Şu anda Görüntülemektesiniz;  Whatsapp’da Google Drive Yedeklemesini Kapatma ve Silme
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıİletişimYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Whatsapp'da Google Drive Yedeklemesini Kapatma ve Silme

Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasına son dönemde Google Drive ile yedekleme özelliği dahil edildi ve bu sayede 300-400 mb'lık (görseller ile seslerinde dahil olduğu) yazışmalarımız, Google drive hesabımızda saklanır oldu. Bence gereksiz bir özellik oldu ve zaten kısıtlı Google Drive alanınız varsa size ekstra yük çıkarmış oldular. Peki bunu kapatıp mevcut yedeği nasıl sileriz? 

Google Drive Yedeklemesini Kapatmak için;

1.) Whatsapp uygulamasının sohbetler ekranında iken menü tuşu ile Whatsapp menüsüne ulaşıp, Ayarlar'a dokunuyoruz. Ayarlar altında da Sohbetler ve aramalar'a dokunuyoruz. Sohbetler ve aramalar ekranında ise Sohbet yedeği metnine dokunuyoruz.  

Whatsapp'da Google Drive Yedeklemesini Kapatma ve Silme

2.) Sohbet yedeği ekranında Google Drive'a yedekle seçeneğinde Yok yazıyorsa güzel. Yani yedeklemeler Google Drive'a yapılmıyor. Ancak Günük, Haftalık, Aylık seçeneklerinden birisi varsa; buraya dokunarak Yok seçeneğini seçiyoruz. Yani Google Drive yedeğini kapatıyoruz. 

Whatsapp'da Google Drive Yedeklemesini Kapatma ve Silme

Google Drive yedeğini kapadığınızda önceki yedekler hala Google Drive hesabınızda kalırken, bundan sonrasında yeni yedekler Google Drive hesabınıza yedeklenmiyor. Ancak dahili bellek ile Whatsapp sunucularına yedekler yine alınıyor. 

Google Drive Yedeğini Silmek İçin;

Whatsapp üzerinden yedeklemeyi kapattık ama eski yedekler Google Drive'da duruyor. Bunlarıda silmek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek Whatsapp yedeğini buluyor ve siliyorsunuz..

1.) Öncelikle normal bir bilgisayara geçiyoruz. Çünkü Google Drive'a mobil cihazlardan eriştiğinizde Whatsapp yedeğini bulamıyorsunuz. (Eğer zorlarsanız mobilde masaüstü sürüme ulaşabilirsiniz ama biraz zahmetlidir..)

2.) Mobil yada bilgisayarınızda drive.google.com adresine gidiyor, telefonda kullandığınız Gmail adresi ile hesabınıza giriş yapıyorsunuz.  

3.) Google Drive sayfasında sağ üstteki dişli simgesine tıklıyor, ardından Ayarlar bağlantısına tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen pencerede ise Uygulamaları yönet seçeneğine tıklıyorsunuz. 

Whatsapp'da Google Drive Yedeklemesini Kapatma ve Silme

4.) Uygulamaları yönet sayfasında ise Whatsapp uygulamasını görene kadar aşağıya iniyorsunuz. Eğer doğru hesaptan giriş yaptıysanız aşağıdaki resimde olduğu gibi Whatsapp Messenger'ı bulacak, seçeneklerden Gizli uygulama verilerini sil seçeneği ile eski Whatsapp yedeklerini silebileceksiniz. 

Whatsapp'da Google Drive Yedeklemesini Kapatma ve Silme

Gizli uygulama verilerini sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza onay ekranı gelecek, onay verdiğinizde ise ne kadar Whatsapp yedeklemesi varsa Google Drive'dan silinecek. (Dahili hafızadaki yazışmalar, dosyalar, Whatsapp sunucularındaki yedekler silinmeyecek.)

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

facebook share twittershare

  izel 11 Mart 2016, 00:49

  Normal hotmail hesabimla google drive giris yapabiliyor muyum? Yani e mail hesabimla google hesaplarinin herhangi bi alakasi var mi? Bilmiyorum anlatabildim mi

  Lordiz 11 Mart 2016, 17:15

  @izel; Daha önce Hotmail hesabınızla Gmail’siz Google üyeliği açtıysanız Google Drive için bu maili kullanabilirsiniz. Gmail’siz Google üyeliği için aşağıdaki sayfaya gitmeniz gerek ve formu dolduracaksınız.

  https://accounts.google.com/SignUpWithoutGmail

  Enes sever 29 Haziran 2016, 11:30

  Şimdi ordaki yedeklemeleri silince bidaha onlar bulunabilirimi yoksa karşımıza çıkarmı

  Lordiz 29 Haziran 2016, 15:23

  @Enes sever; Google Drive yedeklemesini kapar ve içerideki yedeği silerseniz telefondaki yedeklemeler ve whatsapp sunucusundaki yedeklemeler hariç sorun çıkmaz.

  Gent 09 Ağustos 2016, 08:05

  Burdaki yazilanlari aynen yaptim 3 4 hafta önceki yazismalarim silindimi herhangi bilgisayar uzmani o yazilari geri getirebilirmi ? Gmail hesabimida degistirdim telefonda sadece 1 gunluk yedekleme var whatsap sunucusundaki yedekleme nedir ? Birde yazismalarda silinen mesajlar yedeklenirken yeniden gorunurmu?

  Lordiz 09 Ağustos 2016, 22:47

  @Gent; Gmail hesabını değiştirdiyseniz yazışmaların yeni gmail hesabında yedeklenip yedeklenmediğine bakın. Orada eski yazışmalar yoksa sorun yok. Ayrıca telefondan Whatsapp uygulamasını silip, Android klasöründe Whatsapp klasörünü bulup silebilirsiniz. Sonra Whatsapp uygulamasını tekrar kurduğunuzda “eski yedek bulundu” mesajı gelmezse karşı tarafta da yedek yoktur. Muhtemelen yazışmalar artık bulunamaz. Karşı tarafta yazıştığınız kişilerde olanlar hariç.

  Yavu 10 Ağustos 2016, 13:45

  Tesekkurler cok guzel bilgiler bunlar. Peki WhatsApp sunucularindaki yedekleri nasil sileriz. Yani geçmişe dönük ne varsa herseyi silmenin bir yolu yokmu. Mutlaka birseyler biryerlerde kaloyormu bu uygulamada.

  Lordiz 12 Ağustos 2016, 18:02

  @Yavu; Whatsapp sunucuları hakkında bir deneyimim yok ama tahminim var; her gece yada belli zamanlarda Whatsapp sunucularına alınan yeni yedekler eskilerin silinmesini sağlıyorsa muhtemelen karşı tarafta silinenler yer almıyor olabilir.

  Reissezar 07 Eylül 2016, 12:24

  Dediklerinizi yaptım fakat en son sil değil de google drive bağlantıyı kes çıktı bu önceden kayıt yok mu demek okuyo acaba ?

  Lordiz 07 Eylül 2016, 16:48

  @Reissezar; Silme seçeneği yoksa daha hiç Google Drive yedeği alınmamıştır. Bağlantıyı kestiğinizde de zaten yedek olsa bile silinir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Unutulmaz
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

© 2016 Lordiz.com | Tema Olarak Elegant Wp edit kullanılmıştır.