Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Bizim gençlik zamanlarımızda, yani bundan 20-25 sene önceleri, ne tablet bilgisayarlar vardı ne de bu kadar çok ücretsiz oyun seçeneği vardı. Masaüstü bilgisayarlarda kısıtlı seçeneklerden Mario, Half Life, Counter Strike, Midtown Madness, The Sims, Age Of Empires, ne bulduysak, bilgisayar varsa, evde veya internet kafelerde aynı şeyleri oynar dururduk. Şimdi işler değişti. 

Masaüstü platformunda mesela Steam var. On binlerce oyun seçeneği var ve fiyatlar çok makul. Ödeme seçenekleri de gayet yeterli. Korsan oyun aramanıza, virüslü dosyalar ile uğraşmanıza gerek yok. Satın alın, oynayın.

Mobil platformda ise hem Android cephesinde Google Play, hemde Apple cephesinde Appstore var. Belki milyonlarca oyun seçeneği var. Büyük bölümü ücretsiz. İndir, oyna.

Seçenek artınca, rekabet artınca, doğal olarak fiyatlar iniyor, kalite artıyor.

Minecraft‘ı çoğunuz bilirsiniz. Yeğenlerim yatıp kalkıp, aylardır sıkılmadan oynuyorlar. Kısa süre baktığım bir oyun ve gayet eğlenceli geldi bana. Microsoft’a da öyle gelmiş olacak ki, 2014 yılında oyunu ve yapımcı şirketini 2.5 milyar dolara satın aldılar. Oyun 2012 yılından beri popüler.

Durum böyle olunca, oyunun alternatifleri, taklitleri de türüyor. Geçmişte birçok alternatif çıktı, örneğin Portal Knights, Pixel Gun, Savanna Craft, BlockStorm vb. vb. Raft Simulator’de onların arasında en iyilerinden biri ve ücretsiz! Ayrıca oyunun yapımcısı bir Türk, Semih Parlayan.

Raft Simulator’de, okyanusun ortasında hayatta kalmaya çalışıyoruz. Okyanustaki 2 köpek balığını saymazsak, yalnızız.. Okyanusun ortasında sürüklenen tahta parçaları, yeşillikler, kasalar, fıçılar vb. şeyleri topluyor, kendi dünyamızı oluşturuyoruz.  Oyun sürekli güncelleniyor, yenilikler ekleniyor. Bu sebeple oyunun geleceğine dair tahmin yürütmek zor. Fakat bu şekilde devam ederlerse Microsoft’un iştahını kabartabilir.

Henüz oyunu duymadıysanız, görmediyseniz, hemen aşağıdan oyunun tanıtım videosuna bakmanızı ve beğenirseniz ücretsiz indirme seçeneklerinden birini kullanarak oyunu indirip, denemenizi öneririm.

Başlangıçta oyunu çözmekte zorlanabilirsiniz. (Tabi Minecraft uzmanlarını ayrı tutuyorum, onlar bizi ceplerinden çıkarır, bu oyunu da 2 günde bitirirler.) Yukarıda söylediğim gibi, okyanustan topladığımız malzemelerle kendi yuvamızı oluşturuyor, yuvayı süslüyor, karnımızı doyurup, hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Oyunun masaüstü sürümü kurulum gerektirmiyor ve Windows, Linux, Mac sistemlerinde çalışıyor. Grafikler mobil cihazlardakilere göre daha iyi, yeniliklerde ilk olarak masaüstü sürüme geliyor zaten. Oyunun masaüstü sürümlerini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

>> Masaüstü için RAFT İndir

Oyun henüz Steam platformunda yok. Aslında Steam GreenLight’da vardı fakat sonradan kaldırıldı. Sanırım geliştiriciler ile Steam platformu arasında bir sorun çıktı. Ücretsiz olduğu içinde kazançlarını bağışlar ve mobil platform reklamlarından sağlıyorlar. Bu sebeple oyunu mobilde oynarken reklamları görmemek için interneti kapalı tutmanız, masaüstü sürümü indirirken ise karşınıza açılan sayfada destek (bağış) kısmını atlamanız gerekiyor.

Bağış ekranını geçmek için; Yukarıdaki sayfada Download Now butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza aşağıdaki pencere geliyor.

No thanks, just take me to the downloads” yazısına tıklıyorsunuz. Aşağıdaki ekran geliyor.

32 bit Windows kullanıyorsanız ilk, 64 bit Windows kullanıyorsanız ikinci, Mac kullanıyorsanız üçüncü, Linux kullanıyorsanız dördüncü Download butonuna tıklayarak indirme işlemini başlatıyorsunuz.

Oyun 100 mb civarında bir boyuta sahip. İndirme işlemi bitince zip’ten çıkarıp, klasör içerisindeki RAFT.exe dosyası ile oynamaya başlıyorsunuz. Eğer oyunu çok severseniz sonradan indirme sayfasına gidip, ödeme seçeneklerinden birini kullanarak geliştiriciye maddi destekte bulunabilirsiniz.

GÜNCELLEME: Oyun sanırım Steam platformunda satışa çıkacak bu sebeple mobil platformlardaki sürümler yayından kaldırıldı. Ayrıca yukarıdaki paylaştığım geliştirici sayfasındaki sürüm içinde artık güncelleme paylaşılmıyor.  Yapımcının tahmini oyun Haziran ayında Steam’de olacak.

MOBİL SÜRÜMLER

Oyunun mobil sürümlerini mobil cihazlarınızda kurup oynamak için ise aşağıdaki bağlantıları takip ediyor veya uygulama mağazanızda RAFT Survival Simulator araması yapıyorsunuz. Oyunun bir sürü taklidi olduğundan sahteler arasından doğru olanı bulmak için aşağıdaki bağlantıları kullanmanız daha iyi olacaktır.

>> Google Play’de RAFT (Platformdan Kaldırıldı)

>> Apple Appstore’da RAFT (Platformdan Kaldırıldı)

İsteyen olursa oyunun Android versiyonunu apk olarak paylaşabilirim fakat Apple için yapabileceğim birşey yok. Eğer farklı bir isimle platformda yer alırsalar yada daha iyi alternatifleri olduğunu düşünüyorsanız yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz. Hepinize iyi eğlenceler.

facebook share twittershare

    beren 19 Mayıs 2017, 23:16

    nereden indirilecek

    Lordiz 20 Mayıs 2017, 01:05

    @beren; Yazıda hangi bağlantıdan ve nasıl indireceğinizi resimlerle destekleyerek anlatmıştım. Başaramadınız mı?

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017