Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb’lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz?

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar‘a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar‘a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive’a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive’a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor.

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive’da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive’a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger‘ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive’dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  Neslihan 05 Aralık 2017, 12:33

  Merhaba telefonumu abimden almıştım whatsapp kursum abimin konuşmaları tekrar geri yüklendi yedekleme e postasını kendi mail adresi olarak seçmiş. Başka bir telefonda benim yedeklenen konuşmalarımı görüntüleyebilir mi

  Lordiz 05 Aralık 2017, 21:36

  @Neslihan; Merhaba. Telefon numarası yada yedekleme hesabı olan mail adresine erişebilirlerse (hattınızı çalacak yada Gmail hesabınızda oturum açacaklar) tabiki sohbet geçmişine erişebilirler. Abinizin eski telefonunu siz kullanmaya başladıysanız hesaplar altından abinizin gmail hesabı mı ekli bunu kontrol edin. Aynı gmail hesabını kullanırsanız onun yazışmalar size, sizinkiler ona gidebilir.

  Yasemin 08 Aralık 2017, 19:52

  Merhaba ben bugün sildigim bi maja ulaşmak için wp sildim geri yükledim ama bugünkü konuştuğum tüm msjlar gitmiş şimdi yedekledigim halde geri gelmiyor neden yardımcı olur musunuz

  Lordiz 08 Aralık 2017, 20:33

  @Yasemin; Merhaba. Bugün silinen mesaj dün veya öncesinde yazıldıysa baştan kurulumda yedekle birlikte gelmesi gerekirdi. Ama karşınıza “yedek bulundu” mesajı gelmediyse yedeklemeyle alakalı sorun vardır. Örneğin Whatsapp yedeği yerine Google Drive yedeği kullanıyorsunuzdur, Google Drive erişiminde yada senkronizasyonunda sorun olmuştur. Google Drive yedeği mi aktif?

  Daha bugün bir tanıdığın Whatsapp kurulumunu yaptım, otomatik yedek sorunsuz geri yüklendi.

  Azize 13 Aralık 2017, 12:49

  Merhaba. Geceden beri whatsapp geçmişime ulaşmaya çalışıyorum. Daha önce de yaptığım işlemlerde geri getirebilmiştim. Ama dün whatsap hafıza doldu diye konuşmalarımı sıfırladı. Bi iki saat içinde ben hafızayı boşaltıp geri yükleme için yer açtım ve o aralıkta yaptığım konuşmalarında yedeklenmeye dahil olması için yedekleye bastım. Daha sonra silip baştan yükledim. Google drive yedeğiniz bulundu diyor. Boyutu da yazıyor. Ama ekrana gelen sadece o 1-2 saat aralıkta yaptığım konuşma😱 yani 6 GB lık konuşmm yedekte gözüküyor ama yüklenmiyor. Ne yapmam lâzım yardımcı olur musunuz ? Yedekle ye bastığımda öncekini yok mu saymış ne anlama geliyor ki bu 😔

  Lordiz 13 Aralık 2017, 22:08

  @Azize; Merhaba. Ne yaptığınızı kendiniz söylüyorsunuz. Geçmiş yazışmaları sildikten sonra temiz yedekleme yapmışsınız. Eski yazışmaların yerine tertemiz sadece o an var olanlar kaydedilmiş. Geri getirebileceğinizi sanmıyorum. Eğer Google Drive yedeğini yüklerken farklı bir yöntem varsa belki geri getirilir ama o konuda bilgim yok.

  sado 02 Ocak 2018, 11:19

  uygulamaları yönet kısmında watsapı bulamıyorum neden ki acaba tek tek baktım arattım çıkmıyor

  Lordiz 02 Ocak 2018, 18:31

  @sado; Whatsapp için Google Drive yedeklemesi aktif edilmediyse uygulamayı göremezsiniz. Whatsapp ayarlarından Google Drive yedeklemenin açık olup olmadığına bakın, eğer açıksa telefonda hangi gmail adresinin ekli olduğunu kontrol edin.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017