Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb’lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz?

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar‘a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar‘a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive’a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive’a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor.

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive’da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive’a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger‘ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz.

Whatsapp'da Google Drive Yedeğini Kapatma ve Silme

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive’dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

>> Eski Tarihli Dahili Whatsapp Yedeğini Geri Yükleme

facebook share twittershare

  Sevcan 31 Ocak 2018, 23:04

  Merhabalar. Whtsapp hesabımı sileceğim fakat silerseniz fotoğraflar falanda silinir diyor. Ama ben Google drive a yedekledim fotoğraflar kısmına. Hesap silinince ordan da silinir mi yardımcı olur musunuz

  Lordiz 01 Şubat 2018, 01:45

  @Sevcan; Merhaba. Whatsapp ekibinin söylediğine göre Google Drive yedeği varsa uygulamayı silsenizde sohbet geçmişi silinmez.

  Eğer WhatsApp’ı telefonunuzdan kaldırmak fakat sohbet geçmişinizi kaybetmek istemiyorsanız, uygulamayı silmeden önce manuel olarak sohbetlerinizi yedeklediğinizden emin olun. Sohbetlerinizi yedeklemek için, WhatsApp > Menü Tuşu > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği > Yedekle’ye dokunun.

  Şilan 17 Mart 2018, 00:58

  Google drive 2016 tarihinden bu yana kullanıyorum. 2017 kasım ayına ait konuşmalara ihtiyacım var. Ancak WhatsApp silip yeniden yüklendiğimde yedek olarak bu 7 ğünden önceki yedeği yüklüyor. Ben sürekli WhatsApp yedeği almama karşın neden istediğim yedek tarihindeki konuşmaları seçemiyorum. Database kısmında yedeğim malesef yok. Ordaki gün haftalık aylık seçim gibi Google drive seçim için program yada yöntem var mı ?

  Lordiz 17 Mart 2018, 01:57

  @Şilan; Merhaba. Google Drive’da yeni bir yedek oluşturulduğunda eski yedek silinir. Telefondaki dahili yedekler içinde bu geçerli. 6-7 yada 10 sayıda yedek varsa, yeni yedek oluşturulduğunda en eskisi silinir. Aksi halde gereksiz depolama gerçekleşir. 2017 Kasım, 4 ay önceden bahsediyorsunuz. Sohbet yedeğini farklı bir yere depolamadıysanız çok fazla şansınız olduğunu sanmıyorum.

  Şilan 18 Mart 2018, 00:16

  Beyfendi şu anda mahkemeliğim ve mesleğimden olma durumum var. Beni kurtaracak olan yazışmalar o tarihlerde. Yanlış hatırlamıyorsam sd kartımda yedekler vardı. Yer kaplıyor diye silmiştim. Kaç gündür araştırma yapıyorum uykularım kaçıyor

  Lordiz 18 Mart 2018, 18:36

  @Şilan; Telefonun dahili hafızasındaki en eski yedeği bulup yükleyerek sohbet geçmişine baktınız mı? Ne kadar geriye kadar gidiyor?

  http://www.lordiz.com/android-cihazlarda-eski-tarihli-whatsapp-yedegini-geri-yukleme.html

  Tabi bunu sadece Android cihazlarda yapabilirsiniz. Apple için olacağını sanmıyorum.

  Şilan 18 Mart 2018, 22:44

  En eski yedek şubat ayı. Ben telefonumu bu tarihten önce de fabrika ayarlarına döndürmüş ve sd kart ta yer olmadığı için yedeklerin bulunduğu WhatsApp ve datebase klasörünü sildim. Telefon yada sd kartta silinen dosyaları n içinden bunu bulabilir miyim

  Lordiz 19 Mart 2018, 21:50

  @Şilan; Her şeyi sildiyseniz şansınız yok.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017