayı yada Twitter app onayına tabi tutabilirsiniz. Ancak bu seçenek bazı durumlarda Twitter’a giriş yapamamanız yada geç giriş yapabilmenize sebep olabilir.

Twitter her oturum açmada sms onay kodu yollamasın diyorsanız seçiminiz aşağıdaki gibi olmalı. İkinci seçeneği seçerseniz sms onayı, üçüncü seçeneği seçerseniz Twitter app onayı aktif olur.

Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme

Not4: Birgün Twitter’a eklediğiniz telefon numaranızı kaldırmak isterseniz kolaylıkla, sms onayı gerekmeden numarayı hesaptan kaldırabilirsiniz.

Bunun için Ayarlar > Mobil sayfasında Telefonumu sil seçeneğini kullanın.

SMS Sorunu için yorum yazarı Melek’in katkısı:

SORUNU ÇÖZEMEYENLER İÇİN:

ben de haftalardır aynı sorunu yaşıyordum, daha önce bir hesabım vardı dondurmuştum o yüzden mi aktivasyon kodu gelmiyor diye bile düşündüm. daha sonra çözümü kendi operatörümde buldum. vodafone:

START yazarak 2444’e sms gönderdim ve gelen mesajın yönlendirmelerine göre hareket ettim. 4 smsle halloldu. sanırım 45 kr gibi bir ücret aldı.

Turkcell kullanıcıları eğer 2555 numarası ile sms aktivasyon sorunu yaşıyorsanız 2444 deneyebilirsiniz. Türk Telekom ve Vodafone’da sms numarası ise 2444.

GSM operatörlerinin Twitter sms numaraları için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Kod olmadan hesabınıza giriş yapamıyor ve kod erişimi de sağlayamıyorsanız; 

Giriş ekranında kod kutucuğunun altındaki “bizimle iletişime geçin” bağlantısına tıklayarak yada bu bağlantıdaki sayfada yer alan destek iletişim bağlantısını kullanarak Twitter destek ekibinden yardım talep edin.

(Konuyla ilgili sorularınız olursa yorum olarak gönderebilirsiniz.)

>> Twitter’dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak
>> Bloglar ve Web Siteleri İçin Twitter Araçları
>> Twitter; “Bu istek otomatikleşmiş gibi görünüyor”

facebook share twittershare

  Lordiz 17 Aralık 2017, 13:36

  @deniz; Sizin durum biraz karışık. Eğer kişi aramalarında telefon numarasından hesapları bulabilirseniz arama yapın. Ancak saçma olan şey siz telefon numaranızı hesabınıza ekleyemiyorsunuz fakat başkası birden fazla hesaba eklemiş.. Twitter ekibine mesaj atıp konuyu bildirin belki yardımcı olurlar.

  Yardım 16 Ocak 2018, 13:02

  Eski numaramı iptal ettirdiğim için doğrulama kodu alamıyorum ve hesaba başka türlü giriş yapamıyorum.Ne yapmam gerekiyor.Twitter destek ekibine defalarca kez yazdım ama hiç bi şekilde yardım edilmedi.Lütfen yardımcı olun

  Lordiz 16 Ocak 2018, 21:06

  @Yardım; Böyle konularda haklı olarak yardım etmiyorlar. Çünkü dünyanın dört bir yanında kimin ne yaptığını ve niyetini bilemezler. Belki hattımı kaybettim diyerek hesap çalmaya çalışanlar olacaktır. Bu sebeple mobil doğrulama ekleyince hattı korumak gerekiyor. İptal ettirdiyseniz ve Twitter hesabı da sizin için önemliyse aynı numarayı tekrar alacaksınız yada başkası aldıysa hattın yeni sahibinden yardım isteyeceksiniz.

  Yardım 18 Ocak 2018, 12:25

  Anlıyorum fakat mail adresimle ya da hesabın sahibi olduğumu kanıtlayacağım bir yol olmalı.Numarayı tekrar alamıyorum halen kullanıma açılmadı çünkü.Peki hesabın kapanması için ne tür çözüm yolları var ?

  Lordiz 18 Ocak 2018, 16:49

  @Yardım; Ne yazık ki en sağlam yol telefon hattının sahibi olduğunuzu kanıtlamak idi. Siz en güvenilir yolu kaybetmişsiniz. Hesabı da kapattıramazsınız. Spam veya geçerli sebepler olması gerekirdi ki hesap askıya alınsın. Gsm operatörünüz ile görüşüp yardım talep edebilirsiniz. Belki eski hatta gelen kodu yeni hattınıza iletirler.

  QErgunaltun 05 Nisan 2018, 10:30

  arkadaslar kolay gelsın tiwither hesabıma telefon numaram iptal oldugu için ulasamıyorum bunun için bir cok kez desttek birimine yazdım ama saglıklı bır donus olmadı bunun ıcın bana yardım edebılırmısınız. simdiden tesekkur ederim iyi günler

  Lordiz 05 Nisan 2018, 22:16

  @QErgunaltun; Merhaba. Telefon eklediğiniz tüm sosyal medya sitelerinde ortak bir kural var; “telefonun erişilebilir olmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzda”. Amaç güvenliği en üst düzeyde sağlamak ve bu sebeple telefonu kaybettim, erişemiyorum gibi şeyleri kabul etmiyor destek vermiyorlar. İnstagram’da da, Facebook’da da, Twitter’da da ve diğerlerinde de bu böyle. İmkanınız varsa gsm operatörüne gidip eski numarayı tekrar geri alın. Numarayı geri alamıyorsanız ve başkası aldıysa onunla iletişime geçip ondan yardım isteyin. Şifre sıfırlama yapar, numarayı hesabınızdan kaldırırsınız.

  Şavşat 09 Haziran 2018, 09:51

  Şifremi unuttum yenilemek için telefonu kullanıyordum.Ama telefona kod gelmiyor.Etkileşim yapmıştım zaten daha önceleri de de yine SMS le değiştirmiştim.Birden bu sorunla karşılaştım.Mail adresine bağlantımda yok.Bu sorun bir keresinde de meydana gelmişti Twitter’a yazmıştım.Şimdi yazdığım halde yardımcı olmuyorlar.Ne yapmalıyım?

  Lordiz 09 Haziran 2018, 14:34

  @Şavşat; Merhaba. Sms sorunu gsm operatöründen kaynaklanıyor. Sms talep etmeden önce telefonu uçuş moduna alıp sonra uçuş modundan çıkın belki sms’in gelmesini sağlar. Akbank vb. birkaç sitede benimde başıma gelmişti. Onlar sms’i gönderiyor ama operatörden bize ulaşmıyor. Mail adresi de eklemediyseniz mecbur o sms’i almanız lazım.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017