Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb’lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz?

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar‘a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar‘a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive’a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive’a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor.

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive’da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive’a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger‘ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive’dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Ilayda 16 Ağustos 2017, 17:24

  Çalınan gmail adresimde wp yedeklerim duruyor olabilir ben androidimdeki dosyalardan geçmişi sildim wp dan yedeklemeyi kapatıp çalınan gmail adresimle bağlantısını da kesip başka bir gmail ile bağlantı kurdum fakat hala çalınan hesabımda yedekler duruyor mudur ne yapabilrim?

  Lordiz 17 Ağustos 2017, 18:04

  @Ilayda; Merhaba. Gmail’iniz çalınsa da telefon hattınızı ele geçirmedikleri sürece bir sorun çıkmaz. Yani başka bir hat üzerine whatsapp kurup sizin gmaili yedekleme hesabı yaparlarsa o diğer numara üzerine yedekleme alınır. Başka bir numaraya eski numaranın yedeği yüklenmez.

  Rasim 29 Ağustos 2017, 18:25

  Watsabimda da kiz arkadasin watsabinda da google drive yok yaziyor ancak buna ragmen gecmis sohbetimize ulasilabilir mi.ulasilamamsi icin nasil bir onlem alabilitiz

  Lordiz 29 Ağustos 2017, 23:37

  @Rasim; Yazışmaları günlük olarak silin. Gece 02:00 yedeği Whatsapp sunucularına kaydedilir. Yeni halinde yazışmalar yoksa o şekilde yedeklenir. Bu sayede erişilebilecek bir yedek olmaz.

  Mustafa 09 Ekim 2017, 18:42

  İşe yaradı gerçekten, teşekkürler

  Nur 19 Ekim 2017, 11:14

  Telefona yedekleme de asla dedim ama eski yedeklenen msjlarida silmek istiyorum yardimci olurmusunuz telefonumda drive etkin değil di yine de oraya kayıt etmismidir

  Nur 19 Ekim 2017, 11:17

  Bilgisayardan drive diye giriyorum ama telefonda devre dışı olduğu için kendi hesabım yok orda ki watsap Yedeklerini de silemiyorum

  Lordiz 19 Ekim 2017, 19:16

  @Nur; Merhaba. Telefonunuz Android mi yoksa Apple ios mu? İphone kullanıyorsanız gmail yerine icloud’a yedek alınmış olabilir. Android kullanıyorsanız Whatsapp Google Drive yedeği de telefonda ekli gmail hesabınıza kaydedilir. Telefondaki Gmail ile bilgisayarınızdaki Gmail hesabı farklıysa buna dikkat edin, yedeği yanlış hesapta aramayın.

  Zeynep 23 Kasım 2017, 14:50

  Google drive daki yedekler silimdikten sonra. Geri alma sansimiz varmi cok onemli mesajlari geri yuklemem gerekiyo. Ama google drive yedekleme yok diyo. Yedeklemeyi acip tekrar whatsap yukledim ama yine o ar gelmedi

  Lordiz 23 Kasım 2017, 22:57

  @Zeynep; Telefondaki yedeği sildiyseniz, Whatsapp’ın kendi sunucularında da yedek yoksa tek yedek Google Drive oluyor. Onuda sildiyseniz mesajları geri getiremezsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017