Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb’lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz?

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar‘a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar‘a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive’a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive’a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor.

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive’da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive’a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger‘ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive’dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

>> Eski Tarihli Dahili Whatsapp Yedeğini Geri Yükleme

facebook share twittershare

  Mustafa 30 Nisan 2018, 19:58

  Abi şimdi telefon da 7 günlük yedek var mevcut database de zaten 7 güne kadar gösteriyor. Ama mesela Ağustos ayındaki bir yedeği almak istersek recovery ile o gelir mi yoksa WhatsApp sürekli aynı yedeğin üstüne mi yaziyor

  Lordiz 30 Nisan 2018, 23:26

  @Mustafa; Elinizde Ağustos’un database yedeği varsa şimdi geri yükler eski yazışmalara ulaşırsınız ve bundan sonraki yazışmalar onun devamı olarak eklenir. Ancak 30 Nisan’da 30 Ağustos yedeği yüklediyseniz aradaki 8 aylık yazışmalar gider. Onlar içinde güncel database yedeği saklamanız lazım ki geri dönebilesiniz. Yazımın sonundaki bağlantıdan dahili yedek yükleme yöntemini anlattığım yazıma ulaşabilirsiniz.

  Mustafa 01 Mayıs 2018, 02:15

  Ben sizi çok iyi anlıyorum ama anlatamadım sanırım. WhatsApp database klasöru recovery yöntemleri ile eski yedekler getirilebilir mi yoksa siz özel olarak kopyalama yapmaz iseniz aynı dosya üstüne mi yazıyor sürekli

  Lordiz 01 Mayıs 2018, 03:10

  @Mustafa; Recover yöntemi dediğiniz ne mesela? Normal şartlarda dahili hafızadaki klasörde sürekli eskilerin üstüne yazılır. Örneğin Ağustos ayında Twrp kurtarma modu veya başka bir uygulama ile full dahili yedek alındıysa o zaman o yedekten belki database klasörüne erişip Ağustos yedeği yüklenebilir. Böyle bir yedekleme yoksa yada yedekleme de o klasör yoksa sonuç alamazsınız.

  Google Drive’daki Whatsapp yedekleri içinde geçerli. Devamlı eskilerin üstüne yazılır.

  Mustafa 01 Mayıs 2018, 09:32

  Desene yedek almadık ise telefon hep son yedi günü tuttu (çünkü bende yedek yok recovery ile getiririm sanıyordum) tonershare diye bir program var YouTube de baya etkin bulunuyor falan yazmışlar o sebeple araştırma yapmaya basladim. Demek ki yedek yok ise telefon hafızasinda sadece son yedi gün var gerisi hikayegerisi Tmm Kardeşim bu konuda ilk defa sen bu kadar yardımcı oldun

  Lordiz 01 Mayıs 2018, 23:23

  @Mustafa; Söylediğiniz yazılım ve benzerleri sadece not belgeleri, resim, ses ve video dosyalarını geri getirebiliyorlar. Database dosyası, telefon rehberi gibi bilgileri getiremezler.

  Mine can 14 Temmuz 2018, 00:24

  İyi akşamlar, farklı bir cihaza ayni numara ile fakat farklı bir Gmail adresi ile vatsap yuklendiginde eski cihazdaki yazışmalar tekrar yeni cihaza yüklenebilir mi. Yani yedekleme sadece vatsap sunucusuna mi bağlı yoksa google hesabımız ve cihazın yerel hafızasinin büyük rolü var mı. Sorum çok saçma geldi ise affınıza sığınırım. Kafam çok karışık çünkü bir sürü farklı fikir var çevremde. ..
  Bir de yedeklemeler en fazla ne kadar gün öncesini bize geri getirir 😐
  Teşekkür ederim…

  Lordiz 14 Temmuz 2018, 22:40

  @Mine can; Merhaba, iyi akşamlar. Bu yorumunuz daha kapsamlı olduğundan bunu onayladım.. Whatsapp hem dahili hafızaya hemde Gmail hesabına yedekleme yapar. Ancak Gmail yedeği kapalısa Whatsapp sunucularında da yedek olabilir. Tüm ihtimalleri düşünürsek şöyle diyebilirim; Sadece gmail yedeğiniz varsa diğer cihazda aynı gmail ile oturum açmazsanız eski yedekler gelmez. Bu durumda telefonda dahili hafıza yedeğine bakarsınız. Dahili yedek varsa dosyaları yeni cihaza taşır ve Whatsapp’a geri yükleme yapabilirsiniz. Gmail yedeği epey bir zaman öncesine gidebilir ama dahili yedek sürekli yenilendiğinden çok fazla geriye gitmeyebilir.

  http://www.lordiz.com/android-cihazlarda-eski-tarihli-whatsapp-yedegini-geri-yukleme.html
  Serdar 18 Temmuz 2018, 17:32

  Whatsup yedegini hem google drive’dan hem de dahili hafizadan sildikten sonra geri yukleme sansi var mi?baska bir yazilim ile bile olsa?

  Lordiz 18 Temmuz 2018, 23:11

  @Serdar; Google Drive’daki yedek silindiyse geri gelmez ama dahili yedekler önceden farklı bir yerde saklandıysa aynı klasöre geri konarak tekrar yüklemesi yapılabilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018