Yazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Dünya üzerinde en çok kullanılan 2 ücretsiz blog servis sağlayıcısından biri WordPress biri de Blogger… Blogger, Google tarafından sağlanıyor bu nedenle Google arama sonuçlarında daha önde çıktığı söyleniyor ki doğruluğu da var…

WordPress ise ücretsiz dağıtılan bir scriptin ücretsiz blog sağlayıcısı konumunda… WordPress.com kullanıcıları hem seo açısından hemde Adsense tarzı reklamlar yayınlayamadıkları için biraz kayba uğruyorlar.. Blogger yada diğer adıyla Blogspot kullanıcıları ise, ücretsiz binlerce tema, adsense tarzı reklamlara izin verilmesi, seosu gibi ekstraları ile WordPress kullanıcılarından daha şanslı konumdalar..

Aslında WordPress scripti seo açısından en iyi scriptlerden biri olmasına rağmen WordPress.com üzerinden ücretsiz host ile faydalanıldığında Blogger’ın gerisine düşüyor.. Eğer bir Host servis sağlayıcısından host kiralayıp buraya WordPress scripti kurarsanız ve eklentilerini kurup ayarlarını yaparsanız tabiki Blogger bloglarını ikiye katlıyor…

Neyse asıl konuya gelelim..Blogspot bloglarından WordPress‘e geçiş yapmanın kolaylığını deneyenler bilir ancak tam tersini yapmaya kalktığımızda yani WordPress blogumuzu Blogger‘a aktarmak istediğimizde bu işin hiçte kolay olmadığını görüyoruz…

Neyseki Google Amcamızın Uygulama geliştirme hizmeti ile geliştirilmiş bir uygulama bizlere WordPress içeriğini Blogger’a aktarmada büyük kolaylık sağlıyor..

Dikkat! Güncelleme:

wordpress2blogger1.appspot.com bağlantısı artık çalışmıyor. Henüz alternatif bağlantı yok. Eğer azimli iseniz bu bağlantıdaki videoya bakarak dönüştürücüyü kendi bilgisayarınıza kurup, çalıştırıp, sonrasında WP to Blogger dönüşümünü yapabilirsiniz. Yada tüm içeriği tek tek kopyala/yapıştır yöntemi ile blogspot blogunuza aktaracaksınız. http://wordpress2blogger1.appspot.com/ adresi üzerinden ulaşılan sayfada Gözat butonuna basarak içeri gönderdiğiniz WordPress Xml dosyanız kısa sürede Blogger uyumlu hale getirilerek size sunuluyor ve bu blogger uyumlu Xml dosyasını blogger blogunuzun panelinden içeri aktararak WordPress içeriğini Bloggera aktarmış oluyorsunuz…

RESİMLİ ANLATIM

Tam olarak ifade etmek gerekirse WordPress.com sitesindeki blogunuza giriş yapıyor, Blogum bağlantısından aktif blogunuza geçiş yapıyor (Blog adının altındaki Başlangıç bağlantısına tıklayıp), sol menüde Araçlar bağlantısı altından Dışa aktar‘a tıklıyorsunuz…

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Ardından yine Dışa Aktar bağlantısına tıklıyoruz..

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Ve şimdi All content seçili iken Aktarım Dosyasını İndir butonuna basıyoruz. (Eğer tüm yazılar, yorumlar ve sayfaları aktarmayacak sadece yazıları aktaracaksanız Yazılar seçeneğini seçin.) Butona basmamızla birlikte xml uzantılı yedek dosyası bilgisayarımıza iniyor ve hemen blog xml dönüştürücü sitesine geçip Gözat butonundan bu xml dosyasını seçiyor ve Convert yazan butona basıyoruz.

Dikkat! Güncelleme:

wordpress2blogger1.appspot.com bağlantısı artık çalışmıyor. Henüz alternatif bağlantı yok. Eğer azimli iseniz bu bağlantıdaki videoya bakarak dönüştürücüyü kendi bilgisayarınıza kurup, çalıştırıp, sonrasında WP to Blogger dönüşümünü yapabilirsiniz. Yada tüm içeriği tek tek kopyala/yapıştır yöntemi ile blogspot blogunuza aktaracaksınız.

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Convert butonuna bastıktan belli bir süre sonra WordPress’ten Blogspot’a uyarlanan XML dosyası bilgisayarımıza inecek ve adı blogger-export.xml olacak.

DİKKAT: Eğer wordpress içeriğiniz fazla ise elinizdeki xml dosyası 1mb’dan büyük olacaktır bu durumda yukarıdaki site dönüştürme işlemi yapamaz çünkü site 1 mb’dan ufak xml dosyaları ile çalışabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken şey şu; WordPress.com’da içeriği dışarı aktarırken yazılar seçeneğini seçecek sonra Kategoriler yazan yerden kategori kategori seçerek yazıları ayrı xml’ler olarak dışarı aktaracaksınız bu işlemi tüm kategoriler için ayrı ayrı yapacak ve xml dosyalarının 1 mb’dan ufak olmasına dikkat edeceksiniz.

Örneğin 2 yıldır yazı yazıyorsunuz xml boyutu 2 mb o zaman yazıları tarihe göre dışarı aktaracak ve 1’er mb’lık xml dosyalarına sahip olacaksınız. Bu yöntemle dışarı alacağımız 1’er Mblık XMLdosyalarını sırasıyla Convert ettirip daha sonra da Blogspot blogundan içeri aktararak bu engelide aşmış olacaksınız..

1Mb üstü XML dosyalarını convert işlemini uygulamalı olarak bir wordpress blogunda bizzat denedim..Önce blog içeriğini tarihe göre 2 parçalı indirdim, ardından Convert yapılması için ikisinide siteden aktardım, ardından Blogger uyumlu olarak indirdiğim XML dosyalarını aynı Blogger bloguna aktardım, daha önce içeriğinde yazılar olan blogger bloguna aktardığım her iki XML içeriğide önceki yazılara zarar vermeden başarılı bir şekilde aktarıldı..

Dönüştürülmüş XML Dosyasını Blogger’a Aktarma:

Dönüştürme işlemleri tamam ise şimdi bu xml dosyalarını blogger’a aktarma işlemine geçiyoruz. Blogger panelinize girin, yazıların aktarılacağı blogunuzun yönetim paneline geçin ve soldan Ayarlar > Diğer‘e tıklayın sonra sağdan Blogu içe aktar bağlantısına tıklayın.

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Blogu içe aktar bağlantısına tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecek bu kısımda Gözat butonuna basıp dönüştürülmüş xml dosyasını seçecek, kelime doğrulamayı girecek ve turuncu renkli Blogu İçe Aktar butonuna basıcaz.

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

XML dosyasının boyutu veya çokluğuna bağlı olarak aktarmalar tamamlandığında yazılar sayfasında tüm aktarılan yazıların yerini aldığını göreceksiniz. Eğer yazılar sayfası boş ise F5 tuşuna basıp sayfa yenileyin ayrıca yazılar panelde görünüyor ama sitede görünmüyorsa tüm yazıları seçip yayınla butonuna basın.

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Konu gayet basit, yukarıda anlatılanlar ve verdiğim bağlantı sayesinde WordPress.com blogunuzun tüm içeriğini Blogger blogunuza aktarabiliyorsunuz..

Ve tabiki Blogger içeriğini Wordpress’e aktarmak içinde WordPress’in kendi eklentilerini kullanıyorsunuz.. Konuya dair sorularınız olursa yorum panelinden yorum olarak gönderebilirsiniz.

>> Blogger’daki Yazılarımızı WordPress’e Aktarmak

facebook share twittershare

  ropero 11 Ocak 2016, 03:16

  Hocam hata veriyor site.. convert etmiyor alternatifini arıyorum gunlerdır bulamadım. Nasıl yapıcaz bu işi var mı bilgin?

  Lordiz 11 Ocak 2016, 21:37

  @ropero; Merhaba. Az önce denemesini yaptım, sorun yaşamadan wordpress.com blogunu blogspot’da açtığım yeni test bloguna aktarabildim. Acaba 1 mb’dan büyük bir xml mi yüklediniz?

  fırat 02 Haziran 2016, 22:40

  merhaba ben en az 5 mb yüklemek istiyorum? bu mümkün mü

  Lordiz 04 Haziran 2016, 14:21

  @fırat; Merhaba. İçeriği tarihlere göre parça parça indireceksiniz ve her biri 1 mb altında olacak. Aksi halde tek seferde 5 mb yükleyemiyorsunuz.

  afo 18 Eylül 2016, 14:25

  ancak şöyle bi problemim var dostum dün gece 304 tane blogger da yayınlanmış yazım olduğunu görmeme rağmen site haritasında ve arşiv de döktürdüğüm link sayısı 151 tane olduğunu farkettim yani 150 yazım yayımlanmış olmasına rağmen sitede yoktu bende yedek aldım siteyi dışa akter dedim ve ardından tüm yazıları silip tekrar yükledim bu sefer el ile manuel verilmiş linkler otomatik olarak yansıdı blogger a bunu düzeltemiyorum acaba nedir sorun anlayamadım.

  Lordiz 20 Eylül 2016, 00:08

  @afo; Merhaba. Sizin amacınız neydi ve sonuçta ne oldu? Linkler tıklanmasın istiyordunuz ama şimdi tıklanır mı oldular?

  mesut 23 Ocak 2017, 00:39

  Resimleri nasıl geçiriyoruz wordpressteki bloggera ?

  Lordiz 23 Ocak 2017, 00:59

  @mesut; WordPress upload klasörünü bilgisayara indirecek ve dropbox’a yükleyeceksiniz. Ardından public (herkese açık) dizin bağlantısını alıp dönüştürülen xml dosyasındaki resim yolları ile değiştirdikten sonra dosyayı bloggera aktaracaksınız. Resimler dropbox üzerinden çağırılmış olacak.

  kadir 03 Şubat 2017, 23:41

  hocam http://wordpress2blogger1.appspot.com/ linki 404 hatası veriyor yeni bir yöndem varmı acaba ?

  Lordiz 04 Şubat 2017, 00:26

  @kadir; Merhaba. Daha önceki bağlantıda böyle patlamıştı. Muhtemelen WordPress güncellemeleri ile Blogger geçişi engelleniyor ve dönüştürücü uygulama kullanışsız hale geliyor. Zaten 2010 yılından beride güncellenmiyordu. İçeriği tek tek kopyala yapıştır yapacaksınız yada Google dönüştürücü uygulamasını python ortamında çalıştıracaksınız. O konuda benim bir tecrübem yok. Sadece yazıya yol gösteren bir video bağlantısı ekledim. Belki işe yarayabilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2017