Yazıya Yorum Gönder!

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb’lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz?

GÜNCELLEME: WhatsApp ile Google arasındaki yeni bir sözleşme dolayısıyla, bundan böyle WhatsApp yedekleri Google Drive depolama alanı kotasında hesaba katılmayacak. Ancak, bir yıldan uzun bir süre boyunca güncellenmemiş olan tüm WhatsApp yedekleri depolama alanından otomatik olarak kaldırılacak. Bu politika tüm kullanıcılar için 12 Kasım 2018’den itibaren yürürlüğe girecek.

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar‘a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar‘a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive’a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive’a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor.

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive’da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive’a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger‘ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive’dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

ALTERNATİF YOL: 

Bir bilgisayardan doğrudan aşağıdaki bağlantıya gidin, yedeklemenin yapıldığı gmail hesabı ile oturum açın.

https://drive.google.com/drive/u/0/backups?fd=true

Karşınıza bir ekran açılacak. Bu ekranda Whatsapp 90xxxx yedeği gibi bir seçenek görüyorsanız bu seçeneğe iki kez sol tıklayın.

Şimdi karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Bu ekrandaki iki seçenekten hangisi işinize geliyorsa onu kullanarak hem Whatsapp yedeklemeyi devre dışı bırakabilir, hemde mevcut Google Drive Whatsapp yedeğini silebilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

>> Eski Tarihli Dahili Whatsapp Yedeğini Geri Yükleme

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  poseydon 27 Temmuz 2018, 02:47

  Selamlar.Benim şöyle bir sorunum var: whatsapbı tekrar kurarken drive daki eski yedeklerden birini yüklemek istiyorum.Ancak whatsapp hep en son yedeği yüklüyor. İstediğim yedeği nasıl seçebilirim?
  Dosya yöneticisinden whatsapp datebases bölümünden halletmek istedim ama orada da sadece bir haftalık yedekler saklanıyor.

  Lordiz 28 Temmuz 2018, 01:10

  @poseydon; Merhaba. Google Drive’daki yada dahili hafızadaki en eski yedeğin ne kadar geri gittiğini nereden biliyorsunuz? Benim bildiğim kadarıyla Google Drive’da her yedek eskisinin üstüne yazılıyordu. Ancak dahili yedekler bir tane değil birkaç farklı yedek oluyor ve onlarda epey geri gidebiliyor. Kendimden örnek verirsem şuan dahili hafızadaki en eski yedeğim 19 Temmuza ait, yani 9 gün öncesi. Birde o yedeğin içindeki sohbetler 2-3 ay öncesine kadar gidiyor olabilir.

  dildarım 11 Ağustos 2018, 15:38

  evet sildim hiç bişey kalmamıştır umarım arada bir watsabı kaldırıp tekrar yukluyorum sohpet yedeklemelerini yuklemıyorum bide bunu yaptım

  Mela 07 Kasım 2018, 03:05

  Merhabalar. Tlfnumn watsaap ayarlarında yedekleme yok diye işaretledim. Ama geçen gün gece watsap a girmiştim ekranda birdwn sohbet yedwkleniyor diye bir yazı çıktı oan çok şaşırdım. İlk defa oldu çünkü. Yedwkleme kapalıyken biryerlere yedekleme yapabilir mi ve eğer yapıyorsa ben bunu nasıl silebilirim. Teşekkür ederim şimdiden.

  Lordiz 07 Kasım 2018, 03:56

  @Mela; Merhaba. Her gece saat 02:00’dı sanırım telefonunu belleğine otomatik yedek alınır. Birde izin verirseniz Google sunucularına yada İcloud’a yedek alınır. Dahili yedek kapanmıyor diye hatırlıyorum. Android kullanıyorsanız onları database dosyalarını tek tek silebilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018