Yazıya Yorum Gönder!

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

Vergi kimlik numarası, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerce yapılacak işlemlerle ilgili kayıtlarda ve düzenlenecek belgelerde kullanılması mecbur olan bir numaradır. 3 Temmuz 1995 tarihinden itibaren başlanan uygulama gereği, Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan her gerçek kişi ve tüzel kişi bir vergi numarası almak zorundadır. Bir vergi numaranız varsa aşağıdaki sayfadan sorgulatabilirsiniz. Eğer adınıza bir vergi numarası çıkmıyorsa en yakın vergi dairesinden talep edebilirsiniz.

Vergi kimlik numarası sorgulama:

Eğer varsa vergi kimlik numaranızı devlete bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasındaki form üzerinden sorgulayabilirsiniz.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_VKNO

Alternatif olarak aşağıdaki bağlantıdan Diğer Sorgulamalar > Vergi Kimlik Numarası Sorgulama yolunu da izleyebilirsiniz.

https://intvrg.gib.gov.tr/intvrg_side/main.jsp

Vergi numarası kimler için gereklidir?

Aşağıda yazılı işlemleri gerçekleştirecek gerçek ve tüzel kişiler, vergi kimlik numarası almak zorundadırlar. · Motorlu taşıt alan satan gerçek ve tüzel kişiler, · Gayrimenkul alan satan gerçek ve tüzel kişiler, · Lehine ipotek tesis edilen gerçek ve tüzel kişiler, · Bina inşaat ettirip tapuya tescil ettiren gerçek ve tüzel kişiler, · Yeni kurulacak sermeye şirketlerinin hisse nispeti en yüksek beş ortağı, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürleri. (Limited Şirketlerde Şirket Müdürleri)

Vergi numarası olmayan ve almak isteyenler, nüfus cüzdanı ve fotokopileri ile birlikte herhangi bir vergi dairesine giderek vergi kimlik numarası alabilirler.

Gelir İdaresi Başkanlığı Mobil Uygulaması: 

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi mobil uygulamaları ile diğer vergi işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Android uygulaması için;

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.cs.gibproject&hl=tr

Apple ios uygulaması için; 

https://itunes.apple.com/tr/app/gib/id1050148477?l=tr&mt=8

GİB Mobil uygulaması ile Haberler, Vergi Takvimi, Vergi Mevzuatı, MTV Ödeme, MTV Hesaplama, Borç Sorgulama, Vergi İstatistikleri, Rehberler ve Broşürler, Yararlı Bilgiler, Sıkça Sorulan Soru ve Cevaplar bölümlerine ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019