Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb’lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz?

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar‘a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar‘a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive’a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive’a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor.

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive’da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive’a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger‘ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive’dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Lordiz 10 Ocak 2017, 01:49

  @Ayse; Klasörü bulabiliyorsanız silersiniz, uğraşamam derseniz Whatsapp’da Ayarlar > Sohbet > Sohbet geçmişini takip edin, Tüm sohbetleri sil komutu verin. Gece 02:00’de de bu şekilde yedekleme yaparsa sunucularda birşey kalmaz. Bir sonraki günün yedeğine kadar.

  Pelinn 14 Ocak 2017, 21:49

  merhaba, google drive girip aynı işlemi yaptım. fakat uygulamaları yönete gittiğimde whatsapp’ı göremedim. acaba sohbetleri yedeklememiş olabilir mi? Teşekkür ederim

  Lordiz 15 Ocak 2017, 01:13

  @Pelinn; Merhaba. Whatapp’a bağlı Google Drive hesabında Whatsapp uygulamasını göremiyorsanız yedekleme yapılmamıştır.

  azra kaya 22 Şubat 2017, 17:55

  merhaba ben bilgisayardan whatsapp’taki mesajlarımı silmek istiyorum watsap webe girmeden başka şekilde mesajlara ulaşabilir miyim nasıl yapacağım hakkında bir fikriniz var mı lütfen yardımcı olun çok önemli çünkü. teşekkürler

  nunu 22 Şubat 2017, 20:37

  merhaba ;

  benim uygulamaları yönet sayfamda whatsapp uygulaması cıkmıyor ozaman herhangi bir yedek yokmudur

  Lordiz 23 Şubat 2017, 01:36

  @azra kaya; Merhaba. Whatsapp Web’e girmeden bilgisayardan yazışmaları silemezsiniz. Sadece Google Drive yedeği varsa onu silersiniz. Telefon kullanamıyor musunuz? Neden Whatsapp’dan doğrudan yada Whatsapp web ile silmeyi denemiyorsunuz?

  @nunu; Merhaba. Uygulamalarda yoksa Google Drive’a erişimi için izin verilmemiştir. Yani yedek yoktur. Sadece Whatsapp sunucularında ve telefon belleğindeki yedek vardır.

  Gamze 08 Mayıs 2017, 19:23

  Merhabalar, bir sohbeti silmeden önce drive a yedekleme yapmıştım ama yedeklemeden birkaç gün sonra o sohbeti sildim daha yeni uygulamayu silip geri yüklediğimde o sohbet geri gelmedi sebebi nedir?

  Lordiz 09 Mayıs 2017, 04:05

  @Gamze; Merhaba. Google drive yedeklemesini otomatik yaptıysanız, sonradan yeni haliyle tekrar yedek alınmıştır ve söylediğiniz sohbet yedeklerin içinden kaldırılmıştır. Veya yedekleme seçeneği olarak sadece wifi seçili ise, uygulamayı yüklerken mobil veri kullandıysanız bu sebeple de yedek geri yüklenmemiş olabilir.

  Osman 27 Mayıs 2017, 23:19

  Yedeklerimi başkası tarafından silinmiş geri almak için ne yapmalıyım.

  Lordiz 28 Mayıs 2017, 18:10

  @Osman; 2 ihtimal var. Dahili telefonda yedek olabilir ancak ona siz erişseniz de şifresini kıramazsınız. Uygulamanın kendi görmesi gerek.
  Whatsapp sunucularında yedek olabilir. O yedekte her gece saat 2’de güncellendiğinden dün silinen bir yazışma bugün oradan da silinmiştir.
  Google Drive’dan silinen yedeği ise geri getiremezsiniz. Sonuçta uygulama verisi siliyorsunuz. Drive’da yüklü bir dosyayı silseniz çöp kutusuna gider, Whatsapp verileri sanırım direk siliniyor. Yinede çöp kutusuna bir bakın.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017