Şu anda Görüntülemektesiniz;  Windows 8’de Windows 7’den Farklı Neler Var?
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var?

Windows 7'nin, (yeni düzene uyum için) modifiye edilmiş hali olan Windows 8, bir önceki sürümden farklı olarak neler getiriyor? Windows 8 aldığı parayı hak ediyor mu? Söylendiği gibi Windows 7'den kötü mü? Bu soruların hepsi tıpkı pek çoğunuz gibi benimde kafama takılıyordu ve Windows 8'e yapılan eleştirilerin haklı olup olmadığını çok merak ediyordum. 31 Ocak 2013'den sonra Windows 8'in 79 TL değil de, 200 Dolar fiyat etiketi ile satılacağını da duyunca gözümü kararttım ve 2 gün süren uğraşlar sonucu yasal olarak bir adet Windows 8 Pro. 64 Bit satın alıp bilgisayarıma kurdum. 

Satın alma işleminin 2 gün sürmesinin nedeni, Windows 8'i evdeki iki bilgisayardan hangisine kuracağım kararsızlığı ve Windows 8'i 64 Bit sürüm alma inadımdan kaynaklanıyordu. Microsoft, indirim ile satın alınacak Windows 8'i bilgisayarınızda hangi sürüm yüklü ise ona göre belirliyordu ve benim bilgisayarlarımda da Windows 7'nin 32 Bit sürümü bulunduğu için bana 32 Bit Windows 8 satacaklardı.

(32 Bit ile 64 Bit arasındaki farkı bilmeyenlere kısaca özetlemek gerekirse, 64 bit işletim sistemi henüz çok fazla uygulama ile %100 uyumlu olmasa da hem pek çok uygulamayı öyle böyle çalıştırmakta, hem 32 Bit'den daha güvenli, hemde bilgisayar donanımlarınız için daha iyi bir seçimdir. 32 Bit Windows'lar da kullanılabilir Ram sınırı 3 Gb'dır. Bilgisayarınızda 4 Gb, 6 Gb, 8 Gb Ram var ise bunun sadece 3 Gb'ını kullanabilirsiniz. Ama 64 Bit Windows'lar da bu sınır yoktur.. Elinizdeki Windows 8 sürümünü ileride yeni bir bilgisayarınıza devredebileceğinizi de düşündüğünüzde 64 Bit almanın daha doğru bir seçim olduğunu görebilirsiniz..)

Neyseki önümdeki engelleri azimle aştım ve Windows 8'i internet üzerinden bu sayfadaki yardımcı bilgiler ve yazılım ile 2-3 saatte indirip, Dvd'ye yazıp, bilgisayarıma sıfır format ile kurdum. (Detaylar bir sonraki başlıkta..) Ardından 10 – 12 saat süren kurcalamalar sonucu Windows 8'e uyumu sağlayıp tüm düzenimi kurdum. Artık sıra Windows 8 hakkındaki görüşlerimi, Windows 7'den farklı olarak getirdikleri ile götürdüklerini anlatmaya geldi.

Bu yazımda Windows 8'in yeniliklerini, Windows 7'den farklarını ve niye Windows 8 almak isteyeceğinizi anlatıcam. Uzun soluklu bir yazıya hazırlanın..

Windows 8

Windows 8, yazımın başında da dediğim gibi Windows 7'nin modifiye edilmiş, geliştirilmiş hali. Geliştirme olarak en büyük yenilik ise Windows Uygulama mağazası göze çarpıyor. Windows uygulama mağazası üzerinden paralı, parasız uygulamaları bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz ve mağazada şuan için bile çok güzel uygulamalar ile oyunlar yer alıyor, bundan 1-2 sene sonrasını varın siz düşünün. Ve uygulama mağazasına sadece Windows 8 yüklü bilgisayarınız, tabletiniz ve Windows Phone 8 yüklü akıllı telefonunuzdan ulaşabileceğinizi de unutmayın..

Windows 8'in piyasaya çıkış tarihi Ekim 2012, başlangıç için indirimli tanıtım fiyatı 29 TL ile 79 TL. Microsoft, 31 Ocak'ta bitecek indirimler sonrası aynı ürünü 200 Dolar'a satacağını söylüyor. Yani şuan win7 yüklü yeni bilgisayarınıza 29 TL veya win7 yüklü eski bilgisayarınıza 79 TL ödeyerek satın alabileceğiniz Windows 8, Şubat 2013'den itibaren 300 TL civarı bir fiyattan satılacak.

Windows 8 Satın Alma ve Kurulum

Şubat 2013 tarihine kadar indirim ile satın alabildiğimiz Windows 8'i o tarihten sonra daha pahalıya alabileceğimizi yukarıda söyledim. Peki Windows 8'i nasıl satın alıyoruz? Kurulumu nasıl yapıyoruz? Microsoft işi ne kadar kolaylaştırmış yada zorlaştırmış?

Microsoft işi gayet kolaylaştırmış ama yine de daha önce Windows kurmuş biri olmanız, format işlerinden anlıyor olmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Merak ettiklerim, Merak ettikleriniz:

– Windows 8'i indirimli yada indirimsiz olarak bu bağlantı'daki sayfadan girerek online indirme ile satın alabilirsiniz yada herhangi bir bilgisayar ürünleri satan mağazadan dvd olarak satın alabilirsiniz. Dvd olarak satın aldığınızda ürünün biraz daha pahalı olacağını unutmayın.

– Windows 8'e Xp ve Vista kullanıyorsanız indirimli fiyatlar ile geçiş yapamıyorsunuz. Xp'nin Sp3'lü sürümü ve Vista Sp'li sürümlerinden indirim ile geçiş yapabilirsiniz ama indireceğiniz Windows 8 kısıtlı sürüm olacak. Bu nedenle bilgisayarınızı yükseltmeden önce Win7 kurmanızı öneririm.

– Windows 7'den Windows 8'e hiçbir veri kaybı olmadan geçiş yapmak istiyorsanız yükseltme yazılımında verilerinizi yedekleme, aktarma seçeneğini kullanmalısınız. Veriler umrumda değil ben kendimce yedek aldım diyorsanız hiçbirşey seçeneği ile sıfır kurulum indirmesi başlatmalısınız.

– Bilgisayarınızda hangi sürüm Windows 7 yüklü ise ona uyumlu sürüm inecek bu nedenle kararınızı verirken iyice bir düşünün. Bilgisayarınızda yüklü sürüm 32 bit ise 32 bit Windows 8, 64 bit ise 64 bit Windows 8 sahibi olacaksınız. Ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hangi işletim sistemini kullanıyorsanız onun karşısında evet yazan versiyona/versiyonlara sahip olma hakkınız olacak. (Online satın alma için geçerli. Mağazalardan satın alacağınız dvd'lerde geçerli değil. Bu durumda istediğiniz sürümü, versiyonu alıp XP'de olsa bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ama önce Windows 8'in ihtiyaçlarına kulak vermelisiniz.)

Windows 8'in ihtiyaçları:

Bilgisayarınızda Windows 8 kullanabilmeniz için birkaç gereksinim var. Bunları karşılıyorsanız sizde Windows 8 kullanabilirsiniz.

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci. PAE, NX ve SSE2 desteği,
RAM: 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit),
Grafik Kart: (Grafik kartı:) WDDM sürücülü Microsoft DirectX 9 grafik cihazı,

Yukarıda yazan gereksinimleri karşılamıyorsanız bilgisayarınıza Windows 8 kuramazsınız bu nedenle önce sisteminizde kısa bir araştırma yapmalı sonra Windows 8 satın almalısınız. Microsoft, ekran kartı için ram sınırlaması yapmamış ama bence en az 512 Mb ram gerekir.

Bu bağlantı'dan indireceğiniz yükseltme yardımcısı ile Windows 8 yükleyip yükleyemeyeceğinizi, yüklediğinizde de sorun yaşayıp yaşamayacağınızı öğrenebilirsiniz. (Eğer bilgisayarınızda Nx desteği kapalı çıkarsa Bios üzerinden açmanız gerekiyor. Benim dizüstü bilgisayarımda hiçbirinde sorun çıkmadı ve Bios'u kurcalamam gerekmedi.)

*** Nx, Pae, Sse2 kontrolleri ve bios ayarları için shifdelete forumundaki bu konuya göz atmanızı öneririm.

Ram konusunda da herşey açık, bilgisayarınızda 2 gb ram varsa 64 bit sürümünü kurmanızda sorun yok. Bende 2 Gb ram ile 64 bit kullanıyorum.

Driver Uyumluluğu:

Windows 8 kurunca acaba tüm donanımlar düzgün çalışacak mı? Uyumsuzluk sorunu olacak mı? diye düşünüyorsanız Windows 8'i satın almadan önce bilgisayar donanımlarınızın Windows 8 driverları var mı bunu kontrol etmenizi öneririm.

Ben Packard Bell Tj65 model dizüstü kullanıyorum ve ürünü satın almadan önce resmi siteden driverlara bakmıştım. Benim ürün için Windows 8 driverları yoktu ama Windows 8'in driver konusunda iyi olduğu pek çok yeni cihazda driver kurulumu istemediği söylendiği için cesaret edip ürünü bilgisayarıma kurdum.

Kurduktan sonra ne oldu? Kamera, touchpad, usb girişleri, ethernet kartı, ekran kartı vd. hiçbir donanımda driver sorunu yaşamadım çünkü Windows 8 hepsinin driverını kendi yükledi. Bilgisayarım > Yönet altından aygıt yöneticisine de baktığımda hiçbir donanımda uyumsuzluk sorunu olmadığını gördüm. Ama yinede önce bir araştırma yapmanızı öneririm.

Windows 8 Satın Alma:

Windows 8 için sisteminiz gereksinimleri karşılıyorsa sıra ürünü satın almaya geliyor.

– Ürünü indirim ile online satın alıyorsanız yükseltme yardımcısındaki yönlendirmeleri takip edeceksiniz. Ürün yurtdışından alındığı için kredi kartı veya Paypal hesabı kullanabilecek ve satın alma işleminden sonra ürünün yasal anahtarını yardımcıda girdiğiniz mail adresine alacaksınız. (Mağazadan satın almada sorun yok. Ben paypal ile satın aldım. İndirim bittikten sonra ise ürünün satın alımında bir fark olacak mı şuan bilmiyorum. Belkide yükseltme yardımcısı aynı sistem ile devam eder sadece fiyat değişir.)

– Yükseltme yardımcısı size sorun çıkarmıyor. Adres bilgilerinizi doğru girmeniz, güvenli bir mail adresi kullanmanız çok önemli. Böyle ilerleyerek ürünü satın alıyor ve indirme işlemini otomatik başlatıyorsunuz. İndirme, internet hızınıza göre 2-3 saat yada daha fazla sürüyor. 2.8 gb boyutundaki Windows 8 benim internet hızımla (400 Kb) 2 saat gibi bir sürede indirildi.

– İndireceğiniz yükleme dosyaları full Windows 8'i barındırıyor. İsterseniz seneler sonra bile tekrar tekrar aynı ürünü bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz. Ancak satın aldığınız 1 ürün 1 bilgisayara kurulabiliyor. Diyelimki bugün dizüstü bilgisayara kurduğunuz Windows 8'i yarın 2. bir bilgisayara kurdunuz o zaman ürün anahtarınız iptal ediliyor. Fakat aynı ürünü dizüstü bilgisayarınızdan silip başka bir bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz. (Örneğin ben bugün dizüstü bilgisayarımda kullandığım ürünü 2-3 sene sonra yeni bir dizüstü aldığımda ona kurmayı düşünüyorum. O zaman alacağım bilgisayarında en az 6 gb ram'e sahip olacağını tahmin ediyorum. Bu nedenle Windows 8'de 64 bit tercihim oldu.)

*** Aynı ürünü kaç bilgisayara kurup kuramayacağınız konusu, Windows 8'i kurarken karşınıza gelecek sözleşme metninde yazıyor. Konuyu merak edenler kurulum ekranına gelince sözleşmeyi okumalılar.

– İndirme işlemi bittikten hemen sonra yükseltme yardımcısı bize 3 seçenek sunuyor. İstersek Windows 8'i doğrudan ona yükletebiliyoruz, yükleme dosyalarını 3 gb'lık Usb belleğe kopyalatabiliyoruz yada masaüstüne bir İso dosyası oluşturmasını isteyip, onu Dvd'ye yazdırıp kendimiz daha sonra temiz formata geçebiliyoruz. (Ben 3. seçeneği kullandım.)

Windows 8 Kurulum:

– Eğer yükseltme yardımcısı ile eski verileri yedeklediyseniz muhtemelen yardımcı yazılım kurulumu Windows 7 içinden başlatacak ve eski verilerinizi, ayarlarınızı Windows 8 kurulumunu bitirince geri yükleyecek. Ancak benim gibi hiçbirşey yedeklemeden temiz kurulum yaparsanız dvd'ye veya usb'ye attığınız Windows 8 kurulum dosyaları ile bilgisayarı yeniden başlatmalı ve normal windows kurulum prosedürünü izlemelisiniz.

– Kurulum tıpkı Windows 7 kurulumuna benziyor. Kurulum süresinin 30 – 50 dakika olduğunu hatırlıyorum. Ve kurulum başlarken mailinize gelen ürün anahtarını girmeniz isteniyor. Ürün anahtarını kağıda yazmayı sakın unutmayın, başkaları ile paylaşmayın ve anahtarı dijital ortamda saklamayın!

– Kurulum biterken sizden bir mail hesabı girmeniz isteniyor. Bu mail adresi ile microsoft oturumu açılıyor ve bilgisayar ayarlarınız orada yedekleniyor. Ancak böyle yaptığınızda yani mail ile oturum açtığınızda bilgisayarınız her açılışta bu mail adresini ve şifreyi girmenizi istiyor. Bu durumda eğer mail ile oturum açmak istemiyorsanız bu ekranı görünce aşağıdan oturum açmadan işlem yapmayı seçmelisiniz. Eğer mail adresi girdiyseniz ve bundan kurtulmak istiyorsanız denetim masası > kullanıcılar altından online hesabı kaldırmanız gerekiyor.

Windows 8'e Hoşgeldiniz

Hoşgeldiniz Ekranı:

Windows 8 kurulumu bittiğinde karşımıza şu adı çok anılan Hoşgeldiniz ekranı çıkıyor. Kutu kutu uygulamaların olduğu ekran. Bu ekranı bazıları sevmemiş olabilir ama ben gayet sevdim ve söylendiği gibi ayarlarını kurcalayıp iptal etmeyi düşünmüyorum.

– Hoşgeldiniz ekranında bilgisayara uygulama mağazasından kurduğunuz uygulamalar ve bilgisayara kurduğunuz yazılımlar ekleniyor. İsterseniz bu ekranı tamamen kişiselleştirebiliyor, istemediğiniz uygulama ve programları bu ekrandan kaldırabiliyorsunuz.

– Hoşgeldiniz ekranından masaüstüne geçmek istiyorsanız bu ekranda Masaüstü kutucuğunu bulup tıklamanız yada klavyeden windows logolu tuşa basmanız gerekiyor. Eğer hoşgeldiniz ekranına geri dönecekseniz de yine windows logolu tuşa basmanız yada imlecı ekranın sol alt köşesine getirip çıkan ufak simgeye sol tıklamanız gerekiyor.

– Hoşgeldiniz ekranında yer alan Mağaza uygulaması ile Windows uygulama mağazasına ulaşıyor, uygulama aratabiliyor ve istediğiniz birini bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz. Kurduğunuz uygulamayı daha sonra isterseniz kaldırabiliyor ve bilgisayarınızda kurulu uygulamalara Mağaza uygulaması açıkken ekranda sağ tıklayarak ulaşabiliyorsunuz.

Masaüstü:

– Windows 8'deki masaüstünün Windows 7'den farkı yok. Herşey tanıdık. Ancak söylendiği gibi sol altta Başlat butonu ve menüsü yer almıyor. Windows 8'in başlat menüsü diyebileceğimiz ekrana ise klavyedeki Windows logolu tuşu basılı tutarken Q tuşuna basarak ulaşıyorsunuz. Bu ekran başlat menüsü görevini gayet iyi görüyor.

– İlk kurulumda masaüstünde sadece çöp kutusu yer alıyor ve gözümüz bilgisayarım simgesini, bilgisayar açıp kapama butonlarını ve denetim masasını arıyor. Biraz kurcalayarak hepsini buluyorsunuz. (Bilgisayarım butonu masaüstüne getirilebiliyor, Denetim masası ve bilgisayar aç/kapa butonları ekranın sağ tarafında gizleniyor.

Sağ Gizli Menü:

Bilgisayar imlecini ekranın belli yerlerine götürünce orada gizlenen menüler olduğunu görüyoruz ve bu menülere uyum sağlamakta hiç zorlanmıyoruz.

Örneğin imleci ekranın sol üst köşesine (tam köşe) götürdüğünüzde açık uygulamalar varsa onların yer aldığı gizli menü beliriyor ve istersek sağ tıklayıp buradaki açık uygulamaları kapatabiliyor, sol tıklayarak o uygulamaya/işleme geçiş yapabiliyoruz. İmlecimizi ekranın sol alt köşesine götürdüğümüzde ise başlangıç ekranına giden kısayol kutucuğunu bulabiliyoruz.

İmleci ekranın sağ üst yada sağ alt köşesine götürdüğümüzde beliren menü ise diğerlerinden daha önemli bir görev üstleniyor ve birçok önemli işimizi buradan kolayca hallediyor, elimiz alıştıktan sonra da burayı sık sık kullanmaya başlıyoruz.

Sağ gizli menüde neler var?

Sağ gizli menüde toplam 5 simge yer alıyor; Ara, Paylaşım, Başlangıç, Cihazlar, Ayarlar. Bu simgelerin üzerine gelip sol tıkladığımızda detaylarına ulaşabiliyoruz. Detaylarda ise şunları yapabiliyoruz;

Ara: Bilgisayar içinde, uygulama mağazasında, kurduğumuz uygulamalar aracılığı ile arama yapabiliyoruz. Örneğin Google arama uygulaması kurduysanız onu seçip, arama kutusuna birşey yazarak uygulamaya arama yaptırabiliyor, Mağaza uygulamasını seçip, arama kutusuna oyun yazarak mağaza içinde oyun aratabiliyorsunuz.

Paylaşım: Buradan ne yapılacağını bilmiyorum çünkü açtığımda karşıma paylaşılacak birşey yok yazısı geliyor. Muhtemelen bu işlev cihazlar arası paylaşım yada sosyal ağda paylaşımı içeriyor.

Başlangıç: Sol alt köşeden yada Win + Q tuşları ile ulaşabildiğimiz Başlangıç ekranına bu simgeye tıklayarakda ulaşabiliyoruz.

Cihazlar: İkinci ekran, yazıcı, akıllı telefon, akıllı tv gibi cihazların bağlandığında ayarlarının yapılabileceği, onlarla paylaşım yapılabileceği ekran olduğunu tahmin ediyorum çünkü bu simgeye tıklayınca burada bağlı cihaz olmadığı yazıyor.

Ayarlar: Bu simgeye tıkladığımızda alt,üst ikiye ayrılmış menüler karşımıza çıkıyor. Menülerden üsttekinde, masaüstü, denetim masası, kişiselleştirme, kişisel bilgisayar bilgisi ve yardım bağlantıları yer alıyor. Alttaki menüde ise, internet bağlantı durumu, ses ayar, parlaklık ayar, bildirim, güç (aç/kapa/yeniden başlat) ve sanal klavye simgeleri yer alıyor. Ve tabi unutmadan en altta da Bilgisayar ayarlarını değiştir bağlantısı bulunuyor. (Buradan kilit ekranı, başlangıç ekranı ve kullanıcı ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Bunun ayrı bir konu olarak anlatılması gerekiyor.)

İsimlerinden tahmin edeceğiniz gibi, masaüstü bağlantısı ile masaüstüne geri dönüyor, denetim masası bağlantısı ile denetim masası seçeneklerine ulaşıyor, kişiselleştirme ile duvar kağıdı, tema vs kişiselleştirme ayarlarına ulaşıyor, kişisel bilgisayar bilgisinden bilgisayarın teknik bilgilerine ulaşıyor, yardım bağlantısından windows 8 hakkında bilgilere ulaşıyor, diğer simgeler ile de internet durumunu kontrol edebiliyor, ayarlarına gidebiliyor, ses ayar simgesi ile bilgisayarın ses ayarını yapabiliyor, parlaklık simgesi ile ekran parlaklığını ayarlayabiliyor, bildirim simgesinden bilgisayar bildirim süresini ayarlayabiliyor, güç simgesinden bilgisayarı kapat/aç/yeniden başlat komutlarını verebiliyor ve sanal klavyeden de sanal klavyeyi açabiliyoruz (bende sanal klavye açılmadı simge pasif).

Windows 8 Kullanıcı Deneyimim

Yukarıda Windows 8'i Windows 7'den ayıran önemli özelliklerini özetlemeye çalıştığım yeni Windows'a ait kişisel görüşüm ve deneyimimi paylaşmaya geldi sıra. Başlık başlık söyleyeceklerim şunlar;

– Evet Windows 8 ilk bakışta Windows 7 ile neredeyse aynı görünüyor ama ek özelliklerin Windows 8'e kattığı ayrıcalığı bilgisayarı iyice kurcaladıkça anlıyorsunuz. Alışma süreside gayet kısa.

– Birisine gidip 79 TL verseydiniz Windows 7'yi bu kadar modifiye etmezdi. İndirim gerçekten bulunmaz fırsat ve verdiğiniz 79 TL'yi kesinlikle hak ediyor. Sadece uygulama mağazasındaki ücretsiz uygulamalar ve Xbox'a ait oyunların Windows 8 yüklü bilgisayara indirilebildiğini düşündüğünüzde zarar etmediğinizi görüyorsunuz.

– Eğer korsan windows kullanıyorsanız (ki çoğumuz öyle yapıyoruz) bilgisayarınızı yasal hale getirmek için bu fırsat gayet iyi bir şans oluşturuyor.

– Hayatımda ilk defa beni driver peşinde süründürmeyen bir işletim sistemi oldu bu yüzden Windows 8'i ayrı sevdim.

– Başlat butonunun yokluğuna başta alışamam sanıyordum ama alıştım. Klavyenin kısayolları işinizi gayet kolaylaştırıyor onlar olmadan daha ağır çalışıyorsunuz. Kısayollara alışın. Windows + Q, Windows + S, Windows + E, Alt + F4… Windows + L tuşları ile kilit ekranını aktif edersiniz, hesabınız şifreli ise açılması için şifre ister, şifre yoksa bir tık ile masaüstü açılır.

– 64 bit Windows 8'de program uyumsuzluğu henüz yaşamadım. 32 bit'lik programlarda gayet iyi çalışıyor. Çok eski yazılımlarda sorun yaşama olasılığı var. Firefox, Chrome, Opera sorunsuz çalışıyor. Yeni internet explorer güzel ama alışmışız bir kere Firefox'a yine onu kullanıyoruz. Ofis yazılımı olarakda Open Office'in son sürümü (Windows 8 uyumlu) 3.41'i kurabilirsiniz.

– 2 gb ram ile çok nadir, kısa süreli kilitlenmeler yaşadım ama bunun altında 32 bit Firefox'un aşırı ram harcamasının olduğunu tahmin ediyorum.

– Windows uygulama mağazası gayet başarılı. Henüz kısa süre olmasına rağmen Türkçe'de dahil sağlam uygulamalar var. Ücretsiz oyunlarda gayet iyi.

– Ekrandan görüntü resmi almak için Windows + PrintScreen tuşlarının kullanılması çok güzel olmuş. Ekrandan alınan görüntü Resimler > Ekran Görüntüleri klasörü içine Png olarak kayıt ediliyor. Oradan alıp kullanabilirsiniz.

– Güncelleme yapmanız dışında Windows 8 açılış ve kapanışı Windows 7'den daha hızlı ancak ilerleyen süreçte bilgisayar doldukça ne olur onu bilemiyorum.

– Windows 8'e dahili olarak Defender isimli Microsoft'un antivirüs yazılımı kuruluyor. Defender, MS Essential'in adı değiştirilmiş versiyonu oluyor. Bilgisayarı gayet iyi koruduğunu ve ücretsiz olduğunu söyleyebilirim.

– Windows 8'de eskiden alıştığımız media player, paint, wordpad, metin belgesi uygulamaları da dahili olarak yer alıyor ama başta bulmakta zorlanabiliyoruz. Paint, metin belgesi ve Wordpad'i masaüstünde sağ tıklayıp, yeni > xxx yöntemi ile açıp sonra görev çubuğuna tutturabilirsiniz.

Windows 8'den Resimler

Resimler 16:9 ekranlı dizüstü bilgisayarıma aittir. Kb boyutlarını azaltmak için resimleri küçülttüm ve büyük görmek istediğinizin üstüne tıklamanız yeterli. Aynı şekilde de kapatabilirsiniz. Resimler Windows 8 Professional'e aittir.

Başlangıç ekranı, masaüstü..

Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var? Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var?

Gizli sağ menü ve klasör görünümü.. (Görev çubuğu rengi ve klasör üst renkleri ayarlanabiliyor. İsterseniz sistem arkaplana göre otomatik ayarlıyor.)

Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var? Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var?

Windows + Q menüsü ve Hava durumu uygulaması..

Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var? Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var?

Windows uygulama mağazası ve yüklü uygulamalar ekranı.. (Pek çok uygulamada sağ tık ile ayar seçenekleri beliriyor.)

Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var? Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var?

Örnek Tivibu uygulaması ve dahili gelen Müzik player uygulaması..

Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var? Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var?

Başlangıç ve Masaüstü ekranını bir arada sunan Mix özelliği..

(Başlangıç ekranında herhangi bir uygulama açıkken imleci, açık ekranın üst köşesine götürüp el işareti çıktığında sürükleyerek sol yada sağ alana bırakmalısınız. Daha sonrada boş kısma tıklayıp Masaüstüne dönmelisiniz. Ortadaki ayırma çizgisinden tutup sola sağa sürükleme yaparak hangi ekranın aktif olacağını ayarlayabilirsiniz. Örneğin aynı anda hem masaüstünü kullanıp hemde sol taraftan hava durumunu takip edebilirsiniz.)

Windows 8'de Windows 7'den Farklı Neler Var?

Konuyla ilgili aklıma gelenler bunlar sorularınız varsa yorum olarak sorabilirsiniz. Ve tabi yazım o kadar uzun oldu ki eğer hatalarım varsa lütfen yorum ile uyarın. Okuduğunuz için teşekkürler.

facebook share twittershare

  Ali 10 Mart 2015, 18:25

  Açıkcası Microsoft Windows Yanılıyor 1 GB Ram Lazım Değil. 

  Bende 2 lettop var. 1.'de 198 mb ram var win 8 kurdum 2.'si 512 mb ramlı. Onada kurdum.

  Yani 198'mb'den az olan ramlar'a windows 8 kurulmaz. Ayrıca yıl olmuş 2015 4,6,8 gb rammı kaldı?

  YANİ Windows 8 her bilgisayar kurabilir

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.

Reklamlar
 

Son Yazılar

Son Yorumlar
 • Lordiz: @Ecem; Yazıya eklediğim yeni alternatif yöntemi dener misiniz?
 • Lordiz: @emre; Oyun içi para zaten parayla satıldığından yasal olarak para hilesi yok. Mod kurup bazı modların açıklarından yararlanabilirsiniz yada çekici
 • emre: para şifresi yok mu ? varsa hemen söyleyin
 • Fatih: Bende sizinle dekorasyon alaında çok güvenli bir site paylaşıyorum. Tablo ve kanvas tablo üreticisi. tabloda.com/index.html
 • Ecem: O x işareti var iste bende .. Cildiracagim nasıl yapicam
Unutulmaz
 

Reklam
 

Reklam
 

Reklam
 

Lordiz.com © 2016