Yazıya Yorum Gönder!

Biliyorsunuz ki 2019 yılı itibari ile naylon poşet kullanımını azaltmak amacıyla ülkecek ücretli poşet uygulamasına geçtik. Amaç poşet kullanımını azaltıp doğayı korumak. Peki bu uygulama başarılı olacak mı? Yararları mı daha fazla olacak yoksa zararları mı? Şimdilik sistemin laf olsun diye uygulamaya konduğu gibi bir sonuç beliriyor fakat niyet iyi ise birkaç yıl içinde her şey değişebilir. Peki o zamana kadar neler olacak? Bu uygulamanın yararları ve olası sonuçları neler olacak?

Öncelikle uygulamanın yararlarına bakalım; 

 • Poşet kullanımı azalacak ve çöp atıklarımızda bir miktar azalma olacak.

Bir miktar diyorum çünkü insan oğlunun işi gücü çöp üretmek.. Pet şişelerin zararını biliyoruz öyle değil mi?.. Neyse ki her yıl biraz daha bilinçleniyoruz, belediyeler çöp arıtma tesisleri kurarak çöpleri doğaya zarar vermeden imha ediyor, dönüştürüyorlar. Mesela pet şişeler, cam şişeler, bilinçli yönetim ile ayıklanıp, yeniden geri kazandırılabiliyor. Peki naylon poşetler?

Muhtemelen onlarda bu dönüşüme dahil oluyorlar; denize yada sokağa savurmuyorsanız! Yada diğer çöplerimize dahil oluyorlar.

Gelin şimdi birde ücretli poşet uygulamasının olası sonuçlarına bakalım..

Ücretli poşet uygulamasının olası sonuçları; 

 • Tüketici zaten alışveriş sırasında para ödüyorken birde poşete fazla fazla para ödeyecek,
 • Tüketici devamlı poşetini hazır bulunduracak yada yanında poşet parası hazırlayacak,
 • Tüketici sıralı market alışverişlerinde hırsız muamelesi görebilecek,
 • Tüketici çöp için ayrıca poşete para ayıracak, (yine poşet kirliliği)
 • Esnaf veya market elemanı iş yükünün içinde birde ücretle poşet satmakla uğraşacak, bunun iadesi de var,
 • Müşteriye satılan poşet yırtılır, ürünler zarar görürse yeni bir sorun çıkacak; tüketici satıcıyı dava edebilecek, tazminat alabilecek,
 • Esnaf veya satıcının mağaza içinde hırsızlıklara daha çok dikkat etmesi gerekecek, (Elinde büyük bir bez torba, içinde bir sürü açık ürünle markete giren tüketicinin raflardan bir ürünü alıp torbasına atıp atmadığını kimse bilemeyecek. Kötü bir durum ama muhtemelen bu gerçekleşecek.)
 • Bazı tüketiciler çöplerini artık poşetleyerek atmayacak, doğrudan konteynerlere dökecekler, (Kediler için iyi fakat çöp toplayanlar için kötü bir durum.)
 • Yıllardır sırf atık su tesisatı ve kanalizasyon sisteminin hayrına tuvalet kağıdı atıklarını poşete koyan aileler bu atıklarını artık kanalizasyona dahil edecek, (Tesisatçılar için iyi fakat belediyeler için kötü bir durum.)
 • Poşet üretimi azaldığında bu işten para kazananlar işsiz kalacak yada üretim el değiştirecek.

Benim aklıma gelenler bunlar.

Muhtemelen benimle aynı fikirde olmayanlar olacak ama birilerinin bunları düşünmesi, yeni ve daha sağlıklı bir yol çizmesi gerekmiyor mu? Madem niyet doğayı korumak, o zaman poşetleri parala satmak, üstünden para kazanmak yerine;

 • poşetleri çöpteyken dönüştürsek,
 • doğaya zararı olan poşetler yerine reklamlı ama ücretsiz bez torbalara geçsek,
 • yada şuan kullanılan poşetler yerine suda çözülen doğa dostu poşetlere geçiş yapsak!

Bakalım yeni sistem ne gibi sonuçlar doğuracak ve zaman içinde neye dönüşecek?? İnşallah orta yol bulunur, hem doğa hemde insanlar korunur.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019