Yazıya Yorum Gönder!

WebMoney Bozdurmanın Güvenli ve Ucuz Yolu

Bir çoğumuz dünya genelinde kabul görmüş, pek çok yerli web sitesinde de kullanılabilen Paypal’ı biliyoruz ama WebMoney’i fazla bilenimiz yok. Webmoney, Paypal için ciddi bir rakip, fakat Rusya kaynaklı oluşu, Türkiye’de, hatta dünya genelinde fazla kullanılabilir olmayışı ve en önemlisi içerideki parayı tahsil ederken yüksek komisyonlar ödüyor olmamız, bizleri Webmoney’den uzaklaştırıyor.

Kısa süre öncesine kadar WebMoney üzerinden Avea, Turkcell, Vodafone hatlarımıza TL yükleyebiliyorduk, ancak o sistemde şuan kapalı (ben yazıyı yazarken hala kapalıydı). Yani içeride paramız varsa Webmoney sistemini veya komisyon kesen Webmoney satış sitelerini kullanmamız gerekiyor. Fakat bunlar içinde kimlik bilgilerimizi onaylayarak Formal passport’a geçiş yapmalıyız. (İlk üyelikteki passport “Alias” ile, para çekmede sorunlar çıkıyor. Üyeliğinizin passport durumunu bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz.)

Hadi diyelim passport işini hallettiniz (ki ben passport olayına el atmadım bu konuda sorusu olanlar Webmoney Türkiye’den destek almalı) bu seferde elinizdeki paranın yarısını hadi biraz daha düşsün %10-20’sini komisyon olarak veriyorsunuz. Ne anladım bu işten? Belki birkaç sene içerisinde Türkiye’de kullanım alanı artar yada bankalara para çekmede komisyonlar aşağı çekilir, ancak şuan için en mantıklı Webmoney bozdurma yollarından birini, kendi deneyimim ile sizlerle paylaşıyorum..

27 MAYIS 2016 // GÜNCELLEME

Yazıyı yayınladıktan 1 sene sonra sitede güncelleme yaparak daha profesyonel hale getirmişler. Aşağıdaki ilk bağlantıdan webmoney’den paypal’a dönüşüm formuna ulaşabilir, ikinci bağlantıdan neyi nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

https://www.payexchanger.com/
https://www.payexchanger.com/pe/how-to-exchange/

1 TEMMUZ 2016 // GÜNCELLEME

Paypal’ın Türkiye’den çekilmesi sonucu paraları Paypal’a dönüştürmemiz mantıksız hale geldi. Bu sebeple dönüşüm için Paypal yerine Payza, Skrill, Payooner seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Yada parayı yurt dışında açılmış bir Paypal hesabına aktarıp sonra G2a.com gibi yabancı sitelerde harcayabilirsiniz.

13 Ekim 2016 // GÜNCELLEME

Paypal’ın 2017 yılında tekrar Türkiye’de faaliyete geçeceği söyleniyor. İsterseniz bakiyenizi Paypal geri dönene kadar bekletip, sonrasında aşağıda paylaştığım yöntemle Paypal’a dönüşümünü yapabilirsiniz. Alternatif olarak WM hesabınız için kimlik fotokopisi gönderip formal passport’a geçip sonrasında bakiyeyi turkmoney.net sitesinden nakite çevirebilirsiniz. Veya son seçenek olarak G2A’dan G2A Gift card, Google Play Gift card yada Steam Wallet alarak bakiyenizi bu sitelere aktarabilirsiniz. 13 Ekim tarihinde WMZ bakiyemi güvenli bir şekilde ve formal passport ile uğraşmadan G2a’da gift card’a çevirdim. Sonrasında istersem bu bakiye ile Google Play Gift card yada Steam Wallet satın alabileceğim.

6 Kasım 2018 // GÜNCELLEME

G2A, tekrar Webmoney kabul etmeye başladı. Paranızı bozduramıyorsanız G2A’da Steam gift card, İtunes card gibi şeyler yada oyun alarak harcayabilirsiniz. Ayrıca Plati.ru sitesi de Webmoney kabul ediyor fakat oradaki satıcıların bir kısmı çalıntı oyun hesapları satıyor diyorlar. Dikkat etmek lazım.

PayExchanger.com

Güvenilirliği konusunda şüphem olan bir siteydi ve sahibi Pakistan vatandaşı olduğu içinde (ülkeyi aşağılamış gibi olmayayım ama) acaba kurumsal hizmet verebilir mi? yoksa paranın peşinden koşturur muyuz? diye düşünüyordum.

Gözü karartıp 40 Wmz miktarında parayı Paypal’a çekmeye niyetlendim.

Aldığı komisyona, parayı bozdururken nasıl bir yol izlendiğine ve sonrada gelen eski yorumlara baktım. 40 Wmz yani 40 Dolar için 2 Dolar komisyon alacak (1 Dolar + %2), en geç 24 saatte parayı Paypal hesabıma gönderecekti. 5 dakika sürdü sürmedi, 40 Wmz’yi karşı hesaba aktarıp, talep formunu doldurup, beklemeye başladım.

Ülke saat farkından olsa gerek 2 Mayıs akşamı saat 6’da gönderdiğim Ticket’a (talep mesajına) 3 Mayıs sabaha karşı 3’de cevap verdi. (Yani 2 Mayıs gece yarısından sonra, Pazar sabaha karşı)

Your Payment $38.22 have been sent successfully. Thank you

Para Paypal hesabımdaydı. Kendisine teşekkür ederek, bu güvenli takas yöntemini tanıtacağımı söyledim. Şimdi sözümde duruyorum.

İnşallah sizlerinde işine yarar, paranız cebinizde kalır.

Ama yöntemi paylaşmadan önce çok dikkatli olmanızı öneriyorum. Site her ne kadar güvenli olsada yazımı yayınladıktan bikaç sene sonra Exchange son bulmuş olabilir, sistemlerinde bir sorun çıkmış yada komisyonlar artmış olabilir. Exchange yapmadan önce ilgili siteyi, komisyonlarını, son gelen yorumlarını kontrol etmenizde yarar var. (Site adres kayıt tarihi ve takas yazısının yayın tarihi Ağustos 2013. Yani yaklaşık 2 senedir takas işlemlerini gerçekleştiriyorlar.)

Sistem Nasıl Çalışıyor? 

Sistemi kullanışımıza geçmeden önce beş faydalı bağlantıyı paylaşmak istiyorum.

Birincisi komisyon oranlarının olduğu sayfa, ikincisi ticket sisteminin url’si, üçüncüsü iletişim bilgilerinin olduğu sayfa, dördüncüsü güncel geri dönüşlerin olduğu sayfa ve sonuncusu PayExchanger’ın Facebook sayfası.

https://www.payexchanger.com/pe/exchange/
http://order.payexchanger.com/
https://www.payexchanger.com/pe/contact-us/
https://www.payexchanger.com/pe/testimonials/
https://www.facebook.com/Payexchanger

Bu url’ler üzerinden kontrollerinizi yaptıktan sonra hala Wmz’yi bozdurmaya kararlıysanız aşağıdaki bağlantıya gidiyor ve normal bir blog yazısı gibi görünen başlık içerisindeki şu formu buluyorsunuz.

https://www.payexchanger.com/pe/webmoney-to-paypal/

WebMoney Bozdurmanın Güvenli ve Ucuz Yolu

Yukarıdaki resimde görünen kutucuğa Wmz miktarını yazarak Pay Now butonuna basıyorsunuz. Açılacak Webmoney.ru sayfasından ise (sağ üstten English seçebilirsiniz) Webmoney hesabınıza giriş yapıp, kutucuğa yazmış olduğunuz miktarda Wmz transferini gerçekleştiriyorsunuz.

Transfer gerçekleştiğinde karşınızdaki ekranda şu not yazıyor olacak;

Payment to Merchant has been processed

Ve hemen bu ekrandan Screenshot yada resim çekin ve hiçbirşey yapmadan bekleyin. PayExchanger sitesi geri açılacak.

Ardından ikinci adıma geçiyor, aynı sayfadaki, Pay Now butonu altındaki Submit Paypal Payment Request butonuna tıklıyor, açılan ticket formunda * (yıldız) işareti olan yerleri doldurarak talep formunuzuda (İngilizce) gönderiyorsunuz.

WebMoney Bozdurmanın Güvenli ve Ucuz Yolu

İngilizceniz iyi değilse Google Translate kullanabilir yada resimde yazdığım mesajı kendinize göre değiştirip kullanabilirsiniz. Onun haricinde formda gerekli alanları doğru olarak doldurmanız şart. (Formun alt kısmında Attachments yazan buton ile de Wmz transfer ekranından aldığınız resmi eklemenizde yarar var. Ayrıca talebiniz Paypal değil Payza, Skrill, Bitcoin ise bunuda özellikle belirtmeyi unutmayın.)

İlgili ticket yani talep formunuza cevap geldiğinde forma yazdığınız adrese bildirim maili gelecek, talebinize olumlu cevap geldiyse, bir eksik bilgi yada sorun yoksa hemen hesabınıza gidip paranın gelip gelmediğine bakacaksınız.

Para hesabınıza sorunsuz geçmişse talep formunda yazılandan birkaç dolar daha az geldiğini görebilirsiniz. Sorunun kaynağı Paypal. Gönderilen paradan komisyon kesiyor. (40 Dolar için benden 1.79 Dolar kesti.)

UYARILAR VE DİKKAT EDİLECEKLER!

İşi sağlama almak için tek tek belirtmekte yarar var.

1.) Elinizde yüklü miktar para varsa önce ufak bir rakamda değişim yapın, sorun yaşanırsa büyük kaybınız olmasın. Sistem güvenilir ancak sorun çıkarsada talep formundan, PayExchanger’ın Facebook sayfasından ilgililere bildirimde bulunun.

2.) Talep formu gönderirken bilgileri doğru ve eksiksiz girin. Telefon numarası verdiğinizde sizi aramıyorlar ancak oraya şart koymuşlar. Bir sorun çıkmaz.

3.) En düşük takas limitlerine dikkat edin. Örneğin Wmz takasda en düşük limit 10 Dolar. Bunun altında bir miktarı gönderip de değişim talebi yapmayın. Güncel komisyon ücretlerini kontrol etmeyi unutmayın.

4.) Wmz takasını Paypal değilde Bitcoin, Payza olarak isteyecekseniz ayrıca araştırma yapın. Sadece Paypal üzerine para talep ettiğimden işim hızlı bir şekilde görüldü ancak diğer sistemlerde özel durumlar var mıdır bilemiyorum. (Örneğin Paypal’da hesabım onaylı ve kişisel idi. Onaysız Paypal hesaplarına dışardan para geliyor mu bunada dikkat etmek gerek.)

5.) Değişime geçmeden önce Facebook sayfalarındaki son gönderilere ve gönderi tarihlerine bakın. Yakın tarihte gönderilen stok mesajı varsa hem hala aktif olduklarını, hemde ellerinde hazırda para olduğunu anlayabilirsiniz.

6.) Talep formuna yazacağınız Wmid, Wmz hesap numarasını doğru olarak verin. Bu bilgileri https://www.wmtransfer.com/ adresinden hesabınıza giriş yaptığınızda göreceksiniz. Wmid sağ üstte yer alır, Wmz numaranızda Purses sekmesi altında solda FirstZ başlığının altında. (Tabi sonradan tasarım değişmezse şuan öyle)

7.) Para takasında sorun çıkarsa yazı başında paylaştığım iletişim bağlantılarını, talep formunu kullanarak yetkili Pakistan’lı arkadaş ile anlaşacaksınız. Yüzlerce insan sorunsuz faydalanmış olabilir ancak şansınıza ve dikkatsizliğinize ufak sorunlar yaşama ihtimali her zaman var. Bu sebeple anlattıklarıma, uyarılarıma çok dikkat edin. Ve karşıdaki kişi ile Google Translate ilede olsa iletişimi koparmayın. Paranız elinize geçer.

Son olarak PayExchanger sitesi için yetkilisi tarafından hazırlanan aşağıdaki videoyu izleyebilir ve konuyla alakalı karmaşık olmayan sorularınızı yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook ve Twitter üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare


Bu yazı 6 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  Ediz Ergin 20 Mayıs 2015, 21:48

  Çok reklam kokan hareket bunlar. WebMoney'in Türkiye servisi olan webmoneyalsat.com üzerinden bozum yapıyorum kesinti %3. Ne yüzde 10-20 sinden bahsediyosun???

  ByVRO 23 Mayıs 2015, 18:29

  Selam webmoney hesabimdan parayi cikti, ama paypal hesabima gelmedi sorun ne acaba ?

  admin 23 Mayıs 2015, 19:02

  @ByVRO; Parayı gönderdikten sonra Ticket gönderiyorsunuz, o ticket sayfasını arada bir kontrol edin. Sorun varsa oradan yazarlar, ayrıca parayı hesabınıza yolladıklarında da oradan haber veriyorlar. 24 saat sonra hala para gelmemiş veya ticket cevaplanmamış olursa tekrar ticket mesajı gönderin ve Facebook sayfalarının duvarınada not bırakın. 

  http://order.payexchanger.com/

  https://www.facebook.com/Payexchanger

  turkmoney 05 Haziran 2015, 22:09

  Bilindiği üzere youtube kazançları çeşitli yollarla alınabilmektedir fakat paypal gibi yöntemlerle ödemeler 1 hafta 10 günü bulmaktadır. Bu durumda youtube gelirlerinizi webmoney olarak talep ederseniz ödeme sırasında ilk sırada webmoney ödemeleri geldiğinide önemle bildirmek isteriz. Şuan için QuizGroup ödeme seçeneklerinde webmoney çalışamkta olup yakında tüm partnerlerin webmoney seçeneğini açacağını duyurmak isteriz. Ödeme seçeneği webmoney olarak seçenlerin bakiyelerini anında nakite çevirmek bir tık kadar uzağında. TurkMoney olarak resmi webmoney hizmetlerimizle sizlerin yanındayız. Ödemelerinizi webmoney ile almak istiyor fakat webmoney hakkında bilgi sahibi değilseniz bu konu altından sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. TurkMoney sitemiz üzerinden gerekli dökümanlara ve resimli anlatımlara ulaşma imkanınız vardır ayrıca sitemizde bulunan iletişim araçlarından herhangi biri ile bize ulaştığınız taktirde her zaman desteklerimiz sizlerle olacaktır.
  web: turkmoney.net
  skype: turkmoney.net
  tel: 0537 868 87 96

  Engin 05 Temmuz 2018, 03:42

  Merhabalar, gayet açıklayıcı yazı olmuş. Epara kapandığından beri webmoneybozma.com sitesi üzerinden bozum işlemi yapıyorum. Aylık ortalama 3500k üzeri bozumlarımı düşük komisyonla yapıyorum bu siteyide ekleyebilirsiniz listenize

  Arda 28 Eylül 2018, 15:19

  webmoneybozma.com sitesi dolandırıcı bir sitedir, zaten bunu sitenin dizaynından falan anlayabilirsiniz. Geçenlerde bi ihtimal düzgün bir sitedir diye deneme amaçlı, düşük meblağlı bir bozdurma işlemi gerçekleştirmeye çalıştım. Tahmin edildiği üzre, parayı aldıktan sonra ortadan kayboldular. Kesinlikle bu siteden uzak durun.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019