Şu anda Görüntülemektesiniz;  Twitter’dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Twitter'dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

Birçok Twitter kullanıcısının bundan haberi yok, Twitter telefon rehberimizi "Kimi takip etmeli" özelliği için sunucularına kayıt ediyor. Rehberimizi mobil uygulama üzerinden alıyor ve rehberdeki numaraların Twitter hesabı olup olmadığına bakarak bizlere takip önerileri sunuyor. Tabi bu durum şunu doğuruyor; ileride birgün Twitter hesabınıza sizden başka birisi şifreniz ile eriştiğinde rehberinizede erişmiş oluyor. Kişiler arasında sadece telefon rehberindeki kişiler yok, birde üstüne rehberde ekli mail adresleride kayıt ediliyor. 

Peki Ne Yapmamız Gerekiyor?

Eğer rehber kişileriniz sizin için önemliyse Twitter hesabınızda ilgili bölüme ulaşıp rehber kayıtlarını Twitter sunucularından sildiriyorsunuz. Bu adımdan sonra kişileriniz "kimi takip etmeli" özelliği için kullanılamıyor fakat zaten tutarsız öneriler yapan Twitter'daki telefon rehberinizi güvenceye almış oluyorsunuz. 

1. Twitter'da hesabınıza giriş yapıyor ve Ayarlar sayfası üzerinden Twitter Verilerin sayfasına gidiyorsunuz. Bu sayfada sizden şifrenizi onaylamanız isteniyor. (Bu biraz güvenlik sağlasada şifrenizi bilenler için sorun teşkil etmiyor.)

Twitter'dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

2. Şifrenizi onayladıktan sonra karşınıza hesap geçmişi, cihaz geçmişi giriş geçmişi gibi özel verilerin olduğu sayfa geliyor. Sayfanın en altına indiğinizde Diğer veriler başlığı altında Kişiler başlığına tıklıyorsunuz. 

Twitter'dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

3. Kişiler sayfasında da rehberiniz Twitter'a aktarılmışsa tüm özel rehber numaraları ve mail adreslerini görüyorsunuz. Belki numaralar Twitter'a aktarılmamış olabilir ancak numaraları orada görüyorsanız ve artık Twitter'ın numaraları kaydetmemesini istiyorsanız Tüm kişileri kaldır butonuna tıklayarak rehberi Twitter'dan temizliyorsunuz. 

Twitter'dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

Butona tıklamanızla beraber tabiki onay ekranı geliyor karşınıza. Onay mesajını okuduktan sonra eminseniz Kaldır butonu ile işlemi tamamlıyorsunuz.

Twitter'dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak

Bu adımları uyguladığınızda takipçilerinizde yada takip ettiklerinizde bir eksilme veya farklı bir engelleme, mahrum kalma durumu olmuyor. Sadece telefon rehberinizdeki kişiler Twitter'a geldiyse kimi takip etmeli bölümünde göremiyorsunuz. Ve isterseniz aynı sayfa altından telefon rehberini tekrar yükleyebiliyorsunuz.

Sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.

facebook share twittershare

  Deniz 21 Ocak 2016, 15:28

  Twiter hesabimda takipcilerimin hangilerinin telefon rehberimde kayitli olanlar oldugunu nasil anlayabilirim.?

  Lordiz 21 Ocak 2016, 18:18

  @Deniz; İlk kayıt olurken rehberden kişileri bulup gösteriyordu onun haricinde yeni gelenleri gösterdiğini sanmam. Yani tek tek araştıracaksınız, rehberde zaten tanıdıkların isimleri ile takipçileriniz uyuşuyorsa anlarsınız. Kullanıcı adı karman çorman, belirsiz olanları bulamazsınız.

  Dani kolcs 07 Mart 2016, 21:37

  Bunu yaptım ve rehberimdeki kişiler gitti ama benim hesabım da onlarda görünmeyecek değil mi?

  Lordiz 07 Mart 2016, 21:49

  @Dani kolcs; Aşağıdaki sayfada “Başkalarının beni telefon numaramdan bulmalarına izin ver” seçeneğinin tikini kaldırırsanız onlar rehber yüklemesi yaptığında Twitter sizi ihbar etmez. Ama tik kalırsa onlar rehberlerini yüklediğinde direk sizi bulabilirler.

  https://twitter.com/settings/security

  Job jhoan 20 Temmuz 2016, 00:22

  Instagram da yada Facebook’ta takip ettiklerimi twitter’da nasıl görebilirim?

  Lordiz 20 Temmuz 2016, 15:52

  @Job jhoan; Facebok ve İnstagram ile alakalı bir bağlantı ihtimali yok ama Twitter’ın Gmail ve Outlook hesaplarınıza erişip, adresleri okumasına izin verirseniz muhtemelen oradaki arkadaşlarınızdan Twitter’ı olanları bulup sizin yerinize takibe alır yada size bildirir. Tabiki herkesi kesin bulacak diye birşey yok. Mailleri farklıdır, çıkmazlar.

  https://twitter.com/who_to_follow/import

  Jarn 03 Eylül 2016, 01:55

  Merhabalar, beni kimsenin bilmemesi gerektiği için gizli bir hesap açtım ancak son zamanlarda rehberimdekilerin twitter hesabı açtıklarında “kişi listenizdeki @…. ” adında bildirimler almaya başladım. Benim merak ettiğim ne numara ne eposta olarak kimsenin bana bulmasına izin verme demiştim, şimdi o girenler benim kim olduğumu bilebilirler mi ? (bu arada twitterda nicktim de ismimle alakalı değil)

  Lordiz 03 Eylül 2016, 18:24

  @Jarn; Merhaba. Muhtemelen Twitter’a telefon rehberi veya mail kişiler listenize erişim vermişsiniz. Bu sayede o kişilere ait bilgileri size bildirim olarak gönderiyor. Ama eğer sizi bulmalarına dair seçeneği kapalı tuttuysanız sorun olmaz. Yani onlara sizi bildirmez.

  Harun 09 Ocak 2017, 14:14

  Merhaba. Rehberimde kayıtlı olmayan birini aradım bugün ve adam bana twitter hesabımın arama esnasında telefonunda gözüktüğünü söyledi. Buna nasıl bir önlem alabilirim.

  Lordiz 09 Ocak 2017, 21:33

  @Harun; Merhaba. Telefon numaranızı Google’da aratın. Herhangi bir yerde ad soyadınız ile telefon numaranızı paylaştıysanız (örneğin ilan siteleri) bu durumda bilgileriniz üzerinden Facebook, Twitter vb. hesaplarınız gösteriliyor olabilir. Bu işi yapan CIA caller gibi uygulamalar var.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2016